reklama

Dámské horské kolo

Zdravím. Uvažuji o koupi nového kola. Doteď jsem měla hrozně dlouho Meridu Kalahari 590, ale už jde do důchodu a koukám po novém. Chci si ho ale vyzkoušet v obchodě, takže možnost vyzkoušet mám opět Meridu nebo Rockrider. Nechci investovat víc než 17 - 18 tis. Jezdím docela dost, i kvůli zničenému koleni, které to vyloženě potřebuje. Jezdím většinou po zpevněných cestách, ale nebráním se i krkolomnějším cestám. Měřím jen 164 cm, občas mě pobolívá bederní páteř, tak chci i kolo s ohledem na to. Myslím, že vhodnější pro mne budou kola o průměru 27,5, doteď jsem byla zvyklá na 26. Jaké jsou prosím vaše názory na kolo MERIDA Matts 7.20 Matt a Dámské horské kolo Rockrider 27,5" ST530?

[ Reagovat ] [ Zpět ]
Datum: 21.04.2022
Autor: Sportovka
  • Re: Dámské horské kolo

         

    Ta merida vypadá, že má sedlo víc vepředu, takže se na ní bude pohodlněji sedět - nebude nutné předklánět se tak daleko. To ale jenom odhaduju z fotek.

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 22.04.2022
    Autor: NightRider
    Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -2
    • Re: Dámské horské kolo

           

      Vzdálenost sedla lze nastavit.

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 22.04.2022
      Autor: radka
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -3
      • Re: Dámské horské kolo

             

        Ale s tím se ti mění i vzdálenost ke šlapacímu středu a ne jen k řídítkům. Délka rámu se nedá úplně ošulit. To se musí alespoň trochu vyzkoušet.

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 22.04.2022
        Autor: Brahma
        Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -3
        • Re: Dámské horské kolo

               

          To já vím víc než dobře...
          Jen jsem tím chtěla říct, že sedlo víc ve předu na fotce není nic směroplatného.

          [ Reagovat ] [ Zpět ]
          Datum: 23.04.2022
          Autor: radka
          Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -2
        • Re: Dámské horské kolo

               

          Tak by mne zajímal názor toho debila, co mi dal mínus na tuto zcela profláklou a mezi cyklisty totálně známou věc. Kdybych napsal, že na nebi můžeme vidět hvězdy, tak ten debil mi dá také mínus. Má to mínusování ještě nějaký smysl, když ho tihle debilové používají jako konstantní nástroj? Já to už většinou ani nasleduji, ale tentokrát mne ta tupost některých přispěvatelů opravdu překvapila.

          [ Reagovat ] [ Zpět ]
          Datum: 23.04.2022
          Autor: Brahma
          Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -4
          • Re: Dámské horské kolo

                 

            Proboha pokud mi posun sedla dopředu sníží vzdálenost sedla od středu, tak si adekvátně k tomu vytáhnu sedlovku k rámu, to je taky profláklá a totálně známá věc.

            [ Reagovat ] [ Zpět ]
            Datum: 23.04.2022
            Autor: xtonda
            Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -2
            • Re: Dámské horské kolo

                   

              Nerozumím ti. Můžeš to podrobněji popsat? Sedlovkou lze manipulovat nahoru a dolů a tím se nemění vodorovná vzdálenost sedla od šlapacího středu. Tou je totiž určen mezní úhel ohnutí nohy v koleni a hlavně úhel při hlavním šlápnutí v kvadrantu mezi 12 a 3 hodinou (při popisu části kruhového kvadrantu pomocí ciferníku hodin).

              [ Reagovat ] [ Zpět ]
              Datum: 23.04.2022
              Autor: Brahma
              Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1
              • Re: Dámské horské kolo

                     

                Psal si

                "Ale s tím se ti mění i vzdálenost ke šlapacímu středu"

                A vysunováním sedlovky se mění vzdálenost sedla od středu.

                [ Reagovat ] [ Zpět ]
                Datum: 23.04.2022
                Autor: xtonda
                Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -2
                • Re: Dámské horské kolo

                       

                  Abys ale pak dosáhl nohama na šlapátka...

                  [ Reagovat ] [ Zpět ]
                  Datum: 24.04.2022
                  Autor: bara2
                  Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -2
                  • Re: Dámské horské kolo

                         

                    Tak si ho asi dám tak vysoko abych to měl akorát, to je diskuse jak s dementama.

