reklama

Kam s předním nosičem / košíkem?

Jsou v zásadě dvě možnosti:
1) Košík přidělaný na řidítkách a/nebo přední vidlici. Nevýhody: větší setrvačnost řidítek, obtížnější parkování na stojánku.
2) Košík přidělaný na hlavové trubce (zhruba jako http://cargobikes.cz/in/images/copilotZ02.jpg ). Nevýhody: překáží si s řidítky, kolo je dlouhé a neskladné.

Dalších výhod a nevýhod bych mohl jmenovat spoustu, ale žádný jednoznačný důvod pro nebo proti. Máte s tím někdo nějaké zkušenosti? Zajímají mě hlavně názory typu "volím zásadně X, protože ..., Y je blbost, protože ..."

Kontext: ve sklepě se mi válí starý ocelový horský rám a až se mi jednou rozpadne nějaké jiné kolo, zkusil bych z něj udělat něco použitelného.

[ Reagovat ] [ Zpět ]
Datum: 05.10.2020
Autor: NightRider
  • Re: Kam s předním nosičem / košíkem?

         

    Měl jsem na elektrokole držák na košík na řídítkách a odmontoval jsem ho. Nějak si neumím jako chlap představit jezdit s košíkem na řídítkách. Když si představím kolo s košíkem na řídítkách,tak si ho vždycky představím s krásnou slečnou za řídítky a v tom košíku kytici kopretin. K chlapovi mi to nějak nejde. Jinak košík na kolo je podle mého názoru praktická věc,dá se v něm odvézt spousta věcí. Přidělal jsem ho ale na nosič. Jen mi zase nějak nesedělo,že bych se měl s košíkem projíždět v přírodě,případně že by někdo viděl,jak vezu bochník chleba,nebo třeba mouku,tak jsem ještě na košík ušil potah. Držák na řídítka jsem našel,viz foto.

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 05.10.2020
    Autor: DAVID7001
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Kam s předním nosičem / košíkem?

           

      Občas a není to málo případů, vídám muže jak jedou na kole s košíkem v předu na řiditkách a v něm mají nějaká malá psiska, často jorkšíry a podobné chlupatiny. je to docela humorné takhle vidět nějakého třeba bezmála dvoumetrového pořeza v cyklooblečení s košíkem a pejskem :-)

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 05.10.2020
      Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Kam s předním nosičem / košíkem?

         

    Nechápu proč by košík na hlavovce měl prodlužovat kolo víc než košík na řidítkách, ona je hlavovka na nějakém kole výrazně víc vepředu než řidítka? Ten obrázek dokazuje co? To je nějaký prapodivný tandem. Z hlediska toho aby náklad nelomcoval řidítky bych asi preferoval uchycení za rám, třeba něco jako toto
    https://www.decathlon.cz/predni-nosic-na-kolo...

    Jinak tedy osobně nevím jestli bych to snes, kdysi sem si koupil brašnu na řidítka, namontoval jí a když sem zjistil, že si nevidím na přední kolo, tak sem to zase sundal a vrátil.

    P.S. Co je tohle za shitforum, že nebere PN obrázky.

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 05.10.2020
    Autor: xtonda
    Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Kam s předním nosičem / košíkem?

           

      Celková délka kola je samozřejmě stejná, ale košík na hlavovce nezatočí s předním kolem, když se potřebuješ vytočit v nějakém malém prostoru.

      Ten obrázek nedokazuje nic, je to jenom ilustrační příklad toho nosiče.

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 05.10.2020
      Autor: NightRider
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Kam s předním nosičem / košíkem?

         

    .

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 05.10.2020
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Nosič pohyblivý do stran společně s přední vidlicí.

         

    Kdysi jsem získal Favorita s předním nosičem. Nosič byl dole uchycen do závitů v koncovce vidlice. Nahoře byl uchycen na horním konci krku pod maticí hlavového složení, otočně s představcem.
    Prvně jsem si připadal děsně prima, mám dva nosiče na kole, hurá. Ukázalo se však, že pokud jedu "na těžko", mám tolik místa v brašnách či dokonce na vleku, že přední nosič obsadit nepotřebuji.
    Tak jsem na tom alespoň na jednodenních výletech vozil lahev s pitím. Že se jako bude větrem chladit :-) Až do té doby, než mi z nosiče lahev spadla ve sjezdu z Nicova do Stach na Šumavě. Byla to pořádná rána, tak jsem se lekl, že jsem málem spadl z kola. A to jsem měl ještě štěstí, že jsem na lahev nenajel.
    Tak alespoň mapu na ten nosič dám, že ano. Že jako mapa bude pořád po ruce. Ale za jízdy do mapy beztak nebylo vidět, stejně jsem musel na podívání zastavovat.

