reklama

Navigace na cestách (včetně aplikací v mobilu)

Navážu na Marinovo téma, už se nedá odpovědět na:
https://www.nakole.cz/diskuse/29872-ktere-apky...

Máš pravdu, popletl jsem to. Těch hodně chronometrů měla loď Beagle, bylo jich 22 (každý stál tehdy majland) a jejich čas průměrovali po vyloučení dvou krajních hodnot. Snad se dostali na stovky metrů.
Cook byl jeden z prvních, kdo chronometr použil a po plavbě byla odchylka do 20 km. Už s touhle přesností se dal trefit snad každý ostrůvek.

Tady je ještě jedna, starší, Scheirichova přednáška:
https://www.youtube.com/watch?v=K5c5mhrAHu4



Jo a Země byla kulatá už od starověku a vydrželo to přes středověk dodnes. Středověký (křesťanský) problém byl oběh Země kolem Slunce a její rotace. To nesedělo s Písmem!

[ Reagovat ] [ Zpět ]
Datum: 21.06.2022
Autor: PepikW
  • Re: Navigace na cestách (včetně aplikací v mobilu)

         

    Taky navážu:
    **************************************************************
    https://www.nakole.cz/diskuse/29872-ktere-apky...
    ’’…Dobra finta. A ja jsem se divil, proc treba ve Skotsku nelze vystoupit z vlaku drive, nez ve stanici na jizdence. Taky tam maji takove vychytavky…’’
    **************************************************************

    Toto ale platí jen pro levné advance tickets, u obyčejných můžeš vystoupit i nastoupit kdekoli na trase. A i u těch advance se ten předčasný výstup dá snadno obejít (neoficiálně) – stačí vystoupit na zastávce, která nemá propouštěcí turnikety, osobně vyzkoušeno. :-)

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 21.06.2022
    Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Navigace na cestách (včetně aplikací v mobilu)

           

      No tvl, propouštěcí turnikety. Každopádně teď zrovna ani není do čeho nastoupit.

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 21.06.2022
      Autor: xtonda
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Navigace na cestách (včetně aplikací v mobilu)

           

      O tom slyším poprvé. Je to závan starých časů, kdy na peroně stál zřízenec a odebíral cestujícím jízdenky.

      To by ještě mohli prodávat perónku (vstupenku na nástupiště pro ty, co nikam nejedou), věc dnes už také neznámou.

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 21.06.2022
      Autor: petrp
      Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Navigace na cestách (včetně aplikací v mobilu)

             

        Je to trošku jinak. Ty turnikety tam víc a víc začínají suplovat průvodčí ve vlacích. Když někde nastoupím bez lístku (na zastávkách bez vstupních turniketů), lístek ve vlaku si nekoupím ať už protože se průvodčí vůbec neobjeví nebo protože ho ignoruju, a pak vystoupím ve stanici, kde se nedá dostat ven jinak než zase přes turnikety, musím si zpětně koupit lístek v té cílové stanici – výhoda je že nikdo neví, kde jsem nastupoval, takže i když jsem jel třeba 20 stanic přes celou půlku království, ale koupím jen od předposlední stanice do té cílové, zaplatím zlomek ceny a turniket mě pustí. :-)

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 21.06.2022
        Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Navigace na cestách (včetně aplikací v mobilu)

               

          Hele, jsou takhle vyčůraní i místní, nebo by je to vůbec ani nenapadlo?

          PS. Já myslel, že už maj turnikety všude ...

          [ Reagovat ] [ Zpět ]
          Datum: 21.06.2022
          Autor: PepikW
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Navigace na cestách (včetně aplikací v mobilu)

                 

            Věřím tomu, že i zdejší domorodci jsou vynalézaví :-). Já tu ale vlakem popojedu párkrát do roka, a když už, tak kupuju obvykle jen ty levné advance tickets, které je nutné pořídit aspoň pár dnů předem, takže to co píšu výše jsem v praxi ještě osobně nezkoušel – není ale důvod aby to nefungovalo.