                    [ Reagovat ] [ Zpět ]
                    Datum: 24.04.2022
                    Autor: xtonda
                    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -2
                    • Re: Dámské horské kolo

                           

                      Spíš je pro tebe složité, že vzdálenost sedla ke šlapacímu středu lze poměřovat v různých směrech: vodorovně a svisle, a nebo jako spojnici sedlo-střed. Posouváním sedla dopředu a dozadu v zámku se mění vodorovná vzdálenost sedla od šlapacího středu, to má na mysli Brahma, a tato vzdálenost je sakra důležitá, je nutno ji nastavit společně s výškou sedla jako první. Tato vodorovná vzdálenost se mění i vysouváním sedlovky, trochu...
                      Teprve pak délkou představce můžeš regulovat, jak daleko chceš mít řidítka, nikoliv posouváním sedla!

                      [ Reagovat ] [ Zpět ]
                      Datum: 24.04.2022
                      Autor: bara2
                      Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1
                      • Re: Dámské horské kolo

                             

                        Jenže délkou představce se mění i chování řízení.
                        Nic nefunguje ve vakuu a všechno souvisí se vším.
                        Koupit si malý kolo a pak si na něj dát metrovou sedlovku a půlmetrový představec je blbost. Vyzkoušet je to potřeba, rám musí maximálně sedět svou velikostí sám o sobě, "štelovacími elementy" se pak dají ladit už jen detaily (například kompenzovat změnu vzdálenosti sedlo-řidítka vlivem vysunutí sedlovky posouváním sedla vpřed/vzad)
                        Věř mi, mám skoro dva metry a na malých rámech jsem se něco najezdil...

                        [ Reagovat ] [ Zpět ]
                        Datum: 24.04.2022
                        Autor: Sodoma
                        Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                        • Re: Dámské horské kolo

                               

                          Ano, takže nejen představec, ale i délka rámu. Prostě to v součtu musí vyjít optimálně. Stejně tak vodorovná vzdálenost sedla od středu souvisí i s délkou kliky.
                          To všechno se prostě musí sladit dohromady. Nelze na jedné velikosti rámu posunem sedla (svisle i vodorovně) a změnou délky představce a klik nastavit kolo pro každého. Proto se dělají rámy různých velikostí a různé geometrie.

                          [ Reagovat ] [ Zpět ]
                          Datum: 24.04.2022
                          Autor: bara2
                          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1
                      • Re: Dámské horské kolo

                             

                        Nevím co Brahma myslí, pokud je této činnosti vůbec schopen, ale nejprve napsal prostě vzdálenost, vodorovná složka vzdálenosti sedla od středu není pro rekreační cyklisty až tak zásadní.

                        [ Reagovat ] [ Zpět ]
                        Datum: 24.04.2022
                        Autor: xtonda
                        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -2
                        • Re: Dámské horské kolo

                               

                          Je zcela zásadní pro šlapání a chceš-li si uchovat zdravá kolena, tak je potřeba to mít dobře nastavené.
                          Doporučuji prostudovat základní nastavení:
                          https://www.kolopro.cz/clanek/vse-o-kole/jak...

                          [ Reagovat ] [ Zpět ]
                          Datum: 24.04.2022
                          Autor: bara2
                          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                          • Re: Dámské horské kolo

                                 

                            KOPS metoda je silně orientační, by mě zajímalo jak lehokolisti dosáhnou toho aby svislice od kolene procházela osou pedálu.

                            [ Reagovat ] [ Zpět ]
                            Datum: 24.04.2022
                            Autor: xtonda
                            Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                            • Re: Dámské horské kolo

                                   

                              Z hlediska efektivity šlapání, práce svalů a zaúhlování pánve a kloubů nohy při šlapání ten rozdíl není. Oni to sice nemůžou vztahovat ke svislici z kolene vůči zemi, ale to optimální postavení sedu vůči pedálu prostě nastavit musí. Dělají to nejspíš empiricky, ale třeba jednou bude i příručka pro lehokola.
                              Dovolila jsem si trochu pootočit jednoho vysoce výkonného lehokolistu tak, aby se to dalo opticky trochu s normálním kolem porovnat.

                              [ Reagovat ] [ Zpět ]
                              Datum: 24.04.2022
                              Autor: bara2
                              Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                        • Re: Dámské horské kolo

                               

                          Ty toho blbečku nevíš mnohem víc, ba dokonce ani nechápeš, jak moc toho nevíš.

