reklama

Míra nahuštění pneumatik

Jezdím vesměs po asfaltu a žádný problém. Při vjetí na cyklostezku bez asfaltu s jemným štěrkem najednou problém s jízdou i kolem. Nevím, zda tu je nějaká souvislost s nahuštěním kol, hlavně v terenu. Bylo by asi dobré zjistit zkušenosti z většího fora o téhle otázce.
APP. Na plášti jsem nenašel žádné tlakové údaje. Vím jen tolik, že se mi při přehustění podařilo vytvořit jakousi bouli u ráfku, což se mi kdysi dávno se starými plášti "dráťáky" které měly navíc přehyby přes duši u ráfku nestalo.

[ Reagovat ] [ Zpět ]
Datum: 27.06.2021
Autor: zanyn
  • Re: Míra nahuštění pneumatik

         

    Já ti nikdy nevím, jestli ty svoje dotazy myslíš fakt vážně nebo si z nás děláš prču a náramně se bavíš tím, jak jiní reagují.

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 27.06.2021
    Autor: radka
    Hodnocení: +6 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -4
    • Re: Míra nahuštění pneumatik

           

      Kdo normálně a objektivně reaguje, pochopitelně vážně. Ty ostatní mám opravdu pro koumání lidské mentality pro prču...

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 27.06.2021
      Autor: zanyn
      Hodnocení: +5 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -4
      • Re: Míra nahuštění pneumatik

             

        Pak je ale trošku mimo logiku, proč z těch, co normálně a objektivně reagují děláš blbce...

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 27.06.2021
        Autor: radka
        Hodnocení: +3 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -5
    • Re: Míra nahuštění pneumatik

           

      Už jsme se historicky dopátrali, že zanyn je troll...
      Nech ho žít v jeho světě fantastických problémů a nekrm ho :-)

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 27.06.2021
      Autor: Sodoma
      Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1
      • Re: Míra nahuštění pneumatik

             

        Máš pravdu. Ale je to velmi zajímavý objekt na koumání lidské mentality :o)))

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 27.06.2021
        Autor: radka
        Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -5
      • Re: Míra nahuštění pneumatik

             

        Jak vidím, tak těch agresivních trotlů je tu mnohem víc. Naštěstí se lehce poznají podle jejich diskuzních příspěvků.

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 28.06.2021
        Autor: zanyn
        Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -7
    • Re: Míra nahuštění pneumatik

           

      Tak si ty troly z diskuze můžeš i se sodomou vybrat. Ale pro jistotu se do zrcadla nedívejte...

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 29.06.2021
      Autor: zanyn
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -4
    •      

      Příspěvek byl smazán zakladatelem tématu.

      Datum: 29.06.2021
      Autor: zanyn
  • Re: Míra nahuštění pneumatik

         

    Vzhledem k tomu cos napsal bych to spíše zařadil do vtipů,
    Z technického hlediska si kupuji pláště podle určení a tlaku.

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 27.06.2021
    Autor: Papji
    Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Míra nahuštění pneumatik

         

    Já je foukám přiměřeně.

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 27.06.2021
    Autor: abernathy
    Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1
  • Re: Míra nahuštění pneumatik

         

    Snad na každém plášti bývá uvedený maximální tlak, ten bych rozhodně nedoporučoval překračovat. Diskutabilní může být minimální tlak. Optimum bude záležit na plášti, váze jezdce, terénu, způsobu jízdy i osobních preferencích...

    Příliš nízký tlak zvyšuje valivý odpor (cyklista se dost nadře), výrazné opotřebení plášťů, riziko defektu, procvaknutí, možná i vyzutí.
    Při příliš vysokém tlaku bude kolo na nerovnostech poskakovat, zhorší se adheze a jízda mimo hladký asfalt bude obtížná.

    Dost lidí tvrdí, že správný tlak poznají palcem. Na cyklostezkách vídám tak polovinu kol, která jsou evidentně podhuštěná.

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 27.06.2021
    Autor: Jrr
    Hodnocení: +3 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Míra nahuštění pneumatik

           

      Není-li maximální tlak uvedený, zjistíme ho experimentálně...

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 27.06.2021
      Autor: ronda
      Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Míra nahuštění pneumatik

             

        Tohle mi nedavno udělala koloběžka, akorát uprostřed běhounu...

