reklama

Výška sedla - nějak mi nevyhovuje mít ho předpisově vysoko

Zdravím, jezdím na kole tak 4000km ročně už od roku 2017 a až teď jse mzjistil, že mám značně níž sedátko než bych měl.

Formulka na vzdálenost od středové osy až po vršek sedla říká:

"Délka vnitřní strany nohy (inseam)" minus 10

Což by u mě při mých 182cm výšky a rozkroku 84cm znamenalo výšku sedla 74cm.

Zkusil jsem to, ergonomicky to určitý smysl dává, ale přijde mi to šílené, na teplácích se mi až začnou vyhrnovat nohavice jak se musím natahovat... Pánví však ze strany na stranu nehýu.

Takže já to mám výšku sedla na 67cm a přijde mi to lepší, možná že není tak efektivní to šlapání, ale prostě se mi tak nějak na tom kole sedí líp.

Mám trekingové kolo.

[ Reagovat ] [ Zpět ]
Datum: 19.10.2022
Autor: Jura17
  • Re: Výška sedla - nějak mi nevyhovuje mít ho předpisově vysoko

         

    Jak máte nastavené sedlo vy? Používáte tu předpisovou výšku nebo to máte taky raději o dost níž?

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 19.10.2022
    Autor: Jura17
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -2
    • Re: Výška sedla - nějak mi nevyhovuje mít ho předpisově vysoko

           

      Mam ho nastavene tak, aby mi to vyhovovalo.

      Doporucuji mene cist a vic pouzivat vlastni rozum.

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 19.10.2022
      Autor: radka
      Hodnocení: +3 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -4
  • Re: Výška sedla - nějak mi nevyhovuje mít ho předpisově vysoko

         

    Nastavovala jsem pocitově a vychází mi to podle pravidla "inseam x 1,09 od vršku sedla k ose pedálu, je-li klika ve směru sedlové trubky".
    Při délce kliky 170mm a inseam 78cm je pak vzdálenost vršku sedla od středu šlapání 78 x 1,09 - 17 = 68cm. Ovšem různé boty mají různě vysokou podrážku, tak se +- centimetr stejně pocitově nějak doladí.

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 19.10.2022
    Autor: bara2
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -2
    • Re: Výška sedla - nějak mi nevyhovuje mít ho předpisově vysoko

           

      inseam

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 19.10.2022
      Autor: bara2
      Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -2
    • Re: Výška sedla - nějak mi nevyhovuje mít ho předpisově vysoko

           

      Pak je k dispozici t.zv. Lemondovo pravidlo, že výška sedla (vrch sedla od šlapacího středu) je "inseam x 0,883". I v tomto případě mi moje pocitové nastavení +- sedí: 78 x 0,883 = 68,8cm. Já jsem ta pravidla nevymyslela, na to přišli jiní, mně jenom zajímalo, jak mi to vychází, když jsem si sedlo nastavovala pocitově. Mně to vychází, mám to tak nastavené na všech kolech a vyhovuje mi to.

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 19.10.2022
      Autor: bara2
      Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -2
  • Re: Výška sedla - nějak mi nevyhovuje mít ho předpisově vysoko

         

    Na kole jezdím já, nikoli formulka, takže výšku sedla nastavuji podle sebe, nikoli podle formulky ;-) Co je to "inseam" netuším, pro zbytek života se bez této znalosti obejdu.

    Sedlo nastavuji podle techniky, kterou jsem slyšel kdysi ve 2. třídě ZŠ a použil ji tehdy na kolo Pionýr. Čili: v sedě na sedle (držím se např. zdi, zábradlí, apod.) položím PATU nohy na pedál v dolní úvrati kliky. Výšku sedla seřídím tak, aby noha byla zcela natažená. Při jízdě pak, páč chodidlo spočívá na pedálu přední třetinou, je noha v dolní úvrati kliky nepatrně pokrčená.
    Po prvních pár kilometrech případně sedlo o cenťák zvýším/snížím podle pocitů příjemného posezu. A je na zbytek života vystaráno.