                          [ Reagovat ] [ Zpět ]
                          Datum: 24.04.2022
                          Autor: Brahma
                          Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -3
    • Re: Dámské horské kolo

           

      Jasně, proč se dívat do tabulek s geometrií rámu, když můžeme odhadovat z fotek u kterých nevíme ani jaká je to velikost a na jakou výšku jezdce je to nastaveno.

      A podle těch tabulek je hodnota reach u obou modelů srovnatelná a spíše nižší.

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 23.04.2022
      Autor: xtonda
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Dámské horské kolo

         

    Doporučení: Ty kola, pokud máte možnost fyzicky vyzkoušejte. Radit takto od oka je dost problém, každé kolo může a má jinou geometrii a každému sedí něco jiného. Srovnávat tyto dvě kola proti sobě např. pohon Merida má 3x8, Rockrider 1x9. Pohon 3x8 je sice archaický, ale máte bohatý výběr vhodného převodu, Rockrider 1x9 - to pravdu nechcete. Při nejtěžším převodu M 42-11, R 32-11 a kadenci 60 ot/min. (běžný člověk jede tak max. mezi 60-80 šlápnutími za minutu) pojede Merida skoro 30km/h, Rockrider 23km/h. při 80ot/m M:40km/h, R:30km/h. Nejlehčí poměr mají obě kola stejný. Na tom Rockrideru to bude utrpení - budete točit rychle nohama, ale očekávaná rychlost jízdy nikde. Bez ohledu na geometrii kola, bych šel raději do té Meridy.

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 24.04.2022
    Autor: xcom
    Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -2
    • Re: Dámské horské kolo

           

      Merida sice má převody víc do rychla, IMO ale převod 32/11 je na MTB dostatečný, aspoň se naučí šlapat, silové šlapání na bolavé koleno stejně není dobré.

      Sada Microshift Advent na Rockrideru je moderní sada, přehazovačka má stabilizátor řetězu, samostatně se prodává cenově na úrovni Deore, na Meridě je kombinace Acera (řazení, přehazka ovšem starší generace) a Tourney (kliky a přesmykač).

      Brzdy na Meridě jsou nějaká podivnost, sice píší hydraulické, ale páky ve specifikaci jsou kombinované brzdové/řadící mechanické a co je zač brzda Power DS100 se mi nedaří dohledat. Rockrider ve verzi za 11 tis. má hydry Tektro

      Takže Rockrider je dle mě lepší kolo. Kdyby ta kola stála stejně, tak ještě pochopím, že někdo dá přednost Meridě kvůli převodům nebo vzhledu, ale ta Merida stojí 17,5 tis. zatímco Rockrider 11 tis. 17,5 za kolo s takovým osazením je naprostý nesmysl, Merida patří k premiovým značkám, kde se platí za značku a levnější kola se u nich absolutně nevyplatí.

      Osobně mi v Decathlonu v rámci cenového limitu přijde zajímavější tohle.
      https://www.decathlon.cz/p/damske-horske-kolo...

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 24.04.2022
      Autor: xtonda
      Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
Nastavte si vlastní barvu pozadí:
Seznamka

Hledám: Cyklistika z Prahy

22.04.2024
Ahoj, hledám cyklistku pro spolujízdy z Prahy ven na kolo, víkendy nebo dle dohody, na pohodu

Hledám: Kamaráda nebo kamarádku na pravidelné vyjížďky

Hledám: Kamaráda nebo kamarádku na pravidelné vyjížďky
21.04.2024
Hledám kamaráda, nebo kamarádku na pravidelné vyjížďky, nejlépe z okolí Prahy 6.

Hledám: partnerku na kolo

Hledám: partnerku na kolo
19.04.2024
vysoký, štíhlý, aktivně sportující, mladšího vzhledu hledá sportovně založenou ženu na sdílení společných zájmů,…
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

352 cyklistů (12 přihlášených)

Kazachstán a Kyrgyzstán 2022 - 1. část

Sen o krajině s jurtami a divokými koni 1. část - Cesta do budoucnosti Na úvod... Naše první cesta s koly…
Peggy | včera

Z Linze do Budapešti přes Alpy

Linz - Budapešť, 2. - 14. 7. 2023 Po velkém úspěchu s cestou z Bratislavy do Splitu a mém sólu kolem Polska,…
Monolema | 16.04.2024

Podél sobích plotů a přes březové lesy až do nitra bažin

Evropská dálková trasa E1 Evropská dálková trasa E1, nebo jen E1, je jednou z evropských dálkových tras…
šíp | 14.04.2024