reklama

Li-Ion baterie pro mobil, stárne i nepoužitá ?

Mám v těch typech baterií hokej a je vás tu dost, co se v tom orientujete.
Vyprodávají se asi nějaké zbylé značkové baterie pro můj tablet (v něm už je ta původní prakticky nepoužitelná). Mají ale datum výroby půlku roku 2017.
Je mi jasné, že nějakou stopu ten čas udělá, ale netuším jak zásadní.
Má cenu takovou baterii pořizovat ? Nebude už na odchodu a jen na chvilku ?

[ Reagovat ] [ Zpět ]
Datum: 26.05.2020
Autor: ronda
  • Re: Li-Ion baterie pro mobil, stárne i nepoužitá ?

         

    Ještě doplním, že jakési neznačkové alternativy s novějším datem výroby jsou k dostání o dost dráž, za 1,5 až dvojnásobek. Proto sháním tuhle informaci a rozhoduji se, jestli ten originál. Původní baterie sloužila velmi dobře, po tři roky dostávala denně za uši, každý den do dna, někdy i s dobíjením. Teď už ten tablet tolik nevyužívám, tak se mi do něj nechce cpát zbytečně velká cifra.

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 26.05.2020
    Autor: ronda
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Li-Ion baterie pro mobil, stárne i nepoužitá ?

         

    Já takhle loni koupil novou baterku do foťáku Casio, který jsem kupoval v r. 2012. Měl jsem dvě, originální jakž takž makala, ale ta druhá neoriginální, taky koupená rovnou s foťákem, už se chovala dost nevyzpytatelně. Koupil jsem teda novou a ... šupem jsem jí poslal zpátky. Za boha nešla nabít, po vložení do nabíječky se ta rozsvítila jakože OK, ale asi po minutě až dvou se nabíječka rozblikala jak divá, což značí nějakou chybu. Po dotazu na e-shop mi napsali, že tam mají ještě asi tři další, zkoušeli to, nabít jim nešla ani jedna. Tak jsem asi 14 dní počkal, poslali mi jinou, od jinýho výrobce. To bylo někdy v srpnu. Párkrát jsem jí nabil a někdy kolem vánoc začala stávkovat taky. Takže jsem měl foťák, k němu 3 baterky, z nichž pořádně nefungovala ani jedna. Takže to dopadlo tak, že jsem v zimě pořídil novej foťák, další baterku do starýho, který už měl taky svoje za sebou, už jsem neriskoval.

    Co tím chci říct. Casio přestalo dělat ty malý kompakty a foťáky vůbec krátce poté, co jsem ho já koupil. Na tý baterce, co mi loni přišla, ani na obalu, jsem nikde nenašel nic, co by mohlo být datem výroby. Takže kdoví, jak dlouho ta baterka někde ležela. Ono se to asi po určitý době nečinnosti a skladování dostane do stavu, že už to nabíječka odmítá nabít.
    Takže jestli ta baterka leží někde tři roky (a pokud byla z výroby nabitá), může to asi být dost riziko.

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 26.05.2020
    Autor: mira.l
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Li-Ion baterie pro mobil, stárne i nepoužitá ?

         

    Na baterie jsou větší odborníci, ale zkušenost s používáním je taková - baterie se nemá nechat roky naplno nabitá v nečinnosti. Jestli ležela nabitá tak akorát správně a po zprovoznění funguje, tak nemusí být důvod, aby se zkazila rychleji než nová.
    Jedna příhoda. Do Sony přehrávače jsem si objednal baterii jako drahý originální náhradní díl asi po deseti letech používání, kdy ta původní měla už jen zlomek kapacity. Ta nová určitě nebyla nijak zvlášť čerstvá, když přehrávač se už tolik let nedělá a jinam nepasuje, ale fungovala jak nová.
    Jiná věc se stala, že za nějaký čas po té výměně se přehrávač nadobro odmítal přihlásit k počítači. Nevzdal jsem to a dlouhým výzkumem s přispěním řady náhod, jak už to bývá, došel k řešení. Přehrávač musím nabít, pak zahřát přes 40°C, odpojit z USB, několikrát resetovat, znovu připojit - a přihlásí se. Pokud ne, dál zahřívat a opakovat. Zatím to vychází a hraje vesele další roky. Proč to píšu - možná to s tou baterií přece jen souvisí. Ale vydrží, to ano :-)

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 26.05.2020
    Autor: Radek
    Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Li-Ion baterie pro mobil, stárne i nepoužitá ?

         

    Když jsem se živila prodejem mobilů (pravda, už je to 25 let...), tak byly li-onky jedny z nejlepších baterií. Vím, že jí tehdy měl ji Sony a Siemens a docela držely.
    Vždycky se doporučovalo, na začátku tu baterii tzv. "naformátovat". Nabíjet přes noc a nechat provozem úplně vybít. To zopakovat 3x. Pak nabíjet podle potřeby a kdyby byl pokles výkonu, tak zopakovat 1 - 2x dlouhé nabití/vybití.

    Možná by stálo za zkoušku, jestli by to ještě dneska fungovalo i u těhle baterií.
    Za zkoušku by to rozhodně stálo - teda mě by zajímalo, jestli by je to vzkřísilo na nějakou použitelnou kapacitu :o)))

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 26.05.2020
    Autor: radka
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -6
    • Re: Li-Ion baterie pro mobil, stárne i nepoužitá ?

