reklama

Jakým kabelem propojit foťák do USB zdířky notebooku?

Úvod.
=====
Zdar kolegové, potřebuji prosím poradit s elektronikou. Podle některých příspěvků v některých diskusích soudím, že se možná někteří v problematice, která mě trápí, vyznáte.
Snad bych odpověď našel v hlubinách internetu. Po patřičně pracném průzkumu. Jenže mě upřímně irituje (čti s..e) nutnost studovat každou chvíli nějaké nové hejble. Pro mě by se mohl vývoj jednou pro vždy zastavit u ThinkPadů, Win Milleniích a Ericssonu K770i. Což byl sice mizerný telefon, ale až dosud ten nejlepší foťák, co mi kdy přišel do ruky. Rozlišení 2 Mpx stačilo pro moje účely dokumentace stavebních prací, dokonce i pro zveřejnění fotek v odborném časopisu na lesklém kvalitním papíru (i když měl grafický redaktor nějaké neuctivé poznámky). Ten Eric měl pohyblivý objektiv, sám se zaostřoval. Mechanickou krytku. A byl krásně placatý, vešel se do zadní kapsy u džín. Ale po pár letech provozu přestal zaznamenávat obrázky na paměťovou kartu, a další takový už jsem nesehnal...

Podstata nesnází.
=================
Z dalších foťáků a z kamery jsem až dosud fotky stahoval tak, že jsem vyňal paměťovou kartu a vrazil ji do čtečky připojené k notebooku. Ale teď se mi u jednoho z foťáků pokazil chlívek na kartu, cosi se v něm vysypalo a kartu již nejde do chlívku zasunout. Což jsem zjistil právě ve chvíli, kdy jsem prováděl placený průzkum jedné stavby, rozebral jsem určitou stavební konstrukci a před jejím opětovným zakrytím nutně potřeboval zhotovit fotodokumentaci. Asi dvacet fotek se vešlo na vnitřní paměť foťáku. Ale později u notebooku jsem zjistil, že ty fotky nedokáži z foťáku stahnout, nemaje žádné kabely!

Naivně jsem si představoval, že koupím nějaký kabel za stovku. A ono asi ne...

Mě přijde, že na každém mém zařízení jsou ty ďoury jiné! :-(

S hrůzou jsem se u některých kabelů na internetu dočetl, že fungují jednostranně, třeba z počítače na projektor. Já to ale potřebuji dostat z foťáků DO počítače!
A s další hrůzou jsem zjistil, že jsou i různé typy USB?! Já m

[ Reagovat ] [ Zpět ]
Datum: 13.03.2021
  • Pokračování: Jakým kabelem propojit foťák do USB zdířky notebook

         

    Naivně jsem si představoval, že koupím nějaký kabel za stovku. A ono asi ne...

    Mě přijde, že na každém mém zařízení jsou ty ďoury jiné! :-(

    S hrůzou jsem se u některých kabelů na internetu dočetl, že fungují jednostranně, třeba z počítače na projektor. Já to ale potřebuji dostat z foťáků DO počítače!
    A s další hrůzou jsem zjistil, že jsou i různé typy USB?! Já mám USB ďoury na noťasu takové ty prastaré, veliké...
    A kvůli vládní bandě kreténů nemohu jednoduše zajít do kšeftu s foťákem v ruce a s noťasem v brašně, grrr!

    Zadání.
    =======
    1. Můžete mi prosím pojmenovat typy jednotlivých zdířek, co jsem našel na foťácích - viz obrázek?
    2. K čemu která ďoura slouží?
    3. JAKÝ KABEL POUŽÍT? Je na přenos obrázků Z foťáků DO noťasu nějaký kabel, nebo musím pořídit ke kabelu i nějakou redukci? Přenos Z foťáků DO noťasu, ne z noťasu ven.

    Jestli mi někdo dokáže napsat, kup přesně kabel XY do dvou stovek (a bude to fungovat!), mohu mu na oplátku mu vysvětlit styren-butadien-styrenovou modifikaci asfaltových pásů ;-)

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 13.03.2021
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Pokračování: Jakým kabelem propojit foťák do USB zdířky note

           

      A ty nemáš k foťáku datový kabel?
      U všech foťáků co mám a měl jsem, tak mám datový kabel, kterým bez problému přenesu fotky. Kartu jsem z foťáků nikdy nevyndaval, jedině přes kabel.

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 13.03.2021
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1
      • Děkuji za podnětnou odpověď :-)

             

        Re: "A ty nemáš k foťáku datový kabel?"

        Bingo!
        Kabel nemám a nevím, jaký si pořídit. To je podstata tohoto tématu.

