reklama

Starší kolo Favorit-pomoc s určením typu

Dobrý den,
mohl by mi někdo prosím poradit s určením přesného typu tohoto kola Favorit?

Bylo mi řečeno že to je závodní model F1, ale nejsem si moc jistý.

Jaké může mít cca cenu a je to sběratelský kousek, nebo obyčejné kolo v hodnotě pár set korun? Kolo je v autentickém originálním stavu, minimálně používané.

Děkuji

[ Reagovat ] [ Zpět ]
Datum: 22.02.2019
Autor: marekk
  • Re: Starší kolo Favorit-pomoc s určením typu

         

    ještě nějaké foto

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 22.02.2019
    Autor: marekk
    Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Starší kolo Favorit-pomoc s určením typu

         

    + foto

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 22.02.2019
    Autor: marekk
    Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Starší kolo Favorit-pomoc s určením typu

         

    +foto

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 22.02.2019
    Autor: marekk
    Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Starší kolo Favorit-pomoc s určením typu

         

    Nejsem znalec ročníkových detailů, ale osobně bych si tipnul na nějakou labutí píseň Favoritů. Buďto už z výroby takhle strojenou, nebo domustrovanou dodatečně.
    Po devadesátém jsem si taky na svůj rám F1 (fakt má se závodním společného asi tolik, co Š110R s Š130RS :-)) dokoupil hodně podobné kliky (možná úplně stejné) na čtyřhran. Byly cenově dostupné. A po těch těžkých železných krouťavých útrapách na klínky to byl hliníkový pětipackový zázrak, imitující Campu, nebo Shimano. I ty Waltry pamatuju, že prodávali. Pak jsem si ještě pořídil pár dílů jakési značky Reno. Na omak nádhera, cena brutální :-)
    V těch rámech mohly být časem změny, ale v sedmdesátkách a začátkem osmdesátek mívaly jinou mufnu u sedlovky.
    Rarity bych ale u Favoritů hledal jen u vyložených kusovek, co dělali z dovozového materiálu v extra dílně pro reprezentaci.

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 22.02.2019
    Autor: ronda
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -2
  • Re: Starší kolo Favorit-pomoc s určením typu

         

    Hele, je dost podobné tomuhle Favorit F1 1989 Walter http://www.bajkarna.cz/renovace-historickych... (musíš srolovat dolů)
    Akorát je teda potřeba porovnat detailně, jestli se o něj jedná, nebo jestli se jen někdo snažil o nápodobu.

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 22.02.2019
    Autor: ronda
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Starší kolo Favorit-pomoc s určením typu

         

    Nevím spojení na firmu Favorit, ale když si ho najdeš, zeptej se u zdroje, co lepšího si přát? Trochu se posnaž.

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 22.02.2019
    Autor: Pepíček
    Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Starší kolo Favorit-pomoc s určením typu

         

    Rám je Favorit F12 special.
    F1 měl jinat řešený horní konec zadních vzpěr.
    podle výrobního čísla by to měl být rám r.v.1990

    Hlavové složení Favorit Special,

    brzdy jsou Centric, ostatní výbava je Walter, jen ty omotky... nesetkal jsem se s Favoritem s plastovými omotkami. Ale v roce 90 možná jo.

    Náboje jsou "pozdější" rychloupínáky Favorit, tuším výroba Velamos Sobotín.

    Z fotek to není vidět, vzadu je šestikolo nebo pětikolo?

    Pokud vím, Favorit dělal "galuskáče" vybavené Shimanem/Waltrem/Campou pro sportovní oddíly.
    Možná je to ono?
    V obchodech v kterých jsem býval opravdu denně jsem však něco takového neviděl.

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 22.02.2019
    Autor: cibi
    Hodnocení: +5 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Starší kolo Favorit-pomoc s určením typu

           

      Je to trochu rébus, já bych ale vzadu tipoval pětikolečko:).

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 22.02.2019
      Autor: mira.l
      Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Starší kolo Favorit-pomoc s určením typu

             

        Zhruba od roku 1980 už byly běžně šestikola.
        1979 jsem kupoval ještě kolo s pěti pastorkama 13-21, ale asi po roce jsem přezbrojoval na šesti 13-22

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 22.02.2019
        Autor: ronda
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Starší kolo Favorit-pomoc s určením typu

             

        Si myslím, že šest, pět zubů je vidět a na šestým je řetěz.
        Za mě pěkně zachovalý kolo. Jestli pasuje velikostí, jde z toho udělat pěkný špacírák.

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 22.02.2019
        Autor: bara2
        Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Starší kolo Favorit-pomoc s určením typu

           

      Myslím že tohle v obchodech právě bylo dostupné.

