reklama

Srovnání kol Merida a Author

Zdravím,
vyzkoušel jsem si kolo Merida Big.Nine 500 2019 a Author Traction 29 2019, ale stále nevím, jaké z nich si vybrat. Prosím tedy o radu, jaké je podle Vás lepší a v čem.
Pro zjištění parametrů kol přikládám odkazy.
Merida Big.Nine 500 2019
https://www.merida-bike.cz/horska-kola/bignine...
Author Traction 29 2019
http://cz.author.eu/horska/mtb-29/author...
Děkuji

[ Reagovat ] [ Zpět ]
Datum: 11.05.2019
Autor: Hojan
  • Re: Srovnání kol Merida a Author

         

    A vítězí: Cannondale :-)

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 11.05.2019
    Autor: Jindra8526
    Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -2
    • Re: Srovnání kol Merida a Author

           

      Nějaký přesný model?

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 12.05.2019
      Autor: Hojan
      Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Srovnání kol Merida a Author

             

        Jakykoliv s Lefty.

        Podobnost komponentu snad porovna kazdy sam. A kvalita ramu byva obdobna. Takze rozhoduje nejvic geometrie. A to ti nikdo neporadi, co ti bude vyhovovat. Budto mas zkusenost z predchoziho kola, nebo zkouset nekde na prodejne.

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 12.05.2019
        Autor: ronda
        Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1
        • Re: Srovnání kol Merida a Author

               

          Mě právě zajímalo porovnání komponentů zkušenějšími lidmi. Snažil jsem se hledat jednotlivě různé komponenty, ale nedokázal jsem sám posoudit, jestli například vidlice, kterou má Merida je lepší než ta u Authora. Proto bych byl rád za názor zkušenějších lidí.

          [ Reagovat ] [ Zpět ]
          Datum: 12.05.2019
          Autor: Hojan
          Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Srovnání kol Merida a Author

                 

            Je otázka, zda tam bude takový rozdíl, aby to pro tebe mělo rozhodující význam?

            Já bych za klíčové považoval, aby se ti na kole dobře jezdilo (geometrie a velikost rámu), takže je-li to možné, určitě vyzkoušet... bohužel na celé odpoledne ti kolo asi nikde nepůjčí a během čtvrt hodiny nemusíš všechno zjistit.

            Rozdíl taky třeba vidím v tom, že ten Author má převodníky 38-24, zatímco Merida jen 34-24. Pokud máš tedy ve zvyku řadit těžké převody, mohl by to být už citelný rozdíl.

            [ Reagovat ] [ Zpět ]
            Datum: 12.05.2019
            Autor: Jrr
            Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: Srovnání kol Merida a Author

                   

              Omlouvám se za pravděpodobně jednoduchou otázku, ale opravdu se v těch převodnících moc nevyznám, tudíž usuzuji, že u Authora jsou lepší těžší převody? Tudíž na rovince dokážu "méně" šlapat s "větší sílou"? Děkuji

              [ Reagovat ] [ Zpět ]
              Datum: 12.05.2019
              Autor: Hojan
              Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
              • Re: Srovnání kol Merida a Author

                     

                Jak chápu specifikaci v odkazech (neověřoval jsem, zda nepíšou jinde jiné počty zubů), tak tenhle Author má větší rozsah převodů, tedy dává větší možnost na rovině a s kopce šlapat pomalu velkou silou.
                Z hlediska škrábání se do prudkého kopce se převody zdají být shodné. Nejsem si jistý, jak to mají s délkou klik, to jsem ze specifikace moc nepochopil.

                A bude to jeden z parametrů, kde bych striktně neříkal, že je jedno lepší. Nakonec najdou se lidé, co si koupí kolo s jednopřevodníkem a když jim ten rozsah převodů stačí, ušetří přesmykač a řadící páčku...

                [ Reagovat ] [ Zpět ]
                Datum: 12.05.2019
                Autor: Jrr
                Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Srovnání kol Merida a Author

         

    Ahoj
    Já kupoval Meridu Bignine 500 loni a jsem spokojený. K authoru ti nic neřeknu (že je podle parametrů v odkaze těžší vidíš sám, což asi nebude rozhodující).

    Nejsem si moc jistý, kterou variantu z těhle dvou mám:
    https://www.merida-bike.cz/horska-kola/bignine...
    https://www.merida-bike.cz/horska-kola/bignine...

    Myslel jsem si, že kupuju model 2018, ale na převodníkách je napsaný "34-24 BE", jako má model 2019, stejně tak na představci mám nápis Comp, tak nevím, zda je možný, že bych v dubnu 2018 už koupil model 2019? Asi je to jedno...