    Akorát tedy když má někdo jednu nohu o půl decimetru delší, tak je potom problém, to jo. ;-)

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 19.10.2022
    Hodnocení: +6 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -3
    • Re: Výška sedla - nějak mi nevyhovuje mít ho předpisově vysoko

           

      To je dost zavadejici pravidlo, vyjde ti tak vice pozic, diky posouvani sedlovky vpred a vzad

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 19.10.2022
      Autor: Jura17
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -2
      • Re: Výška sedla - nějak mi nevyhovuje mít ho předpisově vysoko

             

        V pořádku. Však Ti toto dost zavádějící, zcestné, neplatné a pomýlené pravidlo nenutím.

        Pro někoho jsou zjevně vhodnější tabulky, vzorce, návody a po letech pohodlného ježdění nakonec leknutí, že se nevejde do nějakého vzorce.
        :-)

        A co na Tvoji námitku říká "Formulka na vzdálenost od středové osy až po vršek sedla, délka vnitřní strany nohy (inseam) minus 10"??
        :-)))

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 19.10.2022
        Hodnocení: +3 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1
      • Re: Výška sedla - nějak mi nevyhovuje mít ho předpisově vysoko

             

        Sedlovka se neposouvá vpřed/vzad, jen se zasouvá a vysouvá. Posun vpřed/vzad je u sedla. Základní nastavení sedla je tu. ostatní si upraví každý podle sebe a svého pocitu/posedu:
        https://www.youtube.com/watch?v=I8lJYr8RHtM

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 19.10.2022
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Výška sedla - nějak mi nevyhovuje mít ho předpisově vysoko

               

          No vidíš, i podle poučky z videa "inseam mínus 10" mi to taky vychází 78-10=68. Zdá se, že tyto exaktní vzorce vymýšleli lidi, kteří o tom něco věděli. Pokud někomu "pocitově" vyhovuje výška o hodně (třeba o deset cm) jiná, stojí to za úvahu, pokud to +- odpovídá, není potřeba to nějak řešit.

          [ Reagovat ] [ Zpět ]
          Datum: 19.10.2022
          Autor: bara2
          Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1
      • Re: Výška sedla - nějak mi nevyhovuje mít ho předpisově vysoko

             

        Ano, změna předozadní polohy ti pohne i s výškou a opačně, prostě to budeš zkoušet opakovaně až se doiteruješ k výsledku, ono to konverguje.

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 20.10.2022
        Autor: xtonda
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Výška sedla - nějak mi nevyhovuje mít ho předpisově vysoko

         

    Pro nastavení výšky sedla existuje vzroec... Neuvěřitelné.
    A já si jak blb vždycky na kolo sedl a šlapal a když to bylo nepohodlné, tak jsem výšku příslušně upravil.

    Jako jsetli plánuješ být ultimátním závodníkem, tak chápu že v honbě za každým 1% výkonu budeš ladit ledacos a prostá "pohodlnost" přestane být relevantní ukazatel správnosti.
    Pokud ale hodláš na treku najezdit 4k ročně, neřekl bych že to bude Tvůj případ a zůstal bych u více "okometrických" metod a měření pytlíka do excelu přenechal jiným.

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 19.10.2022
    Autor: Sodoma
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1
  • Re: Výška sedla - nějak mi nevyhovuje mít ho předpisově vysoko

         

    Formulku nepoužívám, přesto si myslím, že mám sedlo na maximu výšky. Mám už to tak zažité, že i u Rekola to nastavím pociťově docela přesně +- 1 cm. Ono to ani není moc těžké, většinou je to na max výsuvu sedlovky. Při mých 178cm nechápu, co dělají dlouháni.

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 19.10.2022
    Autor: Brahma
    Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -2
    • Re: Výška sedla - nějak mi nevyhovuje mít ho předpisově vysoko

           

      trpí

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 19.10.2022
      Autor: Sodoma
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Výška sedla - nějak mi nevyhovuje mít ho předpisově vysoko

             

        ....nebo použijí delší sedlovku ;-)

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 21.10.2022
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Výška sedla - nějak mi nevyhovuje mít ho předpisově vysoko

               

          Jízda v kotrmelci je fajn věc, doporučuju vyzkoušet. Zejména na delších trasách, tak od dvaceti kilometrů a dál...

