reklama

AZUB Apus uchycení zadní vidlice

Měli jste někdo rozdělané uložení zadní vidlice na AZUBu Apus (Bufo, Ibex)?

Před asi týdnem mi kolo začalo vydávat takové vrzavé zvuky při šlapání, subjektivně odněkud zezadu nebo zespodu. Pak jsem zjistil že to dělá i když zalomcuju zadním kolem do boku. Tak jsem utáhl oba ty inbusy, co jsou z boku toho uložení zadní vidlice, vrzání přestalo. A dneska zase začalo znovu. Tak si myslím že je to něco víc než jen povolený šroub. Předtím jsem s tím 10 let nemusel nic dělat.

Než to rozdělám, tak se radši chci zeptat, jaké záludnosti čekat - co je uvnitř? Nějaké ložisko?

[ Reagovat ] [ Zpět ]
Datum: 19.02.2022
Autor: Akito
  • Re: AZUB Apus uchycení zadní vidlice

         

    jen 2x vyměnitelná kluzná vložka...seženeš jako ND (-:

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 21.02.2022
    Autor: brum
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: AZUB Apus uchycení zadní vidlice

           

      2x? Není to málo, Antone Pavloviči?

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 21.02.2022
      Autor: AV
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -4
  • Re: AZUB Apus uchycení zadní vidlice

         

    Doufám že jen plaším, ale skontroluj si zda někde není vlasová trhlina. (okolí svarů atd)

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 21.02.2022
    Autor: cibi
    Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: AZUB Apus uchycení zadní vidlice

           

      Já jsem ten problém zažil nakonec mi rám praskl _ stejné kolo také apus

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 23.02.2022
      Autor: čekatel
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: AZUB Apus uchycení zadní vidlice

             

        Borci, vy jste mě vyděsili. Tak jako rentgenovou defektoskopii pouhým okem neumím, ale nic podezřelého v tomto směru jsem neobjevil. Předpokládám, že mám hledat v hliníkové části, nikoliv v zadní vidlici.

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 23.02.2022
        Autor: Akito
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: AZUB Apus uchycení zadní vidlice

               

          Promiň,ale říkám jak to je já sem to řešil s Azubem a Aleš mi tehdy pomohl

          [ Reagovat ] [ Zpět ]
          Datum: 23.02.2022
          Autor: čekatel
          Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: AZUB Apus uchycení zadní vidlice

                 

            Nějaké fotky

            [ Reagovat ] [ Zpět ]
            Datum: 23.02.2022
            Autor: čekatel
            Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: AZUB Apus uchycení zadní vidlice

                   

              na můj APUS kupovaný v roce 2008 byla v roce 2012 svolávačka - měnili rámy
              já si rovnou nechal vyměnit i barvu na tom rámu :-)

              [ Reagovat ] [ Zpět ]
              Datum: 19.09.2022
              Autor: macikm
              Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: AZUB Apus uchycení zadní vidlice

             

        kolil let/cca km jsi měl s Apusem nalítáno? Dík

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 17.04.2022
        Autor: gt3
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: AZUB Apus uchycení zadní vidlice

         

    Ahoj, už jsi to rozebral? jak to vypadá?

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 20.03.2022
    Autor: cibi
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: AZUB Apus uchycení zadní vidlice

           

      Furt se k tomu nemůžu dostat. Jezdím, občas to trochu vrže, ale zatím jsem to neřešil.

      ---

      Ale jako tady ty hardwarové problémy jsou fakt nahouby. Před pár týdny jsem zjistil že mi v pedálu zeje díra po šroubu, a vůbec nevím kde jsem to vytratil. I vyšrouboval jsem stejný šroub na druhém pedálu, je to cosi s průměrem těsně pod 5 mm, výškou 9 mm (včetně zápustné hlavy), ale standardní M5 to není (ověřeno pokusem zašroubovat tam nějaký M5 co se mi tady válel). SPD zámek zdá se drží na tom druhém šroubu, který ale nejde ani povolit ani utáhnout, protože má používáním úplně smetenou tu hlavu s křížovou drážkou. Neválí se vám někomu někde doma nepoužívaný pedál M324?

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 21.03.2022
      Autor: Akito
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: AZUB Apus uchycení zadní vidlice

             

        Nemusí to být jen metrika. Zkus palcový šroub.

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 21.03.2022
        Autor: Arnošt905
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: AZUB Apus uchycení zadní vidlice

               

          No právě. To bude něco takového palcového. Ale dostatečně vybaveným skladem palcových šroubů nedisponuju.