      Nepamatuju si tu dobu přesně, ale pamatuju si jak Favec po revoluci zkoušel všechno možné aby zaujal na otevřeném trhu kde si lidi dováželi první ojeté Cannondaly apod.

      Tohle je ale krapet starší.

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 22.02.2019
      Autor: single
      Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Starší kolo Favorit-pomoc s určením typu

           

      Děkuji za vyčerpávající odpověď.
      Jedná se o šesti kolečko.

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 23.02.2019
      Autor: marekk
      Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Starší kolo Favorit-pomoc s určením typu

           

      Přesně tak. Měl jsem na stejném rámu se sedmikolem a komplet Suntour.

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 26.02.2019
      Autor: Joe-CUBE
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Starší kolo Favorit-pomoc s určením typu

         

    Řekl bych úplně standartní Favec z roku 90.
    Tu přední nábu jsem měl taky i před listopadem, vydržela vše, je to tuším konus a lisované tělo.

    Oproti minulým seriím jsou tam rozumné zadní patky, a jde to překopat i na singla.

    Jinak asi docela zachovaný kus, vyměnil bych sedlo, pedály, přepletl kola na plášťové, přidal blatníky, a můžeš mít docela komfortní kolo na dlouhé štreky, takový Audax na Brevetty.

    Jediné co je tam fakt k vzteku je hlavko a představec. Ono se povoluje, a v představci se protáčí řídítka když jdeš na brzdy. Musí to být dorvané až se to deformuje.

    A přední vidla je klasika, měkota, ale pokud máš 180cm a vážíš max. 70kg, tak to může roky výborně sloužit třeba jako zimák, než to sůl rozežere.

    ;)

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 22.02.2019
    Autor: single
    Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Starší kolo Favorit-pomoc s určením typu

           

      S těma 180 cm si nejsem moc jistej, když koukám na fotky. Spíš 190cm a víc. Mám rám na 180 cm a přesně tahle pumpička mi vycházela tak dva cenťáky pod sedlovou mufnu. Navíc i od oka jsou to vysokánský štafle s krkem jak žirafa.

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 22.02.2019
      Autor: ronda
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1
      • Re: Starší kolo Favorit-pomoc s určením typu

             

        Asi máš pravdu, šlo mi spíš o určení záteže...

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 22.02.2019
        Autor: single
        Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Starší kolo Favorit-pomoc s určením typu

         

    Chtělo by to změřit geometrii a podívat se jak je to položené na úhlech, jak je to krátké, a jak to má vysoko střed.

    Pak by to chtělo nafoukat, rozjet se a zabrzdit přední brzdou a koukat co dělá přední vidla.

    Plus samozřejmě jak se to celkově kroutí.
    Může to být kdoví co, ale jezdil jsem na mufnovém taiwanu který byl sice měkký ale aspoň měl rozumnou geometrii, což klasický Favec nemá.

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 22.02.2019
    Autor: single
    Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1
    • Re: Starší kolo Favorit-pomoc s určením typu

           

      jj, tohle má rozvor jak Cadillac. Zadní stavba vypadá krátce jen díky velké výšce rámu. Normální běžné kolo s prostorem na čiroké blatníky, včetně oček pro jejich přichycení na patkách.

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 22.02.2019
      Autor: ronda
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Starší kolo Favorit-pomoc s určením typu

           

      výška rámu je podle fotek 60cm.
      (dělalo se 56,58(standart) a 60)

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 28.02.2019
      Autor: cibi
      Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Starší kolo Favorit-pomoc s určením typu

             

        Já měl 58 a právě podle té pumpičky (ale i podle proporcí, krku) bych to šacoval spíš na nějakých 62, třeba občas atyp taky vystřihli.

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 28.02.2019
        Autor: ronda
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1
        • Re: Starší kolo Favorit-pomoc s určením typu

               

          Občas ano, ale trvalo mně snad čtyři roky, než jsem narazil na velikost 54. Měřím jen 168, tak i na takovém rámu jsem seděl skoro na štangli, ale menší jsem nikdy neviděl, natož ho sehnat. Dodnes ho uchovávám jako relikvii. Je to jediný můj rám Favorit, který má také širší kované zadní patky, jako rám v "dotazu". Na tom bych ale musel jezdit pod rámem, jako kdysi malé děti na dospěláckých kolech.

          [ Reagovat ] [ Zpět ]
          Datum: 01.03.2019
          Autor: drak
          Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Starší kolo Favorit-pomoc s určením typu

         

    Pamatuju si jak brácha dostal pod stromek Favec, a já asi za rok za dva taky, úplně vidím ty prskavky jak se blýskají v blatnících.