          [ Reagovat ] [ Zpět ]
          Datum: 21.10.2022
          Autor: Sodoma
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Výška sedla - nějak mi nevyhovuje mít ho předpisově vysoko

               

          Na komunitním pučovacím kole? Ta sedlovka ani nejde vyndat. Standarní pučovací perioda je 15 a 30 minut. To se asi dá vydržet.

          [ Reagovat ] [ Zpět ]
          Datum: 21.10.2022
          Autor: Brahma
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -2
  • Re: Výška sedla - nějak mi nevyhovuje mít ho předpisově vysoko

         

    7 cm výšky v nastavení je strašně moc. Při nižším nastavení se ti určitě sedí pohodlněji, ale trpí tím zbytek těla. Na nějakých 5 km to asi nijak moc nepoznáš, ale při delší trase a zvlášť ve stoupání mnohem víc namáháš nohy, záda, břicho a pak je větší únava.

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 20.10.2022
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Výška sedla - nějak mi nevyhovuje mít ho předpisově vysoko

         

    Řešení "problému":
    - nastav si výšku sedla správně (noha na pedálu v dolní úvrati je lehce propnutá/ohnutá),
    - kup si cyklistické kalhoty a vyhoď tepláky - přestanou se ti vytahovat plandavé nohavice,
    - jezdi na kole a vzorečky nechej vědcům.

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 20.10.2022
    Autor: ckp13
    Hodnocení: +4 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Výška sedla - nějak mi nevyhovuje mít ho předpisově vysoko

           

      Tak propnutá nebo ohnutá? to jsou dvě různý věci.

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 20.10.2022
      Autor: xtonda
      Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Výška sedla - nějak mi nevyhovuje mít ho předpisově vysoko

             

        Ani propnutá ani ohnutá, prostě přiměřeně. Propnutá/ohnutá je subjektivní pocit. :-)
        Dotkni se dlaněma země s nataženýma nohama, tam to jde ucítit.

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 20.10.2022
        Autor: bara2
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1
      • Re: Výška sedla - nějak mi nevyhovuje mít ho předpisově vysoko

             

        "Propnutá/ohnutá" je něco jako Schrödingerova kočka. Cyklisté to pochopili...

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 20.10.2022
        Autor: ckp13
        Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Výška sedla - nějak mi nevyhovuje mít ho předpisově vysoko

         

    Ty poučky sou různý, ale inseam - 10 mi přijde celkem jako blbost, nebo to může dávat smysl max pro nějak průměrnou postavu. A stejně jako Lemondovo pravidlo to nezohledňuje délku klik.

    Já osobně používám tu patu na pedál v nejvzdálenější poloze, noha má být natažená, ale ne úplně propnutá. Tady do toho zase vstupuje výška podpatku. která pak pro šlapání není podstatná.

    Další možnost je nastavení podle úhlu v koleni při šlapání, v poloze nohy kdy je ten úhel největší by měl být v rozmezí 145 - 155, ideálně 148 - 150, tohle se ale bude líp nastavovat s pomocníkem, já si vystřihl šablonu z kartonu s ní to poměřoval.

    Nějaké koce kolem nastavení výšky a posedu celkově lze nalézt třeba tady
    https://www.sunbike.cz/uploads/dokumenty...
    Konstantu pro lemondovo pravidlo tam ale má blbě (0,853), správně je 0,883.

    Pokud jde o pocity, ne vždy je to správně pocitové nastavení to ideální pro optimální mechaniku šlapání a předcházení různým bolestem.

