reklama

Prosba o pomoc při výběru předního náboje na MTB kolo...

Dobrý den.
Chtěl bych prostřednictvím tohoto vlákna poprosit všechny odborníky znalé věci. Chtěl bych si nechat na své starší kolo přeplést nový přední náboj z důvodu nesehnatelnosti náhradních ložiskových kuželů pro tento typ náboje na diskovou brzdu, montáž brzdového kotouče na 6.děr / ITNL /, uchycení na odpružené vidlici Rock Shox J3 na rychloupínák / QR5.mm /, dutá osa s oboustranným závitem M9x 1.mm, klasické seřiditelné ložiska na kónusech.
Byl mě na dvou e -shopech doporučen přechod na přední náboj osazený průmyslovými ložisky od značky NOVATEC, konkrétně nepřestavbový typ D041SB, popřípadě přestavbový D791SB.
Prosím o Vaše zkušenosti s těmito náboji, případně který s těchto dvou modelů zvolit..
Děkuji předem za Vaše názory a cenné rady.
S pozdravem Ivo NOVÁK.

[ Reagovat ] [ Zpět ]
Datum: 03.10.2019
  • Re: Prosba o pomoc při výběru předního náboje na MTB kolo...

         

    Nech si zaplest komplet predni kolo. Stejne bys menil i spice kvuli jine delce, tak je to uz lepsi mit komplet. Taky jsem tak minule setril anechal tam dat zpatky stary rafek, chyba to byla :-)

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 04.10.2019
    Autor: Bruca
    Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Prosba o pomoc při výběru předního náboje na MTB kolo...

         

    Jestli nechceš měnit nebo předělávat i vidlici, tak ber ten rychloupínákový D041SB.

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 04.10.2019
    Autor: NightRider
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Prosba o pomoc při výběru předního náboje na MTB kolo...

           

      Dobrý den.
      Ne, odpruženou vidlici měnit nechci. Prodejce mě však sdělil, že ten druhý náboj / D791SB /, je tzv. přestavbový, tedy z možností předělat náboj na rychloupínák / QR5.mm /, tak jsem se chtěl někde dopátrat informací, zda ten druhý náboj / je např. o něco lehčí /, není o něco kvalitnější...
      Děkuji předem za veškeré Vaše reakce a názory, například i na jiné výrobce než firmu Novatec.
      S pozdravem Ivo NOVÁK.

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 04.10.2019
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Prosba o pomoc při výběru předního náboje na MTB kolo...

             

        Na průmyslová ložiska nedám dopustit, kónusy už nechci. To zaprvé.

        Ten přestavbový náboj je komplet pro osazení nebo bude ještě nutné dokoupit adaptér? Obávám se, že to druhé, takže se prodraží. Takže pokud se ty dva náboje jinak neliší kvalitou, bral bych ten, co je použitelný hned a bez doplňků.

        Bohužel musím konstatovat, že cenově vychází lépe koupě celého zapleteného kola než koupě náboje a následné doprošování se o jeho zapletení. A to nemluvím o tom, že může být třeba měnit dráty.

        Taky musím, bohužel, konstatovat, že kvalitní zapletení není úplně samozřejmostí. Na horáku mi to přetáhli, takže se rozpadl ráfek (popraskal v podstatě po celém obvodu) a na crossu nemá výplet pevnost, co měl původně (zaplétalo se nábojové dynamo do nového předního kola).

        Průmyslová ložiska Novatec nejsou žádná novinka, nebál bych se toho.

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 06.10.2019
        Autor: MiBo
        Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Prosba o pomoc při výběru předního náboje na MTB kolo...

               

          Ještě jsem si dal práci a váha prvního je 217g. Váha druhého je 153g + ten přestavbový kit 39g. Celkem tedy 192g.

          Cenově je to cca 1100 Kč vs. cca 1200 Kč + 480 Kč za ten přestavbový kit.

          Oba obsahují ložiska EZO, liší se typ (6001 vs. 6902). Bohužel rozdíl mezi nimi nedokážu dohledat. Ten druhý náboj by měl být lepší, ale jak moc v praxi? Těžko soudit.

          Jinak ty gramy se dle volby zdroje lehce liší. Taky něco váží rychloupínák, ale nikde se nepíše, zda je součástí.

          [ Reagovat ] [ Zpět ]
          Datum: 07.10.2019
          Autor: MiBo
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Prosba o pomoc při výběru předního náboje na MTB kolo...

                 

            Já jsem nakonec volil náboj bez nutnosti přestavbového kitu. Ale protože mi odstřelili i ráfek, vyšlo levněji koupit obě zapletená kola. U mne navíc zařval zadek a ne předek.

            Asi bych se řídil cenou. Pokud bude cenový rozdíl velký nebo zásadní, šel bych do 041. V opačném případě bych já šel do 791. Nevím, za kolik Ti to nabízejí. Kdyby to vycházelo, co jsem našel, volil bych 041.

