reklama

Sturmey Archer 3

Potřebuji poradit kde najít schéma třírychlostního náboje Sturmey Archer s ořechem na kazetu. Už tu brouzdám třetí večer a stále nic. Náboj je dva roky starý. Konstrukce staršího provedení se značně liší. Děkuji za zprávu.

[ Reagovat ] [ Zpět ]
Datum: 27.01.2019
Autor: hedcan
  • Re: Sturmey Archer 3

         

    Možná máš zavázané oči - podívej se do zrcadla!
    Stačilo (mě) 30 vteřin
    http://www.sturmey-archer.com/en/products/3-speed

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 27.01.2019
    Autor: AV
    Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Jak pracuje Rotary systém?

         

    Ha, třírychlostní náboje Sturmey Archer! S dovolením přilípnu ke Tvému tématu další dotaz, podobný, ať nezakládám nové téma.

    Jak pracuje "Rotary systém" řazení Sturmey Archer? Na pojem "Rotary systém" jsem narazil, když jsem zkoumal nábojové převodovky. Nemohu nikde najít, co to znamená a jak to pracuje, resp. jak se to ovládá. Na všech webech do omrzení omílají jednu jedinou větu, převzatou zřejmě z nějaké prapůvodní specifikace: "Nepotřebuje řetízek řazení...". Pořád hledám, co to ten Rotary systém je, a jak vidím "Nepotřebuje řetízek...", tak bych pomalu vraždil.

    Doufám, že to AV najde za dalších 30 sekund... :-)

    Jak pracuje a jak se ovládá "Rotary systém" Sturmey Archer?

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 28.01.2019
    Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Jak pracuje Rotary systém?

           

      No, u těch AV odkazovaných je u každého náboje pdf dokument se schematem, namátkou jsem vybrala:
      http://www.sturmey-archer.com/files/catalog...

      Nedá se z toho něco vyčíst?

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 28.01.2019
      Autor: bara2
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Jak pracuje Rotary systém?

           

      Pomocnou ruku nejlépe najdeš kde, Kefalín? Správně, pomocnou ruku nejlépe najdeš na konci vlastního ramene :-) Pořád jsem nemohl najít žádné fotografie k tomu "Rotary systému". Seznam mi nic nevracel, a Google nepoužívám, protože proto. Zkusil jsem tedy vyhledávač Bing. Voila! Nalezené fotografie přikládám; snad si to neodsedím natvrdo.

      Zatím se mi to jeví následovně.

      • Ovládání. Standardně leze ovládací řetízek řazení z náboje z duté osy náboje, tedy ve směru osy té osy ;-) Pak řetízek mění svůj směr, zahybá kolmo, tedy do směru rovnoběžně s rámem, kde je napojený na lanovod a dále pokračuje lanovod k ovládání na řídítkách. Pravoúhlá zatáčka řetízku je krytá jakýmsi více či méně vzhledným plastovým krytem, který vystupuje od rámu kola do pravé strany ve směru jízdy.
      U Rotary systému leze z nábojové převodovky ovládací lanko převodovky rovnoběžně s podélnou osou kola, se směrem jízdy. Nic tedy od zadní vidlice nevystupuje doprava ve směru jízdy.

      • Oba systémy potřebují ke svému ovládání páčku na řídítkách, nebo otočné řazení na řídítkách. Oba systémy tak potřebují ke svému ovládání lanovod. Což je pro mě u skládačky zásadní mínus a jdu zkoumat, jak mají skládaní kola versus lanovod vyřešené na těch Brumíkách, či jak se to... Nebo na té Korálovce, himbajs.

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 28.01.2019
      Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1
    • Jak pracuje NE-Rotary systém?

           

      A ještě obrázky, jak je ovládaná standardní třístupňová nábojová převodovka, tedy NE "Rotary systém".

      U toho třetího obrázku ta plastová kaplička s displejem podle mě slouží k přesnému nastavení ovládání (domněnka pouhá!). Na nevímjakém převodu má být žlutá čárka uprostřed uprostřed okénka naproti rysce, nastavuje se stavícím šroubem na lanovodu.

      Jak se nastavuje a seřizuje "Rotary systém" jsem zatím nevyzkoumal.

      :-)

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 28.01.2019
      Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Jak pracuje NE-Rotary systém?

             

        Seřízení se nastavuje délkou lanka šroubením na řidítkách u přehazování rychlosti.

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 28.01.2019
        Autor: zazvur
        Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Jak pracuje NE-Rotary systém?