          [ Reagovat ] [ Zpět ]
          Datum: 21.03.2022
          Autor: Akito
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: AZUB Apus uchycení zadní vidlice

                 

            jestli máš šupleru, tak na tom šrúfku změř co jde a podle katalogu hledej.

            [ Reagovat ] [ Zpět ]
            Datum: 21.03.2022
            Autor: Arnošt905
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: AZUB Apus uchycení zadní vidlice

             

        Čím jsi to, "těsně pod pět", měřil? Zkusil jsem na dvou pedálech, SPD i starých stopětkových silničních PD, povolit zápustné šroubky, co drží "zámek" a oba, co se podařilo vyšroubovat, jsou M4. Pedály M324 nemám, ale nepřijde mně logické, že by zrovna u nich použili odlišné šroubky.

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 22.03.2022
        Autor: drak
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: AZUB Apus uchycení zadní vidlice

             

        Ahoj Akito,
        jedna sada s cca 3000km najetými se mi válí doma.

        Odkud jsi? Já Brandýs nad Labem. Pokud by jsi měl zájem i o tretry (asi č. 45, nejsem doma), klidně přidám.
        Tom
        mail [email protected]

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 17.04.2022
        Autor: gt3
        Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: AZUB Apus uchycení zadní vidlice

             

        Tak nakonec jsem obojí udal i s lehokolem.

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 20.04.2022
        Autor: gt3
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: AZUB Apus uchycení zadní vidlice

               

          Jo, není problém. Ale i tak díky za nabídku. Já jsem zjistil, že z těch pedálů je toho poupadávaného víc. Tak si asi koupím nějaké celé nové, než bych sháněl náhradní šroubek ke šroubku.

          [ Reagovat ] [ Zpět ]
          Datum: 20.04.2022
          Autor: Akito
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: AZUB Apus uchycení zadní vidlice

         

    Já jsem kdysi překvapeně zjistil, že se mi to na Ibexu povolilo, docela dost, tak jsem to dotáhnul a byl klid... pravda, možná bych to měl někdy zase zkontrolovat... :-)

    Rozdělané jsem to nikdy neměl. Jedna z posledních věcí na Ibexu, do které jsem zatím šťourat nemusel.

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 21.03.2022
    Autor: Jrr
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: AZUB Apus uchycení zadní vidlice

           

      To se musí dotahovat i na Maxovi. V návodu píšou každých 500 km.

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 19.09.2022
      Autor: madmax
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: AZUB Apus uchycení zadní vidlice

           

      Já tyto šroubky po první kontrole dal na alkaprén(chemoprén)- lepidlo na nesavé povrchy a je pokoj i s dotahováním/ztracením. Jeden ztracený šroub jsem nahradil zkráceným M4 se zapuštěnou hlavou a sedí....

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 24.10.2022
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: AZUB Apus uchycení zadní vidlice

         

    Tak furt nejsem schopen přijít na to, odkud to vrzání pochází.

    Rozebral jsem uchycení zadní vidlice - je to takový nejspíš na míru vyráběný "šroub" který většinu délky má hladký válec tak 1 cm v průměru jako tu kluznou plochu, a na konci vnitřní závit. Celé jsem to vyčistil a promazal teflonovou vazelínou, ale nevypadalo to ani předtím nějak kriticky.

    Pak jsem ještě vyndal tlumič a promazal i jeho uchycení. A sundal jsem sedadlo a promazal kolem těch rychloupínáků.

    Nepomohlo to - většinou když vyjedu tak nic, ale po pár desítkách minut se to vrzání ozve znovu. Často když jedu do kopce nebo zabírám silněji. Ale pak už to (moc) nezávisí na tom, jestli šlapu nebo ne. V uchycení vidlice to ale každopádně není - zkoušel jsem třeba přestat šlapat a "zhoupnout se" tak abych stlačil tlumič a vidlice zapracovala: kolo se sice zhoupne, ale na zvuky to nemá žádný vliv.

    Divné.

    Ještě zkusím ty šrouby kterýma drží laminátové sedadlo k těm plechovým úchytům.

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 22.10.2022
    Autor: Akito
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: AZUB Apus uchycení zadní vidlice

           

      No co si vzpomínám, tak před mnoha lety jsem z počátku nespecifické zvuky při šlapání, které se postupně změnily v protivný rámus, který se ozýval OBČAS bez ohledu na šlapání, nakonec vystopoval do náboje zadního kola.

      Ono tam záleželo, ze které strany na náboj síla působila, proto to z počátku bylo podmíněné šlapáním a tím, že se to začalo ozývat pouze při jízdě daleko od domu (možná to souviselo i s teplotou) docela stěžovalo identifikaci...

