reklama

"jarni" serizeni kola

Zdravim prilis se v kolech nevyznam ale nektere veci znam i presto jsem si omylem rozsteloval staveci srouby na prehazovacce (kolo asi 3 roky stare typ prehazovacky je napsano u voditka retezu-a pedalu- shimano d50 ) mam 3 srouby u zadniho kola na prehazovacce (jeden "vodorovne" nasroubovan 2 jakoby svisle-trosku ze sikma ale chapeme se ten jeden je jakoby z boku- u toho vodorovne nevim jak moc ma byt "utahly" jde skrz plast) u tech 2 svislych vidim v prehazovacce pruzinku a cetl jsem ze by mely byt nastaveny tak (proste ty srouby by mely poustet tu pruzinku jen do urcite casti a kdyby to bylo moc povolene muze vyskocit retez a nebo by nebyl hladky chod prehazovacky) aspon si to myslim ale at sroubek utahnu stejne se pruzinky nedotykaji nez mi tu zacne nekdo nadavat ze proc se do toho poustim kdyz o tom moc nevim ano je to moje chyba ale i predtim (kolo jede furt dobre akorat prehazovacka a presmykac) bud prehazovacka jednou neprehodila az podruhe (proste dal jsem vyssi stupen nic dal jsem znovu vyssi retez se prehodil o 2 stupne) a furt jakoby lehce skakala nebo nevim nejela "dobre" a poradil by mi nekdo ktery sroub je na dotazeni retezu? a pri jizde prehazovacka lehce cvakala (nemam na mysli jinou cast kola slysel jsem jak hlavne v prehazovacce to "skace" a neni tam prilis hladky chod proste prehazovacka rehodi-prozatim ale spatne" a pak dela porad pri jizde takove tissi "cvak,cvak,cvak,..."
Vsem predem diky za rady trpelivost semnou a pokud to nekdo docetl az sem :-D (jsem proste mlady "kutil" co si chce udrzovat kolo sam doma at neco umim o 500kc za servis mi nejde)

[ Reagovat ] [ Zpět ]
Datum: 31.03.2019
Autor: zackd
  • Re: "jarni" serizeni kola

         

    Zapni si počítač a YouTube si najdi nějaký návod na seřízení přehazovačky. Pokud budeš psát, to co píšeš o těch třech šroubech, tak jediná rada je, nech to na pokoji a nekruť s tím.

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 31.03.2019
    Autor: Brahma
    Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: "jarni" serizeni kola

           

      ano to uz jsem zkousel patka ohnuta neni lanka a bowdeny by vymenit chtely (nejsou v opravdu zlem stavu ale tak 4/10 a pri nejake prilezitosti bych to udelat mel) ale akorat nechapu proc to pri jizde cvaka a nemuzu docilit ticheho a hladkeho chodu

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 31.03.2019
      Autor: zackd
      Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: "jarni" serizeni kola

             

        Tak ještě si můžeš koupit nějakou knížku o údržbě kola. Pochybuji, že tě tu někdo bude učit seřídit přehazovačkou.
        Abych nebyl svině, tak ten šroub na bowdenu napíná lanko a nastavuje offset polohy přehazovačky vůči lanku. Zbývající dva šrouby jsou horní a dolní mechanický doraz přehazovačka vůči kolečku.

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 31.03.2019
        Autor: Brahma
        Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: "jarni" serizeni kola

             

        Dobré návody na seřízení jsou na I-velo.cz
        https://www.ivelo.cz/domaci-servis-kol/serizeni...
        Můžeš to zkusit. :-)

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 31.03.2019
        Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: "jarni" serizeni kola

         

    A nemáš dlouhej řetěz?

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 31.03.2019
    Autor: bara2
    Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: "jarni" serizeni kola

           

      nevim jak to poznam ani jestli neni opotrebovany (je mozne ze v nem a nebo dalsich ozubenych "koleckach" jsou necistoty a proto to cvaka muj nazor) retez ale neni nikde praskly ohnuty (ani nyt) ale planuju cele kolo omyt a vystrikat prehazovacku i retez wd olejem akorat to asi bude starsi kus samozrejme za rok 2 si budu kupovat nove mtb ale nechci to jen tak nekde vyhodit nebo nechat ciganum u popelnic kteri budou radi ze to vubec jezdi

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 31.03.2019
      Autor: zackd
      Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1
      • Re: "jarni" serizeni kola

             

        No, podívej. Evidentně jsi se na to díval a i někde něco o tom přečetl. Takže ty dva šroubky tvoje problémy nevyřeší, to jsou jen krajní dorazy odkud až kam se ta přehazovačka může pohybovat. Když to dělá problémy mezi těmito dvěma krajními polohami (určenými těmi šrouby), tak je to věc napnutí lanka přehazovačky a síly pružiny, jedním směrem tahá tu přehaovačku lanko, druhým směrem pružina. V zásadě to má nějaký krok mezi pastorky a tem je nastavený na řadící páčce, s tím nic nenaděláš. Ty můžeš jen poštelovat tah v lanku. Jak pružina stárne, tak už nemusí pružit lineárně, tj. už to nemusí dělat přesné kroky přes všechny pastorky. Zkus poštelovat tah lanka, tím se to může trochu vyladit.
        Další možnost je pohrát si s délkou řetězu. Na přehazovačce je další pružina, která napíná řetěz, i ta se časem unaví a řetěz už není tak moc napnutý.
        Když se spojí nepřesnost v kroku mezi pastorky a uvolnění tahu řetězu, tak to prostě nemusí z jednoho pastorku na druhý přejít, ale ob dva už to zas přejde atd....