        Kabel nemám, protože foťák je po tatínkovi, který již odešel; tatínek počítač neměl a fotky si nechával hned vyvolávat...
        Další foťák je starý, co jsem kdysi koupil koupil synovi k narozkám.
        Kameru jsem kupoval bez kabelu. Záměrně, mám čtečku karet na hodně různých formátů a vyhovuje mi více manipulace s kartami, než změť mnoha různých kabelů k různým foťákům.

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 13.03.2021
        Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Děkuji za podnětnou odpověď :-)

               

          Takže kabel koupit nebo sehnat od někoho komu doma zbyl. Co zkusit nějaký inzerát?
          Kdysi nebyly univerzální datové kabely a každý foťák měl většinou svůj a po skončené životnosti foťáků už nakemusí v prodeji být.
          Asi bych zkusil se poptat v servisních střediscích k těm značkám. Zpravidla se jim tam povaluje vícero kabelů co jim zbyly.

          [ Reagovat ] [ Zpět ]
          Datum: 13.03.2021
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1
          • Re: Děkuji za podnětnou odpověď :-)

                 

            Vždyť jsou tam standardní USB konektory. Bude na to fungovat standarní USB kabel. To je ten tvůj datový kabel. Prostě to připoj do notebooku a uvidíš.

            [ Reagovat ] [ Zpět ]
            Datum: 13.03.2021
            Autor: Brahma
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -2
            • Re: Děkuji za podnětnou odpověď :-)

                   

              Nevim, u dvou foťáků se stejným konektorem chodil přenos jen s tím dodaným kabelem, nešly prohodit. U dalšího foťáků nevim, ten má jiný konektory. Může být že mu to půjde běžným kabelem. O to je jednodušší ho sehnat a koupit.

              [ Reagovat ] [ Zpět ]
              Datum: 13.03.2021
              Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
              • Re: Děkuji za podnětnou odpověď :-)

                     

                Může to mít konektor USB a přitom nevyhovovat USB normě. U modernějšího foťáku bych to nepředpokládal. Předokládám, že pro nastavování toho foťáku budeš potřebovat k němu odpovídající program, ale pro prosté stažení fotek bude stačit windowsí driver pro komunikaci s běžným paměťovým médiem. Bude se to nejspíš chovat jako USB flash.

                [ Reagovat ] [ Zpět ]
                Datum: 13.03.2021
                Autor: Brahma
                Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -2
                • Re: Děkuji za podnětnou odpověď :-)

                       

                  U těch dvou starých foťáků jsem měl CD s programem a nějaké knihovny co se muselo nainstalovat do počitadla.
                  Ten nejnovější (i když už taky dost starý) sed už připojil pro stažení sám, počitač si nainstaloval co potřeboval. Ale jestli to má nějaký univerzál datový kabel to nevim.
                  Doma se mi povaluje toliká datových kabelů, ale snad jen dva jsou stejné, už ani pořádně nevim který k čemu je :-)

                  [ Reagovat ] [ Zpět ]
                  Datum: 13.03.2021
                  Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: Děkuji za podnětnou odpověď :-)

                   

              Nebude, konektory na foťácích jsou dost často nestandardní.

              [ Reagovat ] [ Zpět ]
              Datum: 14.03.2021
              Autor: xtonda
              Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Pokračování: Jakým kabelem propojit foťák do USB zdířky note

           

      Foťák 1 a 2 má mini|USB, foťák 3 má mikroUSB. Kamera žádné viditelné USB nevidím. Na tvé dokovací stanici pro Notebook na fotce také USB nevidím. Pokud to není to s tou bílou šňůrou.
      Kabely k mini USB a mikroUSB snadno seženeš. Na duhém konci by měly mít standardní USB konektor, všechno samečky.
      Zapnutý foťák, když připojíš do notebooku tím kabelem, tak ho notebook detekuje a pak se uvidí, co s ním dokáže udělat. Možná si budeš muset stáhnout ovladač do woken. Možná alepoň fotky stáhneš.

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 13.03.2021
      Autor: Brahma
      Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1
  • Re: Jakým kabelem propojit foťák do USB zdířky notebooku?

         

    Pokud práci provádíš za úplatu, což znamená, že si tě někdo najal jako profesionála, měl bys odevzdat profesionálně provedenou práci.

    Osobně bych situaci řešil takto - zbavil bych se starého, z části nefunkčního šrotu a koupil bych si levný vychytralý telefon, který tě zbaví problémů s kabely a udělá lepší fotky, než jsi měl dosud. Na dokumentaci to většinou stačí. Po objednání si ho vyzvedneš osobně nejpozději za pár hodin. Problém do budoucna vyřešen. Teď si kup vhodný kabel podle obrázku, např. Alza ti ho vydá téměř okamžitě.

