reklama

Optimální solární systém

Popsal jsem, asi ne dost jasně,
že jsem potřeboval mít
zálozni zdroj, pro pripad black outu.

Popsal jsem, snad dost presne,
ze
me
jde o to aby
servery bezely
dyl nez 20 minut co da UPS.

Nasel jsem reseni (mimochodem, napojit centrálu, co je stavěná na sbíjecky a kladiva na
elektroniku serveru muze pripadat jako dobrý napad tak Siravikovi.

Nasel jsem
sve reseni,
a budu jej testovat.

Mezitím, se objevilo spousta prispevku,
jak
tu solarni energii ziskat levneji, chytreji, a tak.

Proto vase
napady prosim smerujte sem. Se mnou prd udelate, mam nakoupeno, podle nekterych blbe, fajn,
vim to, takze napady jak na ostrovni
elektrarnu co da 230 V, prosim sem.

Ne 48V
pro chataře, 230 pro IT profíky.

A tak, aby to slo postavit do 3 tydnu.

Ne theoreticke uvahy s panely co (jsou .na ceste) ale z komponentů, co mohu mít do týdne na dvoře.

To trochu úlohu komplikuje, že.

[ Reagovat ] [ Zpět ]
Datum: 22.08.2022
Autor: Jindra8526
  • Re: Optimální solární systém

Pokud by mi šlo hlavně o servery, tak bych na tu life baterku trvale napíchnul veškerou duležitou elektroniku--elektroniku--počítače néé sporák, néé ledničku, né lampičku. napájený by ten záložní zdroj byl ze sítě--sluníčko není spolehlivé.

Soláry--když už jsi je teda koupil bych se pokusil nějak přez nějaký co nejlevnější zpusob připojit na barák--když slunce svítí, tak něco uspoří, na nějaké ukládání ze soláru do nějaké baterie bych se vyprdnul. pokud by nastal nějaký dlouhodobější výpadek tak mít možnost z těch soláru dáli slunce a buh dobijet ten life záložní zdroj a případně ho využít k napájení energeticky nenáročných domácích spotřebiču---vodu si ohřeju na kempinkovém plynovém vařiči, ale neumím si plynovým vařičem nabít mobil.

dokud jde elektřina ze sítě tak si v klidu vyzkoušet a změřit co je a není už reálné a jak dlouho lze ze záložního zdroje ruzné věci napájet.

[ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 23.08.2022
    Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0

Myslíš něco takového: https://www.i4wifi.cz/cs/210725-gwl-elerix-gf...

[ Reagovat ] [ Zpět ]
      Autor: Billicek
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0

Asi ano, prostě nějakym zpusobem když už mám teda soláry mít možnost co dá momentálně slunce sosat ze slunce a zbytek klasicky ze sitě, ale vím prd jak a co vubec dovoluje legislativa.
        Ale vubec neřešit kolik a co mi utáhne nějaký měnič na cestě soláry/230V a jak dlouho vydrží nějaká baterka.

[ Reagovat ] [ Zpět ]
        Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0

Pretoky do sítě mají ty moderní měniče už dobře podchycene. Navíc na baráku je většinou stále aspoň nějaký odběr, těch pár watu sežere než to stihne elektronika omezit. Ale chce to správně nastavit.

[ Reagovat ] [ Zpět ]

Přetoky nelze vyloučit, takže pro tahle zařízení je třeba schválení distributora a povolení pro mikro zdroj. Kromě toho, při blackoutu tento měnič nefunguje... https://youtu.be/sbHKfyMbc9w
            Pro inspiraci lepším řešením možno se podívat zde: https://youtu.be/iE3zRXzLgoE

[ Reagovat ] [ Zpět ]
            Autor: ondrap
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0

Ale prd, ten limiter funguje velmi dobře. Nepatrný pretok v řádu milisekund daný prodlevou distributor neřeší, u většiny odbernxch míst to ani zatím nemá jak poznat. A i kdyby jo, tak ta pokuta je úplně směšná za těch pár watů. Tento měnič bez sítě nefunguje, ale to v tomto navrhovaném řešení není potřeba

[ Reagovat ] [ Zpět ]

V úvodu se píše: "mít zálozni zdroj, pro pripad black outu". Takže nefunkčnost toho měniče bez sítě je naopak celkem zásadní nedostatek.

[ Reagovat ] [ Zpět ]
                Autor: ondrap

Rozvíjím komentář kytarapepina. Záložní zdroj už Jindra má a řešíme jak nejlépe zužitkovat panely co nakoupil

[ Reagovat ] [ Zpět ]

Jako záložni zdroj má ten life kufr tady přez tu krabičku ale zdá se vcelku jednoduše využije solary dokud nepřijde blackout. Až přijde— pokud přijde pichne solary do life kufru.

[ Reagovat ] [ Zpět ]

Určitě ofiko po dohodě s distributorem. Už jsem na jednu takovou složenku koukal a několikrat přepočitaval nuly než jsem se nakonec smiřil s tim že pokura činí skutečně 400 tisíc. Naštěsti to šlo zaplatit na splatky. Polovina hned zbytek do 14 dnu.

[ Reagovat ] [ Zpět ]

Tak to ovšem asi nešlo o pár watů co preteklo. Je to u nás v tomhle legislativne dost naprd, i

[ Reagovat ] [ Zpět ]

To docela chápu. Bu bu bu. Jinak ten elektroměr mohl být i na výměnu, bo nebyl obousměrný a z plezíru to mohl být pak černý odběr za miliony. Podle mně po ohlášení vymění ten elektroměr za obousměrný. Pak by mně zajímal paušál, že.

[ Reagovat ] [ Zpět ]
                  Autor: Arnošt905

Tam jde pravě i o to, kolik si pak budou učtovat pokud k nim bude do sitě připichnutej solar. Nepochybuji o tom že to maji vymyšlene tak aby z odběratele ty penize dostali i kdyby jel jen na svuj solarni pohon.