    Nejspíš ti moc nepomůže, že u mě rozhodla barva, což? Marketingové vyprávění prodejců, že Merida je jedním z mála výrobců, co jen nelepí na čínské rámy nálepky, beru s rezervou...

    Hodně ale pomohlo, že jsem narazil na prodejce nedaleko, co to kolo měl s XL-kovým rámem, nechal mě na něm asi 20 minut projet (jinde se cukali jen vzít kolo ven), kolo už bylo včetně odrazek a potěšil mírnou slevou...

    Kolo má najeto asi 3000 km, údržba zatím minimální (čistím a mažu řetěz a vidlici) a všechno krásně funguje.

    Do budoucna uvažuju o výměně převodníku za o pár zubů větší (34->36), protože po silnici s kopce by těžší převod přišel vhod... :-)

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 12.05.2019
    Autor: Jrr
    Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Srovnání kol Merida a Author

           

      Děkuji za Vaši zkušenost.
      Mám právě radši těžší převody, takže bych byl rád za tu možnost, ale moc se v těch číslech okolo zubů a převodníků nevyznám. Author má tedy lepší těžší převody?

      A jak jste zmínil, že plánujete změnu převodníku, tak už jste zjišťoval kolik to tak může stát? Jak moc je to složité? V čem taková změna 34->36 bude znát? Protože Author takové hodnoty má, dokonce 38, tak abych věděl, jestli není pro těžší převody přímo lepší právě Author.

      Děkuji

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 12.05.2019
      Autor: Hojan
      Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Srovnání kol Merida a Author

             

        Zatím je to jen úvaha. Určitě výměna převodníku řešitelná je, cenu jsem zatím nezkoumal.

        Záleží, jak je člověk zvyklý jezdit. Při rychlosti 40 km/h s kopce už mi frekvence šlapání (na nejtěžší převod) není úplně pohodlná, nad 45 km/h pro mě ztrácí smysl šlapat. S těžším převodem bych mohl s kopce ještě o kousek rychleji a neměl bych tak často zařazený nejtěžší převod.

        Samozřejmě mezní kadence šlapání je individuální. Nejlépe vyzkoušet nebo aspoň porovnat s převody na kole, co máš teď (nutno započítat i velikost kol). Prej je na to i nějaká aplikace do mobilu...

        Ale je to horský kolo, v terénu tohle fakt nevadí a na rychlou jízdu po asfaltu mám stejně lehokolo.

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 12.05.2019
        Autor: Jrr
        Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Srovnání kol Merida a Author

               

          Nezapomeň ale kolegovi zmínit, že běháš a jezdíš triatlony, takže pro ty těžké převody máš o fous víc páry, než běžní výletníci. Třeba to má také tak. Ale jen aby nedošlo k pomýlení pojmů ;-)

          [ Reagovat ] [ Zpět ]
          Datum: 12.05.2019
          Autor: ronda
          Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Srovnání kol Merida a Author

                 

            Tak napsal jsem, že kadence je individuální a nechtěl jsem to překomplikovat... :-)

            Předpokládám, že výkon zvládnu trochu vyšší než sváteční výletníci, ale zase mě lehokolo postupně naučilo šlapat mnohem víc frekvenčně oproti cca 12 let zpátky, když jsem jezdil na favoritu a všechno rval silou... :-)

            V důsledku tak mohou těžké převodu chybět i svátečnímu jezdci, akorát hranice nebude 45, ale třeba 35 km/h. Lidí, kteří šlapou nízkou kadencí a velkou silou, potkávám dost.

            A diskuzi o tom, jak se má/nemá šlapat, jsem z toho dělat nechtěl... stačilo, že jsem vedle popíchnul eMotoCyklisty... :-D

            [ Reagovat ] [ Zpět ]
            Datum: 12.05.2019
            Autor: Jrr
            Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Srovnání kol Merida a Author

         

    Ať ti doporučí cokoli, díky za cyklistický dotaz. Už je to tu vzácností. Většina lidí se ptá, jak urazit omezovač rychlosti na elektromotorce.

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 12.05.2019
    Autor: Brahma
    Hodnocení: +3 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -2
    • Re: Srovnání kol Merida a Author

           

      Chci právě začít hodně aktivně jezdit, ale nejdříve si chci vybrat co nejlepší kolo, abych nelitoval. Zatím se mi více líbí Merida a co jsem někde četl, tak by měla mít i lepší vidlici, ale to já poznat nedovedu.

      Kdyby mi ovšem za tu cenu do 25 000 Kč doporučil ještě něco lepšího, než je Merida, tak bych na to určitě koukl. Hledám za tu cenu co nejlepší pevné MTB s 29" a velikostí na postavu 195 cm.