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 27.06.2021
        Autor: Sodoma
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Míra nahuštění pneumatik

             

        Taky možnost, ale zaujaly mě ty šikmé čáry na plášti. Působí to dojmem, že ten plášť byl přinejmenším načnutej o nějaký obrubník nebo tak něco? ;-)

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 27.06.2021
        Autor: Jrr
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1
        • Re: Míra nahuštění pneumatik

               

          Ten plášť dostával pořádný čoudy na šutrech a kořenech, nemálo toho najezdil úmyslně podhuštěnej, takže ty šikmý čáry jsou od toho, jak se žvejkal po šutrech. Byl minutu před smrtí a já se ho snažil ještě jednou posadit do ráfku. Nemáznul jsem patku a chtěl jsem to tam dostat jen tlakem. Pátá atmosféra už asi byla nad jeho možnosti. A já málem přišel i o to pískání v uších.

          [ Reagovat ] [ Zpět ]
          Datum: 27.06.2021
          Autor: ronda
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Míra nahuštění pneumatik

                 

            Galusky se podle legendy hustí na 12 atmosfér :-)

            Na Esce - skládačce se mi pro foukání u kompresoru na pumpě guma vyzula z ráfku. Málem jsem se podělal strachy.

            [ Reagovat ] [ Zpět ]
            Datum: 27.06.2021
            Autor: cibi
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: Míra nahuštění pneumatik

                   

              Na silničce foukám zadek na 11, předek na 9 ATM. Pak to jede skoro samo :)

              [ Reagovat ] [ Zpět ]
              Datum: 27.06.2021
              Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1
              • Re: Míra nahuštění pneumatik

                     

                To jsou tlaky pro dráhařský galdy. Tam to má smysl.

                [ Reagovat ] [ Zpět ]
                Datum: 27.06.2021
                Autor: ronda
                Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1
                • Re: Míra nahuštění pneumatik

                       

                  Pláště, ráfky a pumpa to umí.. plášť mám do 12, a za ten fofr po asfaltu to stojí. Když se na silničce chystám na šotolinu, nebo les uberu na 6-7.

                  [ Reagovat ] [ Zpět ]
                  Datum: 27.06.2021
                  Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                  • Re: Míra nahuštění pneumatik

                         

                    Plášť do dvanácti ? Co je to zač ? Obvyklých u 23mm je 8, u širších míň. Nalézt něco nad 10bar je docela umění.
                    Navíc na sebemenší nerovnosti už je vysoký tlak kontraproduktivní. Odskočí, brání hladkému přejetí, na běžně drsném asfaltu bída. Proto taky skoro všichni na normální silnici přechází na 25 až 28mm a tlaky pod 7bar. Valivý odpor nepatrně vyšší, menší odpor na nerovnostech to víc než bohatě kompenzuje na rychlosti, výdrži, komfortu.
                    Tyhle tlaky mají smysl fakt jen na hlaďoučké dráze nebo nějakém jiném suprovém povrchu. Jenže ten na běžných silnicích nebývá, nebo jen v krátkých úsecích.

                    [ Reagovat ] [ Zpět ]
                    Datum: 27.06.2021
                    Autor: ronda
                    Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                    • Re: Míra nahuštění pneumatik

                           

                      Nějaký švalbiny s kevlarovou patkou. Vepředu mám pocit nějaký Lugano, vzadu nevím, podívat se nepudu :) Ten byl fest drahej (přes 1500), kupoval jsem ho na vejletě, po tom co jsem záložní spotřeboval a maje před sebou další 3 dny chtěl jsem mít reservní plášť .. prej nic levnějšího nebylo.. nevim, jezdí ale dost dobře :) Mě se na tom jezdí dobře, drncání řešim koženým sedlem.

                      [ Reagovat ] [ Zpět ]
                      Datum: 27.06.2021
                      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                      • Re: Míra nahuštění pneumatik

                             

                        Ti nevím. Lugana jsou do 8bar, jeden rozměr do 9bar. Jinak všechny silniční Schwalbiny končí na deseti.
                        Drncání pro jezdce je podružné, jde o odskoky gumy, horší překonávání drobných nerovností, to zpomaluje kolo víc než valivý odpor.

                        [ Reagovat ] [ Zpět ]
                        Datum: 27.06.2021
                        Autor: ronda
                        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: Míra nahuštění pneumatik

                   

              Kde a na čem si to foukal, běžně komnpresory na osobáky jsou do 4 atm, tam si nenafoukám ani kolo na treka, jen nouzovku na dojetí. A kompresory pro náklaďáky a autobusy jsem na pumpě snad ještě ani neviděl.

