reklama

které kolo vybrat

Ahoj, chtěl bych znát váš názor, které kolo by bylo vhodnější pro manželku, která má poraněnou páteř a vadí ji jakýkoli náraz, který se do páteře přenese. Proto chci kolo, které přenese co nejmenší nárazy od zadního kola i když se bude jezdit hlavně jen po cyklostezkách a šotolině. Jedná se hlavně o to, jestli je lepší větší zdvih 150, nebo 125 a podhuštěná pneumatika. Vybral jsem tyto kola.
Horské elektrokolo Haibike SDURO FullSeven LT 5.0 2019
KTM Macina Lycan 275 10 PT-CX5P4 13,4 Ah matné černé/bílé/oranžové 2019

[ Reagovat ] [ Zpět ]
Datum: 16.03.2019
Autor: Valys
  • Re: které kolo vybrat

Pohodlí a měkkost jízdy přece není o výšce zdvihu, zvlášť když se jezdí po pevné rovné cestě.
    Výše zdvihu je důležitá pro bajkery ve sjezdu v tvrdém terénu.

Tvé požadavky bude nejspíš nejvhodnější řešit na prodejně praktickým opatrným testováním po poradě s ortopedem.

[ Reagovat ] [ Zpět ]
    Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1

Z toho plyne, že nepoznám rozdíl při jízdě po kostkách se zadním pružením velikosti 150 mm nebo 120 mm, chápu to dobře?

[ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 17.03.2019
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0

Ano

[ Reagovat ] [ Zpět ]
        Autor: AV
        Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -2

Zdvih je stručně a trochu zjednodušeně to, jak vysokou překážku ta vidlice "přežehlí" (zjednodušeno !, aby mě dogmatici nechytali za slovo)
        Podstatnější se citlivost takové vidlice, útlum. To nelze očekávat od najlacinější pružinovky (i když taky leccos pobere.
        Letos jsem treka přezbrojil z levné pružinovky na vzduchovou regulovatelnou vidlici s masivnějšíma nohama - zsvih 63mm, bohatě stačí (na horácovi do terénu mám 140mm). Na rozbitých silnicích a kostkách nebe a dudy.
        No ale jako základ bych bral ty objemnější pláště. Ty utlumí a poberou taky hodně.

[ Reagovat ] [ Zpět ]
        Autor: ronda
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1

Ještě bych dodal, že pro vzduchovou vidlici zdvih je významnější protože nepřímá úměra mezi silou a stlačením. U kvalitní pružiny je to skoro lineární.

Já bych paní dopřál kvalitní pružinu a tlumení olej. Vzduch žehlí lépe malé otřesy ale při velkých hůř. Vzduch je náročnější na štelování. Moje zkušenost.

[ Reagovat ] [ Zpět ]
          Datum: 18.03.2019
          Autor: batat2
          Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0

?? V čem je náročnější na štelování ? Nafoukám si přesně podle svých potřeb.
            A proč by měl vzduch brát hůř velké otřesy ?

[ Reagovat ] [ Zpět ]
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1

O lehokole neuvažuješ? Celá záda podepřená, rám odpérovaný, elektrifikace možná ...
    https://azub.eu/cs/nejlepsi-lehokolo-dotaznik/

[ Reagovat ] [ Zpět ]
    Autor: AV
    Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -2

Tohle je primárně o posedu, sedle a jeho odpružení.. jinak pláště spíše balony a nízkotlaké, aby taky něco pochytaly.
    Podhuštěný plášť ne, hrozí častý defekt

[ Reagovat ] [ Zpět ]
    Hodnocení: +3 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1

Zkus se podívat na tohle:
      KTM MACINA SPORT 10 CX5 PT, UNISEX (2019)
      Je to cesťák, když se doplní sedlem s perama nebo odpruženou sedlovkou a vyberou se širší pláště, byl by podle mě vhodnější... i vzhledem k nastupování a vystupování - když mě vezmou zády, tak nastoupit, vystoupit je nejhorší část výjižďky.

[ Reagovat ] [ Zpět ]
      Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1

Také ses díval dneska na Bikesalon? :-)

Není to špatný pořad a zrovna tohle kolo na volné a hlavně pohodlné vyjížďky nejspíš nebude vůbec špatné. Jenom by to chtělo dát pláště alespoň 47.

[ Reagovat ] [ Zpět ]
        Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0

nee já se na macině projel, tedy pánský a až na cenu líbilo....