    A pokud fotíš i pro časopisy, pak nechápu, proč nemáš fotoaparát... (myslím současný).

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 13.03.2021
    Autor: ckp13
    Hodnocení: +6 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1
    • Re: Jakým kabelem propojit foťák do USB zdířky notebooku?

           

      Ještě jedno video pro ty, kdo by se v USB neorientovali...

      https://www.youtube.com/watch?v=pIZREjck9jg

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 13.03.2021
      Autor: ckp13
      Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1
    • Re: Jakým kabelem propojit foťák do USB zdířky notebooku?

           

      Kecy, prdy, bláboly. Hodnotíš, radíš nevyžádané, nechápeš. Inteligentní řešení s rozpojením jednotlivých částí nabíjecího kabelu Tě však nenapadlo. Jo, jasně, taková marginálie je pro Tebe samozřejmá, to přeci každý zná, to se ani psát nemusí.
      Rady a porady zadarmo drahé.
      Škoda bitů.

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 14.03.2021
      Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -11
      • Re: Jakým kabelem propojit foťák do USB zdířky notebooku?

             

        Nestačilo by říct "děkuji"?!?

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 14.03.2021
        Autor: radka
        Hodnocení: +6 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -2
        • Re: Jakým kabelem propojit foťák do USB zdířky notebooku?

               

          Nafoukaným povýšencům, jako jsem já (a možná ještě tak jedna PERLA), by to nestačilo!?!

          No heleď, když on do mě šrotem, tak já do něj kecama, prdama, blábolama. C'est la vie, ni?

          Jo, život je krutej. ;-)

          [ Reagovat ] [ Zpět ]
          Datum: 14.03.2021
          Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -11
          • Re: Jakým kabelem propojit foťák do USB zdířky notebooku?

                 

            Je fakt, že tebe neznám, ckp13 do určité míry ano a řekla bych, že on se v těhle věcech docela vyzná.
            Každopádně mi přišla tvá reakce na někoho, kdo se snažil ti poradit, dost nepřiměřená. Ale tvoje věc.
            Nejsem cyklopoutník, abych tu někoho vychovávala. Jen můj názor.

            [ Reagovat ] [ Zpět ]
            Datum: 14.03.2021
            Autor: radka
            Hodnocení: +5 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -3
            • Re: Jakým kabelem propojit foťák do USB zdířky notebooku?

                   

              Re: "Je fakt, že tebe neznám".
              No tak ono je hodně pravděpodobné, že o žádný zázrak nepřicházíš :-))
              Je dost možné, že jsem dokonce i duševně omezený ;-) Představ si, ptal jsem se, jak dostat z vnitřní paměti foťáku vyfocené obrázky, když nefunguje chlívek na paměťovou kartu a nemám kabely a nevím, jaký kabel je správný. Pro jistotu noch einmal, jak stáhnout fotky z foťáku, ano?
              No a teď si vezmi, že ve své omezenosti jsem nepochopil tu geniální radu a poradu zadarmo drahou, že to mám vyřešit - koupí nového vychytralého telefonu :-)))))
              To prostě nevymyslíš. !?:

              [ Reagovat ] [ Zpět ]
              Datum: 14.03.2021
              Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -10
              • Re: Jakým kabelem propojit foťák do USB zdířky notebooku?

                     

                Poslední reakce, jen kvůli tvé sprosté lži.

                Koupi telefonu jsem ti radil "do budoucna", aby ses nedostával do těchto stavů. A poradil jsem ti, jaký si máš koupit kabel, abys ty fotky stáhnul (netušil jsem, že ho máš doma a jen ho neumíš použít).

                Chlap přizná chybu a nesnaží se lhát jako tříletý děcko.

                [ Reagovat ] [ Zpět ]
                Datum: 14.03.2021
                Autor: ckp13
                Hodnocení: +10 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1
          • Re: Jakým kabelem propojit foťák do USB zdířky notebooku?

                 

            .... při žebrání zásadně nevyhrožujeme...... řečeno slovy největšího čecha

            [ Reagovat ] [ Zpět ]
            Datum: 14.03.2021
            Autor: mildakh
            Hodnocení: +8 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Jakým kabelem propojit foťák do USB zdířky notebooku?

         

    prosimtě , napiš přesné názvy foťáků, příp vyfoť jejich štítek -> lze dohledat specifikaci foťáku.
    (např nikon používá u zrcadlovek pěkné prasárny...)

