reklama

Drnčí blatník

Na mé koloběžce Yedoo mi začal drnčet zadní blatníček nad kolečkem 16". Je to umělohmotný blatníček se dvěma drátěnými vzpěrami na každé straně. Dole jsou vzpěry přišroubované šroubem skrz oko napevno k vidlici. Nahoře na blatníku je to přes gumové úchyty s možností posouvání blatníku po drátu v rozmezí asi tak 1cm. Nové to bylo tiché, ale občas do toho kopnu a pak se to pokazí. Různým napínáním a prohybáním těch vzpěr se to vibrování dá eliminovat, ale v poslední době mi to nějak nejde. Dnes jsem to celé rozebral a znovu sestavil. Dáty jsem povolil a bez napětí znovu sestavil. Přesto to po skoku přes nerovnost vibruje. Testuji to tak, že koloběžku podeberu špičkou nohy a nechám zadním kolečkem dopadnout na zem. Blatník se rozvibruje, upevňovací dráty vibrují. Zkoušel jsem mezi jejich oka u osy vsunout kus gumy, nepomáhá to.
Máte někdo nějaký postup, jak se tyto vibrace odstraňují?
Na Favoritu mám podobný přední hliníkový blatník náchylný k podobným vibracím. Napínáním a deformováním dolních upevńovacích drátů se to dá empiricky odstranit. Opět, víte někdo, jak to dělat s rozmyslem a správně? Předpínat to, nepředpínat a naopak uvolnit, přidávat závaží na konec blatníku, dávat mezi dráty nějaký tlumící prvek, i dole ta oka upevnit pružně, zaříkávat?

[ Reagovat ] [ Zpět ]
Datum: 19.05.2020
Autor: Brahma
  • Re: Drnčí blatník

         

    Hančí tvrdí, že lepší než drnčí blatník je kančí guláš.:-)

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 20.05.2020
    Autor: abernathy
    Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1
    • Re: Drnčí blatník

           

      Hmm, to vypadá, že ta vtipná kaše, kterou jsi měl zřejmě dnes ke snídani, byla silně nedovařená...

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 20.05.2020
      Autor: mildakh
      Hodnocení: +5 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Drnčí blatník

         

    Měl jsem podobný problém na zadní kyvné vidlici. A vyřešil jsem to tak, že jsem zvětšil průměr vzpěry. A naohýbal jsem si vlastní. Momentálně jsem na Al trubka 8x1 mm. Lehké a velmi pevné. Nekmitá. Vrcholový poloměr (R) jsem volil podle R blatníku. A ohýbal přes trubku stejného pr. Vzpěry z vnějšku.

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 20.05.2020
    Autor: bukwa
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Drnčí blatník

           

      .

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 20.05.2020
      Autor: bukwa
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Drnčí blatník

           

      Máš pravdu, ty vibrace jsou hlavně vibracemi těch vzpěr. Ale je to malinká moc hezká koloběžka, nechci z toho udělat funkční monstrum. Ke všemu to dříve nerezonovalo, jen nevím, jak tu rezonanci zase zrušit. Dříve se to dařilo nějakou manipulací a zkoušením, aniž bych věděl, co dělám. Teď se to nějak nedaří. Myslel jsem, že by někdo mohl mít vymyšlený postup.

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 20.05.2020
      Autor: Brahma
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Drnčí blatník

             

        Zkus přidat vzpěru z drátu do první poloviny rádiusu.
        Gumou to podložit nepomůže. Díky své měkosti lépe přenáší vibrace.
        Prostě experimentuj.

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 20.05.2020
        Autor: bukwa
        Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Drnčí blatník

         

    Mám teda na twentyně i ECU držák blatníku ve tvaru V a rozkmitání způsobuje ten volný konec plastového blatníčku, kdy se to přenáší na ty vzpěry. Tuhý materiál vzpěr přináší výsledky, jak už tu psal a nafotil Bukwa.

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 20.05.2020
    Autor: Arnošt905
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Drnčí blatník

         

    skus na vzpěry (myslím mají prumer 3) navléct trubičku 5/3 nebo 6/4 tak víc než 3/4 délky.
    , před navlečením natřít vzpěru chemoprénem. (mají ji v baumaxu)

    Teoreticky by mohly pomoct 2-3 vrstvy smršťovací bužírky. (samozřemě smrštěné)

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 20.05.2020
    Autor: cibi
    Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Drnčí blatník

           

      To je dobrý nápad. Vzpěra se tím vystuží a hlavně bude těžší a změní se jí rezonanční frekvence. Zkusím to.

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 20.05.2020
      Autor: Brahma
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Drnčí blatník

             

        A připravíš kolemjdoucí o potvrzení Dopplerova efektu. :-)

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 20.05.2020
        Autor: abernathy
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Drnčí blatník

               

          Jelikož dosahuji na té koloběžce vlastní silou po rovině rychlosti 20km/h max, tak to nebude tak zlé. Jo ve sjezdu to jezdí i 50, ale v té rychlosti už drnčení nevnímám. To mám jiné starosti.

          [ Reagovat ] [ Zpět ]
          Datum: 20.05.2020
          Autor: Brahma
          Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Drnčí blatník

         

    ještě mne napadlo posunout bod uchycení vzpěry - viz obr.

    (neptej se mne na zdůvodnění, jedná se o "konstruktérský cit")

    edit, psal to už bukwa , výše...