[ Reagovat ] [ Zpět ]

něco takovýho by se mi líbilo, kdyby to šlo připojit na soláry na tý mojí dodávce, když bych měl nabité dodávkové baterie tak by mi to mohlo přicmrndávat do baráku.

[ Reagovat ] [ Zpět ]

Nakonec jsem se do toho dnes odpoledne pustil. Stejně jsem chtěl vyzkoušet jestli solar s popraskanym sklem opravdu odejde diky rozpinani a zpřetrhani tištaku jak ho nedrží to sklo.

Mam tady nějaky baterie ktery už jsem v autě vyměnil za novy, v šupliku jsem měl jeden nahradni solarni regulator plus jistič tak zatim jen investice do kabelu abych to nedrátoval zbytkama. Plán je zatim zjistit jestli by na to mohla fungovat televize připadně i nějaky světlo a jestli zjistim že by to životaschopny bylo budu v tuněni pokračovat. Obytny osolarovany auto parkuji par metru od toho popraskanyho solaru tak možna koupim cyrix kterym vylezu z auta a pokud budou plně dobite baterie v autě tak mi začnou autosolary dobijet baterky pro barak. Teoreticky by to mohlo fungovat. Když odjedu autem na vikend ma ten jeden solar na bataku minimalne dva dny na dobiti barakovy baterie. Po navratu z vikendu by mohlo byt auto za dva dny dobite tak by to od středy mohlo krmit ty barakovy baterky. Až zjistim vic a pokud by se mi zdalo že to smys má. Tak bych si ještě dodělal přepinaci rele ktere by mi automaticky když dojde štava v baterkach přepne telku a světla na síť 230v.

[ Reagovat ] [ Zpět ]
          Datum: 24.08.2022

No a dnes večer už se snad budu sprchovat teplou vodou z rychlovarky a zitra rano splachnu hajzlik vodou z přepadu umyvadla. Jedno kempinkove čerpadlo jsem doma měl a teoreticky by to 12v čerpadlo mohlo na 20v baterku z nařadi mit i dostatečny tlak aby to z klasicke sprchy teklo jako ze sprchy a né jen čurkem. Co to mam v autě na 12v tak jsem musel zmenšit počet těch direk aby to fungovalo jako sprcha—- vytejkala voda trochu pod tlakem. V autě je ale zase fajn že neni velika spotřeba vody, to si vystačim na osprchovani s 5 litry vody. S tou domaci vic pod tlakem to bude asi víc.

[ Reagovat ] [ Zpět ]

Panel z úplně rozstristenym sklem provozuji pod průsvitnou sklolaminátovou střechou. Naplocho a nicmoc orientace a leze z toho docela dost. Půl roku to funguje. Byl zdarma.

[ Reagovat ] [ Zpět ]
              Datum: 25.08.2022

Kolega má nad monitorem takový přenosný panýlek odhadem 10W podle velikosti a dává to zhruba přes 1Watt do pc velntilátorku :-D Prověřil jsem si ty mini panýlky z alíka a asi předělám různé hodiny a teploměry na baterky na "přibíjení" z panýlků, ale nabídka elektroniky je dost slabá i pro vlastní spotřebu, když ty panýlky dávají hlavně udržovací napětí.

[ Reagovat ] [ Zpět ]

tak to by bylo fajn kdyby i s ruplym sklem fungoval. ten muj pomlátila doručovatelská služba, prodejce poslal nový s tím, že jestli mi to nebude obtěžovat mám ten pomlácenej zlikvidovat, zatím mu chci dát šanci. Dnes snad nebude celý den pod mrakem, tak jsem zvědavej co dobiju. Připojil jsem k tomu pomlácenýmu i ty 4 na střeše auta, zkusil jsem to propojit přez 3 6A diody, zatím to dává cca 3A a ty diody už jsou trochu vlažný, tak to asi použitelný nebude bo když jsou baterie hodně vybitý uměj ty soláry až 20A, to ty diody asi nedaj. Potřebuju to vymyslet tak, aby baterky v autě zustali po nabití nabitý a to co dají soláry navíc si mohly přisosávat baterky na barák. Zkusim zavolat kámošovi co používá v obytnáku ten cyrix, včera jsem okolo toho něco dohledával a nejsem si uplně jistej jestli to dobijení druhé baterie není vázáno na sepnutou spínací skřínku---jestli to nefunguje pouze při dobijení alternátorem auta, to by mi bylo na prd.

[ Reagovat ] [ Zpět ]

tak to vypadá, že to spojení baterie auto/ baterie barák bude jednodušší, než jsem si myslel.
                  Když zapojím na solary dvě solární nabiječky, tak se to nijak nehádá a z baterek si to vzájemně nepřisosává, jen se musejí podělit o to, co dají ty solární panely což určuje stav nabití bud baterií v autě ,nebo baterií na baráku. V autě už jsem je měl od víkendu dobitý, tak si to ze soláru přisosávalo pouze cca 2A--přez den to vždy zase dobijí samovybijení, do baterek v baráku, který jsem měl vybitý teklo přez den cca 8A.
                  Za den mám tedy na baráku dobito cca 55Ah, to mi bohatě pokreje večerní televizi i světlo. Zítra budu mít asi volno, tak možná ukutím to automatické přepínání z vybitých baterek na 230v sít, abych to nemusel přehazovat ze zásuvky do zásuvky.

[ Reagovat ] [ Zpět ]

Jéje,takové automatické udělátko bych taky potřeboval, ale aby dávalo 2500 W.

Kdybys to uměl vyrobit, rád koupím.

Já vytvořil neskutečný bastl ovládán to přes wifi zásuvku. Tedy nemusím přehazovat zásuvky fyzicky ale hlídat to musím.