    Hned jak slezl sníh a vysvitlo první jarní slunce, vyjeli jsme ve flanelkách se projet, a první co, že hned kilák za barákem jsme se chytli předníma motýlkama a oba se vyváleli v tom štěrku co zbyl z posypu.
    S tou osmicou na předku jsem pak jezdil několik let, takový keirin po česku.

    Pak si pamatuju jak jsem začal tunit, vylámal jsem odrazky z kol, odmontoval blatníky, a začal dotahovat motýlky velkým očkem, aby byly v aerodynamické poloze.

    To byla doba kdy největší fígl bylo namazat špalky vazelínou aby líp brzdily.

    Potom už mi narostly ramena a potřeboval jsem širší řídítka, brácha mne jednou přemluvil a koupili jsme triatlonové delty od Kuboje, pamatuju si ten krásný černý elox, modrou karimatku na handrestech, a moderní logo.
    Nakonec jsem tam dal další horní páčku pro zadní brzdu a vybavil to computerem-cihlou, a zadní nábou ČZ.

    Vyměnil jsem sedlo, střed a kliky za čtyřthran a překopal to na 7ku sisko s převodem 1:1.
    Naplácl jsem na to samolepky Look a koupil tyhlencty pedály s klipsnama.

    Pak jsem s tím pár let jezdil a rasoval to, až jsem zjistil že triatlon dělat nebudu, a jezdím víc do hor.

    Mezitím brácha někde sehnal starý mufňák který nebyl takové bláto, a zesílil tomu zadní stavbu, s tím jsme pak jezdili po horách.
    Mělo to taky 1:1, rovná řídítka s jednopáčkama sis, ocelové ráfky a ty nejlevnější gumy.
    Jak to bylo lehké, dostalo se to všude, ale trialový přístup to nezvládalo, nebrzdilo to.
    Mělo to na sobě černý matný komaxit, a krásné mufny u hlavy.

    Pak už přišly mé mtb začátky na Retě, což když si vzpomenu na otočné řazení Sachs a do krve rozedrané palce po každé jízdě, byla taky doba hledání, ale bylo to první kolo na kterém jsem začal skákat kolem půl metru, jednou jsem při dopadu ohnul představec, a jednou totálně oddělal zadní ráfek, od té doby jsem skákal už jen co bylo třeba...

    :)

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 23.02.2019
    Autor: single
    Hodnocení: +4 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Starší kolo Favorit-pomoc s určením typu

         

    Zdravím, k tomu kolu.... je to F1 W a nebo F1 TV, nezaměnovat s verzí klasické F1 nebo F1s/F1SS.
    V případě W , se jednalo o vývozní verzi osazenou Waltrem, a v případě TV, kolo určené mladým jezdcům do středisek TSM, nebo cykl. klubů. Takový kompromis mezi závodním a tréninkovým kolem. O něco standartnější materiál co se týče rámu a geometrie uzpůsobená k osazeni blatníků na zimu..Je to pěkný kousek , zachovaný. Sám jeden vlastním :-)

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 05.05.2019
    Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
Nastavte si vlastní barvu pozadí:
Seznamka

Hledám: Na kole z Prahy do přírody

24.03.2024
Ahoj, hledá se cyklistka pro spolujízdy z Prahy ven na kolo, víkendy nebo dle dohody

Hledám: cyklistku co má hodně volného času

14.03.2024
Hledá se cyklistka na Jónské ostrovy od 7.5. do 13.6. Pobyt v domě přímo u moře, dvě horská elektrokola k…

Hledám: Island, s kolem nebo bez

08.02.2024
Neplánuje někdo letní cestu na Island bez cestovky, s kolem nebo bez? Nemá někdo zkušenost s objetím ostrova na…
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

332 cyklistů (12 přihlášených)

Srpen 2023 – okolo Otavy

Letošní zahraniční výlet nám nečekaně zrušily zdravotní problémy, musely jsme se z cesty vrátit. Po…
Aar | 23.03.2024

Dámská 2023 – okolo Ašského výběžku k nejzápadnějšímu bodu ČR a ještě kousek dál

Letošní Dámská je prémiová, protože tuhle tradici držíme už od roku 2003. Jen jeden rok jsme vynechaly, v…
HMS | 19.03.2024

Jižní hranice

„Tak jsem tady Panímámo, dřív to nešlo.“ Oblíbený citát můj a mého bratra, mně vytanul na mysli 8. září 2023,…
Stanley58 | 02.01.2024