reklama

Vada cyklokomp snímač. Opravovat nebo vyhodit?

Začal zlobit cyklokomp. Magnet dobrý, vzdálenost od snímače 4 mm. Cyklokomp počítá někdy každou otáčku kola, jindy jenom každou druhou, občas vynechá a neukáže nic, na kompu chvíli zobrazí nulu a pak ukazuje normálně, jako by byl unavený.

Tak jestli to má smysl opravovat, případně jak opravovat anebo snímač vyhodit a připájet na komp jiný?

Nebo přece jenom slabý magnet. Jsem z toho docela jelen a jezdit s vadným cyklokompem mne nebaví.

[ Reagovat ] [ Zpět ]
Datum: 18.08.2020
  • Re: Vada cyklokomp snímač. Opravovat nebo vyhodit?

         

    Jestli to předtím fungovalo,magnet asi nezeslábnul. To by bylo pravděpodobnější,že se třeba v nějaké trávě pohnul a posunul. Případně se mohl při nějaké manipulaci s kolem natrhnout kabel ke snímači a poškodit kontakt. Také se třeba mohla do toho snímače dostat voda při dešti,nebo mytí. I celý ten komputer může mít v držáku špatný kontakt. Chce to ty kontakty zkontrolovat, zkontrolovat,jestli ten magnet je ve správné výšce proti snímači. Nějak to opravovat moc smysl nemá,Číňané prodávají nové od cca 60Kč.

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 19.08.2020
    Autor: DAVID7001
    Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Vada cyklokomp snímač. Opravovat nebo vyhodit?

           

      Ještě mně napadlo,také by to možná opravila nová baterie.

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 19.08.2020
      Autor: DAVID7001
      Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Vada cyklokomp snímač. Opravovat nebo vyhodit?

             

        To by poznal podle síly zobrazení černé barvy číslic. Po x letech mi to taky dělá a baterku mám z loňska. Prostě koupím nový.

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 19.08.2020
        Autor: Arnošt905
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Vada cyklokomp snímač. Opravovat nebo vyhodit?

         

    ...jak radí DAVID- kontrola umístění snímače proti magnetu(mohlo se jedno/druhé posunout ze správné polohy. Také bych zmenšil mezeru ze 4mm(pokud vím, tak většina udává max. 3mm) a dá se i poslechem zjistit funkce většiny snímačů(při otáčení kola je slyšet jemné "lupnutí" v snímači při průchodu magnetu)- jinak nový. opravovat není co(krom výměny snímače).... Já mám Catey přes 20let a fachčí- i když přepínač už má vůli.Ještě jsem si vzpomenul na špatný kontakt v hlavici- jednou jsem pátral, proč mi najednou semtam vynechá "signál" z čidla a byl špatně zasunutý comp v držáku. (při malém otřesu neměřil).

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 19.08.2020
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Vada cyklokomp snímač. Opravovat nebo vyhodit?

         

    Je možné že snímač (jazýčkové relé) je už opotřeben. Vem silnější magnet a kmitej sním u snímače třeba se uvolní. No a nebo je v haji comp. :-)

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 19.08.2020
    Autor: Bobbob
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Vada cyklokomp snímač. Opravovat nebo vyhodit?

         

    Někde v tichu si zvedni přední kolo a toč s ním. Měl bys slyšet cvakání toho relé ve snímači, jak ho magnet přitahuje. Pokud necvaká, tak zkus ten snímač posunout na vidlici tak, aby byl blíž magnetu. Pokud relé spolehlivě cvaká a signál stále vypadává, je nejspíš závada na kablíku ke computeru, nebo na kontaktech computeru. Prohlédni kontakty, možná potřebují zbavit vody či vyčistit. Já jsem jednou musel jeden kontakt trošku vysunout. Nahřál jsem ho letovačkou a přes něj ten termoplast držáku a kontakt posunul trochu víš. Poslední je kablík. Prohlídni ho, zda není někde natažený a přetržený. Kablík se dá v místě poškození odizolovat, sletovat a znovu zaizolovat. Závadu špatného kontaktu uvnitř computeru bych už nehledal a koupil nový. Přes to pouzdro se nemá smysl dobývat.

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 19.08.2020
    Autor: Brahma
    Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -2
  • Re: Vada cyklokomp snímač. Opravovat nebo vyhodit?