    Nosič jsem nakonec demontoval. Ukázalo se, že pro můj způsob použití cestovního kola nemá přední nosič opodstatnění.

    Doporučuji Ti zvážit i toto hledisko.

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 05.10.2020
    Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Nosič pohyblivý do stran společně s přední vidlicí.

           

      .

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 05.10.2020
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Nosič pohyblivý do stran společně s přední vidlicí.

           

      Díky za tip, tohle se hodí vědět. Přemýšlel jsem, jestli nosič nebo košík, a teď mám jasno, že košík.

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 06.10.2020
      Autor: NightRider
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Nosič pevný nad předním kolem.

         

    Jiné je to na skládačce, kterou není možné osadit brašnami, protože by do nich narážely paty kyklisty. Tady by se mi přední nosič hodil. Zvláště takhle v létě, kdy mám vzadu v košíku PIKNIK na celý den a míč a lopatku a hračky pro malého cyklistu a nejméně tři lahve s pitím a k tomu ještě třeba půlku melounu. Ještě bych potřeboval někam naložit deku k rybníku, je objemná, ale lehká, dopředu ideální.
    Ale to je zatím jen ve stadiu úvah. Jen si tak po chvilkách kreslím a dumám.

    Zatím jsem ve stadiu, kdy zvažuji k připevnění nosiče na krk kola použít sponu výfuku. A zjišťuji, že hliníkové trubičky do konstrukce nosiče nejsem asi schopný spojovat, ale ocelové tyčky by snad šly spájet klempířskou pájkou...

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 05.10.2020
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Nosič pevný nad předním kolem.

           

      přední nosič na skládačku uchytíš pomocí držáku předního svetla (toho plechového socíkového) co se montuje na představec.
      Použij nosič pro 28" kolo, co se montoval na
      šroub svírající sedlovku. Dole na osu předního kola.
      ...vyzkoušeno, stovky děkovných dopisů....

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 06.10.2020
      Autor: cibi
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Nosič pevný nad předním kolem.

             

        držák něco takovéto:
        https://www.dajsport.cz/prislusenstvi-svetel...
        otočit pochopitelně směrem dolů

        nebo takto:
        https://www.retrocyklo.cz/-drzaky-svetel/139...

        nosič viz obrazek.
        je to řešení z doby kdy byla ta skládačka nová :-)

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 06.10.2020
        Autor: cibi
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Nosič pevný nad předním kolem.

               

          Nerozumět řeči Tvého kmene! ;-)

          Jednak jsem svůj příspěvek nazval "Nosič pevný nad předním kolem", a i když to dále v textu neopakuji, tak řešíme variantu pevného nosiče v přední části kola, tedy NE otočného s přední vidlicí. Proto ty úvahy o uchycení za krk kola. Pro skládačku je přední pevný nosič extra vhodný, neboť má vysoký představec. Čili zavazadlo na nosiči nebrání řítítkům v otáčení do stran.

          A za druhé mě u obrázku Favorita mate sdělení, že ta skládačka je nová?? :-)

          ---
          Uchycení předního pevného nosiče za krk kola je řešitelné pomocí objímek relativně snadno. Ale zase se mi nelíbí ta páka, kterou bude nosič zatížený dejme tomu až 10 kg vyvozovat na krk. Jo, já vím, že mi napíšeš, že vzhledem ke hmotnosti jezdce a k rázům po cestě je to zanedbatelné. Ale pocitově je to divné. Také vím, že mi napíšeš o těch nosičích na sedlovkách. No ale křupnutá sedlovka versus ve sváru prasklý a utržený krk od rámu ve sjezdu z Pusteven, to je maličko rozdíl...

          Snad tedy nějaké drobné nosníky ze stran rámové trubky, podél ní, které by obešly krk ze stran a vpředu přešly do nosiče... Hrome, to zas nebudou vidět ty krásné nálepky Eska!

          Otázky, samé otázky.

          [ Reagovat ] [ Zpět ]
          Datum: 06.10.2020
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1
          • Re: Nosič pevný nad předním kolem.