      Tak jen nápad do dlouhého seznamu věcí k prověření... :-)

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 22.10.2022
      Autor: Jrr
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: AZUB Apus uchycení zadní vidlice

             

        A jakožes pak namazal náboj a vše bylo OK? Je pravda, že rozdělat DualDrive bych zase po čase měl.

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 22.10.2022
        Autor: Akito
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: AZUB Apus uchycení zadní vidlice

               

          Ono to bylo pár měsíců potom, co jsem to nové zadní kolo od Azubu koupil, takže jsem jim ho poslal na reklamaci. Když se zadní kolo vrátilo (prý ložiska vyčistili), už nikdy znovu ten problém nenastal.
          Ale byl to normální náboj s Novatec průmysly a obrázkem lehokola na náboji, nikoliv převodovka.

          [ Reagovat ] [ Zpět ]
          Datum: 22.10.2022
          Autor: Jrr
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: AZUB Apus uchycení zadní vidlice

           

      Na starém a vyhozené libertě kdesi v dávnu mi vrzala prasklá trubička zadní vidle. Proto jsem vlastně tehdy vybral všechny rodinné love s koupil ECO. Byl přece důvod :-D

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 23.10.2022
      Autor: Arnošt905
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  •      

    Příspěvek byl smazán administrátorem serveru NaKole.cz.

    Datum: 05.01.2023
    Autor: sofia2023
  • Re: AZUB Apus uchycení zadní vidlice

         

    Dívám se že už je to přes rok. Dál jsem zkoumal spodní uchycení sedadla. Když jsem to rozdělal, tak jsem si všiml, že je z obou stran odřená rámová trubka, jak na ni asi doléhá úchyt sedadla. Tak jsem úchyt vypodložil podložkama, aby se to nedotýkalo jinde než u rychloupínáku.

    No, nepomohlo to. Vrzání bylo čím dál silnější, ale vždy po nějaké době jízdy, a po zastavení nic. Nakonec se to ale zhoršilo tak, že jsem to vrzání zachytil i po dojetí: zvuky to dělalo při zakvedlání řidítkama. Tak jsem rozdělal sekundární hlavové složení (to u vidlice), a zjistil jsem, že spodní ložisko nejde úplně hladce. Nicméně zvuky nevydávalo. Problém byl v tom, že v ložisku byla v poloze "jedu rovně" výrazná vůle, asi vytlačená dráha ložiska. Zvuky pak vydávaly nejspíš misky v rámu když se posunovaly vlivem toho volného ložiska a třely se o ložisko.

    Zkusil jsem prohodit horní a spodní ložisko, vrzání nezmizelo, ale po pár metrech jízdy jsem se málem vysekal, jak jsem byl zvyklý že řízení "drží uprostřed", zatímco teď chodilo volně :-)

    Nakonec jsem koupil nové ložisko. Myslel jsem, že to je nějaký standardní díl, ale ono to existuje v několika typech s půlmilimetrovými rozdíly na průměru. Naštěstí člověk v obchodě byl ochotný že když to nebude pasovat, tak mi to vymění. Což nakonec bylo potřeba. No a po výměně toho ložiska ejhle, úplné ticho. Uff.

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 22.06.2023
    Autor: Akito
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
Nastavte si vlastní barvu pozadí:
Seznamka

Hledám: Cyklistika z Prahy

22.04.2024
Ahoj, hledám cyklistku pro spolujízdy z Prahy ven na kolo, víkendy nebo dle dohody, na pohodu

Hledám: Kamaráda nebo kamarádku na pravidelné vyjížďky

Hledám: Kamaráda nebo kamarádku na pravidelné vyjížďky
21.04.2024
Hledám kamaráda, nebo kamarádku na pravidelné vyjížďky, nejlépe z okolí Prahy 6.

Hledám: partnerku na kolo

Hledám: partnerku na kolo
19.04.2024
vysoký, štíhlý, aktivně sportující, mladšího vzhledu hledá sportovně založenou ženu na sdílení společných zájmů,…
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

370 cyklistů (16 přihlášených)

Kazachstán a Kyrgyzstán 2022 - 1. část

Sen o krajině s jurtami a divokými koni 1. část - Cesta do budoucnosti Na úvod... Naše první cesta s koly…
Peggy | 24.04.2024

Z Linze do Budapešti přes Alpy

Linz - Budapešť, 2. - 14. 7. 2023 Po velkém úspěchu s cestou z Bratislavy do Splitu a mém sólu kolem Polska,…
Monolema | 16.04.2024

Podél sobích plotů a přes březové lesy až do nitra bažin

Evropská dálková trasa E1 Evropská dálková trasa E1, nebo jen E1, je jednou z evropských dálkových tras…
šíp | 14.04.2024