reklama

Zkušenosti s X-RD8

Jelikož mě fakt dráždí tahat na 20" kole ramínko napínáku prakticky po zemi zvažuju nahradit celou zadní sestavu planetovou alternativou, mátě někdo zkušenosti s osmirychlostním Sturmey Archer X-RD8?
Rozsah 1-3,25 se mi zdá vhodnou alternativou kazety, jen mám trošku obavu pokud budu chtít nejlehčí (přímý) převod utopit do pomala na větší stoupání, pak to bude chtít převodník někde kolem 20-22z což se zdá být úzkoprofilový artikl.
Kolik vozíte převodový rozsah na tříkolkách? Nejlépe 20" :-)

[ Reagovat ] [ Zpět ]
Datum: 27.05.2019
Autor: Sodoma
  • Re: Zkušenosti s X-RD8

         

    Někde jsem snad zaslechl, že osmirychlostní Sturmey-Archer se nějak moc nepovedl a osmirychlostní Shimano Alfine je naopak spolehlivý dobře. Ale osobně nemám vyzkoušené ani jedno.
    Ohledně nejlehčího převodu: u všech nábojů s planetovkou výrobce specifikuje nejmenší povolený převodník. Je to kvůli limitu na krouťák, který převodovka na vstupu snese. Pokud víš, že máš malou sílu v nohách a/nebo krátké kliky nebo jiný podobný důvod, proč na klikách máš citelně menší krouťák než s jakým výrobce převodovky počítal pro "normálního" jezdce, tak můžeš minimální počet zubů převodníku podkročit a převodovka to přežije. Ale musí se s tím trochu opatrně. A na 20" poháněné kolo bude snazší udělat lehké převody, tak by to neměl být až takový problém.

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 28.05.2019
    Autor: Jirka
    Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Zkušenosti s X-RD8

           

      Někde jsem četl a pak v reálu zjistil, že poměr převodník : pastorek má být (ideálně) 1,8 Na Cyklobazaru před dvěma lety byl Author se zapleteným 8°Nexusem a dvojpřevodníkem, 17 zubů pastorek a dvojpřevodník 50/34

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 28.05.2019
      Autor: AV
      Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Zkušenosti s X-RD8

           

      Vidiš, Alfine mě minul. Zkusím pogooglit jaké jsou na to obecně reference, možná mrknu i na ten 11-ti kvalt.
      Sturmey mě oslovil tou integrovanou bubnovkou, bylo by to i s parkovací brzdou, všechno takový pěkně jednoduchý a zakrabičkovaný.
      Ale je fakt, že ten přímej převod na nejnižším kvaltu se jevil jako trošku omezující. Shimano je utopený "do pomala" polovinou rychlostí, tak by tam byla lepší šance na racionální počet zubů vpředu i se zachovaným "stoupacím" převodovým poměrem.

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 28.05.2019
      Autor: Sodoma
      Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Zkušenosti s X-RD8

         

    Mám léty vyzkoušený 8 rychlostní Shimano Nexus. Absolutně bezproblémové a používám , respektive používal jsem, silniční převodník. Na Alfine jde kotoučovka, to je snad jediný rozdíl.

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 28.05.2019
    Autor: Holfi
    Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Zkušenosti s X-RD8

           

      Mám zapletené Shimano Nexus 8 D (tedy pro Center Lock) v 26" ráfku.
      Možná je to mezityp, nevím.

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 29.05.2019
      Autor: AV
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Sturmey-Archer X-RK8(W)

         

    A ten problém dělá jen ten náboj s tou bubnovou brzdou nebo tady ten Sturmey-Archer X-RK8(W) "čistá" převodovka je spolehlivější dejme tomu na úrovni alfine 8?

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 31.05.2019
    Autor: Arnošt905
    Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Zkušenosti s X-RD8

         

    Na tříkolce 20" jsem vozil převodníky 51-něco-30, kazetu 11-34. To dávalo celkový převodový poměr 1:5,3. Do prudkých kopců mi to nestačilo, tak jsem dal dopředu nejmenší převodník 22 (51-něco-22). Převodový poměr se zvýšil na 1:7,2. Délku řetězu mám nastavenou tak, aby snesl bez poškození zařazení 51-34 (mohlo by se stát, na kazetu ani indikátor zařazeného převodu na kazetě není vidět). V opačném případě 22-11 se řetět tahá skoro po zemi, ale to není fataální a dá se tomu vyhnout.
    Ramínko přehazky je nízko, ale nikdy jsem problém neměl. Jen si dávám pozor při podélném sjíždění z chodníku.
    Převodník 22 jsem objednával na gebhardt.cz

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 31.05.2019
    Autor: JNSK
    Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Zkušenosti s X-RD8

         

    Mám zkušenosti s X-RK8 (to samé, jenom s kotoučem) ve 20" kole. Podrobnosti tady:
    http://nightrider.xf.cz/xrk8.htm

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 31.05.2019
    Autor: NightRider
    Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Zkušenosti s X-RD8

         

    Prosím Tě a SRAM má jakou nábojovou převodovku kromě těch 3/7-10?

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 01.06.2019
    Autor: Arnošt905
    Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Zkušenosti s X-RD8

           

      http://www.sunrace.cz/

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 01.06.2019
      Autor: AV
      Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Zkušenosti s X-RD8

           

      Tam to znám, ale už to není dostupné pro plebs, jako dříve.