    Příp dej fotky kde je to vidět (foták1)
    Foťák 2 je USB- mini
    foťák3 - máš tam vyfocený videovýstup (hdmi)
    připojení USB bude někde jinde

    kamera by asi mohla být micro-usb
    veškeré kabely koupíš v běžné počítačové prodejně nebo elektru. Dnes po netu.(byť i zelená mrcha)

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 13.03.2021
    Autor: cibi
    Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Jakým kabelem propojit foťák do USB zdířky notebooku?

           

      Re: "prosimtě , napiš přesné názvy foťáků, příp vyfoť jejich štítek -> lze dohledat specifikaci foťáku".

      Dík.
      Já se jen bojím, abych Tě zbytečně neokrádal o čas.

      Po zdlouhavém hledání na internetu si myslím, že mini USB má tvar konkávní, a mikro USB má tvar konvexní. Je to tak správně?

      --------

      Celý "můj problém" se vlastně redukuje na to, jak z nejnovějšího foťáku 3 dostat unikátních 20 fotek z vnitřní paměti do notebooku. Už se pomalu smiřuji s tím, že těžko.
      Teď jsem vytáhl ze skříně nabíjecí kabel k foťáku 3 a zjistil jsem, že patří do zdířky naspod foťáku vedle vnitřního závitu pro stativ, což je levý obrázek v řadě foťáku 3 :-))
      Čili tím je dané, že foťák 3 má (kromě porouchaného chlívku na paměťovou kartu) jedinou zbývající zdířku a možnost připojení [nejen vnitřní paměti] k noťasu, a to přes HDMI ďouru.

      Tento foťák 3 je Sony DSC-HX7V.

      ****
      Po denervujícím překopání sklepa jsem našel krabičku od kamery a v ní dva kabely :-) Takže jsem se mýlil, když jsem psal, že jsem k ní kabely nekoupil. Asi u ní byly, ale já je nikdy nepotřeboval - více mi vyhovuje přendávání paměťových karet.

      PRVNÍ KABEL je asi teda USB - USB mini?
      Menší konec jde zastrčit do kamery.
      Vypnutá kamera s vloženou paměťovou kartou po připojení k NTB nedělá nic.
      Zapnutá kamera s vloženou paměťovou kartou po připojení k NTB se zobrazí jako další disk. Sláva.
      Menší konec jde zastrčit i do foťáku 2, ale k tomu nemám doma tužkové baterie, takže zatím nevyzkouším.

      DRUHÝ KABEL je asi HDMI "menší konec" - HDMI "větší konec". Menší konec jde zastrčit do foťáku 3 i do kamery. Větší konec nemám kam k notebooku připojit :-(

      Dílčí závěr: Chci-li vydobýt unikátních 20 fotek z vnitřní paměti Sony DSC-HX7V do notebooku, potřebuji najít způsob, jak kabel HDMI "větší konec" spárovat s notebookem, který má velké staré USB chlívky.

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 13.03.2021
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Jakým kabelem propojit foťák do USB zdířky notebooku?

             

        dík, tak to sony má nějaký atyp konektor
        https://www.sony.cz/electronics/support/compact...
        sice píší i něco o usb, ale asi to jde přez ten speciál pro nabíjení.

        podle mého nejlepšího přesvědčení HDMI je jen pro video.

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 13.03.2021
        Autor: cibi
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Jakým kabelem propojit foťák do USB zdířky notebooku?

             

        návod zde:
        https://www.sony.cz/electronics/support/compact...

        opět stejná zmínka o konektoru , je to součastně USB, nabíjecí a nevím co konektor.
        Na obrázku mají nabíjení prez USB kabel, teda kabel který pasuje na jedné straně do doťáku na druhé do USB. Nevím jak máš udělanou nabíječku, není to jako u mobilů, že z ní vypojíš kabel s USB?
        podle obr v návodu jo,
        pokud ne tak halt koupit kabel.

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 13.03.2021
        Autor: cibi
        Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Odpověď, kterou jsem hledal.

               

          Re: "Nevím jak máš udělanou nabíječku, není to jako u mobilů, že z ní vypojíš kabel s USB?"

          No prosím Tě, je to tak! Tohle by mě v životě nenapadlo! Nabíjecí kabel jsem jednou stranou strčil do prapodivné ďourky na foťáku, druhou stranu vypojil z nabíječky a vrazil do USB portu na noťasu. Funguje to. Cíl dosažen, fotky ze vnitřní paměti foťáku už jsou stažené!
          Mám velkou radost. Moc děkuji za radu.