[ Reagovat ] [ Zpět ]
                    Datum: 26.08.2022
                    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -3

Já ne, to jsou moc veliký proudy, ale volal jsem v naději že by ti to vyřešil muj elektroopravař co mi neustále řeší nějaký ty moje hovadiny nebo spálený hifizesilovače. Poradil mi v žádném případě na takové proudy netvořit něco neodzkoušeného svépomocí a sehnat a koupit originální odzkoušené řešení a ideálně po poradě s technikem který by na konkrétní aplikaci navrhl i nejoptimálnější řešení.

Já ted zajel koupit ještě jedno rele s patkou tak to do večera snad zprovoznim, tak dám vědět jestli to vubec funguje, na světla to bude asi v pohodě, ale myslím, že telka se při tom přepnutí vypne a stejně ji budu muset dálkáčem znovu zapnout---to by byl právě asi problém i v tvém případě, že při tom přepnutí by ti mohli nějaký spotřebiče usnout a to určitě právě řeší to origo odzkoušené řešení.

[ Reagovat ] [ Zpět ]

Tak už mi to automaticky přepinani fachá. Televize při přepnuti naprosto v pohodě, ani to nijak neproblikne nebo tak něco. Ještě si pohraju s vypinacim napětim aby to baterky sosalo tak max něco malo pod polovinu což by mělo prodloužit jejich životnost.

[ Reagovat ] [ Zpět ]

šikula si, chlape!

[ Reagovat ] [ Zpět ]
                          Datum: 27.08.2022
                          Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -2

Joo to já šikula jsem Ale nakonec jsem mezi ty dva stromy zacouval.

Alespon už mam vyřešene jestli by nestalo za to vyměnit pevne okno na šoupačkach za oteviratelne.

[ Reagovat ] [ Zpět ]

Když se daří...

[ Reagovat ] [ Zpět ]
                              Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -2

Blbý je, že to šoupací není skladem--objednáno u dodavatele, neotvírací se mi tam znovu dávat nechce, ale potřebuju s tím jezdit, v pondělí cinknu do firmy co pro mě odhadem znamená objednáno u dodavatele, kdyby to nebylo čekání na rok, tak bych tam asi zatím prdnul překližku. Parkoval jsem tam už snad tisíckát, ale dnes poprvé s manželkou, při couvání jsem ji musel vysvětlovat že to místo co se ji líbí víc patří k chatě přez cestu, zhruba za hodinu, kdy jsme ten bordel z toho rozsypanýho skla na trávě tak nějak v rámci možností poklidili a vydedukovala že dnes ještě nebude ten den, kdy ji už opravdu zabiju začala řešit zase jinou pí----vinu.
                                Sere mi, že to musím řešit a patlat se s tím, ale kdyby se mi podařilo dohnat to šoupací otvírací tak jsem vlasně neskutečnej klikař že už si nemusím lámat hlavu s tím, jestli opravdu kupovat šoupací a vyměnit za pevný.

[ Reagovat ] [ Zpět ]

Některé ženy nají magickou schopnost najít ten nejlepší okamžik, kdy chlapa nasrat. Uměla to máma, skvěle se to daří i ségře s jejím protějškem, já mám se Soňou kliku, nedělá to.
                                  Možná má silně vyvinutý pud sebezáchovy protože ví, jakej jsem rapl. :-)

[ Reagovat ] [ Zpět ]
                                  Datum: 28.08.2022
                                  Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -3

Ja mam v autě už od mladi problem že s běžicim motorem blbě rozumim co kdo řika. Tak koukam do oči a tak trochu odeziram i ze rtu a občas hold zapomenu že bych mě předevšim čumět tam kam jedu.

Ale ted si ještě pohravam s myšlenkou že bych se stavil u kamoše co delá s plexisklem a nechal si u něj na zakazku vyrobit kopii pevneho origo skla a to jsem udělal jako karavanovou vyklapěčku. Ta origo skleněna šoupačka je na prd když prší. Navic kdyby to vypadalo jako klasicke okno dodavky tak by to poruznu před sámoškama nikoho nelákalo čučet co je uvnitř. Asi zkusim narychlo zatim nějaky bastlik jen z překližky stejně s tim chci jezdit a s igelitem se mi jrzdit moc nechce.

[ Reagovat ] [ Zpět ]

> Tak koukam do oči a tak trochu odeziram i ze rtu a občas hold zapomenu že bych mě předevšim čumět tam kam jedu.

No potěš koště. Tak to moc doufám, až pojedu na silnici na kole, že Tě nepotkám a že si zrovna nebudeš povídat!

> občas hold zapomenu že bych mě předevšim čumět tam kam jedu.
                                      Síla!

[ Reagovat ] [ Zpět ]

Chtěl jsem ti napsat, že ti závidím. Mne manželka se svým neustálým řízením a komentováním tak moc štve, že už to řízení s ní nechávám synovi. Ale ty to evidentně nedokážeš využít a místo toho sebe i ji ohrožuješ. Ještě na sobě musíš pracovat. :)

[ Reagovat ] [ Zpět ]
                                      Autor: Brahma
                                      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -2

> Ale nakonec jsem mezi ty dva stromy zacouval.

Na tom obrázku je zajímavé a k zamyšlení, jak nepravidelně byl nanesen ten černý tmel, nebo lepidlo, či co to je. Asi to montoval nějaký Rollie Knight v pátek po obědě...
                              Soudím, že by to chtělo zkontrolovat, jak pečlivě jsou nalepená i všechna ostatní skla! Budeš zas někdy parkovat mezi stromy..?

[ Reagovat ] [ Zpět ]

Určitě vymlatim všechny okna a nalepim novy protože to je hrozně duležity aby ta housenky byla všude naprosto přesně. Ty teda umíš řešit hovadiny.

