reklama

Symetrický hydraulický třmen

Vozím na tříkolce Shimaňácké brzdy, pravděpodobně MT500 (jen tak podle fotky, nenašel jsem značení) a narazil jsem na zajímavý problém.
Pístky ve třmenu nejsou umístěné v ose destičky, ze strany kde u běžného kola kotou nabíhá do brzdy destička z pod pístku víc trčí. To je samozřejmě výhodné u jednostopého stroje, kde je směr otáčení jednotný, avšak tříkolák má z pochopitelných důvodů brzdu na levém kole "na couvačku". Výsledkem toho je, že má levá brzda horší modulaci a dříve se "zakusuje" a blokuje kolo.
Pochopitelně znatelné zejména s postupujícím opotřebením destiček a tedy vysouváním pístků a za mokra.

Nemáte někdo tip na hydraulický třmen, který by obsluhoval destičku symetricky, aby nebyl citlivý na směr otáčení kotouče?
Není to uplně běžný parametr výběru, takže veškeré interenetové fotky jsou dost málo použitelné...

[ Reagovat ] [ Zpět ]
Datum: 29.11.2020
Autor: Sodoma
  • Re: Symetrický hydraulický třmen

         

    -

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 29.11.2020
    Autor: ronda
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Symetrický hydraulický třmen

           

      Časné ráno... :-)

      Jak jsem ale původně psal dál, u dvoupístů Shimano i Avid jsem vždycky měl písty na středu desky. Ale nevím, jestli jsem měl já "štěstí", nebo ty "smůlu" na konkrétní typ.

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 29.11.2020
      Autor: ronda
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Symetrický hydraulický třmen

             

        No tenhle typ to má zcela zjevně jako designovou volbu...
        Na fotkách to není 100% čitelné neb jsem s nima různě šachoval, když jem hledal příčinu...

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 29.11.2020
        Autor: Sodoma
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Symetrický hydraulický třmen

               

          Tak zpět, kecal jsem, a hodně. Symetrické (na oko) to měly jen jedny stařičké brzdy, co se mi dostaly do pařát.
          Shimano Deore (starší) i XT (nové) to mají o nějaký milimetr šoupnuté, Avid o hodně.
          No jo, nikdy jsem neměl důvod si tohodle pořádně všimnout. Chybí mi zkušenost s tříkolkou a jejíma záludnostma :-)

          Pak to teda rešit jedině konstrukčně. Kola nehezky obě kotoučema vlevo. Nadřadit funkčnost estetice.
          Nějaké speciály pro tříkolky se asi nedělají.

          [ Reagovat ] [ Zpět ]
          Datum: 29.11.2020
          Autor: ronda
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Symetrický hydraulický třmen

                 

            To by byla dobrá zvrácenost, nejen estetická, ale i konstrukční, kola jsou uchycený letmo a musej zatáčet :-D

            Hele kupodivu a mému vlastnímu překvapení, někdo na světě už zpozoroval že by se to mohlo hodit a existuje tohle:
            https://rosiir.com/en/brakes/1379-tektro-hd...

            Což by bylo fajn mít, ale v současnej okamžik už by to znamenalo překopat těhlici, respektive držák třmenu jež je její součástí.
            Prozatím bych raději našel něco, co v místních končinách koupím a hlavně namontuju na současný rám...

            [ Reagovat ] [ Zpět ]
            Datum: 29.11.2020
            Autor: Sodoma
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: Symetrický hydraulický třmen

                   

              Tehdy jsem držel v ruce nějaké brzdy, co měly kulaté destičky. Na nich byla zezadu stopa jako terč, takže předpokládám středem. Netuším ale, jakou mají účinnost. Bylo to něco laciného. Ale kulaté desky se furt prodávají. Snad že pro některé Hayes, Magura apod.

              [ Reagovat ] [ Zpět ]
              Datum: 29.11.2020
              Autor: ronda
              Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Symetrický hydraulický třmen

         

    hele a nešlo by montovat brzdy tak, že by byly obě po směru otáčení?
    tj jednu pri pohledu zezhora "před" a druhou "za" osu?
    (teda... chce to speciální těhlice pro L a P kolo)

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 29.11.2020
    Autor: cibi
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Symetrický hydraulický třmen

           

      Při pohledu shora máš vedle sebe: rám(držák), třmen/kotouč, výplet kola. Dáno konstrukcí.
      kolo musí být na vnější straně od osy stroje (přirozeně, že), takže otočit třmen o 180° bych řekl že je jediná alternativa.
      A i na to musíš upravit P/L těhlice.