          ----------
          Ale bylo to tedy dobrodružné.
          Prvně jsem propojil foťák s počítačem. Zobrazil se disk, fajn. Na disku adresář s prapodivným jménem, v něm další adresář s prapodivným jménem, v něm jakási podivná aplikace. Fotky nikde.
          Panika.
          Hledal jsem tedy v návodu. Tenhle foťák má návod v paměti, dá se to prohlížet na displeji. V češtině! Listuji P jako panna, přenést fotky do počítače, připojení příslušenství, připojení k počítači. Dočítám se, že po připojení foťáku k počítači se má spustit jakási aplikace.
          Znovu panika. Nemám k tomu žádné CD!
          Tak zkouším spustit tu divnou aplikaci na "foťákovém" disku. Něco se někam instaluje. Něco chce nějakou registraci. Zamítl jsem. Pak se objevily v novém okně fotky. A šly přenést do notebooku :-)

          [ Reagovat ] [ Zpět ]
          Datum: 14.03.2021
          Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -2
      • Re: Jakým kabelem propojit foťák do USB zdířky notebooku?

             

        Jinak ten foťák sony je vybaven i bezdrátovým přenosem Transfer-jet.
        Ale není to kompaktibilní s NFC!

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 13.03.2021
        Autor: cibi
        Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Jakým kabelem propojit foťák do USB zdířky notebooku?

               

          Akú rečú stě teraz hovorili?
          ;-)

          [ Reagovat ] [ Zpět ]
          Datum: 14.03.2021
          Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -2
      • Re: Jakým kabelem propojit foťák do USB zdířky notebooku?

             

        Podle tech. specifikace má foto Sony DSC-HX7V
        vícefunkční konektor s vysokým rozlišením:
        Typ 3b, AV (SD) / USB / DCIN
        Mrkni do foťáku který to bude a podle toho se zařiď- nebo pohledej někoho v okolí/práci, kdo se focením baví a nech si poradit, jinak nevím....

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 14.03.2021
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Jakým kabelem propojit foťák do USB zdířky notebooku?

               

          ....tak jsem se opakoval- máš hotovo... ;-)

          [ Reagovat ] [ Zpět ]
          Datum: 14.03.2021
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Jakým kabelem propojit foťák do USB zdířky notebooku?

           

      Re: "prosimtě , napiš přesné názvy foťáků, příp vyfoť jejich štítek -> lze dohledat specifikaci foťáku".

      Dík.
      Já se jen bojím, abych Tě zbytečně neokrádal o čas. Není-li to vyloženě Tvůj koníček, tak to hoď za hlavu. Není to důležité, zbývající dva foťáky jsou staré a zatím jim funguje zápis na kartu i její vyndavání a vkládání.

      Foťák 1 je Kodak Easy Share CD 40. Kupoval jsem jej k Vánocům 2005 pro desetiletého syna. Foťák je skvělý, rozlišení 2 Mpx, jako první foťák pro děti vyhovuje. Pořídil nám hodně fotek z dovolených.
      K foťáku se dala koupit stolní základna, tu jsem nechtěl. Vždy jsem přenášel obrazové soubory kartou do čtečky. Jinak má foťák zdířku asi teda USB mikro - ?
      Dospělý syn už jej dávno nepoužívá, má jakýsi šmatlafoun. Za rok a půl milého Kokodáčka dostane mladší syn k 8. narozeninám. Bude to dárek staršího bráchy mladšímu bráchovi. :-)

      Foťák 2 je Olympus C-460 z hlbin tatínkova šuplíku. 4 MPx. Funguje, ale mě nebaví zdlouhavé manévrování objektivu do pracovní polohy. Má zdířku asi teda USB mini - ?

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 13.03.2021
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Jakým kabelem propojit foťák do USB zdířky notebooku?

             

        kodak: má koncovku USB mini (podle toho co jsem našel obr. na netu)
        Olympus má koncovku USB mini. viditelně z Tvé fotky.

        AD Sony: jejich obliba netypických řešení (pamětové karty MS, tuším už 3. typ) svého času minidisk... a hlavně nikomu nepusti patenty... je prostě strašná.

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 13.03.2021
        Autor: cibi
        Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Jakým kabelem propojit foťák do USB zdířky notebooku?

         

    No a k těm chytrolínským blábolům tady. Abych se "zbavil starého, z části nefunkčního šrotu a koupil si levný vychytralý telefon". Netuším, proč bych to měl dělat. Do časopisu šly fotky z tlačítkového telefonu SonyErik K770i s rozlišením 2 MPx. Časák na kvalitním lesklém papíru má nestandardní formát větší, než A4. Obrázky jsou vytištěné vcelku slušně, řekl bych.

    Střechy, fasády, izolace 3/2014, můj článek na stranách 34, 35, 36.
    Střechy, fasády, izolace 3/2016, můj článek na stranách 28, 29.
    Střechy, fasády, izolace 11/2017, můj článek na straně 54 (časák jsem si něčím polil).