             

        U Sturmeyho to funguje takhle:

        a) Třírychlostní non-rotary alias classic alias to s tím řetízkem: taháním za řetízek řadíš do pomala, povolováním do rychla. Seřizuješ tak, že na řadicí páčce (nebo otočné rukojeti nebo co k tomu dostaneš) zařadíš dvojku (prostřední převod) a seřizovacím šroubkem točíš tak dlouho, až se ti na řetízku sejdou nějaké dvě rysky, o kterých se dočteš v návodu. V mých dvou případech to byl jednou konec tyčinky navazující na řetízek zarovnaný s čelem osy, podruhé žlutá ryska na řetízku zarovnaná s čelem osy. Dva krajní převody jsou pak dané odstupem "cvaků" na páčce.

        b) Rotary: místo tahání za řetízek odmotáváš lanko z kladky, která se otáčí a tím řadí. Seřizuje se tak, že zařadíš určitý převod (opět podle návodu) a pak šteluješ šroubek, dokud se ti ve výřezu v kladce neobjeví ryska na tělese pod ní.

        Řetízek má nevýhodu, že ho při každém sundání kola musíš rozšroubovat a potom znova seřizovat. Z kladky lanko jenom vyhákneš a pak ho tam vrátíš bez dalšího seřizování.

        To na třetím obrázku je Nexus od Shimana, který jsem v ruce ještě neměl (kromě jednoho krátkého svezení, při kterém jsem se dozvěděl, že řadí obráceně než všechny ostatní přehazovačky - tahem lanka do rychla). Netuším, jestli ta krabička na konci osy obsahuje indexaci nebo rychlospojku, nebo je to jenom honosnější ekvivalent Sturmeyho černé plastové krytky.

        P.S.: Korálovka má bowden v okolí skládacího kloubu přerušený, holé lanko se ohne snadno.

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 28.01.2019
        Autor: NightRider
        Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Ten Sturmey Archer je krásný kus techniky!

               

          "Z kladky lanko jenom vyhákneš a pak ho tam vrátíš bez dalšího seřizování."
          Aha! Já se nepozorně díval na ty jejich PDF dokumenty a měl jsem dojem, že konec lanka je do kladky napevno chycený šroubem s dírou. Ale teď už vidím, že šroub s dírou [Shifter Cable Pinch Bolt Assembly], pevně uchycený ke konci lanka, je vložený do vidličky na kladce a lanko je omotané okolo kladky spodem, až k nastavovacímu přechodu do lanovodu.
          Takže se domnívám, že při demontáži zadního kola se zařadí převod s nejvíce povoleným lankem, pak se uvolní lanovod se [Shifter Adjuster Assembly] z velké pevné vidle [Fulcrum Lever Set], no a pak už asi půjde konec lanka vyjmout z vybrání v řadící kladce...

          Mě se to moc líbí, jak si někdo dal práci, aby to vymyslel a elegantně poskládal dohromady! Mám (jak víš) na skládací Esce dvoustupňový Kick Shift, se kterým jsem spokojený. Ale pro subtilní přítelku zvažuji na druhou skládačku třístupňovou převodovku. I za tu cenu, že bude bohužel nutný lanovod. Představa je ta, že rychlý i pomalý převod budeme mít na těch skládacích Eskách stejný, a přítelka navíc ještě jeden další převod ještě více do pomala. Přeci jen skládací Eska je relativně těžká a mám v plánu i nějaké ty kopečky.

          "Korálovka má bowden v okolí skládacího kloubu přerušený, holé lanko se ohne snadno." Žiš, to by mě asi nenapadlo a vymýšlel bych nějaký skládací přechodový mechanismus. V jednoduchosti je krása! Máš prostě jen lanovod-nasazovací koncovku-koncovku-lanovod, nebo lanovod-návarek na rámu-lanko-návarek-lanovod?

          [ Reagovat ] [ Zpět ]
          Datum: 28.01.2019
          Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Ten Sturmey Archer je krásný kus techniky!

                 

            tuhle skládačku mám se šroubovacím 6 kolečkem a přehazkou na sramáckým středu s bubnovkou - a vyřešilo se tím i brždění...

            [ Reagovat ] [ Zpět ]
            Datum: 29.01.2019
            Autor: brum
            Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Ten Sturmey Archer je krásný kus techniky!