            Hlavně si zjisti, zda je přestavbový kit v ceně. Přestavbový náboj totiž znamená, že ho lze přestavět pomocí kitu, ale nikoliv že je kit součástí ceny a dodávky.

            Přeji hodně zdaru!

            [ Reagovat ] [ Zpět ]
            Datum: 07.10.2019
            Autor: MiBo
            Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: Prosba o pomoc při výběru předního náboje na MTB kolo...

                   

              Dobrý den.
              Vše jsem prověřil. Přestavbový přední náboj NOVATEC D791SB : 970.- Kč. Přestavbový kit : Redukce QR9.mm : 186.- Kč. Případně značkový rychloupínák NOVATEC : QR 205F : 126.- Kč.
              Náboj NOVATEC D041SB / rychloupínák součástí balení /: 783. -Kč.
              Ještě mě jeden obchodník nabízel tento :
              NOVATEC Supelight Disc červený / viz odkaz níže /, za cenu 1.224.- Kč.

              http://www.supshop.cz/predni-naboj-novatec...

              Jeví se mě ten rozdíl v ceně oproti tomu NOVATECu D041SB dost velký. Obávám se, aby to nebylo na úkor kvality.
              Děkuji předem za veškeré Vaše názory.
              S pozdravem Ivo NOVÁK

              [ Reagovat ] [ Zpět ]
              Datum: 07.10.2019
              Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: Prosba o pomoc při výběru předního náboje na MTB kolo...

                   

              Co je to ten přestavbový kit a na co se používá?

              [ Reagovat ] [ Zpět ]
              Datum: 07.10.2019
              Autor: Brahma
              Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Prosba o pomoc při výběru předního náboje na MTB kolo...

                 

            ložiska jsou "jinak velká" a mají rozdílnou únosnost. (ta po pravdě u použití na kole nemá význam- jsme "pod rozlišovací schopností" ložiska)

            http://www.zkl.cz/cs/cat/2013/srbb

            do políčka označení ložiska si vyplň číslo ložiska.

            ty 6902 mají vnitrni prumer 15, 6001 vnitrni prumer 12.

            [ Reagovat ] [ Zpět ]
            Datum: 07.10.2019
            Autor: cibi
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: Prosba o pomoc při výběru předního náboje na MTB kolo...

                   

              Dobrý den.
              Chtěl bych si prosím pouze upřesnit, ekvivalent k originálnímu náhradnímu dílu - ložisko EZO 6902 - 2RU k náboji NOVATEC D791SB je v ZKL označení 61902.
              http://www.zkl.cz/cs/cat/2013/srbb/61902

              Origo ložisko EZO 6001 do náboje D041SB je ZKL 6001

              http://www.zkl.cz/cs/cat/2013/srbb/6001
              Řekl bych, dle mé úvahy, že to druhé ložisko /6001 /, bude o něco tužší konstrukce, která vychází z menšího vnitřního rozměru / 12. mm /.
              Děkuji předem za odpověď.
              S pozdravem Ivo NOVÁK

              [ Reagovat ] [ Zpět ]
              Datum: 08.10.2019
              Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
              • Re: Prosba o pomoc při výběru předního náboje na MTB kolo...

                     

                uff, k ložiskám jsem sice dělal diplomku, ale vzorce pro tuhost z hlavy davno vyprchaly :-)

                Navíc tuhost náboje je dána nejen ložisky, ale i osou, pochopitelně u silnější osy je vyšší.

                jen logickou úvahou:
                -pokud máš stejný venkovní průměr tak ložisko s větším vnitřním průměrem používá menši kuličky.
                -pokud máš menší kuličky, máš na jednu kuličku menší stykovou plochu. (částečně kompenzováno větším počtem menších kuliček)
                -toto se projevuje v statické / dynamické
                únosnosti ložisek. (Cr, Cor)
                Poměr u těchto ložisek je cca 4:5

                ALE: ložisko 6001 má dynamickou únosnost 2,3 kN
                (230kg) statickou- ke které jsme na kole blíž 5kN (500 kg) Ložiska jsou v náboji dvě...
                Pokud máš max dynamické zatížení předního kola odhadem 100kg, máš ložiska předimenzována 5-10x při životnosti pomalu nekonečné...
                (za podmínky že se ti do nich nedostane voda a písek)

                Takže zvol náboj podle toho jak ho potřebuješ
                použít, a rozmysli si, zda budeš do budoucna měnit vidlici a využiješ možnost úpravy náboje pro jinou osu. Rovněž si skus spočítat zda se Ti toto vyplatí finančně - do Tvých priorit a peněženky nevidím :-)

                pokud si chceš propočítat ložiska sám
                máš veškeré vzorce tady:
                http://www.zkl.cz/cs/pro-konstruktery/5-urceni...

