reklama

Vydrží, nevydrží ? MTB do nepohody ?

Ahoj všichni příznivci cyklistiky !
Chtěl bych poprosit o radu. Před rokem jsem se vrátil k cyklistice a loňskou sezónu odjezdil na kole Balance Cross Sport (6061 alu, RTS, Deore přesmyk+přehaz, V-brake a pak už jen samé horší komponenty). Bohužel jsem to asi přecenil, a jak jsem se rozjezdil, tak jsem zase začal víc létat v terénu a aktuálně mám už celkem strach si na tomhle crosse hodit nejaké menší sjezdy či hupany.

Uvažuji o investici v řádu 40-45 kCZK do nějakého MTB. Vážím 85kg. Jezdím kilometrove cca. 30% silnice, 40% polni/lesni cesty, 20% mimo cesty (louky, lesy, hory) a tak 10% menší jumpy, downhill a tak. Mam rád adrenalin, takže všude jezdím hodně tvrdě a na hranicích svých možností, na kolo se moc neohlížím, takže dostává pořádně zabrat.

Po dlouhém vybírání jsem si vybral GT Avalanche Pro (http://katalog.cykl.cz/?action=katalog&... s ohledem na fakt že závodník nejsem a nebudu, takže takové vychytávky jako kompozit, XTR a spol. prostě nevyužiju.

Chtěl jsem tedy poprosit o vaši radu. Nemám příliš zkušenosti s koly této kategorie (dříve jsem jezdil silniční), tak mě napadly následující otázky:
1) 7005 alu kinesis -> je to dostatečně pevný rám, nerupne mi s mojí vahou při nějakém skoku s méně povedeným dopadem ?
2) RS Recon 327 -> Vydrží, nebo ji podojím a budu muset investovat do jiné ?
3) Nové Deorka LX ? Jak moc toho vydrží ? Vím jen, že ještě na favoritu jsem SIS uvařil za 2 dny, ale moje současná řadová Deorka drží slušně, ovšem postupně narůstá hluk, asi opotřebením.
4) Deore LX hydra brzdy .. má někdo zkušenosti, jak moc jsou poruchové a jak brzdí ? Nemám raději investovat do Hayesů za cca. 3 kCZK více v rozdílu ?
5) Celkové odladění komponentů. Je to spíš spolehlivé a odolné kolo, se kterým si mohu občas zařádit, i když není přímo se závodním výkonem; nebo je to spíše kolo pro bohaté cykloturisty a pode mnou se brzy rozpadne ?

Předem mnohokráte děkuji za jakoukoliv radu.
Zdar a přeji hodně spokojených km bez spadlého řetězu!

[ Zpět ]
Datum: 29.05.2006
Autor: Neregistrovaný uživatel (MatyxCZ)
  • Re: Vydrží, nevydrží ? MTB do nepohody ?

         

    Avalanche pro by se mi líbil - vyjma těch jumpů a downhillů. Podle mě na tohle stavěnej není a těch Tvých 85 kilo tomu taky zrovna nepřidá. LX vidím jako naprosto bezproblémové.

    [ Zpět ]
    Datum: 29.05.2006
    Autor: Neregistrovaný uživatel (Ai)
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Vydrží, nevydrží ? MTB do nepohody ?

           

      Diky moc Ai za odpověď. Těmi jumpiky a downhilly samozřejmě nemám na mysli to, co člověk může občas vídat na Eurosportu v relaxi "Xtreme" ;o))), ale spíš to že to občas švihnu lesem a sem tam si přeskočím například padlý strom nebo koryto potoka, ale vetšinou je to tak do 1 metru s minimalním nutným převýšením. Bohužel však můj současný cross právě v takových chvílích dost sténá, zvláště pak ta obyč RST vidle.
      Myslíš, že ani na takovéto menší kravinky by Avalanche Pro nestačil ? Co bys tedy potom doporučoval ? Upřímně bych fakt nešel do železného dirtbiku s rámem na 15kg, a na kevlarový kompozit zase nejsou peníze :o(((

      [ Zpět ]
      Datum: 29.05.2006
      Autor: Neregistrovaný uživatel (MatyxCZ)
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Vydrží, nevydrží ? MTB do nepohody ?