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 12.05.2019
      Autor: Hojan
      Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Srovnání kol Merida a Author

             

        Meridu pomluvit nemůžu, máme s bráchou oba bezproblémové treky, on i horáce, fulla. Ale bude to asi dneska všechno podobné u všech značek.
        Trochu překvapivě začala s kolama TS Bohemia, dováží a prodává nějakou španělskou značku. Vybaveností v cenové kategorii konkurenci válcuje, snad že prý v ničem není háček. Za podobné ceny se tahle kola prodávají i jinde v Evropě.
        Například 100mm RS Reba Air, XT výbava za 27tKč
        https://www.tsbohemia.cz/2019-mmr-29-kendo-10...
        Ale k výběru mají celou řadu modelů

        Problém je, že ideální kolo ti nikdo nedoporučí a ani si ho z doporučených komponentů nepostavíš. Protože ještě nevíš, co tím ideálem vlastně je. Napoprvé si pořídíš nějaké vhodné kolo, budeš na něm hodně jezdit, postupně měnit díly, zjišťovat, co by bylo lepší (třeba v geometrii kola - a napodruhé už si budeš vybírat podle vlastních zkušeností (stejně ale budeš plavat v kompromisech).
        Ale neboj se, že bys napoprvé koupil nepoužitelné kolo. Teda, pokud nepůjdeš do nějakých extrémů. Jestli se nechystáš do drsného terénu, pořiď něco z toho, na co jsi odkázal, nebo jsem sem dal já (a nebo co se ti pocitově zalíbí v obchodě) a jezdi. V nejhorším zánovní kolo s nějakou ztrátou prodáš a budeš vědět, co už chtít. Tak velký krok stranou ale bývá vzácný, spíš se to stane už zkušenému, který má hodně vysoké požadavky na konkrétní vlastnosti kola.

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 12.05.2019
        Autor: ronda
        Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Srovnání kol Merida a Author

             

        Ono taky záleží, jak a kudy chceš jezdit. Já si raději nenamlouvám, že bych rozdíl v chování vidlice poznal... ;-)

        Pokud na nějakým kole aspoň příležitostně jezdíš, můžeš zkusit porovnat geometrii a převody, trochu ti to může napovědět.
        Výškově na tom budeme podobně (váhově asi ne), já dost řešil velikost rámu, tabulky Meridy vycházely mezi XL a XXL, nakonec mám XL...

        Kromě ceny se vyplatí taky zamyslet, jak to kolo budeš servisovat? Jestli si se vším poradíš sám nebo máš oblíbený cykloservis. Přecijen když by s tím kolem něco bylo, bývá mnohem snazší řešit to v krámu nedaleko než s eshopem na druhém konci republiky... ale samozřejmě dá se.

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 12.05.2019
        Autor: Jrr
        Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Srovnání kol Merida a Author

         

    Teď jsem ještě dostal tipy na tyto kola, vyrovnají se té Meridě nebo na ně mám rovnou zapomenout?
    První je cenově přijatelnější a má více převodů.
    https://www.ctm.sk/bicykle/mtb/rascal-1-0/matna...
    A druhé je za stejnou cenu jako Merida, ale nepoznám, v čem je lepší či horší.
    https://www.ctm.sk/bicykle/mtb/rascal-2-0/matna...

    Děkuji za opětovné srovnání :)

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 12.05.2019
    Autor: Hojan
    Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
Nastavte si vlastní barvu pozadí:
Seznamka

Hledám: partnerku na kolo

Hledám: partnerku na kolo
včera
vysoký, štíhlý, aktivně sportující, mladšího vzhledu hledá sportovně založenou ženu na sdílení společných zájmů,…

Hledám: Kamarádku

16.04.2024
Samotnému se jezdí špatně,hledá se holka na kolo,na věku nesejde.

Hledám: Další parťáky do skupiny - cykloturistika

16.04.2024
Ahoj, hledají se další cyklisté do party z Pardubic a okolí … Věk cca 50 - 60r. … Na pohodu :-)…. WhatsApp 737 184…
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

328 cyklistů (4 přihlášení)

Z Linze do Budapešti přes Alpy

Linz - Budapešť, 2. - 14. 7. 2023 Po velkém úspěchu s cestou z Bratislavy do Splitu a mém sólu kolem Polska,…
Monolema | 16.04.2024

Podél sobích plotů a přes březové lesy až do nitra bažin

Evropská dálková trasa E1 Evropská dálková trasa E1, nebo jen E1, je jednou z evropských dálkových tras…
šíp | 14.04.2024

Srpen 2023 – okolo Otavy

Letošní zahraniční výlet nám nečekaně zrušily zdravotní problémy, musely jsme se z cesty vrátit. Po…
Aar | 23.03.2024