                [ Reagovat ] [ Zpět ]
                Datum: 10.10.2019
                Autor: cibi
                Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                • Re: Prosba o pomoc při výběru předního náboje na MTB kolo...

                       

                  Panečku, to už je opravdu vyšší dívčí začít počítat ložiska na kole.
                  Jaká dynamická síla působí na to ložisko při třeba 0.5m skoku? Vynechme pružící vidlici a věnujme se pevnému zadnímu kolu na hardtailu. Dá se to odhadnout?

                  [ Reagovat ] [ Zpět ]
                  Datum: 10.10.2019
                  Autor: Brahma
                  Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                  • Re: Prosba o pomoc při výběru předního náboje na MTB kolo...

                         

                    no, v klidu odhadni :-)
                    .... když jsi mi tak pěkně nahrál

                    Výše jsem vycházel z obvyklého zatížení (na mém kole) cca 40kg a navýšil o dynamické působení.

                    Je to kolo s odpruženou vidlicí, takže se domnívám že jsem na "dobré straně".

                    U toho HT a skoku bych se bavil o cca 3000N.

                    Pro zajímavost, jaké by bylo ohybové napětí v ose?

                    [ Reagovat ] [ Zpět ]
                    Datum: 10.10.2019
                    Autor: cibi
                    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                    • Re: Prosba o pomoc při výběru předního náboje na MTB kolo...

                           

                      Pokud ložisko 6001 má dynamickou únosnost 2,3 kN, tak dvě ložiska jsou na 5kN. Při tvém odhadu dynamického zatížení 3kN už není to předimensování nijak dramatické. S takovými ložisky skákat z vysokého obrubníku dolů (dělám běžně i s Favoritem) není to pravé počínání. No on ten Favorit něco odpruží i těmi ocelovými trubkami. Ten rám není nijak přehnaně tuhý.
                      Už je mi jasné, proč jsem dříve na konci sezóny pravidelně běžně lámal tu zadní osu na Favoritu, dokud jsem ho používal jako jediné univerzální kolo. Teď už ho honím hlavně po silnicích a také mám vzadu snad lepší nábu.

                      [ Reagovat ] [ Zpět ]
                      Datum: 10.10.2019
                      Autor: Brahma
                      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                    • Re: Prosba o pomoc při výběru předního náboje na MTB kolo...

                           

                      Nejsem strojař.
                      "Pro zajímavost, jaké by bylo ohybové napětí v ose?" Dokážeš to odhadnout? Experimentálně jsem zjistil, že mi na Favoritu ta osa pravidelně praskala. Horáku to nevadí.

                      [ Reagovat ] [ Zpět ]
                      Datum: 10.10.2019
                      Autor: Brahma
                      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                      • Re: Prosba o pomoc při výběru předního náboje na MTB kolo...

                             

                        To taky může být tvým věkem a Favorit je v tom nevinně. Už neskáčeš jak za mlada...

                        [ Reagovat ] [ Zpět ]
                        Datum: 10.10.2019
                        Autor: bara2
                        Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                        • Re: Prosba o pomoc při výběru předního náboje na MTB kolo...

                               

                          Na horáku stále rád, ale ten má tlutší pneumatiky a pořádnou odpruženou vidli. Favorita šetřím a také to mnohem víc cukne i semnou. Takže máš asi pravdu. :)

                          [ Reagovat ] [ Zpět ]
                          Datum: 10.10.2019
                          Autor: Brahma
                          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
Nastavte si vlastní barvu pozadí:
Seznamka

Hledám: Parťáka na vyjížďky

05.05.2024
Jezdila jsem často a aktivně. Změna bydliště, přátel a možností vše zhatilo. Ráda bych aktivního parťáka, který by…

Hledám: Cyklistika z Prahy

22.04.2024
Ahoj, hledám cyklistku pro spolujízdy z Prahy ven na kolo, víkendy nebo dle dohody, na pohodu

Hledám: Kamaráda nebo kamarádku na pravidelné vyjížďky

Hledám: Kamaráda nebo kamarádku na pravidelné vyjížďky
21.04.2024
Hledám kamaráda, nebo kamarádku na pravidelné vyjížďky, nejlépe z okolí Prahy 6.

PR články:

[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

129 cyklistů (5 přihlášených)

Kazachstán a Kyrgyzstán 2022 - 4. část

4. část - Chtěla jsem Kyrgyzstán, mám Kyrgyzstán... Podepsaly se na nás únava, hlad a stres, jestli seženeme…
Peggy | 06.05.2024

Kazachstán a Kyrgyzstán 2022 - 3. část

3. část - Krát dvě to mělo bejt Čtvrtý den od startu jsme vjeli do velkoměsta, do Almaty. Zde měly děti…
Peggy | 02.05.2024

Kazachstán a Kyrgyzstán 2022 - 2. část

2. část - Welcome to Kazachstán!   „Tahle země není pro starý!" všimnul si Luděk, když jsme seděli v bufetu…
Peggy | 28.04.2024