    Nepochybuji však o tom, že pro autora slov o starém šrotu budou fotky nekvalitní, případně příliš malé. To je předem jasné, to sem ani nemusí psát.

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 14.03.2021
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -6
    • OT- focení, tisk, rozlišení

           

      Hele, on je při tisku trošku problém.
      (pardon teď budu vychytralý... bez urážky)
      Když si vezmeš lupu, tak je obraz složený z teček 3 základních barev-RGB (nebo 4- CMYK).
      Pamatuješ socíkové noviny? tam to bylo viditelné volným okem, šedost na fotce se řešila velikostí teček.
      No a Tvá fotka se musí sejít s rastrem těch bodů.
      Tvá fotka má (příklad) 1000x2000bodu.
      Velikost fotografie v článku má být např 10x5cm
      to je 4x2"(palce).
      Tisk- ten rastr- vyžaduje rozlišení (příklad) 300DPI (dot per inch-bodů na palec) TJ potřebuješ mít zdrojovou fotku 300x4"= 1200bodů; a 300x2" 600bodů.
      Tvá fotka je 2000x1000.
      Zdánlivě jsi splnil.
      Ale: máš 3/4 barvy. TJ ne 1200 ale 3600bodu.x1800 bodů
      A tak si grafik rve pleš, protože, musí "vyrobit" z fotky 2000x1000 fotku 3600x1800 a nevychází mu "hrany bodů"
      Jsou na to kouzla kterými se to dopočítá a dolepí. Ale není to ono a často to nevypadá.
      "dolů"to jde lépe

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 14.03.2021
      Autor: cibi
      Hodnocení: +3 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: OT- focení, tisk, rozlišení

             

        1.
        Ale jo, to tak nějak rámcově chápu, že čím větší rozlišení výchozího souboru, tím lépe. Do těch detailů, co píšeš, se pouštět nemohu, to už přesahuje můj obzor.
        Ale jestli si grafik rve pleš, aby to dal tak nějak dohromady, tak je to za mě v pořádku. Od toho v té redakci je, aby to "nějak" vykouzlil :-) Já také třeba chci na střeše opracovávat prostupy zásadně kulaté, a když je prostup hranatý, tak nadávám, rvu si bohaté husté kadeře - ale udělám to. Je to prostě pracnější, ale jde to.

        2.
        Já byl roky zvyklý fotit tím telefonem 2 Mpx všechny svoje práce pro svoje účely archivace. Zatím dvakrát za posledních 15 let mi to zachránilo hodně peněz, když jsem musel dokazovat, že jsem něco udělal dobře a nebudu to předělávat. Že ty obrázky pak šly do tisku, to se dohodlo až asi rok po provedení prací, lovil jsem ty fotky z noťasu. Proto byly jen ty 2 Mpx.
        Teď už vím, že až budu dělat zas něco zajímavého, z čeho bych potenciálně ve volnějších zimních chvilkách mohl zase spáchat nějakou grafomanii, vezmu si na to lepšejší přístroj. Třeba 4 MPx :-))

        3.
        Re: "pardon teď budu vychytralý... bez urážky".
        Ále prosím Tě, okolo mě nemusíš našlapovat jako s košem vajec. Často jsem sám v diskusích jedovatý, tak také něco snesu na oplátku :-) Když to nejsou jen plané urážky, když je to k meritu věci, tak mě nějaké to pošťouchnutí na můj účet docela i bací.
        BAVÍ kurnik jsem chtěl napsat!

        Hlavně jsem od včerejšího večera pořád ještě tak nějak v rauši, že se ty fotky stáhly :-)) Na to rozpojení kabelu bych sám nepřišel, protože se tím prostě nezabývám, není to můj šálek kofoly s mlékem...

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 14.03.2021
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1
        • Re: OT- focení, tisk, rozlišení

               

          Nechceš pochopit jednu věc. Grafik tam rozhodně není od toho, aby za tebe dělal nekvalitně odvedenou práci.

          Pro časopis bys měl fotit jedině do RAW. Fotku potom musíš vyvolat, oříznout a srovnat horizont. Následně vyvážíš bílou, odstraníš přepaly a podpaly a důležitá místa třeba ještě upravíš kruhovým filtrem. Přiměřeně doostříš a vyexportuješ třeba do TIFF. Takhle bych to předal grafikovi, pokud bych nevěděl, jaké rozměry budou mít fotky v časopise. Grafik si obrázky zmenší - to je ten přepočet na správný počet pixelů, o kterém psal cibi a převede do formátu, ze kterého se bude tisknout.