              [ Reagovat ] [ Zpět ]
              Datum: 27.06.2021
              Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
              • Re: Míra nahuštění pneumatik

                     

                Já jo. V Bischofswerdě jsem někdy v roce 2011 narazil na takový kompresor na benzínce. Byl to docela zákeřný werk, protože měl přepínání osobní auto/náklaďák a dvě tomu odpovídající stupnice na manometru.

                [ Reagovat ] [ Zpět ]
                Datum: 28.06.2021
                Autor: petrp
                Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
              • Re: Míra nahuštění pneumatik

                     

                Tu skládačku? to bylo v r. 1982-84 a klasický "budkový" kompresor s hadicí na benzince na Štrkovci v Bratislavě. Byl zřejmě pro osobní auta.
                Plášť se vyzul z ráfku a bylo to.
                Nejspíš jsem ho neměl dobře nasazený.

                [ Reagovat ] [ Zpět ]
                Datum: 28.06.2021
                Autor: cibi
                Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Míra nahuštění pneumatik

                 

            Dík za poznatek. O tohle mi šlo. U nás je totiž nová "cyklotrasa" ovšem bez asfaltového povrchu, zato plná nezaválcované jemné drtě, takže v tom člověk někde doslova plave. Vpodstatě se ani nedivím, že si cyklisté i chodci vedle stezky vyjezdili nový chodník, pochopitelně použitelný pouze za sucha.

            [ Reagovat ] [ Zpět ]
            Datum: 28.06.2021
            Autor: zanyn
            Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1
            • Re: Míra nahuštění pneumatik

                   

              Na cestu po nezáválcované jemné drti jsem narazil loni na dovolené. Bohužel nebylo už vyhnutí a těch 10 km , byť bylo relativně po rovině, jsem s naloženým kolem oddřel.

              [ Reagovat ] [ Zpět ]
              Datum: 28.06.2021
              Autor: petrp
              Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Míra nahuštění pneumatik

           

      A naopak, mimo pevné cesty vídám mnoho přehuštěných :-)

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 27.06.2021
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Míra nahuštění pneumatik

         

    si děláš dost průhlednou prdel, protože krásně mícháš popis falcoýho pláště (s těma přehybama přes duši) s patkovým. Falcový plášť nemá drátěnou patku a patkový nemá ty falce. Zkus jinej méně průhlednej ftip.
    Jinak falcáky se hustěj na max 2,8 atmosféry, pokud máš dobrý ráfky a pláště, snesou i kousek přes... ale je to zbytečné a současné Rubeny nemají nijak hustou výstuž, tak jí přehuštěním můžeš roztrhat.

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 27.06.2021
    Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Míra nahuštění pneumatik

           

      Já to pochopitelně tehdy bral podle otce a ten těm zahýbacím plášťům říkal dráťáky. Tehdy jako děcko jsem se pochopitelně po správnost nepídil.
      APP.
      Vidím, že jsem narazil na odborníka v historických kolech. Tak jen tak pro zajímavost - v těch dobách se soused chlubil kolem s řazením převodů u středu asi ozub. převodovka. A jinej co za ním jezdil se zase vychloubal kolem s oválným rámem. To pamatuju dobře. Na netu jsem na nic podobného nenarazil. Snad v nějakém muzeu kol, nevím. ...

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 28.06.2021
      Autor: zanyn
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1
      • Re: Míra nahuštění pneumatik

             

        jo těch převodovek v torpedu je vícero - viz třeba zde http://www.scheunenfun.de/getriebenaben.htm jinak dvou a třírychlostní převodovku u klik dělal třeba Adler (https://onlinebicyclemuseum.co.uk/1937-adler... a prodával ji i k nám, takže to používaly i český firmy. Jel jsem na tom a nic moc... dost ztráty třením.... Ten oválnej rám je taky dost známej. Mělo to i nevýhody, takže se to neprosadilo.

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 28.06.2021
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Míra nahuštění pneumatik

               

          Asi tak před padesáti lety jsem viděl v Mariánských lázních české kolo Achiles, co mělo třístupňovou převodovku ve středu. Možná to bylo od Adlera.