[ Reagovat ] [ Zpět ]
                                Hodnocení: +3 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1

Hele místo tvé "šikovnosti" bych uvítal něco o tom aut.přepínači, nějaké schéma, jak to vypadá uvnitř, co to snese apod, zatím ses rozkecal o vyskleném okně, to asi nebude k optimálnímu .......

[ Reagovat ] [ Zpět ]
                                  Autor: miro5

Jsou to dvě přepinaci autorele— přepinaci, ne spinaci. Prodavaji k tomu i origo patice s dratama na vyvodu. Mam to zapojene ze se přepina jak faze tak nulak pro připad že by se jedno rele časem přilepilo tak aby to pouze nepřeplo ale aby se nepotkalo jedo 230v s druhym 230v.

Rele jsou pak spinane solarnim měničem na kterem si mohu na vystupu nastavit při jakem napěti autobaterie to vypne— nastaveno prvotně vyrobcem na 10,5 v. To vypinaci napěti je potreba nastavit podle velikosti zátěže protože baterce podle zatěže padne poruznu napěti tak se to ani neda nastavit nějak přesně. Ja to mam nastavene sby to vyplo vždy podstatně dřiv než vypne samotny měnič napěti 12/230v

[ Reagovat ] [ Zpět ]

Ty relé jsou zapojené že jedno přepíná fázi, druhé přepíná nulák, pokud by jedno zamrzlo, tak pouze nedojde k propojení druhého okruhu--vyzkoušeno přepínáním pouze jednoho relátka.

U těch obyčejných automěniču 12/230V není ale na výstupu jeden fous nulák a druhý fáze, mají kuli menší poruchovosti, alespon takto to zduvodnují cosi jako fázi na obou kolíkách--zkoušečka svítí slabě na obou--proto také problém s napájením motoru pokud ty obyč měniče nemají na výstupu čistou sinusoidu, já ted objednal 300/600W čistý sinus, to by mi mělo na telku, světlo a lednici v pohodě stačit, pokud nebudou při rozběhu ledničkového kompresoru nějaký zásadní špičky nad 600W.https://www.levne-baterky.cz/Auto-menic-napeti...

lednice--- pokud bude přez ten 300W měnič chodit budu spínat spínacím teploměrem, hodně to používají pokud odejde v lednici termostat, já to používám na autoledničku kde origo autolednička je nastavená jako mrazák a nad ní mám dobastlenou odizolovanou krabici s pc ventilátorem a ten mi podle zvolené teploty honí z dolního mrazáku studený vzduch nahoru do té lednicokrabice--funguje to super.
                                      https://dratek.cz/arduino/1921-digitalni...

ta hlučnost ventilátoru jde v poho samo domo vyřešit, stačí mezi ten ventilátor a jeho napájení dát spínací teplotní relé 50 stupnu a ventilátor pak sepne až když se měnič opravdu ohřeje, navíc točky ventilátoru se dají snížit na unosnou mez hlučnosti vhodným počtem diod s ubytkem napětí---mám tak upravené měniče v autě, podle toho jestli a kolik točí ventilátor poznám jestli už mám nabitý cyklobaterie a vypínám měnič když už si jen cyklobaterky přicmrndávaj dalších x hodin pro balancování.

[ Reagovat ] [ Zpět ]

No ten měnič bude stačit tak akorát na světla a talku, na rozběh lednice asi nebude stačit, mě 1,5 metrová lednice s malým mražákem spolehlivě zhasíná elektrocentrálu s výkonem 1,1kW, ale možná se pletu a měnič bude dostatečně rychlý při startu lednice.

[ Reagovat ] [ Zpět ]

Dám vědět až dorazí, ty rozběhový proudy jsou často problém, výkonnější měnič ale nechci, to žere jako blázen i když to nic nenapájí.

[ Reagovat ] [ Zpět ]

Objednal jsem tu škatulku, co si doporučil, snad při mé odborné montáži nevypalím barák.

2,7 kW na bojler bude stačit jsem zvědavej, jak to zafunguje. Tedy moc nechápu, jak to pozná, že mám baterii zase plnou, to aby přestala dávat proud na tom Ecoflow nastavím, mají možnost abych si nastavil kolik procent má v tom cajku zůstat. Ale možnost, "začni dávat proud až budeš mít nabito na xx procent jsem tam zatím nenašel.

[ Reagovat ] [ Zpět ]
                                          Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -3

Měnič dorazil, ledničku nerozeběhnul ale asi není divu, sice píšou--300W špičkově 600W, ale neutáhne ani to, co mi utáhnou obyč 100/150W, tak jim ho zítra pošlu zpátky.Ale čistej sínus asi má, klasický ventilátor 230V jel potichu, na ty měniče s modifikovanou sínusovkou bylo z motoru slyšet že se mu toto napájení nelíbí.

[ Reagovat ] [ Zpět ]
                                          Datum: 30.08.2022

Mirova škatulka funguje skvěle.
                                          Tedy přepne z baterie na síť jakmile kapacita baterie klesne pod určené procento.

Nahodit baterii zpátky ovšem musím ručně, ale to lze přes wifi a tak zo problém není

Teče přes to 2200 W.

[ Reagovat ] [ Zpět ]
                                          Datum: 31.08.2022
                                          Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -3

Něco takového? https://www.vselektro.eu/prepinaci-jednotka...

[ Reagovat ] [ Zpět ]

Přesně, to je to co potřebuji.
                        Díky.

[ Reagovat ] [ Zpět ]
                        Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -2

Kvalitní centrály jsou konstruované tak, aby na ně šlo bezpečně připojit i elektroniku serveru.