            Jinak turnikety tu zdaleka nejsou všude a hádám, že nikdy ani nebudou, je tu spousta málo frekventovaných stanic a zastávek jen na znamení uprostřed ničeho, kde není ani automat na lístky.

            [ Reagovat ] [ Zpět ]
            Datum: 21.06.2022
            Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: Navigace na cestách (včetně aplikací v mobilu)

                   

              Jo, já pojezdil vlakem jen na jihu a tam mi přišlo, že jsou snad všude.

              [ Reagovat ] [ Zpět ]
              Datum: 21.06.2022
              Autor: PepikW
              Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Navigace na cestách (včetně aplikací v mobilu)

               

          V Polsku, nevím jestli všude, ale u dopravce Koleje Dolnośląskie určitě musíš po nástupu bez jízdenky průvodčího aktivně vyhledat, což je třeba v plném vlaku, kde člověk obtížně získá místo k sezení, pěkná pakárna.

          [ Reagovat ] [ Zpět ]
          Datum: 22.06.2022
          Autor: petrp
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Navigace na cestách (včetně aplikací v mobilu)

                 

            Pokud se nepletu, tak to platí i na Slovensku

            [ Reagovat ] [ Zpět ]
            Datum: 22.06.2022
            Autor: kotek
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Navigace na cestách (včetně aplikací v mobilu)

                 

            Nevím jak jinde, ale možná taky bude záležet na okolnostech. Pokud je na stanici možnost jízdenku pořídit (na přepážce nebo v automatu), je mou povinností si lístek před nástupem do vlaku koupit, alespoň tady v UK. Když nekoupím a průvodčí to zjistí, může, bude-li chtít, mi napařit pokutu, proto asi není špatný nápad ho sám vyhledat a o lístek si říct (i tak mi tu pokutu může napařit, ale je šance že nenapaří). Když však na stanici možnost jízdenku pořídit není, nevidím důvod průvodčího aktivně nahánět – když přijde lístek koupím, když ne, tak rozhodně nebudu mít špatný pocit, že jsem se svezl zadarmo. :-)

            [ Reagovat ] [ Zpět ]
            Datum: 22.06.2022
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: Navigace na cestách (včetně aplikací v mobilu)

                   

              Důvod sice nevidíš, ale smluvní podmínky dopravce, o kterém mluvím a které akceptuješ tím, že do vlaku nastoupíš to ve svém §11 uvádí:

              Podróżny, który nie posiada ważnego biletu na przejazd/przewóz lub posiada bilet, który
              wymaga legalizacji, zobowiązany jest niezwłocznie po wejściu do pociągu:
              1) zgłosić się do obsługi pociągu w celu nabycia lub legalizacji biletu

              [ Reagovat ] [ Zpět ]
              Datum: 22.06.2022
              Autor: petrp
              Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
              • Re: Navigace na cestách (včetně aplikací v mobilu)

                     

                Pokud to tam má dopravce takhle striktně a bezokolnostně stanoveno pak ano, druhá věc je, jestli toto nařízení aplikují a vymáhají i v praxi, ale to už je samozřejmě věc jiná.
                Tady v UK operuje přes 20 dopravců a každý má svá vlastní pravidla – ohledně všeho. Nezjišťoval jsem podrobnosti, ale zdá se to být docela pěkný chaos:
                https://conversation.which.co.uk/travel-leisure...

                [ Reagovat ] [ Zpět ]
                Datum: 22.06.2022
                Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Navigace na cestách (včetně aplikací v mobilu)

               

          Jo, to je ten průser.

          Hraješ machra a vochcáváš, neplatíš jak máš,prostě jen to, k čemu tě systém přinutí.

          A pak přijedeš do Norska, a jsi v ajfru, že tam všechno funguje, že nikdo nic neukradne.....

          Tak jo.

