reklama

Matice na SRAM DualDrive

[TL.DR dotaz začíná za tímto odstavcem] Když se daří, tak se daří. Posledně když jsem jel na kole k rodičům, tak jsem měl cestou dva defekty. Zalepil jsem, ale bylo to divné - docela široká trhlina v duši, žádná malá dírečka. No a dneska jsem vyjel, a další defekt. Tohle bylo za světla, tak jsem prozkoumal podrobněji, co se vlastně stalo. A ejhle, plášť nad ráfkem má v sobě asi půlcentimetrovou trhlinu. A zřejmě když se do ní vyboulila duše, tak pak praskla. No nic, zalepil jsem bez sundávání pláště tak, aby záplata byla přesně pod trhlinou v plášti, a chci jet dál. Ale koukám, že zadní kolo se ve vidlici nějak mele. Zkoumám čím to je, a ona na levé straně kola chybí matice, která by držela kolo k vidlici.

Dotaz tedy zní: kde koupit levou matici na osku DualDrivu a pod jakým označením ji vlastně hledat?

Změřil jsem, že vnější průměr osky (včetně závitu) je cca 10.6 mm. Ale přitom Wikipedie píše, že šestihranná matice M10 typicky je na klíč 16 nebo 17. Já s sebou vozím na povolení zadního kola delší samostatný klíč 14/15 (ale teda teď nevím, který z těch dvou konkrétně na tu levou matici pasoval). Navíc teda 10.6 mm je na M10 už myslím moc, a na M11 asi málo.

Poradíte někdo?

[ Reagovat ] [ Zpět ]
Datum: 19.11.2019
Autor: Akito
  • Re: Matice na SRAM DualDrive

         

    myslíš takovouto?
    https://www.vseprokolo.cz/matice-zadniho-a...

    zavit 3/8"... 9,525mm... to asi nebude ono?
    jinak dualdrive se resil zde
    https://www.nakole.cz/diskuse/16529-poskozeny...

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 19.11.2019
    Autor: cibi
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Matice na SRAM DualDrive

           

      To nevím jestli myslím takovouto. Originál je normální šestihran, bez toho límce. Navíc teda 9.525 je tak o milimetr míň než jsem naměřil na osce.

      Sundal jsem matici z druhé strany, zřejmě jsou obě stejné. Nemám teď u sebe šupleru, ale tak pravítkem je to šestihran na klíč 15, vysoký 6 mm, stoupání je buďto 1 mm nebo méně - když otáčím maticí a dívám se dovnitř, tak vidím ve většině natočení šest hřbetů závitu, v některých místech 7. Vnitřní průměr (jen pravítkem) je velmi málo pod 10 mm, spíš těch 10. 9.5 určitě ne.

      Přečetl jsem si odkazované vlákno a nic o typu matice tam nevidím. Navíc pochybuju, že se podaří sehnat originální náhradní díl, DD se nevyrábí od roku tuším 2012.

      Takže znovu - tušíte někdo, kde takovou matici sehnat a pod jakým označením? Díky.

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 20.11.2019
      Autor: Akito
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Matice na SRAM DualDrive

         

    Těch matic mi zbylo. Jednou mi totiž obě spolkl pes, tak jsem se zásobil. Jsou k tomu prvnímu provedení, pak byla osa tenčí. Doma zjistím víc, ale až v sobotu.

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 20.11.2019
    Autor: Radek
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Matice na SRAM DualDrive

           

      Tvůj pes žere i ocelové matice? Měl bys mu dávat občas najíst, aby neměl pořád tak hrozný hlad. :D

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 20.11.2019
      Autor: Brahma
      Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1
      • Re: Matice na SRAM DualDrive

             

        Nebyl můj. Jednu jsem pak dostal zpět, ale místo pozinku byla černěná.
        Zásobu jsem si udělal ne kvůli žravosti psa, ale že byly tak těžko sehnatelné. Objednal jsem z Azubu a mezitím ještě koupil podobné na jinou převodovku se stejným závitem. No a DD už nemám.

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 20.11.2019
        Autor: Radek
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Matice na SRAM DualDrive

           

      On uvádí vnější průměr se závitem 10,6 mm. To je na metrický M10 moc, ten by měl mít pod 10mm. Když píšeš, že první provedení byly tlustší jak pozdější, pak by to mohlo 7/16 v palcích, tj. nějakých 11mm (3/8 je málo a 1/2 už je moc). To taky mají s jemným závitem v kusovkách :-)

      https://www.obchodprodilnu.cz/matice...

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 20.11.2019
      Autor: bara2
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Matice na SRAM DualDrive

             

        Je to závit 10,5 mm x 26 tpi, fakt speciál jenom na tyhle náboje.
        Ten nový byl možná M10 X 1.

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 20.11.2019
        Autor: Radek
        Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Matice na SRAM DualDrive

               

          Tady píšou, že Kanada a USA používají nějaký unifikovaný palcový:
          https://en.wikipedia.org/wiki/Unified_Thread...
          česky:
          https://cs.wikipedia.org/wiki/Unifikovan%C3%BD...

          Ale fakt je to nějaký unikát. V anglické verzi wiki to mají v palcích i v milimetrech. Je to prostě něco mezi M10x1 a 7/16"x28
          To tam někdo tehdy asi udělal nějaký divný závitníky :-) :-)

          Snad nějaký najdeš, ať nemusí kupovat novej náboj kvůli matici...