[ Reagovat ] [ Zpět ]
    Hodnocení: +3 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0

Počítačové, tudíž i serverové, zdroje jsou spínané, takže na vstupu můžeš mít i těch 230V stejnosměrných. V tom zdroji je usměrňovač a za ním střídač na nějaké napětí od 400V nahoru s vyšším kmitočtem, ze kterého pak už tím spínaným zdrojem vypotí 12, 5, 3,3V. Ten vyšší kmitočet umenšuje velikost vyhlazovacího kondenzátoru. Úspora v ceně a velikosti objemu kondíku to musí být velká, bo jinak by to nedělali. Máme i PC zdroje na 48V stejnosměrných a až na vstup jsou "stejné" jako na 230V. Kdysi jsem takto viděl šílence fungovat, udělal si tak velkou UPS, 2kW nabíječka na aku, ze kterých rovnou dva drátky do schuka zásuvky zdroje PC.

[ Reagovat ] [ Zpět ]

Centrála smrdí a dělá kravál.

[ Reagovat ] [ Zpět ]
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -4

Já se s distributorem bavit nehodlám, a žádné přetoky mu nepustím, tedy doufám.

Koukal jsem na to, že existují nouzové přepínače, které v okamžiku, že vypadne síť, automaticky nahodí záložní zdroje.

Něco takového.
    https://www.elektroprumysl.cz/elektricke-a...

Myslím si, že by něco podobného mohlo fungovat i na solarní baterii.

Prostě solar bude primární zdroj,jak přestane dodávat, naskočí síť, a jakmile se solarní baterie dobije, zase se to na ní přepne.

Je v té úvaze nějaká chyba?

Baterii lze nadimenzovat tak, že ji solar nikdy zcela nedobije a tak není co do sítě ČEZu posílat

[ Reagovat ] [ Zpět ]
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -4

A nebo tu domácí síť oddělit od té veřejné a už nic neřešíš, prostě vstupní UPS v podstatě. Náklady v desetitisícách, ale pak už měníš jen aku nebo elektroniku. Nějak tak řeší i ty "přípravné" kempy pro osídlovače Marsu. Snaží se zjistit co potřebují pro chod a jeho udržení. Zatím všechny pokusy skončily dýdlajnem do roku a do dne. Snad dopadneš lépěji :-D

[ Reagovat ] [ Zpět ]

Fakt jsem fyziku na vejšce dal tak že jsme měli 6 oborů, mechaniku, hydrauliku, thermiku, akustiku, optiku a elektriku Z každého oboru jedna otázka. 4 správné odpovědi - prošel si.

Tak jsem elektriku vynechal, prostě totálně, moc jsem to nechápal. Ostatní jsem nadrtil. Prošel jsem za 3.

Tak umím jen to malinko ze ZDŠ a prvního ročníku průmky. Tedy skoro nic.

Ohmův zákon jsem si připoměl,když mi na mnou postaveném ekole začal hořet drát pod zadkem. Použil jsem na 30A a 48V normalní prodlužovačku :-).

Přesto si myslím, že by snad mohlo jít někam, tam kde leze ten srát do baráku, dát nějaký forichtuňk, který by byl napojen na baterii nebo síť, a sám poznal, že je baterie vybitá a přepnul to automaticky. Pochopitelně jen na ten dvoufazový drát....

Vím, že to sám neudělám ani nevymyslím jen by se mi hodilo vědět, jestli to jde, jak moc je to složité.

Říkám moje představy jsou ryze laické a chápu, že machry z oboru některé názvy mohou pobavit, stejně jako nás baví když architekt říká podpirové diagonále "šprušle" a bezelstně se ptá, jestli "a fakt tam musí být dyť je na kraji"

[ Reagovat ] [ Zpět ]

Takhle ale přece funguje hybridní systém. Hybridní systém kombinuje napájení spotřebičů z veřejné sítě a FV panelů. Měnič přepíná mezi sítí a ostrovním provozem, do veřejné sítě nic nedodáváte - žádné přetoky. https://www.vselektro.eu/solarni-sestava-hybrid... Funguješ za svoje s podporou soláru, až se setmí a dojde tvoje šťáva tak se přepne na veř.síť, stejně tak když to přes den přepískneš(peče husa a pere) se spotřebou tak se přepne na síť. Měnič umožňuje provoz i bez baterie. Spotřebiče jsou pak provozovány ze sítě, při připojení FV panelů se vyrobená energie podílí na provozu spotřebiče.

[ Reagovat ] [ Zpět ]

Dík

[ Reagovat ] [ Zpět ]

Skoro bych řek, že ta tvoje obluda je hybridní systém v instantním provedení, jen je nutno doplnit soláry, vhodně zapracovat do domovního obvodu a šetříš za silovku ze sítě.

[ Reagovat ] [ Zpět ]

tak jsem si to v hlavě maloval.

Panely budou doma ve čtvrtek, dalších 2x220 co vykryjí jižní stranu přišly dneska, a 400 na zapad bude zítra.

Snad tu bestii dokážu nakrmit, když fakt nebude moc hnusně.

Moje obluda nemá ten přepínač mezi sítí a baterkou, zatím je to čistý ostrov

[ Reagovat ] [ Zpět ]

Tak určitě ne tam, "kde leze ten drát do baráku", ale až ZA elektroměr a za hlavní jistič, bych dala ten odbočovač. Ten by to pouštěl buď ze sítě nebo z vlastního zdroje (přepínač). A i na větvi vlastního zdroje by před odbočovačem měl být nějaký jistič/pojistka, který ti bude chránit vedení od zdroje. Před elektroměrem nesmíš nic napojovat a vedení musíš chránit proti přetížení.