             

        co nejakej spesl?
        ja mam rockhoppera v horsim osazeni a taky dost levnejsiho nez to GT a zatim snasi vsechno bez problemu, jenom jednou sem na sjezdovce prorazil vidlici. zminuju to proto, ze mi jeden mechanik rikal, ze ho mam na skakani (nerad)
        jinak vyborny kolo, drzi jako prase, temer bez udrzby. mam skoro 90kg a jezdim podobne, jeste mene po silnici

        [ Zpět ]
        Datum: 29.05.2006
        Autor: Neregistrovaný uživatel (nezalogowane MDK)
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Vydrží, nevydrží ? MTB do nepohody ?

               

          Pravda, to bych také mohl zvážit, díky za radu. Byl by to sice jednoznačný "trade-off", šel bych do kola s podstatně horším osazením, které je težší, asi bych si musel odpustit i ty kotouče a vrátit se k v-brakum, ale zase bych se nemusel o to kolo tolik bát. Hmmm. Tak teď nevím, uplně jsi mě rozhodil ;o))).

          [ Zpět ]
          Datum: 29.05.2006
          Autor: Neregistrovaný uživatel (MatyxCZ)
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Vydrží, nevydrží ? MTB do nepohody ?

                 

            no, tezsi... asi o kilo? ;) musim rict, ze tohle je mi kdyz "svistim" z kopce docela fuk a do kopce uz ostatne taky :) ja bych menil jen vidlici. vecka odbrzdi, a na tom se tady, mam pocit, shodne 9 z 10 mozkovych chirurgu, to same co kotouce a vystupuje se z nich prez riditka take bez problemu :) (nehlede na udrzbu, vahu). tak hodne stesti s nakupem a dej vedet cos poridil. to GTso je hezky

            [ Zpět ]
            Datum: 29.05.2006
            Autor: Neregistrovaný uživatel (nezalogowane MDK)
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: Vydrží, nevydrží ? MTB do nepohody ?

                   

              Jasne, za sucha a bez rafku obalenych bahnem maji nektera opravdu dobra vecka ucinek skoro jako hydrauliky, a bloknou se urcite driv, protoze se nedaji tak dobre davkovat. Udrzba je tu uz taky x-krat probrana, na rozdil od vecek se na ne v podstate nemusi sahat. A moje hydry vazi min, nez vecka XT. Kdo s nima nejezdi, neposoudi to :)

              [ Zpět ]
              Datum: 29.05.2006
              Autor: vasek
              Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Vydrží, nevydrží ? MTB do nepohody ?

             

        Já fakt nevím. Když si představím jeho - podle mě - dost subtilní zadní stavbu... Na druhé straně - když to provozuješ na krossu a ještě pod Tebou neprasknul - třeba se obávám zbytečně, fakt nevím. A abys koukal po zaskarovi, to už je přece jenom jiná cenová relace. Měl by se vyjádřit někdo, kdo na HT "trochu" skáče, ať jsme v obraze.

        [ Zpět ]
        Datum: 29.05.2006
        Autor: Neregistrovaný uživatel (Ai)
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Vydrží, nevydrží ? MTB do nepohody ?

               

          Skoky z 20cm obrubníku asi nebude to na co se dotyčný ptá, že ne...? ;-))) O tom bych poreferovat mohl ;-)

          [ Zpět ]
          Datum: 29.05.2006
          Autor: Jarda
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Vydrží, nevydrží ? MTB do nepohody ?

                 

            Díky za dobrý komentář Jardo, skoky z 20cm obrubníku jsou asi to minimum ;o), ale na druhou stranu do nejakého šíleného downhillu taky nechodím, to si užívám na lyžích v Alpách ;o)
            To o čem mluvím je někde mezi 30 a 70 cm převýšením, povětšinou přírodního charakteru, takže dost často zaoblené, čímž se skok dostává do relací tvrdosti pádu právě z 20 cm obrubníku ;)
            Tzn. z uvedených odpovědí by GTko mělo odpovídat mým nárokům, jen holt asi nemá rezervu pro mou zálibu v neznámých terénech, kde prostě holt člověk musí občas ustát víc, než by plánovat.