                 

            Vyndavání lanka z kladky u mojí osmičky: zařadíš nejpovolenější převod. Potom pootočíš kladkou kousek proti pružině, aby se lanko povolilo ještě víc (na to je v ní speciální dírka, do které strčíš třeba tenký inbus coby páku, ale většinou to jde i holou rukou). Potom se ten šroubek na lanku musí trochu pootočit kolem své osy (tak, že uštípnutý konec lanka táhneš směrem od kladky). Tím se zploštění na šroubku dostane do polohy, že projde tou vidličkou, ve které šroubek drží. Nakonec vyhákneš bowden z opěrky a je to (uf). Během celé operace nepovoluješ žádné šroubky.

            Návarky okolo kloubu mám řešené takhle:
            http://nightrider.xf.cz/galerie/skladacka05.jpg
            Ale když ti skrz ně nepovede brzda, stačí i nějaké subtilnější hliníkové kostičky přichycené šroubovací páskou. Nebo můžeš na boční stranu kloubu přidělat nějaké plastové vodítko a lanko přes něj ohnout, to bude ještě nenápadnější. Nebo navléknout na lanko mezi dva bowdeny několik korálků á la Nokon :-).

            [ Reagovat ] [ Zpět ]
            Datum: 29.01.2019
            Autor: NightRider
            Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: Ten Sturmey Archer je krásný kus techniky!

                   

              Jojo. Děkuji.

              [ Reagovat ] [ Zpět ]
              Datum: 31.01.2019
              Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Sturmey Archer 3

         

    https://www.sheldonbrown.com/sturmey-archer_3...

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 30.01.2019
    Autor: HonzaK
    Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Sturmey Archer 3

         

    Moc všem děkuji za elán, který jste věnovali mému problému .Rozhodně mě to pomohlo. Díky. Asi neumím napsat to správné slovo do vyhledávače.

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 30.01.2019
    Autor: hedcan
    Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Sturmey Archer 3

           

      Mám Google.
      Míval jsem Seznam, ale ten upřednostňuje české firmy, na cizí (často) dlabe.

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 31.01.2019
      Autor: AV
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Seznam vs. Google.

             

        Míval jsem Google. Jsou to asi - nevím - dva nebo tři roky, co po mě G. chtěl zadat jakási moje data či cosi potvrdit. Což mě rozzlobilo, na co kurňa potřebují moje data, to jim nestačí, že všude cpou reklamu?! Nic jsem jim nezadal a nepotvrdil. "Za trest" mi blokují jejich vyhledávač a Youtube :-)) A také jejich mapy; jsou-li jejich mapy vložené do nějaké stránky, není funkční jejich zobrazení. Ale ať si trhnou nohou, vyděrači, po zlém se mnou těžko co kdo pořídí. Z principu to prostě neudělám; je mi jedno, jestli svůj nehorázný požadavek budou svádět na kreténský zákon.

        Takže Seznam, když jsme ti Češi, že ano. Jenže v poslední době (míněno cca rok, dva) jsem si také všiml, že ne vždy se vracejí relevantní výsledky vyhledávání. Co je u Seznamu dobré a co rád používám, jsou Mapy.cz.

        Takže když nyní něco nemohu najít pomocí Seznamu, použiji Bing. Často mi vrátí výsledky, které Seznam vůbec nenabídl.

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 31.01.2019
        Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1
Nastavte si vlastní barvu pozadí:
Seznamka

Hledám: Cyklistika z Prahy

22.04.2024
Ahoj, hledám cyklistku pro spolujízdy z Prahy ven na kolo, víkendy nebo dle dohody, na pohodu

Hledám: Kamaráda nebo kamarádku na pravidelné vyjížďky

Hledám: Kamaráda nebo kamarádku na pravidelné vyjížďky
21.04.2024
Hledám kamaráda, nebo kamarádku na pravidelné vyjížďky, nejlépe z okolí Prahy 6.

Hledám: partnerku na kolo

Hledám: partnerku na kolo
19.04.2024
vysoký, štíhlý, aktivně sportující, mladšího vzhledu hledá sportovně založenou ženu na sdílení společných zájmů,…
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

349 cyklistů (6 přihlášených)

Kazachstán a Kyrgyzstán 2022 - 1. část

Sen o krajině s jurtami a divokými koni 1. část - Cesta do budoucnosti Na úvod... Naše první cesta s koly…
Peggy | 24.04.2024

Z Linze do Budapešti přes Alpy

Linz - Budapešť, 2. - 14. 7. 2023 Po velkém úspěchu s cestou z Bratislavy do Splitu a mém sólu kolem Polska,…
Monolema | 16.04.2024

Podél sobích plotů a přes březové lesy až do nitra bažin

Evropská dálková trasa E1 Evropská dálková trasa E1, nebo jen E1, je jednou z evropských dálkových tras…
šíp | 14.04.2024