reklama

Karbon na kole?

Zdravím,
pár lidi si v naši partičce během letošního roků pořídilo karbonové kolo.
Od té doby se začali bát. To je opravdu karbon tak háklivý na prodření?
Mám kolo na ježdění ne na ozdobu. A nemusí být člověk ani nemehlo, někdy shodí kolo na zem poryv větru, sem tam překvapení ukryté v trávě, občas nějaký odražený šutr od kol a ve vlaku taky lidi moc na cizí kola nehledí.

[ Reagovat ] [ Zpět ]
Datum: 13.12.2020
Autor: NejedeMiTo
  • Re: Karbon na kole?

         

    Například tady : https://youtu.be/FpwvXDwUY58?t=1358
    A nebo na mnoha jiných místech na trubce.

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 13.12.2020
    Autor: ronda
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Karbon na kole?

           

      Od průšvihu Volkswagenu s emisemi už nevěřím ničemu, co si nemohu osahat (změřit vyzkoušet) sám. Ty rámy měli upevněné na tak dlouhém rameni, aby většinu energie pohltily v rámci pružné deformace, jak držáku (včetně málo utaženého spoje, který umožnil pootočení rámu). Do toho duralového řezal s mnohem větší intenzitou.
      Jo, lákalo by mě jezdit s rámem, který komplet váží 600g. Alespoň tak to tvrdí Trek u svého modelu, který ustrojený váží 4,6kg. Ale co jsem viděl při jedné etapě Tour, jak závodník po už jen lehkém kontaktu se svodidly, přes ně přepadl, a ulomil celý vrch kola v místě pod upevněním sedlovky, tak za to ty prachy nedám. Naštěstí to nemusím řešit, protože chci zústat u trojkolky.

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 13.12.2020
      Autor: drak
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Karbon na kole?

             

        V tom nejběžnějším provozu jsou už tisíce kol s karbonovými rámy nejrůznější (i nejhrůznější) kvality a provedení. A nevídám nikde hromady zlámaných a roztříštěných rámů. Že se občas něco povede, to určitě - viděl jsem prasklé i Al nebo Fe. Nějak vybočovat v četnosti to asi nebude.
        No a dělat si obrázek podle nějaké ultragramařiny na Tour je nesmysl. Pro ně je to spotřebák. Setince vteřiny obětují výdrž rámu. Když praskne, vezmou další. S tím se ty nám dostupné ingoty nedají srovnávat.

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 13.12.2020
        Autor: ronda
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Karbon na kole?

             

        Ten "lehký" kontakt se svodidly byla rána jak z děla a určitě bys takto podobný lehký kontakt nechtěl zažít ani náhodou. Většina z běžných cyklistů by ho hodně blbě rozdejchávala.

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 14.12.2020
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Karbon na kole?

         

    Karbonu se neboj (možná noname rámů z PRC), je to technologie velmi dobře zvládnutá. Mám karbonového sjezďáka a dostává zabrat stokrát víc, než běžná kola "do lesa". Přesto na něm není nic prodřeného a nějaký pád při poryvu větru je oproti ranám, které schytá na sjezdovce spíše k úsměvu.

    Máš-li dostatek financí na rám od kvalitního výrobce tak se nerozpakuj a pořiď si ho.

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 14.12.2020
    Autor: ckp13
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Karbon na kole?

           

      No ale k původní otázce. Co když se rám poškrábe? Snižuje to jeho pevnost?

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 14.12.2020
      Autor: NejedeMiTo
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Karbon na kole?

             

        Není přece důvod. Poškrábání je jen poškození povrchové úpravy, které na pevnost materiálu nemá žádný vliv.

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 14.12.2020
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Karbon na kole?

             

        Přesně jak píše Lelek. Pokud se poškrábe lak, je to jen estetická vada. Pokud se škrábne pryskyřice a neporuší vlákna, taky to nevadí. Pokud je vryp takový, že jsou porušena vlákna, je třeba rám opravit. Jde to, jsou na to specializované firmy.
        Pokud opravíš díru v karbonu, je oprava 100%. Pokud opravíš díru v hlíně, časem to zase na 95% praskne.

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 15.12.2020
        Autor: ckp13
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Karbon na kole?

               

          Díra v karbonu není jen díra, ale i praskliny paprskovitě se rozbíhající. Píšeš o specializovaných firmách, no, snad to funguje.
          O díře v hliníku (leda prasklině z přetížení) jsem neslyšel (jsem ovšem nedoslýchavý ...)
          Jinak jsem zastáncem a uživatelem Cr-Mo

          [ Reagovat ] [ Zpět ]
          Datum: 15.12.2020
          Autor: AV
          Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Karbon na kole?

         

    Teď mne ještě kolega upozornil na jednu věc že na karbon nedám nosiče na brašny. Je to tak?

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 14.12.2020
    Autor: NejedeMiTo
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Karbon na kole?

           

      Pokud je na to kolo uzpůsobené tak dáš. je plno kol karbonových kol s nosiči. Rám kola pro nosič musí být vyrobený nebo použiješ nosič pro takový druh kola.

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 14.12.2020
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
Nastavte si vlastní barvu pozadí:
Seznamka

Hledám: Cyklistika z Prahy

22.04.2024
Ahoj, hledám cyklistku pro spolujízdy z Prahy ven na kolo, víkendy nebo dle dohody, na pohodu

Hledám: Kamaráda nebo kamarádku na pravidelné vyjížďky

Hledám: Kamaráda nebo kamarádku na pravidelné vyjížďky
21.04.2024
Hledám kamaráda, nebo kamarádku na pravidelné vyjížďky, nejlépe z okolí Prahy 6.

Hledám: partnerku na kolo

Hledám: partnerku na kolo
19.04.2024
vysoký, štíhlý, aktivně sportující, mladšího vzhledu hledá sportovně založenou ženu na sdílení společných zájmů,…
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

247 cyklistů (3 přihlášení)

Z Linze do Budapešti přes Alpy

Linz - Budapešť, 2. - 14. 7. 2023 Po velkém úspěchu s cestou z Bratislavy do Splitu a mém sólu kolem Polska,…
Monolema | 16.04.2024

Podél sobích plotů a přes březové lesy až do nitra bažin

Evropská dálková trasa E1 Evropská dálková trasa E1, nebo jen E1, je jednou z evropských dálkových tras…
šíp | 14.04.2024

Srpen 2023 – okolo Otavy

Letošní zahraniční výlet nám nečekaně zrušily zdravotní problémy, musely jsme se z cesty vrátit. Po…
Aar | 23.03.2024