         

    Jestli počítá takhle nepravidelně, můžou být už zoxidované kontakty snímače. Jsou zatavené ve skleněné trubičce, ale časem se hermetičnost poruší a koroze proleze po povrchu kovu až dovnitř. Zvlášť když se jezdí v každém počasí a taky po prosolených silnicích. Už jsem jich takhle vyhazoval několik.
    Načatým kablíkem to může být samozřejmě taky.
    Pak další možnost, co se projeví stejně, když se po dlouhotrvajícím dešti vytvoří vodivá cestička mezi kontakty na držáku nebo samotném compu. Proti tomu pomáhá silikonová vazelína - preventivně vždy.

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 19.08.2020
    Autor: Radek
    Hodnocení: +3 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Vada cyklokomp snímač. Opravovat nebo vyhodit?

         

    Hledáním závady bych se zabývala jen pokud je to nějaký dražší computer.
    Jinak vyhodit a koupit nový. Zabývat se hledáním závady je u něčeho levného jen ztráta času.
    Já jsem drahé computery opustila. Kupuju si tachometry v LIDLu. První jsem dostala a byla jsem k němu dost nedůvěřivá. Překvapivě ale fungují spolehlivě a dokonce vydrží i docela dlouho. Poslední jsem měla snad více jak 3 roky.
    Navíc je u nich jednoduchá obsluha.
    Zkrátka v porovnání výkon x cena jsou opravdu skvělé. A když přestanou fungovat, nemáš problém ho vyhodit a nahradit jiným.

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 19.08.2020
    Autor: radka
    Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -5
    • Re: Vada cyklokomp snímač. Opravovat nebo vyhodit?

           

      Teeda, fuj ...konzumní přístup.
      Já udržuji/ opravuji.
      Jenže, na rozdíl od Tebe mne to baví.

      Cateye Astrale mi fungoval od 1995 nebo 6 do předloňska, kdy jsem ho vlastní blbostí ztratil.
      Jo, spravovaná kabeláž, (nová jde koupit ještě i dnes) ale samotný computer fungoval bez zaváhání 22 let.
      Není to tak lepší?
      Dnešní elektronika pájená bezolovnatou pájkou
      má životnost v jednotkách let, protože ta pájka se samovolně rozpadá. (tvz cínový mor)

      Totéž komponenty 3x8 řad Shimano LX, XT ze stejné doby. Fungují dodnes, jen měním řetězy a kazety.
      Proč kupovat šmejdy které musíš "každou chvíli" nahrazovat novými?

      no nic, vyplodil jsem silné offtopic a pláču nad dnešní dobou.
      prosím, nereagujte na moje fňukání.

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 19.08.2020
      Autor: cibi
      Hodnocení: +5 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Vada cyklokomp snímač. Opravovat nebo vyhodit?

             

        Mě opravovat opravdu nebaví a ani se o to nijak nesnažím. Vrchol mé opravárenské činnosti je výměna pneumatiky, ale i to dělám s velkou nechutí a jen v nejnutnějších případech.
        Chci aby věci fungovaly, nezajímá mě jak fungují. Navíc na opravy mám doma taťku, ale i toho vytěžuji jen opravou důležitých věcí a do těch tacháč rozhodně nepatří.
        Zabývat se opravou něčeho, co se dá za stovku vyměnit za nové, to mi opravdu přijde zbytečné.
        Ale abych zase nebyla tak nicotná - nefunkční tachometr poctivě odhodím do sběrné popelnice na elektroniku :o)))

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 20.08.2020
        Autor: radka
        Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -4
        • Re: Vada cyklokomp snímač. Opravovat nebo vyhodit?

               

          Strašně smutné pro naši společnost a vůbec pro lidské pokolení číst takový výplod jako: "Nezajímá mě jak věci fungují."

          [ Reagovat ] [ Zpět ]
          Datum: 21.08.2020
          Autor: Mig-all
          Hodnocení: +5 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -2
          • Re: Vada cyklokomp snímač. Opravovat nebo vyhodit?

                 

            A proč by mě to proboha mělo zajímat?!?
            Fakt nejsem montér Tolja ani bara, abych si opravovala, co se doma pokazí. U přístrojů, kde to má smysl, to přenechávám odborníkům v servisu nebo taťkovi. Tam, kde to smysl nemá, nahradím novým.

