reklama

převodník

Prosím o radu, nevím jestli to popíšu správně.

Vůbec nevyužiju převody na kazetě od 5tého kolečka výše k lehčím a naopak bych potřeboval převody těžší. Pomůže montáž jiného předního převodníku? A jaký by měl být, větší/menší?

Kolo KTM Ultra Fun 2022
PŘEVODY 1x12 SRAM SX
KLIKY SRAM SX EAGLE / 34T
KAZETA SRAM PG-1210 EAGLE-12/11-50T

Děkuji za radu.

[ Zpět ]
Datum: 03.07.2022
Autor: Silwer75
  • Re: převodník

         

    Pomůže, převodník by měl být větší, jeho velikost si musíš určit sám podle svých preferencí a představ.
    Kalkulaček na to na internetu najdeš kopec.

    [ Zpět ]
    Datum: 03.07.2022
    Autor: Sodoma
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: převodník

           

      A taky aby se mu vešel do rámu.

      [ Zpět ]
      Datum: 03.07.2022
      Autor: xtonda
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: převodník

             

        Pravda, na to furt zapomínám, jak mám kolem šlapek půlmetr na všechny strany...

        [ Zpět ]
        Datum: 03.07.2022
        Autor: Sodoma
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: převodník

               

          Ani lehovehikly nemají rozměry převodníku úplně neomezené! U tvé tříkolky bys brzy narazil na asfalt, zatímco u vysokého lehokola by příliš velký převodník nakonec pořezal cyklistu v rozkroku... já myslím, že maximum pro převodník bude nějakých 350 zubů, pak už je mezipřevod, převodovka nebo tak něco nevyhnutelné... ;-)

          [ Zpět ]
          Datum: 03.07.2022
          Autor: Jrr
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: převodník

                 

            Ano, ten půlmetr platí na plochém terénu, jinak bych se zapíchl do země.

            Myslim že velikost převodníku bude ve skutečnosti limitovaná spíš jinými okolnostmi, například co jezdec ještě je schopen ušlapat ;-)

            [ Zpět ]
            Datum: 03.07.2022
            Autor: Sodoma
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: převodník

                   

              Ale tak o jezdci nevíme nic... třeba má obrovskou sílu a jezdí jenom po rovině... :-)

              Já třeba nechápu, jak někomu může 1x12 vůbec stačit? Na MTB s 2x10 mi nejenom pravidelně (na silnici s kopce) chybí těžké převody, ale současně tu a tam do kopce řadím i úplně nejlehčí, takže zbytečné převody nemám ani na jednom konci.
              To samé lehokolo s 3x8, ani tam bych se za trošku větší rozsah nezlobil...

              [ Zpět ]
              Datum: 03.07.2022
              Autor: Jrr
              Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
              • Re: převodník

                     

                To tady kdosi teoretizoval, že prý čím je jezdec slabší, tím větí rozsah převodů potřebuje, ten zdatnej si v případě potřeby dokáže "nastoupit", má prej z čeho... Hledat se mi to nechce, ale tím slabšákem jsem byla já a obhajovala jsem převody s více talíři. Ale já si myslím, že blíž pravdě bude, že u slabého se maximálně projeví výhoda co nejvíc využít disponibilní sílu. A to určitě není k zahození ani pro závodníka ;-)

                [ Zpět ]
                Datum: 03.07.2022
                Autor: bara2
                Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                • Re: převodník

                       

                  ...a pořád si za tím stojím :-)

                  [ Zpět ]
                  Datum: 03.07.2022
                  Autor: Sodoma
                  Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                • Re: převodník

                       

                  No asi to tak bude. Kdysi za mého mládí mi stačilo na Libertě tříkolečko vzadu a stejně jsem z 90% jezdil na tom nejmenším, aby to jelo rychle, že jo... :-D

                  Zatímco teď už má motor značně omezenou sílu a navíc se dožaduje optimálních otáček, takže řadím neustále... :-)

                  [ Zpět ]
                  Datum: 03.07.2022
                  Autor: Jrr
                  Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
              • Re: převodník

                     

                Hele já se do Rohlíka celkem vejdu a ten má rozsah jen o málo větší.

                Z kopce vybíhám z převodů někde u 55km/h a to už mi fakt nevadí se jenom vézt (nezávodím) a do kopce (byť nepotřebuju rychlost abych držel balanc) bych lehčí už asi taky nechtěl, měl bych pocit že šlapu na místě a nikam nejedu. Zpevněný cesty tak extrémní stoupání nemaj a nezpevněný štěrky začnou podkluzovat dávno před tím než dojdou převody...

                Myslim že těch +-500% nebylo zvolený jen tak ze vzduchu.
                Což nic nemění na tom, že pokud jezdíš jen na spodní půlce, děláš něco špatně :-)

                [ Zpět ]
                Datum: 03.07.2022
                Autor: Sodoma
                Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                • Re: převodník

                       

                  Tak já mám na Ibexu nejlehčí 26:34 a nejtěžší 48:11. Což znamená poměr 5.7 krát. S procenty si nejsem jistý, záleží, zda 100% bereš jako kolo bez přehazovačky nebo jako dvojnásobek?