[ Reagovat ] [ Zpět ]
          Autor: bara2
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1

Takto jsem zatim uvažoval i já. Za co nejnižši investici si dotahnout svých 230v k televizi a nějakym lampičkam a osvětleni v obyvaku ktere je beztak zapojene do zasuvek a časem by se vidělo jestli je to vubec použitelné a pokud ano jestli to ma vubec smysl z finančniho hlediska udělat to nějak seriozněji. Zatim ty moje občasné zápaly ale zkonči na tom že mi přijde rozumějši než se s tim patlat vzit misto toho nějakou zakazku za kterou domu přivezu nějakou korunu za kterou si tu elektřinu zaplatim.připadnej blackout stejně nejefektivněji přečkam v jednom ze svych přespavacich aut kde to už mam odzkoušene a vim co si mohu nebo nemohu dovolit. Topeni plynovy vařič sprchu i televizi v těch autech mám a co víc potřebuju.

[ Reagovat ] [ Zpět ]

Velmi rozumná úvaha.

Taky jsem si vždycky říkal, že levnější bude vydělat, než něco kutit.

Ale nějak jsem dostal ten black-out strach.

Před 10 lety jsem z toho měl ještě srandu:
          https://www.nakole.cz/blogy/jindra8526/405...

[ Reagovat ] [ Zpět ]
          Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -2

To je optimální řešení, pokud je zakázka výnosná naco kombinovat, ale jestli budou časté výpadky díky přetížení sítě, zálohy na plyn jsou brutální a když bude zima jak sviňa pojedou teplomety ostošest, tak se zjistí že i když zaplacená je mi to k prdu, v domácnosti na el. jede snad všechno, i ten plynový kotel, čerpadla kolem atd, mít v záloze ostrovní systém je pak k nezaplacení, překlene výpadek a ušetří i odběr.

[ Reagovat ] [ Zpět ]

Tak vice meně hotovo.spodni měnič by měl při vypadku proudu napajet plynovy kotel. Vrchni měnič mi napaji telku, světlo a nabijeni mobilu a tabletu. Ten si přepina mezi baterii a siti v zavislosti na dobiti externi baterie. Vrchni dva teplomery měři teplotu externich bateriich u kterych je předpoklad že odejdou jako prvni. Vyraznějši teplotni rozdil by měl signalizovat že už se prvni baterie opravdu loučí.

[ Reagovat ] [ Zpět ]
          Datum: 02.09.2022

Mě by do budoucna zajímal nějaký mikro solární systém na balkon. Jeden panel FVE, jeden na horkou vodu. Tu pak zapojit do pračky, myčky, koupelny a kuchyně.

Asi by se to nikdy nezaplatilo, ale ten pocit - odstřihnout se od ČEZu - by byl k nezaplacení. :-)

[ Reagovat ] [ Zpět ]
    Autor: Marin7

Počítej necelou 1kW na m2 kolmo na slunko x koeficient účinnosti. Takže reálně budeš rád za 300W, to bude jen a pouze příhřev pár hodin. Pokud vynecháš termostat apod. tak doporučuju velký objem bojleru. Ten fve výhradně do baterky a na ni pověsit ledničku a kotel. Ten spešl ohřívací panel neelektrický je dobrý a moudrý tah.
      Na balkónový výkon ti pojde celý den jen noutbuk 20W.

[ Reagovat ] [ Zpět ]

S takový nějakým bídným výkonem počítám. Mám balkon na východ, takže bych na východ otočil ten FVE panel a ten horkovodní na jihovýchod, ať je mu teplo.

Beru to jenom jako poslední možnost, abych nebyl závislý na těch zlodějích.

[ Reagovat ] [ Zpět ]
        Autor: Marin7

Ecoflow Delta 1600

https://www.datart.cz/nabijeci-stanice-ecoflow...

a k tomu solární panel, co největší, snese snad 800 W. Ten od ecoflow má 400, je lehký,malý, ale moc drahý. Nějakej 600 Wp se asi najde.

[ Reagovat ] [ Zpět ]
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1

Na těhle věcech mě trochu děsí údaj:
        Životnost baterie je poté přibližně 500 cyklů.

[ Reagovat ] [ Zpět ]
        Autor: petrp

Ona klesne kapacita ty baterie, asi vydrží dýl.
          Taky jde zřejmě o to, jak se dobíjí, jestli tou "ultrarychlou" nabíječkou, nebo solarem

[ Reagovat ] [ Zpět ]

No ono jde spíš o použitých článcích uvnitř, tvoje obluda má zcela jiné než v těch slabších, řek bych že tvoje má Lifepo a ty ostatní budou mít lionky, je to zřejmé z tabulky o udávaných cyklech https://www.datart.cz/document/3/6/3/doc... čili jsi svou obludou trefil jackpot.

[ Reagovat ] [ Zpět ]

Hned je vidět, že jsi z civilizovanýho kraje. Z Prahy. Mě jako řešení ostrovního systému napadlo něco na principu parní mlátičky, kde by řemeníce poháněla alternátor. Žralo by to samosebou různej burdel, asi jako tu spalujou lidi v kamnech.

Takovej moravskej steam punk…

[ Reagovat ] [ Zpět ]
        Autor: Radler
        Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1

Bacha na to, já jsem z Braníka, ale už přes 40 let naplavenej v Perle.

Na pražáky tu nahlížíme ze stejným despektem jako zbytek republiky.

Koukal jsem na to,možná by mu stačila Delta Mini, to by ze 400 Wp panelu mohl za slušnýho počasí nakrmit, a asi by to pokrylo něco malinko. 230 W by měl a konvici to utahne. Na chvilku :-)

[ Reagovat ] [ Zpět ]

Tam je ta lumpárna v tom, že sice "ukládáš" energii do něčeho čemu říkají virtuální baterie ale platíš poplatky za přenosovou soustavu a ty dělají poměrně dost, takže energii co sis uložil vlastně nakupuješ znovu.

[ Reagovat ] [ Zpět ]
            Datum: 20.09.2022
            Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -4

Generálně nechápu, proč někdo na serveru nakole.cz řeší elektřinu do baráku.

[ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 05.09.2022
    Autor: Rob144
    Hodnocení: +4 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -2

no, musíš pochopit evoluci...

Koupil jsem baterii a solární panel, a přemítal, jak tím nabít baterku kola.

Ono to je jediné, co Bosch doporučuje,v případě solárního nabíjení. Je to velká oklika, solární energii transformovat na střídavých 240 a pak použít standardní nabíječku, ale zřejmě je to jediná bezpečná cesta, jak si baterie neoddělat.

No, solární pohon e-kola je dost k ordu, protože se vyrobí málo, ale lze to.

Soustava skládací panel 5 kg plus 3 kilová baterie s inventorem dá za ideálních podmínek jednu plnou baterii 500 Wh za den, takže prd.

Ale když už jsem si s tím solárem začal hrát...

Bo, principielně je ru témat, které s kolem nesouvisí naprostá většina, nemá cenu to řešit.
      Jsou tu lidé, kteří umí věci, co neumím a mě se třeba tohle vyplatilo, protože miro mě doporučil přepínač, co fakt funguje...

[ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 06.09.2022
      Hodnocení: +3 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -3

Ahoj CIBI, koukal jsem na to taky jako zjara, ale je to reálné.

Za 2 hodiny to vyrobilo asi 2500W, theoretický výkon panelů je 2100 Wh, 1250 W za hodinu mohly panely v pohodě dávat.

Dneska byla tma, vyrobil jsem 20% baterie, tak 1400Wh, tohle kolísání asi bude největší problém, někdy přebytky jindy nedostatek. K té Ecoflow Delta Pro mám připojenou jednu externí baterii, zvládne dvě, asi ještě jednu přikoupím, abych měl rezervu která vykreje ty nerovnoměrnosti.
    https://www.datart.cz/pridavna-baterie-ecoflow...

Jako nesnažme se počítat návratnost, to bychom se dostali někam mimo.

Líbil se mi názor na nějaké fb foltovoltaické skupině - hoch tam psal, že ty soláry buduje jako "penzijní pojištění". Že teď to zaplatí drsně, ale v penzi pak bude mít nižší náklady, a to se může hodit

[ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 19.09.2022
    Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -3

Soláry místo penzijka je myslím dobrá strategie.

[ Reagovat ] [ Zpět ]
      Autor: petrp
      Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0

Když tak pročítám ty zkušenosti, tak instalovaný výkon nemůže být pod 20kW nějakým ideálnějším směrem, aby byla taková ta jak když soběstačnost.

[ Reagovat ] [ Zpět ]

Ano, taky si myslím.
      A ro ještě ne vždy, protože jsou dny kdy to utáhne jen pár ledek. Tedy to chce solidní bateriové úložiště.

Ty 5 až 10 kWp co inzerují za 300 až 500 tisíc jsou spíš na hraní a trik z "virtuální baterií" je slušný podvod.

[ Reagovat ] [ Zpět ]
      Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -4

Podvodem bych to nenazýval, ale sázkou na jistotu také ne. Na druhou stranu Temelín polovinu své produkce vyváží. Kdyby to nedělal, tak nějaké navýšení spotřeby v Česku pokryje. No a také to musí utáhnout ty rozvody.
        Ale ta tvoje baterie ti ty výpadky při zatažené zimní obloze, což je dost pravidlo, úplně nepokryje. Takže i ty budeš muset spoléhat na ten Temelín. Jen když bude nejhůř, tak ještě chvíli budeš mít teplou vodu a zapnutý server.

[ Reagovat ] [ Zpět ]
        Autor: Brahma

Bez optimalizování spotřeby domácnosti to nepůjde, v létě je 20kW předimenzované a zimních měsících bída, chce to kombinaci více zdrojů pro výrobu a i pro uložení(akumulaci), zkuste si projít domácnost co je navěšené na síť, jsou to mraky přístrojů v pohotovostním režimu co neustále žerou i když jsou zdánlivě vypnuté, v zásuvce nějaký zdroj(trafo) a dál káblík do přístroje, který se zapne párkrát za měsíc nebo vůbec, ale žere :( to bohužel bateriové úložiště spolehlivě vycucává bez užitku.

[ Reagovat ] [ Zpět ]

Jo, to Soňa, když odjížděla, takhle "redukovala" spotřebu a vypnula mě wifinu, takž jsem okamžitě ztratil kontrolu nad vším doma. Musel jsem tam vyhnat kolegu, aby to nahodil.

Trvalo jí to ale dva dny, než prouradila co všechno vypnula, myslel jsem si, že vypadly pojistky a lednička vyteče...

Některé věci je potřeba mít pod proudem furt :-)

[ Reagovat ] [ Zpět ]
        Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -4

Tak určitě jsou nezbytně nutné věci, třeba alarm plus kamery, k nim wifi, atd, ale spousta se nabalila technologickým vývojem, např. kdysi klasický telefon měl jen dvojlinku do zdi, teď bezdrátový telefon s napájecím dokem, mobily typu jablotron taky s napájením, každá nová hlupota zapínaná mikrospínačem nebo dálkačem, málokterá má ještě ruční vypínač na kompletní odpojení - a všechno cucá až vycucá i ty tvoje dvě obludy, mimochodem zamlouvají se mi čím dál více, je to takové instantní řešení domácí elektrárny.

[ Reagovat ] [ Zpět ]

No, jediná chyba těch potvor je cena.
            A pak to, že do nich můžeš ze solaru v jednom okamžiku cpát maximálně 1600W.

Samozřejmě, dostat z panelů najednou 1600W taky není sranda, když nemáš zrovna tu nejlepší orientaci ba jih, ale jde to, a může to být limit rozšiřování systému.