[ Reagovat ] [ Zpět ]
          Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0

Jenže když je to cesťák, tak do toho o moc širší pláště nepůjdou. A drobné vibrace jako od dlažby tlumí široké a správně nahuštěné pláště. Pružení ať už to bude sedlovka nebo celoodpružené kolo musí mít nějakou minimální tuhost aby se to při šlapání nehoupalo, to pak bere vetší nerovnosti jako obrubníky, díry apod.

Navíc mi to tedy přijde značně předražené, kolo za 80 tis. a výbava zhruba na úrovni Deore a pružinová vidlice.

[ Reagovat ] [ Zpět ]
        Autor: xtonda

Tazatel si předvybral eMTB celopéro a ty na to doporučuješ drncavýho pevňáka do města. Fakt geniální návrh :D

[ Reagovat ] [ Zpět ]
        Autor: guwavi
        Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1

Protože mám prasklý a vyhřezlý bederní plotýnky a úspěšně se bráním neustálým cvičením operaci (fakt nestojim o sesponkování a znehybnění obratlů) a šéfchirurg přes páteře na sportovní chirurgii mi jízdu na kole chvalně doporučil - ovšem se vzpřímenějším posedem, bez ostrých rázů do zad - výslovně mi zmínil starý dědkovský kolo s odpruženým sedlem (což ty mý plečky splňujou). Vzpřímenější posed umožňuje i ten cesťák co zmiňuju. Celopéra (aspoň ty na kterých jsem seděl) byly určený spíš na blbnutí, než na nějaký vejlety.. a posed je spíš sportovnější, do luku.

[ Reagovat ] [ Zpět ]
          Hodnocení: +3 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1

No já sem zas někde četl, že nejhorší je vzpřímený posed kdy se páteř při nárazech vertikálně komprimuje, asi záleží na konkrétním problému.

[ Reagovat ] [ Zpět ]

Ono bude záležet na tom, co při tom dělají svaly. Když tam někdo sedí jak pytel a nenapne jedinej sval, tak je škodlivej jakejkoliv hrb. Když drobné vlnky propruží tělo napětím ve svalech, tak je posiluje a tím zpevňuje a dává lepší podporu pochroumané páteři. Je chybou si myslet, že pro páteř je prospěšný nějaký drncání (neprospívá žádný), drncání je ve správné míře prospěšné na posilování svalů, které tu páteř drží. A přitom musíš sedět rovně, s pohledem kupředu, narovnanýma ramenama a v rovnováze.

[ Reagovat ] [ Zpět ]
              Autor: bara2

A kde a jak držíš opratě? :)

[ Reagovat ] [ Zpět ]
                Autor: Brahma

Jo, musíš jet s "lehkou rukou", ne se svalit na řidítka, to jsem zapomněla.

[ Reagovat ] [ Zpět ]

S úpravou posedu to mám vymyšlené, ale je pravda, že odpružená sedlovka je asi dobré řešení-díky.

[ Reagovat ] [ Zpět ]

Jsou různé sedlovky, některé jsou tužší, co poberou jen prudší rázy, ale jsou i sedlovky s plynule štelovatelnou silou pružení a pro různou váhu.

[ Reagovat ] [ Zpět ]

Osobně si myslím, že tlumit až v sedlovce je pozdě, ale mohl bys mi prosím udělat krátké tour v možnostech sedlovek?

Děkuji!

[ Reagovat ] [ Zpět ]

Si zadej do vyhledavače odpružené sedlovky a dá ti to nabídku zhruba 3 běžná provedení. http://www.mojekolo.cz/komponenty/sedlovky...
            S vážněji poškozenou páteří odpružená sedlovka už moc nepomůže, ta je dobrá pro tlumení nárazů kola s pevnou zadní stavbou aby právě ochránila páteř a tlumila prudké nárazy.

[ Reagovat ] [ Zpět ]
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0

Když to má pružit jenom větší nárazy, tak to bude zbytečné pro tazatele...

[ Reagovat ] [ Zpět ]

Jestli "jí vadí jakýkoliv náraz, který se do páteře přenese", tak by snad na kole neměla jezdit, možná na dráhovém na velodromu. Kup jí raděj permanentku do bazénu.
    Leda, že se jí chceš zbavit, pak ju vem na pořádnej vejlet na kolech, nešetři na motoru ani bateriích, čím silnější to bude, tím si víc zaskotačí.

[ Reagovat ] [ Zpět ]
    Hodnocení: +5 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -4

Nic si z toho nedělej, taky mám někdy špatné dny.

[ Reagovat ] [ Zpět ]
      Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -2

Zdvihy nad 120 mm už jsou na disciplíny jako enduro a tomu odpovídá i geometrie rámu, která zase není úplně vhodná pro klidnou jízdu v rovnějším terénu, čili velký zdvih IMO nemá smysl. Ale zkusil bych se podívat po kategorii 27,5+, kam se dají dát pláště o průměru okolo 2,8".