          Pokud si vezmeš "lepšejší přístroj, třeba 4 MPx" a vyfotíš to do JPG, dodáš grafikovi stejný šunt jako minule. Pokud chceš publikovat fotografie, něco si o tom nastuduj.

          Ne, děkovat nemusíš.

          [ Reagovat ] [ Zpět ]
          Datum: 14.03.2021
          Autor: ckp13
          Hodnocení: +5 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1
        • Re: OT- focení, tisk, rozlišení

               

          mezi námi dobrý, ale když jsem viděl jak startuješ...
          (dost o tom)
          to s kabelem který je pro nabíječku a součastně i připojení k počítači:
          dostal jsi se do stavu, který se při popisu (nejen)leteckých nehod nazývá "tunelové vidění".
          Prostě vidíš a nevnímáš, nedocvakne Ti to.
          Přirozená reakce na stres.

          ad foto: ckp13 má pravdu.

          Obecně je lepší mít větší rozlišení.
          proč:
          Dlouhá léta jsem fotil foťákem 6Mpx, velmi pěkné fotky to udělá do 10x15.
          20x30 už stojí za kočku. (zblízka)
          Dnes mám 24Mpx, pěkná fotka je ta 20x30.
          Rozmysli si, na jak velké fotce je zřetelně vidět detaily Tvé práce, které můžou být argumentem.
          Z toho si usuď, zda ty 4Mpx stačí. (nevím, tak 9x13 10x7?)

          přesné řešení Ti bohužel neporadím... jsem magor co s sebou vláčí foťák a objektivy a vůbec. (a není to na fotkách nijak moc vidět-málo přemýšlím co a jak fotím)
          Ne, na střechu bych ale svou výbavu po řebříku netahal, tam bych se nejspíš spolehl na "odolnou mýdlenku" nebo mobil.

          [ Reagovat ] [ Zpět ]
          Datum: 14.03.2021
          Autor: cibi
          Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1
          • Re: OT- focení, tisk, rozlišení

                 

            Tak jasně, že si nechám poradit, když tomu nerozumím.

            Jen jsem prostě stará konzerva velmi neochotná ke změnám ;-) Žigulík, Tatra 148, kolo Favorit, WIN Millenia, můj první ThinkPad T42, Mladá Fronta za 40 haléřů a neošizená Milánská směs v balení 100 g :-) To byl můj svět, kde jsem byl rád.

            No tak dobře, kinofilm už tedy ne, ale ten telefon 2 Mpx byl vážně supa dupa, fakt.

            Z těch telefonních fotek jsem později ještě nechal vytisknout plakáty 35 x 50 cm na výstavní stánek. To už tedy "maličko" zrnité bylo. To jsem poznal i já!

            Tak, konec řečňování, roušku do kapsy a hajdy do parku.

            [ Reagovat ] [ Zpět ]
            Datum: 14.03.2021
            Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: OT- focení, tisk, rozlišení

                   

              V práci děláš taky s nářadím, materiály a technologiemi osmdesátých let ?? ;-)

              [ Reagovat ] [ Zpět ]
              Datum: 14.03.2021
              Autor: ronda
              Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -2
              • Re: OT- focení, tisk, rozlišení

                     

                Re: "V práci děláš taky s nářadím, materiály a technologiemi osmdesátých let ??"
                Ne.
                S podstatně staršími.

                Hydroizolační pásy přišly na trh v Německu v roce 1846.
                Jednovrstvé hydroizolační folie se začaly v západní Evropě používat tuším během 70. let 20. století.
                Polystyren - od 60. let 20. století v ČSSR zcela běžný.
                Dlouhý rovný střih do plechu uděláš ručně stejnými pelikánkami, jako před 60 lety.
                A jak staré je kladivo, na to se zeptej pračlověka Janečka :-)

                Inovaci zaznamenaly - v mém oboru - tvářecí stroje. Rozdíl mezi litinovou dvoumetrovou ohýbačkou se šnekovým zdvihem pravítka a soudobou segmentovou ohýbačkou do délek až 6 běžných metrů je velmi velký. Tamto dřina, toto lehkost, pohoda, zábava.