        Já dojím komponenty pokud možno co nejdýl, takže jsem se do těchto stavů už dostala a pohrání si s lankem a zkrácení řetězu na chvíli pomohlo. Výměna řetězu taky může pomoct, ale mě to spíš zhoršila (ale to bylo až v dalším kole), bo si to nesedlo s ojetejma zubama na pastorkách.

        Není to o tom, že bych si nepřečetla, jak se má nastavit přehazovačka, ale o tom, že sice nějak to podle toho návodu nastavíš, ale vždycky se to dá ještě různě poladit. Když je to nové, tak jsou pružiny relativně tuhé a ono to funguje, jak se to začne unavovat a řetěz vytahovat, tak se tam vůle nasčítají.

        Můžeš to prostě vyměnit za nové, nebo si s tím ještě chvílu pohrát, to je na tobě. Tím, že to očistíš a promažeš tomu můžeš jenom pomoct.

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 31.03.2019
        Autor: bara2
        Hodnocení: +4 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: "jarni" serizeni kola

         

    Dva šrouby na přehazovačce jsou jen dorazy, vymezují aby řetěz nespadl do drátů nebo na druhou stranu mezi rám a pastorek. Tyto dva šrouby se nastaví jako první a moc se na ně nešahá, jen čas od času kontrola, protože blbě nastavený doraz může znamenat i likvidaci přehazovačky, už jsem si to taky zkusil :-)
    Asi máš rozhozený krok, šteluje se matkou na bowdenu u přehazovací páčky, někdy je matka i na straně u přehazovačky, nevím proč takto duplicitně. Na to snad ani návod moc není, to se někde jezdí dokola a zkouší přehazovat a štelovat matkou, aby to nahoru a dolů házelo rovnoměrně na obě strany stejně. Chce to trochu trpělivosti. Najdi si někde článek, tohle se blbě popisuje. A nebo máš nějakou levnější sadu, která prostě rozumně seřídit nejde. Vytahaný bowdeny a únavu pružin jsem v životě neřešil, ale mám kolo asi za 15000, protože mi přijde že levnější komponenty prostě seřídit nedají.
    Opotřebení řetězu se měří šuplerou a nebo kdo si nepamatuje povolenou délku, koupí si měrku jako já, je to o dost pohodlnější. Když měním řetěz, zkrátím ho na tolik článků kolik jich měl starý a dál nic neřeším. Když vyměníš řetěz pozdě, přeskakuje a pak musíš vyměnit i pastorky, resp. kazetu. Ale to asi není tvůj případ.

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 01.04.2019
    Autor: Martin111
    Hodnocení: +4 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: "jarni" serizeni kola

         

    To co popisuješ způsobuje přicpany bowden u přehazovačky. Ten poslední kousek co vede od hazky k vidlici. Vyvlékni ho, pořádně promaž řídkým olejem bowden i lanko. Sampzřejmě vyper v benzinu řetěz a vyčisti hazku.

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 01.04.2019
    Autor: mildakh
    Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: "jarni" serizeni kola

           

      A nebo máš někde vyskočený bowden, zkontroluj, jestli všude sedí ve svých lůžkách a jestli třeba nemá pomršenou tu zalisovanou čepičku, co je na konci nebo jestli tam někde není chycenej nějakej bordel. Moc se to sice nestává ...

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 01.04.2019
      Autor: Martin111
      Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: "jarni" serizeni kola

         

    Odvezla jsem dnes dvě kola do servisu na jarní seřízení.
    Výsledek:
    materiál 1289 Kč.
    práce: 4260 Kč.

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 01.04.2019
    Autor: Lanna
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: "jarni" serizeni kola

           

      No vidíš, za ty peníze jsem si poskládala celou Růženku a bez oprav najezdila už deset tisíc :-)

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 01.04.2019
      Autor: bara2
      Hodnocení: +4 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: "jarni" serizeni kola

             

        Já ti rozumím. Jednou to taky budu umět a budu na to mít čas:-))

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 01.04.2019
        Autor: Lanna
        Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: "jarni" serizeni kola

               

          I když, pravda, asi nikdy nebudu řešit počet kuliček v ložisku.
          Ne, že by to nebyla výzva, to rozhodně je, ale raději budu jezdit a kuličky nechám jinejm:-))

          [ Reagovat ] [ Zpět ]
          Datum: 01.04.2019
          Autor: Lanna
          Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: "jarni" serizeni kola

           

      Hmmm to vypadá, že mají tvoji servisáci opravdu zlaté ruce....