[ Reagovat ] [ Zpět ]

Ano, tohle řešení s širším ráfkem pro hrubší pneu mi už bylo taky nabízeno, ale zároveň mi prodavač tvrdil, že zadní tlumič 150 mm mnohem lépe žehlí nerovnosti, abych menší zdvih nekupoval. Proto tedy můj dotaz, jestli to tak je. Jak je vidět asi neni a lepší bude jen podhustit širší pneu v kombinaci s odpruženou sedlovkou. Někde ji takové kolo zapůjčim a uvidíme, jestli to manželce bude vyhovovat.

[ Reagovat ] [ Zpět ]

No zadní odpružení čtyř čep žehlí krásně. To co je na hard tailu na hranici, tak na tomto kole teprve začíná zábava. Zdvih 140mm. Pozor, na šotoline je jízda nuda.

Jestli manželka nebyla náruživá kolařka již před zraněním, tak to může dopadnout jako u nás u mámy dvěma vyjížďkami a pak již nic. Takže možná nejlepší rada je nekupovat nic nebo permici do bazénu...

[ Reagovat ] [ Zpět ]
        Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -2

Nebral bych to tak kategoricky, bez odzkoušení - lepší u takovéhle "nejisté" větší investice bych šel cestou půjčovky. Třeba opakovaně. A hledat půjčovnu, třebas dražší, ale s kolama požadované úrovně. Laciný tvrdý šrot by mohl odradit.
          Vím, že je to samá komplikace, ale život je holt složitý :-)

[ Reagovat ] [ Zpět ]

Bohatě stačí tlumič 120 mm, krerý bude dobře štelovatelný na tlumení a odskok. K tomu je potřeba mít širší pláště, alespoň 2,2" ale klidně 2,8" (27,5+). Potom odpruženou sedlovku nepotřebuješ, byla by tam zbytečná, zvyšovala by cenu a hlavně váhu kola.

[ Reagovat ] [ Zpět ]

Přesně tak, na fullu je odpružená zbytečnost, to radši teleskop.

[ Reagovat ] [ Zpět ]

Pod tohle se podepisuji

[ Reagovat ] [ Zpět ]

Níže posílám další typ na celoodpružené horské kolo, které je o 30-35% levnější, přitom má baterii s větší kapacitou o 26% a max. hodnota točivého momentu motoru je také asi o 26% lepší (větší).

https://elektrokola.heureka.cz/leader-fox-acron...

[ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 19.03.2019
    Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -3

Nechápu tuhle radu, dotyčný má v hledáčku kola za stovku a ty mu radíš sice levnější, ale daleko horší kolo, papírové parametry motoru u číňana nic neznamenají.

[ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 19.03.2019
      Hodnocení: +4 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1

Vyjádřil jsem svůj názor k tématu diskuze. Chápu, že českým prodavačům jsou proti chuti jakékoli výrobky s výhodným poměrem výbava/cena.

[ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 20.03.2019
        Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -4
Nastavte si vlastní barvu pozadí:
Seznamka

Hledám: Parťačku nejen na kolo

17.09.2019
Ahoj, hledám parťačku na kolo a turistiku z Plzeňska Jsem štíhlý 65/189/VŠ.

Hledám: Partner nejen na kolo

17.09.2019
Ahoj, hledám parťáka nejen na kolo, ale i na turistiku, tenis, do divadla. Chodím po horách, v zimě lyžuji. Dokážu…

Hledám: pridejte se ke skupine Moravsti bajkeri

Hledám: pridejte se ke skupine Moravsti bajkeri
17.09.2019
Ahojte, zalozil jsem takovou bajkarskou skupinu pro organizovani MTB vyletu po nasi krasne Morave (facebook…
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

165 cyklistů (5 přihlášených)

Známé i neznámé vrcholy Klatovska 4 - Koráb, Doubrava

Panuje horké letní odpoledne, potí se mi záda v autě, potí se silnice pod autem a určitě se pěkně opotil i…
JohnyB | 18.09.2019

Znova ve Vysokých Tatrách na kole i pěšky 2019

Stejné výchozí místo jako vloni, ne že bychom neradi objevovali nové lokality, ale když se nám někde líbí,…
HMS | 02.09.2019

Miladatlon 2019 - skoro na bedně

Oproti loňsku jsem letos moc závodů nestihl, triatlonů bylo jen pár a zatím žádný kvadriatlon. Zkoušet…
Jrr | 01.09.2019