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 20.05.2020
    Autor: cibi
    Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Drnčí blatník

           

      Provedeno, posunuto, pomohlo to. Ve sklepě při testování to přestalo drnčet. Tak uvidíme, jak to bude při jízdě a zda to vydrží.
      Moc děkuji za konstruktérský nápad.

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 24.05.2020
      Autor: Brahma
      Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Drnčí blatník

         

    osobně bych ten krám /blatníky/ vyhodil, každou chvíli to někdo řeší. Stejně nikdo v dešti nebo po dešti nejezdí, ale všichni to chtějí, nejenom na koloběžkách. A když tě chytí déšť, stejně budeš mokrý, i s blatníky

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 22.05.2020
    Autor: JIHE
    Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Drnčí blatník

           

      Na kole v dešti jezdím a blatníky se hodí velice. Na koloběžce asi méně, zejména proto, že na ní jezdím méně. Na druhou stranu jsou na té mojí koloběžce hezké. Drnčet nemusí, nedrnčely, jen teď zrovna nevím, jak toho znovu dosáhnout.

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 22.05.2020
      Autor: Brahma
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Drnčí blatník

             

        Krátký zadní blatník mám akorát na kolech s nosičem, aby to zespoda nesvinilo brašny. Na mě to stříká aji tak.

        Pokud nejezdíš v civilu a převlíkáš se na kolo do nějakých cyklohader či jezdíš jen sportovně, tak souhlasím s předřečníkem:

        - stejně seš někde zastříkanej,
        - když prší, tak spíš nejedeš, když nemusíš,
        - a jedeš-li, tak stejně v nějakým dešťovým obleku, kde je to fuk,
        - a je s tím akorát opruz.

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 22.05.2020
        Autor: bara2
        Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1
        • Re: Drnčí blatník

               

          To já zase blatníky mám všude - kolobrnda, lehokolo a nakonec jsem je dokoupil i na horský kolo.

          On je totiž dost rozdíl jen zmoknout (což uschne) nebo mít bláto, štěrk, písek... na nohavicích, zádech, vlasech, baťohu a podobně.

          Neříkám, že je to nezbytné, ale zase tolik navíc blatníky neváží, aby mi vadily. :-)

          [ Reagovat ] [ Zpět ]
          Datum: 22.05.2020
          Autor: Jrr
          Hodnocení: +4 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Drnčí blatník

                 

            jsem taky blatníkový, používám ty dlouhé z tenkého plastu, stříbrné na tenkých vzpěrách, a je to tak lepší.

            [ Reagovat ] [ Zpět ]
            Datum: 22.05.2020
            Autor: cibi
            Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Drnčí blatník

               

          dobře, někdo to využije, ale jinak je to trošku fobie. Jeden známý mě pobavil, kupoval elektrokolo, jezdí jednou dvakrát týdně, když je hezky, a jediné co ho zajímalo, bylo, jestli mu k tomu dají blatníky, jinak ho nic nezajímalo :-)

          [ Reagovat ] [ Zpět ]
          Datum: 23.05.2020
          Autor: JIHE
          Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Drnčí blatník

               

          Moje kola mají zcela funkční dlouhé blatníky které jsou zcela tiché a to včetně blatníků na horáku. Jezdím letos každodenně do práce už od ledna. Blatníky se hodí.
          Jen ten zadní na koloběžce začal drnčet, což předtím nedělal. Jistě, jeho odmontováním se drnčení odstraní, ale to nepovažuji za adekvátní. To je totéž, jako kdybych bolest ruky řešil její amputací.

          [ Reagovat ] [ Zpět ]
          Datum: 23.05.2020
          Autor: Brahma
          Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Drnčí blatník

                 

            Nejsi za to drnčení rád? Chodci vědí, že jedeš a už předem dělají uličku pro průjezd ...

            [ Reagovat ] [ Zpět ]
            Datum: 23.05.2020
            Autor: AV
            Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1
Nastavte si vlastní barvu pozadí:
Seznamka

Hledám: Cyklistika z Prahy

22.04.2024
Ahoj, hledám cyklistku pro spolujízdy z Prahy ven na kolo, víkendy nebo dle dohody, na pohodu

Hledám: Kamaráda nebo kamarádku na pravidelné vyjížďky

Hledám: Kamaráda nebo kamarádku na pravidelné vyjížďky
21.04.2024
Hledám kamaráda, nebo kamarádku na pravidelné vyjížďky, nejlépe z okolí Prahy 6.

Hledám: partnerku na kolo

Hledám: partnerku na kolo
19.04.2024
vysoký, štíhlý, aktivně sportující, mladšího vzhledu hledá sportovně založenou ženu na sdílení společných zájmů,…
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

390 cyklistů (13 přihlášených)

Kazachstán a Kyrgyzstán 2022 - 1. část

Sen o krajině s jurtami a divokými koni 1. část - Cesta do budoucnosti Na úvod... Naše první cesta s koly…
Peggy | 24.04.2024

Z Linze do Budapešti přes Alpy

Linz - Budapešť, 2. - 14. 7. 2023 Po velkém úspěchu s cestou z Bratislavy do Splitu a mém sólu kolem Polska,…
Monolema | 16.04.2024

Podél sobích plotů a přes březové lesy až do nitra bažin

Evropská dálková trasa E1 Evropská dálková trasa E1, nebo jen E1, je jednou z evropských dálkových tras…
šíp | 14.04.2024