                Bouřlivý rozvoj zaznamenala dopravní a manipulační technika. Dříves měl na chodníku bednu vrátku s el. motorem na 380, ocelové lano a ze střechy vytrčenou lešenovou trubku s kladkou. Anebo osobonákladní klecový výtah, když už. Dnes máš přehršel výtahů svislých, šikmých, pevných i mobilních.
                No a největší výkřik techniky a technologie jsou asi hydraulické ruky. Tatra 111 měla tuším HaRu 3500, stejně tak V3S a Mates. Tedy 3,5 tunometru. Při vyložení 1 metr od svislé osy otáčení, což není ani k bočnici ložné plochy, nosnost 3,5 tuny. Při vyložení 3,5 metru nosnost 1 tuna. Dál už to beztak nedosáhlo.
                Dnes máš na autech ruky, které dosáhnou snadno na střechu nad 2. nadzemním podlažím, a nad tou střechou se natáhnou jako Saxanina ruka až do vyložení 16 metrů! A na maximu toho vyložení mají nosnost 800 kg!
                To je fantastické.

                Ale ty asfalty, folie, plechy, polystyreny, to je opravdu stará vesta, záležitost už mnoho desítek let stará.

                [ Reagovat ] [ Zpět ]
                Datum: 14.03.2021
                Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -2
                • Re: OT- focení, tisk, rozlišení

                       

                  No, že se něco dělá od šedesátých let obvykle neznamená, že furt stejným způsobem a ze stejných materiálů. Tvůj obor neznám, ale když vidím ty posuny prakticky všude, pochybuju, že zrovna u vás a jen u vás by to ustrnulo. Prd tomu rozumím, ale asi už "netopíte ohníčky" na plochých střechách. V sedmdesátých letech jsme v jedné takové služební funglovce bydleli. Furt nám to flikovali a furt do kvartýru zatejkalo.

                  [ Reagovat ] [ Zpět ]
                  Datum: 14.03.2021
                  Autor: ronda
                  Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1
                • Re: OT- focení, tisk, rozlišení

                       

                  :-))

                  https://www.valka.cz/CZK-HR-2501-hydraulicka...

                  https://www.valka.cz/CZK-HR-1001-hydraulicka...

                  Ale z těch údajů o nosnosti jsem tedy maličko samec velké spárkaté zvěře z čeledi jelenovitých.

                  [ Reagovat ] [ Zpět ]
                  Datum: 14.03.2021
                  Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: OT- focení, tisk, rozlišení

                   

              Tak zrovna tyhle dvě fotky i po tom šíleném zmenšení na 950 * 633 pixelů jsou naprosto tragické, zoufale neostré bez jakýchkoliv detailů z důvodu masivního digitálního šumu a snahu přístroje jej odstranit.

              [ Reagovat ] [ Zpět ]
              Datum: 14.03.2021
              Autor: xtonda
              Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: OT- focení, tisk, rozlišení

                 

            Na fotografie se za dostatečné považuje nějakých 300 dpi, tedy na fotku 15x10 stačí cca 2 Mpx, na 30x20 pak 8 MPx, za předpokladu, že fotka je kvalitní. Víc než 300 dpi ani běžné laby.

            Obecně neplatí, že více MPx je lépe, stejně jako neplatí čím víc pruhů tím víc Adidas. Záleží totiž i na velikosti a kvalitě snímače. Více bodů na snímači totiž znamená menší plochu bodu a méně světla ne jeden bod, což zhoršuje podíl užitečného signálu vůči šumu, což znamená horší výsledky při slabším osvětlení a horší dynamický rozsah.

            [ Reagovat ] [ Zpět ]
            Datum: 14.03.2021
            Autor: xtonda
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
Nastavte si vlastní barvu pozadí:
Seznamka

Hledám: Na kole z Prahy do přírody

24.03.2024
Ahoj, hledá se cyklistka pro spolujízdy z Prahy ven na kolo, víkendy nebo dle dohody

Hledám: cyklistku co má hodně volného času

14.03.2024
Hledá se cyklistka na Jónské ostrovy od 7.5. do 13.6. Pobyt v domě přímo u moře, dvě horská elektrokola k…

Hledám: Island, s kolem nebo bez

08.02.2024
Neplánuje někdo letní cestu na Island bez cestovky, s kolem nebo bez? Nemá někdo zkušenost s objetím ostrova na…
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

535 cyklistů (5 přihlášených)

Srpen 2023 – okolo Otavy

Letošní zahraniční výlet nám nečekaně zrušily zdravotní problémy, musely jsme se z cesty vrátit. Po…
Aar | 23.03.2024

Dámská 2023 – okolo Ašského výběžku k nejzápadnějšímu bodu ČR a ještě kousek dál

Letošní Dámská je prémiová, protože tuhle tradici držíme už od roku 2003. Jen jeden rok jsme vynechaly, v…
HMS | 19.03.2024

Jižní hranice

„Tak jsem tady Panímámo, dřív to nešlo.“ Oblíbený citát můj a mého bratra, mně vytanul na mysli 8. září 2023,…
Stanley58 | 02.01.2024