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 01.06.2019
      Autor: Arnošt905
      Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Zkušenosti s X-RD8

           

      Podle webu to Sram zredukoval a má už jen třírychlostní náboj
      https://www.sram.com/sram/urban/component...

      Takže co vím běžné dostupné je jen od Shimana Alfine a Nexus a Sturmey-Archer (což je nyní pobočka Sunrace)

      Pokud se 8r Sturmey takhle sype, tak nezbývá než zkusit Shimano.

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 01.06.2019
      Autor: xtonda
      Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Zkušenosti s X-RD8

         

    Tak nakonec jsem zvolil 8-mi rychlostní Shimano. Internet se obecně shoduje na spolehlivosti a cena/výkon se jeví malinko lepší než 11-ti rychlostní varianta (kde se zdá být otazník i nad spolehlivostí). Tak za měsíc uvidíme...

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 12.06.2019
    Autor: Sodoma
    Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Shimano převodovky

         

    Tak se mi podařilo zaplevelit jiné téma, tak se radějí vrácím do odpovídajícího. Toto jsou převody pro poměr tácu a pastorku.
    alfine11-speed 1.8 - 2.0
    alfine/nexus8-speed 2 - 2.25
    AV podotkl, že trojtác nehrozí, že jen dvojtác. Takže nyní mám 3x8, trojtác mám MTB, konkrétní počet zubů nevzpomínám, největší bude tak 42/44 a nejmenší kolem 26. V případě převodovky uvažujme vzadu 23 zubový pastorek. A tak mně napadá.
    Kolika zubový dvojtác se může prosím Vás použít s největším rozdílem, pokud ten větší může mít max. 45zubů?

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 30.07.2019
    Autor: Arnošt905
    Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Shimano převodovky

           

      Tak dvou tác vidím jen na 10 a 11s, občas na 9s, ale jako na 8s něco jako 44/30 nebo 44/28 snad jen na poskládání.

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 30.07.2019
      Autor: Arnošt905
      Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Shimano převodovky

             

        https://www.kupkolo.cz/kliky-shimano-fc-a070-50...

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 30.07.2019
        Autor: AV
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Shimano převodovky

               

          Zas na druhou stranu, není to potřeba kupovat najednou, bo můžu z trojtalíře do začátku používat jen dva menší převodníky. Nové kliky bych pak prohlásil za opotřebovací výměnu :-D

          [ Reagovat ] [ Zpět ]
          Datum: 30.07.2019
          Autor: Arnošt905
          Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Shimano převodovky

             

        Díky ze ten tip, ale pokud už do toho půjdu, tak si ty kliky nechám smontovat najraději 38/22 už jen třeba kvůli výsledné váze a hlavně rozsahu. Ale nenapadlo mně, že s tou přehazkou budu muset koupit ještě něco dalšího skoro ve stejné ceně jako samotné alfine8. Zatím ještě zůstanu u toho ohybání patky a narovnávání zarážkových ohybů plechu těla ramínka okolo kladek. Ten poměr velikosti 38/22 ale považuju za dost limitní, jestli to bude pro řetěz dlouhodobě fér ten 19 zubý pastorek.

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 30.07.2019
        Autor: Arnošt905
        Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Shimano převodovky

           

      Takže pokud uvažuju trojtác 42-36-22 a kazetu 11-34, dvojtalíř 44/30 a alfino 8/11, tak se dostanu na rozsahy:
      trojtác x kazeta 590,01%
      dvojtalíř x alfine8 515,16%
      dvojtalíř x alfine11 681,68%

      Při faktu nepoužívání nejtěžších převodů vyhovuje i alfino8, ale potřeba dvojtácu to trochu šponuje vzhledem k běžné nedostupnosti pro 8/9s řetězy.

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 30.07.2019
      Autor: Arnošt905
      Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Shimano převodovky

           

      Pokud vezmu v úvahu dvojtalíř 38-22 tak dostanu rozsah:
      dvojtalíř x alfine8 530,28%
      dvojtalíř x alfine11 706,47%

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 30.07.2019
      Autor: Arnošt905
      Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
Nastavte si vlastní barvu pozadí:
Seznamka

Hledám: Cyklistika z Prahy

22.04.2024
Ahoj, hledám cyklistku pro spolujízdy z Prahy ven na kolo, víkendy nebo dle dohody, na pohodu

Hledám: Kamaráda nebo kamarádku na pravidelné vyjížďky

Hledám: Kamaráda nebo kamarádku na pravidelné vyjížďky
21.04.2024
Hledám kamaráda, nebo kamarádku na pravidelné vyjížďky, nejlépe z okolí Prahy 6.

Hledám: partnerku na kolo

Hledám: partnerku na kolo
19.04.2024
vysoký, štíhlý, aktivně sportující, mladšího vzhledu hledá sportovně založenou ženu na sdílení společných zájmů,…
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

397 cyklistů (4 přihlášení)

Kazachstán a Kyrgyzstán 2022 - 1. část

Sen o krajině s jurtami a divokými koni 1. část - Cesta do budoucnosti Na úvod... Naše první cesta s koly…
Peggy | 24.04.2024

Z Linze do Budapešti přes Alpy

Linz - Budapešť, 2. - 14. 7. 2023 Po velkém úspěchu s cestou z Bratislavy do Splitu a mém sólu kolem Polska,…
Monolema | 16.04.2024

Podél sobích plotů a přes březové lesy až do nitra bažin

Evropská dálková trasa E1 Evropská dálková trasa E1, nebo jen E1, je jednou z evropských dálkových tras…
šíp | 14.04.2024