Já to udělám nejspíš tak, že jestě osadím druhou půlku panelů na sruhou stranu, a tím si zajistím nějakých max 1200W i odpoledne, a další instalaci nechám na jaro, a udělám si solární přístřesek na auta, ale ty napojím už přes střídač, jako klasický solární systém.

Elektrickou autonomii nikdy nedosáhnu, ale budou jistě dny, kdy se bez ČEZu dost dobře obejdu..

Dneska zase prd, 20 procent baterie....
            Venku doma je nějaká tma

[ Reagovat ] [ Zpět ]
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -3

Tak půlroční nezávislost by šla doladit plus nějaké dny jaro, podzim, letos je to ale mizérie i v létě :( ta cena zas tak ujetá není vzhledem k osazení, když to posčítám samostatně - bat lifepo, střídač, nabíječka, ovládání tak nabídka ostrovů bez panelů se zas tak moc neliší, největší položka je baterie, jakou má ta obluda hlučnost, musí být kvůli hluku provozu mimo obytnou část domu v nějaké technické místnosti?

[ Reagovat ] [ Zpět ]
              Datum: 21.09.2022

Hučí jako zhruba jako fén, když si Soňa suší vlasy. Tedy když se vybíjí. Když se nabíjí solarem, je potichu. V obytné místnosti by asi prudila, mám jí hospodářské cimře kde je kotel, boiler i vodárna a taky pojistková skříň, tak by neměl být problém s budoucím připojením na barák, ale na ro fakt potřebuju elektrikáře.

Udělal jsem rozbočku na ten boiler, aby šel na solar a jen kdyby náhodou to bylo málo, cucmul si ze sítě myslím au, že moc přebytků mít zatím nebudu.

Teď jsem nagooglil, že vyrobili nějakou dual kabel, kterými spojíš dvě Delta Pro do sebe, můžeš tedy nabíjet 2 x 1600W (150V), a to už je solidní příkon, ke každé Deltě navíc lze připojit 2 externí baterie, tedy je možné udělat max nějakých 20 kWh úložiště jednoduše, jak když stavíš lego.

https://youtu.be/WUitxUq9gsM

Mě se na tom líbí, že je to fakt skládačka a nemusím nikoho o nic žádat, shánět povolení a přeplacet nějaké firmy

[ Reagovat ] [ Zpět ]
                Datum: 22.09.2022

Nejdříve jsem po letmém přečtení chytl paniku při slovech - Teď jsem nagooflil, že - a vzpomenul na vzplanutí kola :-D Naštěstí jsem přečetl ještě jednou pozorně :-D
                  Externí baterie. Tady pozor jestli má daný konektor pro připojení externí baterie taky na té zásuvce diagnostiku nezávislou. Máme třeba UPS od ultradrahé APC a ty přitom žádnou extra diagnostiku pro konektor externí baterie nemají. UPS celá prostě jednoho dne zdechne a softík vyzve jen k výměně akumulátorů. Zas na druhou stranu nemusí být aku vevnitř a můžu mít "custom" externí akubox dle rozmaru na 24V. Jen tedy netuším výhodu pro kancelář a dnešní mobilové frajle a popř. jiné takové elektrobastlíře. A za ty emerické prachy...
                  Pokud by Tě tedy taková mašina za 100k Kč vyzvala k výměně aku až po zdechnutí posledního třetího akubloku, tak to může být fatální, když už ta soběstačnost.

[ Reagovat ] [ Zpět ]
                  Datum: 22.09.2022

Tak jsem rozestavěl "jižní" panely a narazil na limit akceptovatelného solarního příkonu baterie.

V určitý čas, kolem 13 hodiny východní strana vyrábí celkem dost, a jižní už taky, a a potvora přestane nabíjet, mají to ošetřeno.

Jednoduché řešení, strčím do baterie jen jižní, nebo východní panely a hotovo, jedeme na plnej výkon. Jenže to musím být doma, a zastrcit zásuvku růčo.

Tedy potřeboval bych wifi spínač na stejnosměrný dráty, tečou v tom slušný proudy, tak to nemůže být nějaké šidítko. Nevíte o něčem?

[ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: včera v 18:39

No, myslím si, že wifi stejnosměrný vypínač není to zásadní, oslovil bych projektanta, bo si překročil horizont událostí rozsahem a množstvím nasazené techniky. Nechej si rezervní ostrov a buduj nový blokový.

[ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: včera v 18:50
Nastavte si vlastní barvu pozadí:
Seznamka

Hledám: osiřelý penzista pro sp.volný čas

Hledám: osiřelý penzista pro sp.volný čas
včera
Delší čas se pokouším seznámit s příjemným klidnějším pánem,spíše introvertem,který není moc upovídaný a je už na…

Hledám: Brno

Hledám: Brno
08.09.2022
Nasla by se partacka na kolo, hory, cestovani...? Nejlepe Brno a okoli.

Hledám: cyklistku

Hledám: cyklistku
06.09.2022
Rád se seznámím se sportovní cyklistkou na cykloturistiku, poznávání krásných míst ČR, případně MTB, traily,…
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

192 cyklistů (7 přihlášených)

Bikepacking španělsky 4.část: Andalusie – z pouště Gorafe na pláž v Cabo de Gata

Bláto z lesa vymění naše kola za písek z pouště Gorafe a pobřeží v Cabo de Gata. Část čtvrtá. Vyrážíme z…
Kristina | 07.09.2022

Po zaniklých tratích kolem Tirschenreuthu

V bavorském pohraničí je několik zrušených železničních tratí, na nichž se vybudovaly cyklostezky. Záruka…
Guiseppe | 27.08.2022

Bikepacking španělsky 3.část: Andalusie – Sierras de Cazorla, Segura y Las Villa

Z Castilla-La Mancha přejíždíme do Andalusie a pokračujeme přes největší chráněné území ve Španělsku. Část…
Kristina | 08.08.2022