           

      To platilo dříve před léty na ty ni-mh, li-on i ty ni-mh už jen nabiješ a používáš. Li-on to nepotřebuje a kvalitní ni-mh mají už jinou konstrukci. Tedy ty tzv. přednabité. S tím minimálním vybíjením.

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 27.05.2020
      Autor: Arnošt905
      Hodnocení: +3 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Li-Ion baterie pro mobil, stárne i nepoužitá ?

             

        Njn, 25 let je 25 let :o)))

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 28.05.2020
        Autor: radka
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1
  • Re: Li-Ion baterie pro mobil, stárne i nepoužitá ?

         

    Tak pokud má někdo měřící nabíjecí stanici, tak mám určitě přes 5 let nepoužívané nerozbalené články 18650 3500mAh. Můžeme to ověřit.

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 26.05.2020
    Autor: Arnošt905
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Li-Ion baterie pro mobil, stárne i nepoužitá ?

           

      Jako tužkový?? To by ale měly být NiMh... bo jaxeto píše, ne??

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 26.05.2020
      Autor: mira.l
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Li-Ion baterie pro mobil, stárne i nepoužitá ?

             

        V 18650 ni-mh neznám, moje jsou li-on.

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 26.05.2020
        Autor: Arnošt905
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Li-Ion baterie pro mobil, stárne i nepoužitá ?

               

          A já zas nevím, co je 18650:).
          Myslel jsem, že jsou to tužkový nabíjecí:).

          [ Reagovat ] [ Zpět ]
          Datum: 26.05.2020
          Autor: mira.l
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Li-Ion baterie pro mobil, stárne i nepoužitá ?

                 

            18650 je standartizovaný rozměr jako třeba AA nebo D.
            Ale nabíjecí tužka to teda je :-D

            [ Reagovat ] [ Zpět ]
            Datum: 26.05.2020
            Autor: Arnošt905
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Li-Ion baterie pro mobil, stárne i nepoužitá ?

                 

            Hodnota 18650 ti udává mj. rozměry baterie. Průměr 18mm, délka 65mm. S ochraným obvodem je délka samozřejmě o něco větší.

            [ Reagovat ] [ Zpět ]
            Datum: 27.05.2020
            Autor: ckp13
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: Li-Ion baterie pro mobil, stárne i nepoužitá ?

                   

              Tak to mě v tu chvíli fakt nenapadlo. Jako by se nemohla ta baterka jmenovat třeba ... Boženka:)).

              [ Reagovat ] [ Zpět ]
              Datum: 27.05.2020
              Autor: mira.l
              Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
              • Re: Li-Ion baterie pro mobil, stárne i nepoužitá ?

                     

                U Boženky se obvykle uvádějí míry tři.

                [ Reagovat ] [ Zpět ]
                Datum: 27.05.2020
                Autor: ronda
                Hodnocení: +5 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Li-Ion baterie pro mobil, stárne i nepoužitá ?

           

      Mám v práci pár nikdy nepoužitých ani nabíjených článků 18650 v kapacitě 2200mAh,jsou vyrobeny 2/2014,tak jsem je zkusil změřit (Cadex7400) a výsledek celkem překvapil.Měřil jsem čtyři kusy a vyšlo mě 91,92,92 a 102 procent.V mobilech se sice používají akumulátory li-pol, ale li-ion je s nimi technologicky podobný (stejné napětí a stejné nabíjení vybíjení).Pro upřesnění meření články jsem nabíjel a vybíjel 1C.

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 05.06.2020
      Autor: bobeš2
      Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Li-Ion baterie pro mobil, stárne i nepoužitá ?

         

    Díky za reakce.
    Tak jsem tu baterii objednal. Třeba pak taky budu mít humorný materiál na vypravování. No, nestojí to svět, třeba bude funkční. A nebo budu mít poučení...

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 26.05.2020
    Autor: ronda
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Li-Ion baterie pro mobil, stárne i nepoužitá ?

           

      Já mám z lonska poučení asi za tři sta padesát a následkem toho novej foťák za třináct:)).

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 26.05.2020
      Autor: mira.l
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
Nastavte si vlastní barvu pozadí:
Seznamka

Hledám: Cyklistika z Prahy

22.04.2024
Ahoj, hledám cyklistku pro spolujízdy z Prahy ven na kolo, víkendy nebo dle dohody, na pohodu

Hledám: Kamaráda nebo kamarádku na pravidelné vyjížďky

Hledám: Kamaráda nebo kamarádku na pravidelné vyjížďky
21.04.2024
Hledám kamaráda, nebo kamarádku na pravidelné vyjížďky, nejlépe z okolí Prahy 6.

Hledám: partnerku na kolo

Hledám: partnerku na kolo
19.04.2024
vysoký, štíhlý, aktivně sportující, mladšího vzhledu hledá sportovně založenou ženu na sdílení společných zájmů,…
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

260 cyklistů (1 přihlášený)

Kazachstán a Kyrgyzstán 2022 - 1. část

Sen o krajině s jurtami a divokými koni 1. část - Cesta do budoucnosti Na úvod... Naše první cesta s koly…
Peggy | 24.04.2024

Z Linze do Budapešti přes Alpy

Linz - Budapešť, 2. - 14. 7. 2023 Po velkém úspěchu s cestou z Bratislavy do Splitu a mém sólu kolem Polska,…
Monolema | 16.04.2024

Podél sobích plotů a přes březové lesy až do nitra bažin

Evropská dálková trasa E1 Evropská dálková trasa E1, nebo jen E1, je jednou z evropských dálkových tras…
šíp | 14.04.2024