          [ Reagovat ] [ Zpět ]
          Datum: 20.11.2019
          Autor: bara2
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Matice na SRAM DualDrive

               

          Ale tohle by mohla být ona. Průměr osky se závitem je vždycky trochu menší jak deklarovaný rozměr, takže M11 oska má průměr menší jak 11mm (10,5 ???) a stoupání 1 otáčka na milimetr odpovídá 26 otáčkám na palec (25,4 ???).
          https://www.remot.org/cs/eshop/jawa-special-cs...

          Možná měli závitníky z české jawy speciál :-)

          [ Reagovat ] [ Zpět ]
          Datum: 20.11.2019
          Autor: bara2
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Matice na SRAM DualDrive

         

    Skús www.daszweirad.de
    Majú aj drobnosti.

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 20.11.2019
    Autor: palot
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Matice na SRAM DualDrive

           

      Nie je to táto?
      https://www.daszweirad.de/shop/gx2/images...
      Šesťhranná matica FG 10,5 mm (10,5 x 15,0 x 8,0 mm)

      pozinkovaný
      FG10,5
      SW15
      Vhodné pre prevodové náboje SACHS / SRAM 3/5/7-stupňové

      SACH 515
      SACH H3111
      SACHS 5213
      SACHS Super 7 H7213
      SRAM T3
      SRAM P5
      SRAM S7
      SRAM Dual Drive 2

      Comp. 00 0516 003 000, 00 0516 003 100, 65 0516 003 100

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 20.11.2019
      Autor: palot
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Matice na SRAM DualDrive

             

        Podle mě ne, ta moje má výšku 6 mm, nikoliv 8. Ale teda možná by pasovala, na výšce na levé straně moc nesejde (na pravé ano, tam by to mohlo vadit tomu řazení).

        Resp. je teda možné, že vpravo byla 6mm a vlevo byla jiná, třeba i 8mm, ale to už teď nezjistím.

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 21.11.2019
        Autor: Akito
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Matice na SRAM DualDrive

         

    Poradil jsem se s prvním dílem Černocha a pokud jsi naměřil průměr závitu 10,6 mm, tak to může být jedině závit M11, se kterým jsem se ještě nikdy nesetkal. V tabulce je až ve třetí řadě, přičemž při volbě závitu se má dávat přednost řadě "jedna" před "dvojkou" a té před řadou "tři". Závit má v základní řadě stoupání 1,5mm, ale může mít i stoupání 1mm, nebo 0,75mm. Na M 11 to není zas tak málo, pokud uvážíš, že kolo se povoluje docela často a závit se opotřebovává.

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 20.11.2019
    Autor: drak
    Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Matice na SRAM DualDrive

           

      Jak to tak sleduji, tak to skončí soustruhem a maticí na míru podle osičky.

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 20.11.2019
      Autor: Brahma
      Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Matice na SRAM DualDrive

         

    Díky všem za nápady. V mezičase jsem ještě zkusil napsat do Azubu, odpověděli že mi matice pošlou (snad to vyjde, díky moc!).

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 21.11.2019
    Autor: Akito
    Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Matice na SRAM DualDrive

           

      Až teď jsem se vrátil ze služební cesty a mohl zjistit, co vlastně mám.
      Nebyly v krámech na kolo, protože nikam už nepasují, byly v krabičce s maticemi ostatními nezařaditelnými (neboli, dá se říct, nepoužitelnými).
      A našlo se jich s tímhle závitem pět, každá má svou historii. Je mezi nimi i ta jedna správná, i když já jsem na levé straně vozil radši uzavřenou (konkrétně tu uprostřed - když jsem DD předával dál, vyměnil jsem ji za novou obyčejnou).
      Takže kdyby byl problém, můžu doručit.

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 23.11.2019
      Autor: Radek
      Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
Nastavte si vlastní barvu pozadí:
Seznamka

Hledám: Cyklistika z Prahy

22.04.2024
Ahoj, hledám cyklistku pro spolujízdy z Prahy ven na kolo, víkendy nebo dle dohody, na pohodu

Hledám: Kamaráda nebo kamarádku na pravidelné vyjížďky

Hledám: Kamaráda nebo kamarádku na pravidelné vyjížďky
21.04.2024
Hledám kamaráda, nebo kamarádku na pravidelné vyjížďky, nejlépe z okolí Prahy 6.

Hledám: partnerku na kolo

Hledám: partnerku na kolo
19.04.2024
vysoký, štíhlý, aktivně sportující, mladšího vzhledu hledá sportovně založenou ženu na sdílení společných zájmů,…
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

318 cyklistů (9 přihlášených)

Kazachstán a Kyrgyzstán 2022 - 1. část

Sen o krajině s jurtami a divokými koni 1. část - Cesta do budoucnosti Na úvod... Naše první cesta s koly…
Peggy | 24.04.2024

Z Linze do Budapešti přes Alpy

Linz - Budapešť, 2. - 14. 7. 2023 Po velkém úspěchu s cestou z Bratislavy do Splitu a mém sólu kolem Polska,…
Monolema | 16.04.2024

Podél sobích plotů a přes březové lesy až do nitra bažin

Evropská dálková trasa E1 Evropská dálková trasa E1, nebo jen E1, je jednou z evropských dálkových tras…
šíp | 14.04.2024