            Stroje mě, jako ženu, opravdu nezajímají. Ale zajímají mě zase jiné věci, které třebas zase nezajímají tebe jako chlapa.
            Normální dělba práce mezi mužem a ženou, což je podle mého naprosto v pořádku.

            [ Reagovat ] [ Zpět ]
            Datum: 21.08.2020
            Autor: radka
            Hodnocení: +3 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -5
            • Re: Vada cyklokomp snímač. Opravovat nebo vyhodit?

                   

              Tady Ti musím dát za pravdu, bo pokud externí oprava stojí víc než zařízení, tak je ekonomika na zvážení. Tacháč si neopravím, bo pokud ho rozdělám, tak ho nedám nepoškozený dokupy. To už jsem zkusil.

              [ Reagovat ] [ Zpět ]
              Datum: 24.08.2020
              Autor: Arnošt905
              Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
              • Re: Vada cyklokomp snímač. Opravovat nebo vyhodit?

                     

                Pokud bych měl doma nějaký druhý nefunkční,tak bych asi také vyzkoušel výměnu toho snímače,co to udělá a jestli chyba není v něm. To je asi tak všechno. Jinak si také myslím,že jakékoli další opravy nemají smysl pro někoho,kdo nemá elektroniku jako koníčka,aby se v tom vrtal. Jinak opravit jde určitě všechno. Ovšem,pokud má taková oprava vyjít na více peněz,než nákup nového computeru,potom nemá smysl ji dělat. Jedině,že by to byl nějaký památeční computer,ke kterému má dotyčný nějaký vztah.

                [ Reagovat ] [ Zpět ]
                Datum: 24.08.2020
                Autor: DAVID7001
                Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Vada cyklokomp snímač. Opravovat nebo vyhodit?

             

        Cínový mor je překrystalizování a samovolný rozpad varhaních píšťal v kostelích s trvale nízkou teplotou.

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 20.08.2020
        Autor: Brahma
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1
        • Re: Vada cyklokomp snímač. Opravovat nebo vyhodit?

               

          Proto je potřeba parkovat kola v pokojové teplotě :-)

          [ Reagovat ] [ Zpět ]
          Datum: 20.08.2020
          Autor: bara2
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1
          • Re: Vada cyklokomp snímač. Opravovat nebo vyhodit?

                 

            Ale ta musí být vyšší než asi 13°C. V Praze toho běžně dosahujeme, ale na východě nevím. Tam bývají kruté zimy. :D

            [ Reagovat ] [ Zpět ]
            Datum: 20.08.2020
            Autor: Brahma
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1
        • Re: Vada cyklokomp snímač. Opravovat nebo vyhodit?

               

          Mám elektroniku ve sklepě, přes zimu tak 5°C a v létě 20°C kvůli větrající krávě. To bude asi ten důvod trotlování mého cyklokompu :-D
          Ty projevy toho cínového moru asi nejsou v jednotkách let, ne?

          [ Reagovat ] [ Zpět ]
          Datum: 20.08.2020
          Autor: Arnošt905
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Vada cyklokomp snímač. Opravovat nebo vyhodit?

                 

            Myslím že je to v desítkách, ne-li stovkách let.

            [ Reagovat ] [ Zpět ]
            Datum: 20.08.2020
            Autor: Brahma
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1
        • Re: Vada cyklokomp snímač. Opravovat nebo vyhodit?

               

          Jde skutečně o rekrystalizaci cínu, která se ale týká obecně cínových odlitků, například cínových korbelů a hrnků ve středověku. A mor proto, že tato překrystalizace je "nakažlivá", když se třeba dva hrnky dotýkaly a jeden už rekrystalizoval, tak to chytil i druhý. Pomáhalo potření olejem.

          [ Reagovat ] [ Zpět ]
          Datum: 21.08.2020
          Autor: Benshot
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Vada cyklokomp snímač. Opravovat nebo vyhodit?

               

          Děkuji za vyvedení z omylu ohledně cinového moru, jedná se opravdu o něco jiné.
          Narážel jsem na to, že po zavedení bezolovnatých pájek, dochází k samovolné degradaci pájených spojů (v rámci jednotek let)

          (je zajímavé, že např lékařské přístroje a rídíci jednotky automobilů resp letectví mají trvalou výjimku z důvodu bezpečnosti)

          [ Reagovat ] [ Zpět ]
          Datum: 21.08.2020
          Autor: cibi
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Vada cyklokomp snímač. Opravovat nebo vyhodit?