          [ Reagovat ] [ Zpět ]
          Datum: 29.06.2021
          Autor: Benshot
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Míra nahuštění pneumatik

                 

            jj, Achiles, Stadion.. bylo jich víc.

            [ Reagovat ] [ Zpět ]
            Datum: 29.06.2021
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Míra nahuštění pneumatik

                 

            To bude asi ono co jsem psal - převodka ve středu.
            A o tom oválném rámu kola neví nikdo? Tenkrát se mělo za to, že je to jako závodák. A nebo kvůli odpružení či pevnosti? Prostě oválný rám bylo něco nevídaného.

            [ Reagovat ] [ Zpět ]
            Datum: 29.06.2021
            Autor: zanyn
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1
  • Re: Míra nahuštění pneumatik

         

    A máme tu zanynovo další trotloidní téma.

    Jaký problém nastane, jaký dáváš tlak, jaké používáš pláště, co vlastně čekáš za odpovědi na takto nicneříkající dotaz?

    A nakonec nějaké zajímavé čtení
    https://www.renehersecycles.com/myth-16-higher...

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 27.06.2021
    Autor: xtonda
    Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1
    • Re: Míra nahuštění pneumatik

           

      Přečti si laskavě diskuze a snad tvá hlava pozná o co mi šlo. Jinak už se o tobě podobných vyjadřovat nemíním. Prostě škoda slov a času.

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 28.06.2021
      Autor: zanyn
      Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -7
  • Re: Míra nahuštění pneumatik

         

    Foukám pro průměrný český asfalt; terén beru jako něco, kudy musím jezdit pomalu a opatrně. Minimum je tolik, abych neprocvakl duši, maximum tolik, aby kolo moc neskákalo. Obvykle se pohybuji někde kousek pod tím maximem. Minimum kontroluji podle toho, jak moc se plášť při nasednutí na kolo vyboulí do stran, maximum podle jízdních vlastností. Jakmile jednou najdu správnou hodnotu (číslo přesně nevím, používám pumpičku bez tlakoměru), kontroluju ji už jenom zmáčknutím pláště mezi prsty a stačí to.

    Kontext: používám pláště o šířkách 32..50 mm, bez aktivního odpružení, kola standardní i ležatá.

    Co znamená "APP"?

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 29.06.2021
    Autor: NightRider
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Míra nahuštění pneumatik

           

      Jazykem vzdělanců nejspíš tohle: správně psáno: á propós - k danému určitému tématu, mimochodem, abych nezapomněl, právě mě napadá (slovník cizích slov online) :-))

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 29.06.2021
      Autor: abernathy
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Míra nahuštění pneumatik

           

      No - používá se jako apropo....

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 29.06.2021
      Autor: zanyn
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1
      • Re: Míra nahuštění pneumatik

             

        Ano, to pouziva.
        U tebe je to ale spis neco jako JPP.

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 30.06.2021
        Autor: radka
        Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1
Nastavte si vlastní barvu pozadí:
Seznamka

Hledám: Cyklistika z Prahy

22.04.2024
Ahoj, hledám cyklistku pro spolujízdy z Prahy ven na kolo, víkendy nebo dle dohody, na pohodu

Hledám: Kamaráda nebo kamarádku na pravidelné vyjížďky

Hledám: Kamaráda nebo kamarádku na pravidelné vyjížďky
21.04.2024
Hledám kamaráda, nebo kamarádku na pravidelné vyjížďky, nejlépe z okolí Prahy 6.

Hledám: partnerku na kolo

Hledám: partnerku na kolo
19.04.2024
vysoký, štíhlý, aktivně sportující, mladšího vzhledu hledá sportovně založenou ženu na sdílení společných zájmů,…
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

325 cyklistů (17 přihlášených)

Kazachstán a Kyrgyzstán 2022 - 1. část

Sen o krajině s jurtami a divokými koni 1. část - Cesta do budoucnosti Na úvod... Naše první cesta s koly…
Peggy | 24.04.2024

Z Linze do Budapešti přes Alpy

Linz - Budapešť, 2. - 14. 7. 2023 Po velkém úspěchu s cestou z Bratislavy do Splitu a mém sólu kolem Polska,…
Monolema | 16.04.2024

Podél sobích plotů a přes březové lesy až do nitra bažin

Evropská dálková trasa E1 Evropská dálková trasa E1, nebo jen E1, je jednou z evropských dálkových tras…
šíp | 14.04.2024