reklama

Pískání v pedálu?

Ahoj, chtěl bych se zeptat, zda s tím nemáte někdo zkušenost... Jde o to, že se mi občas i dříve ozývalo při šlapání nepříjemné pískání. Jakoby od brzd, když šmechtá kotouč a přitom píská. Řekl jsem si, že je tam asi bordel, takže to "vybrzdím" a ok. Vždy to taky po čase ustanulo, tak jsem to přestal řešit. Jenže dnes při vyjížďce to pískalo skoro nestále a já začal ztrácet trpělivost.
Všiml jsem si, že to píská pouze když šlapu a je to intenzivnější když sedím, ale pískalo to občas ikdyž jsem šlapal ve stoje. To na brzdy moc nesedí, tak jsem usoudil, že to nejspíš bude střed, kliky nebo pedály. Kazetu jsem měl den předem sundanou a čistil jsem ji. Nevšiml jsem si ničeho "podezřelého".
Ihned po vyjížďce jsem sundal kliky (střed ne, páč furt nemám vyražec na pressfit), namazal ložiska ve středu, trochu osu, umyl kompletně celé kolo a zkusil to projet. Pískání neustálo, ba naopak pískalo to ještě víc (což mohla způsobit voda, kterou sice k mytí moc nepoužívám, ale bylo tak zablácené, že jsem vyjímečně vytáhl hadici).
Napadadlo mě tedy ještě zkusit pedály. Tedy jen pravý pedál, jelikož to pískalo zejména když jsem se opřel do něj. Pravý pedál jsem tedy vyměnil za jiný a vida - pískání úplně přestalo. Najel jsem na tom cca 3 km a furt nic. Původní pedal jsem chtěl rozebrat, ale povolil jsem jen první "krytku", co je na imbus, dále byla matička, kterou bez gola klíče nepovolím (ten nemám). Namazal jsem to alespoň z vnějšku (k jednomu ložisku byl přístup) a pedál znovu nasadil. Najel cca 2 km a naštěstí nic nehvízdalo. Při té vyjížďce to dělalo skoro furt.
Zajímalo by mě, zda s tím nemáte někdo zkušenost? Na kole už jsem se zažil něco vrzání - pískání, ale s pedály jsem problém ještě neměl. Mohla by to být voda v ložiskách, nebo naopak suché nenamazané ložiska?

[ Reagovat ] [ Zpět ]
Datum: 09.06.2020
Autor: WRC
  • Re: Pískání v pedálu?

         

    Však sis odpověděl sám. V pedálech jsou ložiska a ta jela nasucho. Taky jsou potřeba máznout, když se nějak vymejou. Nebo vyčistit, když se zahnojí. Jako každá ložiska.

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 09.06.2020
    Autor: ronda
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Pískání v pedálu?

           

      Díky, mě pedály takto nikdy nepískaly, tak mě to překvapilo. Snad se to už neozve, ale taková věc se vždy projeví až po 100 km, uprostřed lesa, mimo civilizaci a dílnu :/ :)

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 09.06.2020
      Autor: WRC
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Pískání v pedálu?

         

    někdy potkáš i pedál, který má na straně ke klice má jenom kluzné ložisko. To buď rozebrat- pokud to jde (bývá rozklepnutý konec osy), nebo nějaký olejíček...

    Další chuťovkou u pedálu (klasického) může být povolená klec.
    Dnes jsou pedály šroubované, tak to dotáhneš, ale takový nýtovaný pedál byla chuťovka...

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 10.06.2020
    Autor: cibi
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Pískání v pedálu?

         

    V pedálech jsou dvě kuličková ložiska. Rozebrat to není problém, ale blbě se na nich vymezuje vůle. Musíš ty dvě matičky předpružit proti sobě a pak to celé utahovat silou tou horní proti vůli té kotramatky. Než jsem to pochopil a naučil se to, tak jsem se u toho vždy pěkně vyvztekal a dělal to na několikrát. Možná je jednodušší koupit nový pedál.

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 10.06.2020
    Autor: Brahma
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Pískání v pedálu?

         

    Pedály mi nikdy nepískaly, i když nasucho jely už dostkrát - ty staré nemívaly na ložisku u kliky žádné těsnění ani prachovku, tak se z nich vazelína vymývala poměrně rychle.

    Stalo se mi ale, že se ložiska v pedálech vymlela natolik, že začaly cvakat a ťukat. Byl to pocit jako kdyby klika škrtala o rám nebo kdyby byly povolené klínky (které už dávno nepoužívám), střed nebo kliky na ose. Co všechno jsem tenkrát rozebral, než mě napadlo podívat se do šlapek...

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 10.06.2020
    Autor: NightRider
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Pískání v pedálu?

         

    Pedály sundej, nastříkej (nakapej) do nich nějaký olej a postav je tak, aby stekl i od spodního ložiska u závitu na kliku (já to pedálů stříkám olej na motocyklové řetězy...). Pak to nasaď a jezdi. Pokud to nemá vakl, víc to nerozebírej.

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 10.06.2020
    Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Pískání v pedálu?

           

      Vzhledem k obtížnosti sborky to je dobrá rada.

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 11.06.2020
      Autor: Brahma
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
Nastavte si vlastní barvu pozadí:
Seznamka

Hledám: partnerku na kolo

Hledám: partnerku na kolo
dnes
vysoký, štíhlý, aktivně sportující, mladšího vzhledu hledá sportovně založenou ženu na sdílení společných zájmů,…

Hledám: Kamarádku

16.04.2024
Samotnému se jezdí špatně,hledá se holka na kolo,na věku nesejde.

Hledám: Další parťáky do skupiny - cykloturistika

16.04.2024
Ahoj, hledají se další cyklisté do party z Pardubic a okolí … Věk cca 50 - 60r. … Na pohodu :-)…. WhatsApp 737 184…
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

348 cyklistů (18 přihlášených)

Z Linze do Budapešti přes Alpy

Linz - Budapešť, 2. - 14. 7. 2023 Po velkém úspěchu s cestou z Bratislavy do Splitu a mém sólu kolem Polska,…
Monolema | 16.04.2024

Podél sobích plotů a přes březové lesy až do nitra bažin

Evropská dálková trasa E1 Evropská dálková trasa E1, nebo jen E1, je jednou z evropských dálkových tras…
šíp | 14.04.2024

Srpen 2023 – okolo Otavy

Letošní zahraniční výlet nám nečekaně zrušily zdravotní problémy, musely jsme se z cesty vrátit. Po…
Aar | 23.03.2024