                 

            Bwana sáhib, mooto :-)
            Promiň nepřečetl jsem si pořádně zadání.
            Co jsem navrhoval, je řešení s otočným nosičem, tedy blábol.
            k poznámce "z doby když skládačka byla nová"
            ->myslím tím, že se jedná o "dobové řešení"
            které k Esce- skládačce patří.

            k tématu nosiče:
            Myslím, že ulomení "skládačkového" rámu od nosiče chyceného vhodnými objímkami k hlavové trubce nijak vzlášť nehrozí.
            Rámy obvykle praskaly v oblasti středového kloubu při "klukovském použití" (čti skákání).

            Pokud se podíváš na momentové zatížení, tak na sedačce vzdálené od hlavového složení 70-80cm
            je řekněme 80kg jezdec, opírá se rukama, řekněme že na sedlo působí 40kg.
            Na nosiči je náklad max 5-10kg (berme 8), rameno je 20cm.
            Moment od nosiče je 20x menší než od jezdce.
            Takže, pokud tam máš 5 procent pevnostní rezervu (zaručeně máš), je to OK.

            [ Reagovat ] [ Zpět ]
            Datum: 06.10.2020
            Autor: cibi
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Nosič pevný nad předním kolem.

                 

            Nosič na hlavové trubce bude působit opačným směrem než zatížení od jezdce, pokud dáš náklad co nejblíž a nebudeš to přetěžovat, tak bych se toho nebál.

            Já mám skládačku modernější kde se skládají i řidítka, takže cokoliv dopředu pro mě nepřichází v úvahu atak zbývá jen brašnička na nosič ce nezasahuje do stran.

            Pokud jde o nosič na sedlovku, ten sem používal na MTB, sice sem ho nepřetěžoval, ale měl sem ho vytažený na max dozadu aby nekolidovala brašna se sedlem a jezdil sem i v terénu. Nosič se nakonec ulomil a stihnul prasknout i rám, jen sedlovka s tím neměla problém.

            [ Reagovat ] [ Zpět ]
            Datum: 06.10.2020
            Autor: xtonda
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Nosič pevný nad předním kolem.

           

      Něco jako tohle?
      https://www.retrocyklo.cz/-nosice-predni/1477...
      Případně tady mají nosičů haldy. Převládají sice ty co se otáčí s řidítky, ale napevno k rámu se tam taky najdou, chce se tím prohrabat
      https://hollandbikeshop.com/cs-cz/komponenty...

      Nemožnost použití bočních brašen na zadní nosič na skládačce sem si taky ověřil, koupil brašny, napakoval se na výlet a před domem zjistil, že se nedá jet, protože si do toho kopu, tak zase domů a přeházet do batohu.

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 06.10.2020
      Autor: xtonda
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Nosič pevný nad předním kolem.

             

        Tondo, se skládačkou jsem byl na prvním cyklo-víkendu. Veškeré věci byly zabaleny do celty do takového "hada" který jsem přivázal k nosiči napříč a ohnul dolů podél vzpěr nosiče...
        Nohy se mi tam vešly, měl jsem tehdy osmičky. :-)

        Dnes nebalíš do celty, je "bikepacking" a věšíš věci po rámu.

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 06.10.2020
        Autor: cibi
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Kam s předním nosičem / košíkem?

         

    Díky za všechny odkazy, ale nejde mi o to, kde to sehnat. Zajímalo by mě, co se vám osobně osvědčilo víc (případně o čem si myslíte, že je z nějakého důvodu jednoznačně lepší).

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 06.10.2020
    Autor: NightRider
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Kam s předním nosičem / košíkem?

           

      Používám přední nosič někdy od roku 1985(?)
      Vyhovuje mi, pokud nemám vše na zadním kole a navíc pokud tlačíš kolo kde je vše naloženo vzadu, má snahu se převrátit.
      Přední nosič tuto pěší nestabilitu eliminuje.