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 29.11.2020
      Autor: Sodoma
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Symetrický hydraulický třmen

         

    Tektro Auriga Tune, co před pár lety dodával Azub, tak jsou symetrické, ať zkoumám, jak zkoumám.
    Vychází z hodně staršího modelu a ve výrobě byly nechané nejspíš speciálně pro tříkolky, mají v páčce funkci parkovací brzdy a dodávali i páčku s větším objemem pístku pro obsluhu dvou brzd zároveň (což Azub nepoužívá, nicméně omylem mi takovou poslal, když jsem jednu protékající reklamoval).
    Jsou zatím spolehlivé a pasují tam stejné destičky Shimano.
    Jen jestli budou ještě někde dostupné, když se všechno mění tak rychle.

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 29.11.2020
    Autor: Radek
    Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Symetrický hydraulický třmen

           

      Jo, já jsem se průběžně probíráním všech možných (zejména bazarových) fotek na Tektra progooglil taky. Vypadá to, že ta značka má tak řešený snad obecně všechny...
      Každopádně díky za potvrzení

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 29.11.2020
      Autor: Sodoma
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Symetrický hydraulický třmen

         

    Tak ještě jednou moje brzdy.
    Postupem času a rostoucí frustrací se mi dostaly do pařátů čtyřpístkové Orionky, které plní primární požadavek symetrie.

    Ale abych neměl tn život uplně jednoduchý, radikálně se rozchází design páky od toho, co zatím vozím. Na běžném kole žádný problém, ale tříkolková aplikace znamená vytrčit hadici do dvou kilometrů výšky a tam čekat na její ukopnutí/usednutí/destrukci kosmickým zářením.

    Nemáte někdo vyzkoušené řešení jak hadici otočit směrem dolů jinak než tím nevyhnutelným obloukem?
    Varianta že si nechám tuhle páku je samozřejmě taky na stole, ale mám o ní jisté pochybnosti a asi taky není dělaná na čtyřpístkové brzdy (nadto dvě naráz)

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 20.06.2022
    Autor: Sodoma
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Symetrický hydraulický třmen

           

      předesílám že hydraulické brzdy nemám, takže možná kecám blbiny:

      řešil bych to jako u třmenů auta: ocelová/ měděná trubička ohnutá do U s roztemovanými konci pro olivy resp matice.
      https://www.skoda-dily.cz/data/items/187...
      udělat to pro cyklo brzdy půjde, jen to bude absolutní speciál, takže cena :-(

      Druhou možností je použití dvojice "banjo"+ nějaké vhodné matice kde vznikne ohyb o 90+90 stupňů.

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 20.06.2022
      Autor: cibi
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Symetrický hydraulický třmen

             

        Hele, to je přesně ten bazmek vhodný na prodloužení brzdové hadičky, co jste mi všichni tvrdili, že to nelze! Ano, pro prosté prodloužení hadice je to blbost, ale je to to ono.

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 20.06.2022
        Autor: Brahma
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1
        • Re: Symetrický hydraulický třmen

               

          Jistě že to jde, psal jsem ti, že se to dělá u aut, ale pro kolo by to byla čírá improvizace a lidová tvořivost :-)

          [ Reagovat ] [ Zpět ]
          Datum: 20.06.2022
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Symetrický hydraulický třmen

             

        Mám nově instalovaný booster s rozdělovačem OUTBRAKER. Kámo co instaloval tak má vyzkoušeno že trubka jde lehce nahřát a umravnit. Takže nemám velké opratě u zrcátek.

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 02.04.2023
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Symetrický hydraulický třmen

           

      Jen se zeptám, to sjíždíš takové padáky nebo jezdíš tak naložený, že potřebuješ 4 písty, nebo si je sehnal hodně výhodně a měl bys je tam rád?
      4 písty jsou určitě dobrý, sám jsem je na předním také vyměnil za jinak dost dobré dvoj. Jednak byly tehdy za dobrou cenu a hlavně potřebuju bez námahy lehounce brzdit prstíkem a přitom se z prudkého kopce pomalu posouvat bez zablokování kola.
      Předtím jsem roky jezdil na slušných dvojpístech a taky dobrý.