                  Netvrdím, že by mi vyloženě došly převody, ale jsou kopce (dokonce asfaltované), kde zařadím nejlehčí a pak už musím silou, kdybych mohl, tak ještě o kolečko podřadím... a ten stejný kopec v opačným směru by s těžším převodem jel i přes 70 km/h...

                  [ Zpět ]
                  Datum: 03.07.2022
                  Autor: Jrr
                  Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                  • Re: převodník

                         

                    V procentech se udává rozsah, což ve tvém případě znamená 570% (další způsob jak komplikovaně vyjádřit totéž)

                    Přišlapávat v 70 je dobrá odvaha, to jsem udělal naposledy na Author Texas, tehdy ještě s ocelovými ráfky a dávno před vynálezem Véček, vytáhl jsem 86,7 a dodnes nechápu že jsem naživu :-D

                    Obecně zastávám názor, že někde nad 500% je rozsah běžnému smrtelníkovi dostačující, vyšší už jsou pak zvláštní potřeby (pokud jezdíš nějakou vrchovinu, zdravotní hendikep, nebo provozuješ náklaďák jako NightRider)

                    Když jsem začal jezdit na tříkolce, měl jsem Alfinu-8 a jejích 308% bylo na ty místní kopce od Vltavy prostě málo. Věřím ale, že na nějaký placatý krajině by to stačit mohlo i tak.

                    [ Zpět ]
                    Datum: 03.07.2022
                    Autor: Sodoma
                    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: převodník

         

    Ještě mě tak napadla kacířská myšlenka, jestli bys místo převodníku neměl vyměnit kolo.

    Horák kde nepoužíváš horní "víc-jak-půlku" převodníku vypadá jako šlápnutí špatným směrem. U vody potkávám docela hromady lidí, co na tý hladký asfaltce dupaj na podobnejch strojích a táhnou se jak smrad za hovnem, protože jim to 10-11z kolečko v kombinaci s 30z převodníkem prostě víc nedovolí.

    [ Zpět ]
    Datum: 03.07.2022
    Autor: Sodoma
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: převodník

           

      Napríklad
      https://youtu.be/kdI_c2riHnk

      [ Zpět ]
      Datum: 03.07.2022
      Autor: palot
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: převodník

         

    Jestli to chápu dobře, tak tvůj převodník má 34 zubů a 5té kolečko má 19 zubů a říkáš, že lehčí převod nepotřebuješ a nikdy potřebovat nebudeš?
    To znamená, že pro nejlehčí chceš poměr 34:19 = 1.789.

    Pokud bys chtěl mít tenhle poměr při největším pastorku, který má 50 zubů, potřeboval bys převodník s 89ti zuby. A takový se fakt nevyrábí! :-)
    Koukám, že Gebhartd v nabídce končí na 70ti zubech...

    Takže připomínka o vejítí do rámu byla naprosto trefná. :-)

    Klidně si kup ten největší převodník, který pro své kolo seženeš a půjde ti namontovat, nějaké lehké převody ti stejně zbydou.

    Alternativou je vyměnit kazetu, začít jezdit do kopce nebo vypnout motor... :-)

    [ Zpět ]
    Datum: 03.07.2022
    Autor: Jrr
    Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: převodník

         

    Děkuji všem za radu a ochotu. Už s prodejcem řeším výměnu převodníku za větší..
    ;)

    [ Zpět ]
    Datum: 04.07.2022
    Autor: Silwer75
    Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
Nastavte si vlastní barvu pozadí:
Seznamka

Hledám: Cyklistika z Prahy

22.04.2024
Ahoj, hledám cyklistku pro spolujízdy z Prahy ven na kolo, víkendy nebo dle dohody, na pohodu

Hledám: Kamaráda nebo kamarádku na pravidelné vyjížďky

Hledám: Kamaráda nebo kamarádku na pravidelné vyjížďky
21.04.2024
Hledám kamaráda, nebo kamarádku na pravidelné vyjížďky, nejlépe z okolí Prahy 6.

Hledám: partnerku na kolo

Hledám: partnerku na kolo
19.04.2024
vysoký, štíhlý, aktivně sportující, mladšího vzhledu hledá sportovně založenou ženu na sdílení společných zájmů,…
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

329 cyklistů (21 přihlášených)

Kazachstán a Kyrgyzstán 2022 - 1. část

Sen o krajině s jurtami a divokými koni 1. část - Cesta do budoucnosti Na úvod... Naše první cesta s koly…
Peggy | 24.04.2024

Z Linze do Budapešti přes Alpy

Linz - Budapešť, 2. - 14. 7. 2023 Po velkém úspěchu s cestou z Bratislavy do Splitu a mém sólu kolem Polska,…
Monolema | 16.04.2024

Podél sobích plotů a přes březové lesy až do nitra bažin

Evropská dálková trasa E1 Evropská dálková trasa E1, nebo jen E1, je jednou z evropských dálkových tras…
šíp | 14.04.2024