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 20.10.2022
    Autor: xtonda
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Výška sedla - nějak mi nevyhovuje mít ho předpisově vysoko

         

    Používám tenhle algoritmus:
    1) Když si stěžují kolena nebo svaly na vrchní/přední straně stehen, sedlo je moc nízko => zvyš ho. Při velkých odchylkách (řádově centimetry) mě začnou pálit ty svaly po pár desítkách metrů jízdy, při menších (milimetry) začnou po několika desítkách km bolet šlachy kolem čéšky.
    2) Když si stěžují achillovky, šlachy pod koleny, svaly na spodní/zadní straně stehen nebo záda, sedlo je moc vysoko => sniž ho.
    3) Opakuj, dokud to není akorát. Potom si udělej na sedlovce čárku, ať to při nejbližší rozborce nemusíš zase pracně lovit.

    Pro předběžné nastavení sedlovky na čerstvě smontovaném kole, na kterém ještě nikdo nikdy neseděl, používám poučku "opři se podpažím o sedlo, špičky prstů natažené ruky by měly dosáhnout přesně k ose klik". To mi vychází plus mínus centimetr, potom aplikuji výše uvedený postup.

    Matematickým formulkám věřím jenom v případě, že v nich jsou zahrnuté všechny nezanedbatelné vlivy. V "inseam - 10 cm" chybí přinejmenším délka klik, úhel rozevření trupu, poloha chodidla na pedálu, druh pedálů (klasika nebo nášlapy) a tvar sedla.

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 20.10.2022
    Autor: NightRider
    Hodnocení: +7 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Výška sedla - nějak mi nevyhovuje mít ho předpisově vysoko

         

    nenapsal jsi jestli jezdíš s klipsnama/ SPD.
    "podélná" poloha nohy na pedálu taky dělá svoje.

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 21.10.2022
    Autor: cibi
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Výška sedla - nějak mi nevyhovuje mít ho předpisově vysoko

         

    Pro mne je lepší mít sedlo (nepatrně- milimetr-dva) výš. Pokud mám sedlo nízko (stačí 1cm), šlapu z podřepu a do kopce to stojí za kočku.
    Hodnota výšky se dá krásně vycítit - v jednu chvíli si začneš pomáhat kotníky (vzpřimuješ chodidlo na postoje "na špičkách")

    Jak jsem se díval na Tvé starší příspěvky, řešil jsi montáž elektromotoru.
    Takže se nedivím, že Ti vyhovuje nízké sedlo, když za tebe šlape elektřina.

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 21.10.2022
    Autor: cibi
    Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  •      

    Příspěvek byl smazán administrátorem serveru NaKole.cz.

    Datum: 05.01.2023
    Autor: sofia2023
Nastavte si vlastní barvu pozadí:
Seznamka

Hledám: Cyklistika z Prahy

včera
Ahoj, hledám cyklistku pro spolujízdy z Prahy ven na kolo, víkendy nebo dle dohody, na pohodu

Hledám: Kamaráda nebo kamarádku na pravidelné vyjížďky

Hledám: Kamaráda nebo kamarádku na pravidelné vyjížďky
21.04.2024
Hledám kamaráda, nebo kamarádku na pravidelné vyjížďky, nejlépe z okolí Prahy 6.

Hledám: partnerku na kolo

Hledám: partnerku na kolo
19.04.2024
vysoký, štíhlý, aktivně sportující, mladšího vzhledu hledá sportovně založenou ženu na sdílení společných zájmů,…
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

356 cyklistů (14 přihlášených)

Z Linze do Budapešti přes Alpy

Linz - Budapešť, 2. - 14. 7. 2023 Po velkém úspěchu s cestou z Bratislavy do Splitu a mém sólu kolem Polska,…
Monolema | 16.04.2024

Podél sobích plotů a přes březové lesy až do nitra bažin

Evropská dálková trasa E1 Evropská dálková trasa E1, nebo jen E1, je jednou z evropských dálkových tras…
šíp | 14.04.2024

Srpen 2023 – okolo Otavy

Letošní zahraniční výlet nám nečekaně zrušily zdravotní problémy, musely jsme se z cesty vrátit. Po…
Aar | 23.03.2024