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 20.06.2022
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Symetrický hydraulický třmen

             

        Ne, čtyřpístky nezbytně nutně nepotřebuju.
        Můj primární problém si můžeš přečíst v úvodu tématu.
        Holt se stalo že se mi dostaly do pazour čtyřpístky který plněj primární zadání.

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 21.06.2022
        Autor: Sodoma
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Symetrický hydraulický třmen

               

          Jo, tak to může být problém, člověk neznalý tříkolek si tohle hned neuvědomí.

          [ Reagovat ] [ Zpět ]
          Datum: 21.06.2022
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Symetrický hydraulický třmen

           

      Nejde otočit tu páku vzhůru nohama, hadičkou dolů?

      (předpokládám, že ne, jinak by ses neptal - ale zajímá mě proč)

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 21.06.2022
      Autor: NightRider
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Symetrický hydraulický třmen

             

        a) bylo by to FAKT šeredný :-)
        b) ovládání brzd spodníma prstama (malík prsteník) si představuju jen velmi obtížně.

        Viděl jsem takový aplikace, ale obvykle měly mechanický a čtyřprstý páky.
        Otočit páku vzhůru nohama by mohlo mít výhodu že by jakákoliv bublinka z pístku okamžitě neutekla do hadice, nicméně všechno ostatní mi přijde horší...

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 21.06.2022
        Autor: Sodoma
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Symetrický hydraulický třmen

               

          Je to jen o zvyku, mám otočené páky již léta a nevidím v tom žádný problém. Tedy krom toho, že se ti to nelíbí.

          [ Reagovat ] [ Zpět ]
          Datum: 21.06.2022
          Autor: Papji
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Symetrický hydraulický třmen

           

      Řešil bych to výměnou uchycení bowdenu v brzdové páce za banjo, případně za dvě banja za sebou. Touto kombinací nasměruješ bowden libovolným směrem. Otázkou bude možnost zakoupení příslušných dílů. Netuším, nakolik jsou banja (a olivy a převlečné matice,...) univerzální a padnou do každé páky nebo třmenu. Taky brzdy Orion neznám.

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 21.06.2022
      Autor: ckp13
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Symetrický hydraulický třmen

             

        Banjo bude mít dosedací (těsnící) plochu na povrchu tělesa (třmenu/páky), oliva těsní na konci závitové díry, takže o záměnnosti dost pochybuju...

        Ale zkusím pogooglit, jak to vypadá, tak koupitelnejch dílů v cyklorozsahu moc není tak vybíravost není na místě.

        Nerad bych kupoval ještě alternativní páku...

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 21.06.2022
        Autor: Sodoma
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
Nastavte si vlastní barvu pozadí:
Seznamka

Hledám: partnerku na kolo

Hledám: partnerku na kolo
dnes
vysoký, štíhlý, aktivně sportující, mladšího vzhledu hledá sportovně založenou ženu na sdílení společných zájmů,…

Hledám: Kamarádku

16.04.2024
Samotnému se jezdí špatně,hledá se holka na kolo,na věku nesejde.

Hledám: Další parťáky do skupiny - cykloturistika

16.04.2024
Ahoj, hledají se další cyklisté do party z Pardubic a okolí … Věk cca 50 - 60r. … Na pohodu :-)…. WhatsApp 737 184…
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

324 cyklistů (10 přihlášených)

Z Linze do Budapešti přes Alpy

Linz - Budapešť, 2. - 14. 7. 2023 Po velkém úspěchu s cestou z Bratislavy do Splitu a mém sólu kolem Polska,…
Monolema | 16.04.2024

Podél sobích plotů a přes březové lesy až do nitra bažin

Evropská dálková trasa E1 Evropská dálková trasa E1, nebo jen E1, je jednou z evropských dálkových tras…
šíp | 14.04.2024

Srpen 2023 – okolo Otavy

Letošní zahraniční výlet nám nečekaně zrušily zdravotní problémy, musely jsme se z cesty vrátit. Po…
Aar | 23.03.2024