reklama

Vícekolečko - údržba, čistění, mazání

Na starém kole již delší dobu neslyším cvakání západek, ačkoli kolo jezdí normálně. Plánuju vícekolečko v celku propláchnout v petroleji. Jen nevím, zda se pak má dovnitř nakapat olej nebo nechat být bez mazání? Nebo to ani nemám proplachovat - mám jen obavu, aby někde na cestě se západky nezasekly a kolečko se začalo protáčet místo záběru. Děkuji

[ Reagovat ] [ Zpět ]
Datum: 20.08.2019
Autor: ondrap
  • Re: vícekolečko - údržba, čistění, mazání

         

    Budeš v něm mít tunu humusu a vyschlou vazelínu.
    Nouzově do něj můžeš vstříknout třeba WD na rozpuštění balvanů, ale jen nouzově.
    Správně by se mělo rozebrat, vyčistit a namáznout trochou vazelíny (bývá tam milion kuliček).
    Zkoukni ale stav pastorků, jestli nebude rozumnější prostě koupit vícekolečko nové.

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 20.08.2019
    Autor: ronda
    Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -2
  • Re: vícekolečko - údržba, čistění, mazání

         

    Jestli chceš zažít překvapení, tak to rozeber. Udělej to na čistém a prázdném stole, ať můžeš chytat kuličky. Připrav si misku na kuličky. Je jich tam hodně :) Potom už podle Rondy. Dá se to, jen se ti to nesmí rozutéct.

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 20.08.2019
    Autor: Brahma
    Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: vícekolečko - údržba, čistění, mazání

         

    Dík za reakce. Rozebírat vícekolečko určitě neplánuju, jednak nemám správné nářadí na rozebrání a také bych to asi těžko dával pak dohromady:) Takže bych to maximálně vykoupal celé v petroleji. Jen jsem nevěděl, jestli má smysl se pak snažit zvenku tam kápnout olej, jestli se vůbec dostane kam je potřeba. Nebo se na to prostě vykašlat, když to jezdí. Vlastně jediný důvod se do toho pouštět je riziko, že někde na cestě by to kolečko třeba mohlo přestat správně zabírat.

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 20.08.2019
    Autor: ondrap
    Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: vícekolečko - údržba, čistění, mazání

           

      Nějaké koupání v rozpustidle bez následného namazání je nesmysl.

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 20.08.2019
      Autor: Brahma
      Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: vícekolečko - údržba, čistění, mazání

           

      no, pokud to nerozebereš tak ti všechna ta zrnka prachu zůstanou uvnitř.
      Nikdy to nevypláchneš "dočista" bez demontáže.

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 20.08.2019
      Autor: cibi
      Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: vícekolečko - údržba, čistění, mazání

             

        To je sice pravda (ten výplach beze zbytku), ale pokud se nečistoty dostaly dovnitř, měly by se dát z větší části také vyplavit. Místo petroleje bych doporučil technický benzín, který neobsahuje těžší ropné frakce, odpaří se celý a zbytky tak nekolidují s následným promazáním. Na to bych radil směs benzínu a vazelíny, která je řídká a zatéká, následně se benzín (lepší by byl petroléter, ale ten se hůře shání) odpaří a zbylá vazelína maže.

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 20.08.2019
        Autor: Benshot
        Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: vícekolečko - údržba, čistění, mazání

           

      Záleží, co je to za vícekolečko. Třeba sestavit favorití byl docela vopruz. Muselo se něka nití stáhnout praporky, aby se to vůbec dalo sestavit, ale nějakou stehovkou, aby se pak sama přetrhla a začlo to fungovat. Mě se to tehdy nějak nedařilo, naštěstí se v pravou chvíli místo dosavadních pětikoleček objevil šestipastorkový zázrak a místo jednadvacítky nahoře byla k dispozici dvaadvacítka :-)
      Shimaňácké tuším osmikolo jsem měl rozdělané. Troška vazelíny na usazení kuliček a sklapnout to šlo jak mejdlová krabička. No ale furt je tam ta nimračka s kuličkama.
      Kolik takové vícekolo stojí ? Dvě, tři kilča ? Ale je pak mnohem větší jistota, že se najednou kliky neprotočí naprázdno v tu nejmíň vhodnou chvíli...