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 01.04.2019
      Autor: mildakh
      Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: "jarni" serizeni kola

             

        No asi mají:-))
        Taky mě to překvapilo, jinak bych o tom nepsala.
        Ale valnou část práce si napočítali na kole mého muže, který si ho pořídil přes internet.
        Na mém kole, které jsem pořídila u nich na kamenné prodejně, napočítali pouze práci na výměně řetězu.

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 01.04.2019
        Autor: Lanna
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: "jarni" serizeni kola

               

          No jo, no, nové kolo přes internet dokáže leckterého prodejce s kamennou prodejnou trochu naježit a navíc ho v podstatě musí celé rozebrat a znovu složit, aby měl jistotu, že nic nezanedbal.

          [ Reagovat ] [ Zpět ]
          Datum: 01.04.2019
          Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: "jarni" serizeni kola

         

    Mám zase ohlou patku a tak řetěz padá, tak budu muset do servisu tak či tak, bo si to sám "od oka" nenarovnám. Ale je pravda, že když mi kdysi došlo ECO z Azubu, tak čtyři litry za rozchození po mně v servisu nechtěli :-D A to se na tom hodně vyučili !

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 02.04.2019
    Autor: Arnošt905
    Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: "jarni" serizeni kola

           

      Vezmi hasák, chytni to přes patku a přehazovačku a ohni to zpět tak, aby ramínko přehazovačky s kladkami mířilo kolmo k zemi. Ohýbá se to snadno právě v té patce, nehrozí, že bys to ničil někde jinde. Je to srovnané na jeden zátah. A je to!

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 02.04.2019
      Autor: Brahma
      Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: "jarni" serizeni kola

             

        lepši je francouzák/ sikovky
        Hasák je na kulaté věci (trubky)

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 02.04.2019
        Autor: cibi
        Hodnocení: +3 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: "jarni" serizeni kola

             

        Ale já si nezkontroluju, jestli je to do vrtule.

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 02.04.2019
        Autor: Arnošt905
        Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: "jarni" serizeni kola

               

          No jasně, pokud má být patka srovnaná dobře, pak jedině přípravek. Hasák, nebo třeba imbusák, je dobrý na provizorní srovnání na cestách, když někde chytneš klacek nebo kámen.

          [ Reagovat ] [ Zpět ]
          Datum: 02.04.2019
          Autor: mildakh
          Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: "jarni" serizeni kola

                 

            Tak to snad vidím, jestli je to raménko rovnoběžné s plochou koleček. A pak si myslím, že to zase tak strašně přesné být nemusí.

            [ Reagovat ] [ Zpět ]
            Datum: 02.04.2019
            Autor: Brahma
            Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: "jarni" serizeni kola

                   

              jj, souhlas. Zvlast u dlouheho voditka a velkych pastorku horskych kol a treku je to dobre videt. A neni potreba zadny hasak, pokud clovek nema ruku jen na razitkovani. Uz jsem takhle rovnal patku mockrat a vetsinou uz bez potreby nejakeho pozdejsiho doladovani.
              Jasne, ze s pripravkem je to na jistotu. A neni problem si ho poridit. Kdyz s tim rovnanim patky jednou nebo dvakrat nepobezim do servisu, mam ho zaplaceny. A furu casu se servisem usetrenou mam jako bonus :-)

              [ Reagovat ] [ Zpět ]
              Datum: 03.04.2019
              Autor: ronda
              Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
Nastavte si vlastní barvu pozadí:
Seznamka

Hledám: partnerku na kolo

Hledám: partnerku na kolo
včera
vysoký, štíhlý, aktivně sportující, mladšího vzhledu hledá sportovně založenou ženu na sdílení společných zájmů,…

Hledám: Kamarádku

16.04.2024
Samotnému se jezdí špatně,hledá se holka na kolo,na věku nesejde.

Hledám: Další parťáky do skupiny - cykloturistika

16.04.2024
Ahoj, hledají se další cyklisté do party z Pardubic a okolí … Věk cca 50 - 60r. … Na pohodu :-)…. WhatsApp 737 184…
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

351 cyklistů (2 přihlášení)

Z Linze do Budapešti přes Alpy

Linz - Budapešť, 2. - 14. 7. 2023 Po velkém úspěchu s cestou z Bratislavy do Splitu a mém sólu kolem Polska,…
Monolema | 16.04.2024

Podél sobích plotů a přes březové lesy až do nitra bažin

Evropská dálková trasa E1 Evropská dálková trasa E1, nebo jen E1, je jednou z evropských dálkových tras…
šíp | 14.04.2024

Srpen 2023 – okolo Otavy

Letošní zahraniční výlet nám nečekaně zrušily zdravotní problémy, musely jsme se z cesty vrátit. Po…
Aar | 23.03.2024