          [ Reagovat ] [ Zpět ]
          Datum: 22.06.2022
          Autor: Jindra8526
          Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -7
    • Re: Navigace na cestách (včetně aplikací v mobilu)

           

      Jinak ale u advance tickets, když člověk neví co a jak, tak výstup a nástup mezi cílovou a výchozí stanicí se někdy opravdu hodně nemusí vyplatit:
      https://www.dailymail.co.uk/news/article...

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 21.06.2022
      Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Navigace na cestách (včetně aplikací v mobilu)

             

        Krást se nevyplácí.
        K tomu nás učili od dětství. Něco ošvindlovat, něco nezaplatit, je ve finále drahé.

        Neplatící morálka, vyžaduje více kontrol a ty zase celý systém prodražují. Vím, že jedinec to nevytrhne, a že to tak chodí.

        Prostě kdyby se nekradlo, nemuselo by nákladně hlídat, a společnost by byla bohatější.

        Země, kde se tradičně nekradlo, měly mnohem lepší sociální systém, do té doby, než to zničila politika multi-kulti.

        Nelze s tím nic dělat, jen být smutný

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 22.06.2022
        Autor: Jindra8526
        Hodnocení: +4 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -8
        • Re: Navigace na cestách (včetně aplikací v mobilu)

               

          ’’…Hraješ machra a vochcáváš, neplatíš jak máš, prostě jen to, k čemu tě systém přinutí. Krást se nevyplácí. K tomu nás učili od dětství. Něco ošvindlovat, něco nezaplatit, je ve finále drahé…’’
          *****************************************************************************

          Už zase? Moc hezky jsi to napsal. Někdo vystoupí o stanici dřív a hned je zloděj a fuj, jiný bezostyšně okrádá, švindluje a překrucuje zákony už od mládí, vůbec se za to nestydí, ale dnes mu nad hlavou svítí svatozář, že?
          https://www.nakole.cz/diskuse/19294-spani-pri...

          [ Reagovat ] [ Zpět ]
          Datum: 23.06.2022
          Hodnocení: +12 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1
          • Re: Navigace na cestách (včetně aplikací v mobilu)

                 

            Ne, tím jsem fakt nemyslel tebe, je mi líto, že to tak vyznělo.

            Psal si o tom, jak "v tom umí chodit".


            To je ten problém. Všichni by chtěli "stát co platí vše" a snaží se ze vším vyjebat.

            Já bych chtěl, mnohem menší vliv státu, ale s vymrdávači bych se fakt nemazal.

            [ Reagovat ] [ Zpět ]
            Datum: 25.06.2022
            Autor: Jindra8526
            Hodnocení: +3 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -5
Nastavte si vlastní barvu pozadí:
Seznamka

Hledám: Na kole z Prahy do přírody

24.03.2024
Ahoj, hledá se cyklistka pro spolujízdy z Prahy ven na kolo, víkendy nebo dle dohody

Hledám: cyklistku co má hodně volného času

14.03.2024
Hledá se cyklistka na Jónské ostrovy od 7.5. do 13.6. Pobyt v domě přímo u moře, dvě horská elektrokola k…

Hledám: Island, s kolem nebo bez

08.02.2024
Neplánuje někdo letní cestu na Island bez cestovky, s kolem nebo bez? Nemá někdo zkušenost s objetím ostrova na…
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

549 cyklistů (7 přihlášených)

Srpen 2023 – okolo Otavy

Letošní zahraniční výlet nám nečekaně zrušily zdravotní problémy, musely jsme se z cesty vrátit. Po…
Aar | 23.03.2024

Dámská 2023 – okolo Ašského výběžku k nejzápadnějšímu bodu ČR a ještě kousek dál

Letošní Dámská je prémiová, protože tuhle tradici držíme už od roku 2003. Jen jeden rok jsme vynechaly, v…
HMS | 19.03.2024

Jižní hranice

„Tak jsem tady Panímámo, dřív to nešlo.“ Oblíbený citát můj a mého bratra, mně vytanul na mysli 8. září 2023,…
Stanley58 | 02.01.2024