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 20.08.2019
      Autor: ronda
      Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: vícekolečko - údržba, čistění, mazání

           

      Zřejmě se jedná o Shimano HG22
      https://kazety.heureka.cz/shimano-mf-hg22/
      Asi fakt nemá cenu se s tím nějak nimrat, jelikož v principu se brzkému vniknutí dalších nečistot nezabrání. Vypadá to, že tam není ani prachovka, která by vniknutí bránila.
      p.s. vlastně jsem se do toho chtěl pustit jen v rámci přestavby na e-bajk, tedy když začne být kolečko více zatěžované:)

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 20.08.2019
      Autor: ondrap
      Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: vícekolečko - údržba, čistění, mazání

         

    Pokud to necvaká, ale funguje, tak bych to neřešil. Když to fungovat přestane, tak bych ho (včetně řetězu) celé vyměnil (totéž když bys plánoval nějakou dlouhou cestu).
    V krizi, když by to začalo zlobit, tak bych tam nastříkal WD40...

    Ale záleží, jak moc si vážíš svého času... ;-)

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 20.08.2019
    Autor: Jrr
    Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: vícekolečko - údržba, čistění, mazání

           

      Něco mi uniklo? V šestikolečku má něco cvakat?
      Mi teda akorát cvrčí cvrček, když jedu a nešlapu, ale když zabírám a řetěz tahá kolečko, tak nic necvaká. A kdyby cvakalo, asi bych z toho byla nervózní, já mám ráda, když to není vůbec slyšet a jen ševelí gumy po asfaltu...

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 20.08.2019
      Autor: bara2
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -3
      • Re: vícekolečko - údržba, čistění, mazání

             

        Tak píše o cvakání západek. Pokud vím, šroubovací vícekolečka mají cvrček uvnitř narozdíl od kazety, kde už musí být v náboji.

        A jestli tvrdíš, že cvrček necvaká ale cvrčí... tak já bych řekl, že záleží na rychlosti. Když se kolo otáčí pomalu, tak už to cvakání je. ;-)

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 20.08.2019
        Autor: Jrr
        Hodnocení: +3 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: vícekolečko - údržba, čistění, mazání

         

    Re: "mám jen obavu, aby někde na cestě se západky nezasekly a kolečko se začalo protáčet místo záběru."

    Mě v celé diskusi nějak nedochází, proč a jak by se kolečko mělo protáčet místo záběru? To snad ani nejde? I kdyby dejme tomu ruply obě pružinky naráz, tak snad ten praporek bude vlivem zemské tíže, nebo odstředivé síly, zabírat, ne?

    K niti: to bylo první, co mě kdysi jako kluka napadlo. A pak jednou jsem praporky, přitiskuté k pružinkám, přichytil drátem ohnutým do širokého nízkého "U", pamatuji-li si správně...

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 20.08.2019
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: vícekolečko - údržba, čistění, mazání

           

      Zemská tíže nepomůže. To by musel být praporek dole a vážit kilo. Je-li tam kupa vyschlého humusu, nemusí ani pérko prasknout a praporky už to prostě nepustí. O tom by mohl lelek vyprávět, když se mu chvíli před koncem čtyřiadvacítky najednou protočily pedály :-)

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 20.08.2019
      Autor: ronda
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: vícekolečko - údržba, čistění, mazání

           

      Přilepí se starou vazelínou a nebudou. Vlastní zkušenost.

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 20.08.2019
      Autor: mildakh
      Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: vícekolečko - údržba, čistění, mazání

           

      Jen me napadlo, že vlivem nečistoty - slepení, by mohly západky zůstat v poloze, kdy kolečko nebude moct zabrat. Prozatím se tak nestalo, ani jsem neviděl vnitřní mechanismus, tak přesně nevím, jak to popsat.

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 20.08.2019
      Autor: ondrap
      Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
Nastavte si vlastní barvu pozadí:
Seznamka

Hledám: partnerku na kolo

Hledám: partnerku na kolo
dnes
vysoký, štíhlý, aktivně sportující, mladšího vzhledu hledá sportovně založenou ženu na sdílení společných zájmů,…

Hledám: Kamarádku

16.04.2024
Samotnému se jezdí špatně,hledá se holka na kolo,na věku nesejde.

Hledám: Další parťáky do skupiny - cykloturistika

16.04.2024
Ahoj, hledají se další cyklisté do party z Pardubic a okolí … Věk cca 50 - 60r. … Na pohodu :-)…. WhatsApp 737 184…
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

325 cyklistů (14 přihlášených)

Z Linze do Budapešti přes Alpy

Linz - Budapešť, 2. - 14. 7. 2023 Po velkém úspěchu s cestou z Bratislavy do Splitu a mém sólu kolem Polska,…
Monolema | 16.04.2024

Podél sobích plotů a přes březové lesy až do nitra bažin

Evropská dálková trasa E1 Evropská dálková trasa E1, nebo jen E1, je jednou z evropských dálkových tras…
šíp | 14.04.2024

Srpen 2023 – okolo Otavy

Letošní zahraniční výlet nám nečekaně zrušily zdravotní problémy, musely jsme se z cesty vrátit. Po…
Aar | 23.03.2024