                 

            Ona ta olověná pájka také mnohem lépe smáčí pájené plochy a zatéká. Při ručním pájení je s ní jednodušší práce a menší nebezpečí výroby studeňáku. Jen se s ní šíří olovo do životního prostředí.

            [ Reagovat ] [ Zpět ]
            Datum: 21.08.2020
            Autor: Brahma
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -2
  • Re: Vada cyklokomp snímač. Opravovat nebo vyhodit?

         

    Určitě opravit, ještě tu nezazněla možnost, že může být problém kontakt v kolíbce -- pokud to dosedá na napružené plíšky, tak se mohlo jejich napružení unavit. Mně to po chvíli přestalo bavit, kolíbku jsem zahodil a drátek na cyclocomputer připájel. Jinak náhradní magnetické relé stojí na Ali něco jako 10 kusů 1 dolar (hledej: reed switch), jenom je opruz, že to sklo je křehké, tak se to musí do něčeho dobře vložit, aby se to neulomilo.

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 20.08.2020
    Autor: JendaH
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Vada cyklokomp snímač. Opravovat nebo vyhodit?

         

    Všem děkuji za rady a názory.

    Mám doma starý už nepoužívaný cyklokomp. Vezmu z něho snímač, odstřihnu s kouskem kabelu, připájím a zaizoluji. Vyměním magnet a mělo by to fungovat. Celý komp vyměnit nemohu. Blbě funguje a proto jsem ho uložil na součástky. Ani držák nemohu vyměnit, je to jiný typ, nepasuje na to současný cyklokomp. Proto jenom přepájím kably a vyměním magnet za nový.

    Pokud to nepomůže,koupím novou SIGMA 5000, ale myslím že to nebude potřeba.

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 22.08.2020
    Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Vada cyklokomp snímač. Opravovat nebo vyhodit?

           

      To je správný udržitelný přístup. Má to jednu chybu, nikdy se nebudeš těšit z nového přístroje. Ale můžeš se těšit z dobré úspěšné vlastnoruční opravy.

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 22.08.2020
      Autor: Brahma
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1
      • Re: Vada cyklokomp snímač. Opravovat nebo vyhodit?

             

        ...ono "těšení se" ze zprovoznění už odepisované věci je asi větší, než z jejího vyhození a koupě nové(pokud ti "stará" vyhovuje a nepotřebuješ zbytečné funkce navíc)- krom toho ušetřené můžeš minout na potřebnější a "zmenšíš si uhlíkovou stopu", takže ta chyba je vlastně přednost!!! :-)

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 23.08.2020
        Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Vada cyklokomp snímač. Opravovat nebo vyhodit?

             

        Proč by se neměl nikdy těšit z koupi nového přístroje? Ten si také koupí, ale až vyčerpá možnosti oprav. Dělám to taky tak...

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 23.08.2020
        Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
Nastavte si vlastní barvu pozadí:
Seznamka

Hledám: partnerku na kolo

Hledám: partnerku na kolo
dnes
vysoký, štíhlý, aktivně sportující, mladšího vzhledu hledá sportovně založenou ženu na sdílení společných zájmů,…

Hledám: Kamarádku

16.04.2024
Samotnému se jezdí špatně,hledá se holka na kolo,na věku nesejde.

Hledám: Další parťáky do skupiny - cykloturistika

16.04.2024
Ahoj, hledají se další cyklisté do party z Pardubic a okolí … Věk cca 50 - 60r. … Na pohodu :-)…. WhatsApp 737 184…
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

370 cyklistů (14 přihlášených)

Z Linze do Budapešti přes Alpy

Linz - Budapešť, 2. - 14. 7. 2023 Po velkém úspěchu s cestou z Bratislavy do Splitu a mém sólu kolem Polska,…
Monolema | 16.04.2024

Podél sobích plotů a přes březové lesy až do nitra bažin

Evropská dálková trasa E1 Evropská dálková trasa E1, nebo jen E1, je jednou z evropských dálkových tras…
šíp | 14.04.2024

Srpen 2023 – okolo Otavy

Letošní zahraniční výlet nám nečekaně zrušily zdravotní problémy, musely jsme se z cesty vrátit. Po…
Aar | 23.03.2024