      Měl jsem na Favoritu nahozený nosič nad předním kolem, po jeho stranách jsem vozil mírně upravená klasická celtovinová žebradla.
      Funkčně naprosto OK, ale bylo to poznat na řízení.
      (setrvačnost, nutnost se "přetahovat" s řidítky)

      Později jsem měl postranní nosiče Sport Arsenal+ brašny SA. Jízndě OK, mám pocit ře kolo bylo mnohem lépe řiditelné.
      Prostě těžiště nákladu bylo blíž ose otáčení.
      Sundání nákladu však bylo dobře poznatelné.
      (favorit, horák)

      ad košík:
      Manželka si kdysi vydyndala košík typu "jorkšír" z tahokovu. Pokud pominu problematickou montáž (bowdeny brzd, přední odrazka , překáží přednímu světlu) a nic moc plastový úchyt který se naložením 2x 1,5 l láhve za jízdy zdeformoval, tak ano jde to.
      Mně takový sajrajt co váží snad 0,75 kg, drnčí mu ouško a věci z něj vyskakují na kolo nesmí.
      Zlaté postranní nosiče a přední brašny.

      ...omlouvám se za tlustospis...

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 06.10.2020
      Autor: cibi
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Kam s předním nosičem / košíkem?

             

        Díky. Ten košík, co popisuješ, nejspíš vozím vepředu na skládačce :-). Musel jsem ho zespoda podepřít kovovou vzpěrou, protože ho ten plastový držák neudrží ani prázdný, ale od té doby slouží bez problémů. Velikostně tak akorát na jeden menší batoh, těžký náklad je na řidítkách dost znát, hlavně když těžiště vychází dál dopředu.

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 06.10.2020
        Autor: NightRider
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Kam s předním nosičem / košíkem?

             

        ten košík má po pár použitích vlastní hřebík na stěně ve sklepě...

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 07.10.2020
        Autor: cibi
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Kam s předním nosičem / košíkem?

           

      Taky záleží jakou si představuješ velikost a nosnost, jestli košík má být snadno sundavací, jaké jsou požadavky na manipulaci.

      Pro větší nosnost a ložnou plochu bych asi upřednostnil napevno k rámu pro předejití ovlivnění řízení, pro menší bych asi dbal hlavně na to aby mi to vyhovělo po praktické stránce.

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 06.10.2020
      Autor: xtonda
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Kam s předním nosičem / košíkem?

             

        No, to je právě ono, pořád si nějak nemůžu vybrat - jestli chci praktický sundavací nákupní košík pro menší náklady, nebo radši univerzální nákladní plošinu pro cokoli (včetně dlouhých předmětů přes celou délku kola). Ještě že je to zatím jenom hypotetický projekt pro vzdálenější budoucnost a ne životně důležitá věc, co má být do týdne hotová :-).

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 06.10.2020
        Autor: NightRider
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Kam s předním nosičem / košíkem?

               

          Já teda zkušenost mám jen s předním nosičem SA na vidlici(otáčející se s př. kolem), ale pokud bych řešil tvé "dilema", pak bych uvažoval o nosiči "na krk"(neotočném s řídítky) a na něj spíš řešil bezpečné, ale rychlé a jednoduché připevnění/sundání košíku (mechanické, gumicuky ap.) tak aby nepřekážel řízení. Omlouvám se- nulová zkušenost, jen návrh... ;-)

          [ Reagovat ] [ Zpět ]
          Datum: 07.10.2020
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
Nastavte si vlastní barvu pozadí:
Seznamka

Hledám: Kamarádku

16.04.2024
Samotnému se jezdí špatně,hledá se holka na kolo,na věku nesejde.

Hledám: Další parťáky do skupiny - cykloturistika

16.04.2024
Ahoj, hledají se další cyklisté do party z Pardubic a okolí … Věk cca 50 - 60r. … Na pohodu :-)…. WhatsApp 737 184…

Hledám: Parta cyklistů z Prahy

15.04.2024
hledá další do party. Od dubna do září jezdíme 1x za měsíc víkend natěžko, v srpnu máme cykloexpedici na 14 dnů.…
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

260 cyklistů (2 přihlášení)

Z Linze do Budapešti přes Alpy

Linz - Budapešť, 2. - 14. 7. 2023 Po velkém úspěchu s cestou z Bratislavy do Splitu a mém sólu kolem Polska,…
Monolema | 16.04.2024

Podél sobích plotů a přes březové lesy až do nitra bažin

Evropská dálková trasa E1 Evropská dálková trasa E1, nebo jen E1, je jednou z evropských dálkových tras…
šíp | 14.04.2024

Srpen 2023 – okolo Otavy

Letošní zahraniční výlet nám nečekaně zrušily zdravotní problémy, musely jsme se z cesty vrátit. Po…
Aar | 23.03.2024