            [ Zpět ]
            Datum: 29.05.2006
            Autor: Neregistrovaný uživatel (matyxcz)
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Vydrží, nevydrží ? MTB do nepohody ?

               

          Zaskar nemusí být až tak jiná cenová relace. Chce to jen trochu štěstí a shánět. Minulý týden jsem v Brně natrefil na rám Zaskar Pro včetně hlavy FSA za necelých 6k. Koupil jsem ho, přestože ho až tak nepotřebuji - za tu cenu jsem neodolal. Něco na něm postavím.

          Ale na skákání (i příležitostné) bych šel třeba do Spešla Rockhopper. Přece jen je na to trochu líp dimenzovaný.

          [ Zpět ]
          Datum: 29.05.2006
          Autor: ckp13
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Vydrží, nevydrží ? MTB do nepohody ?

                 

            Jeeee, Zaskar :) Ja tak trosku premyslim o ramu Canyon na HT. Precejen tak moje Kona se 14,5kg neni na zavodeni ani trosku vhodna :)

            [ Zpět ]
            Datum: 29.05.2006
            Autor: wewerka
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Vydrží, nevydrží ? MTB do nepohody ?

         

    1/ tebou uvadeny material ramu sam o sobe nic nevypovida, zalezi na vyrobci, druhu kola, zpracovani atd.atd., ale podivej se treba i na jine diskuse, jestli zrovna GT nejak moc nepraskalo (snad me tu nikdo neukamenuje).
    2/ RS Recon je vyborna vidlice, vydrzi. Kazdy preferuje neco jineho, ale dobrou funkci ji nikdo neupre a navic ktera vidlice v tehle cenove kategorii je takhle tuha (ma prumer vnitr. noh 32 mm).
    3/ Rada Deore LX je vyborna. Vseobecne uz Deore plni sluzbu vyborne, vyssi rady prinasi navic uz jen trosku lepsi funkci, ale spis jen nizsi hmotnost.
    4/ Brzdy LX nebo Hayes, hm... podivej se sem: http://www.nakole.cz/diskuze/tema.php3?id=2275...
    5/ MTB v relaci 40-45 tisic by uz melo stat za to, dej si cas na vyber, vzdyt ti pak bude slouzit dlouho.

    [ Zpět ]
    Datum: 29.05.2006
    Autor: vasek
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Vydrží, nevydrží ? MTB do nepohody ?

           

      Děkují Vašku, rozhodně zatím nejhodnotnější příspěvek, dle struktury mé otázky.
      ad 1) s radostí budu souhlasit, snad se nemýlíme a neskončím na kamenech :o)
      ad 2) koukám že GT asi udělalo dobrou volbu, v každém případě jsem také zvědav na výdrž, standardní RSTko sice jede super, ale netrvá dlouho a začne měknout
      ad 3) to jsem nevědel, myslel jsem že Deore LX vs. XT má odlišné nastavení a poměry, ale pravděpodobně v této řade nelze srovnávat s rozdílem v řadě XT/XTR ?
      ad 4) Zajímavý post ... upřímně, nevím co si myslet. Četl jsem recenze na nějaké starší disky od Shimana a byl jsem zděšen. Kamarád, zatvrzelý zastánce a vlastník Cannondale mě urputně přesvědčuje, že horní řada Hayes je 'the best'. A pak jsem četl recenzi na disc New Deore LX a dopadly na tu cenu velmi slušně. Prostě tady tápu, ale v každém případě děkuji ještě jednou za radu, zkusim poptat typ navrhovaný ve zmíněném postu. Nerad bych nechával vrtat nový rám jen kvůli odlišnému uchycení.

      [ Zpět ]
      Datum: 29.05.2006
      Autor: Neregistrovaný uživatel (matyxcz)
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Vydrží, nevydrží ? MTB do nepohody ?

             

        3/ XTR taky v podstate neprinasi zadne novinky ve funkci- az pristi rok se chystaji zmeny. Jenom je to vsechno lehci.
        4/ Uchyceni kotoucovych brzd je na zadni stavbe u vsech kol stejne (IS- international standard), stejny druh uchyceni se pouziva i na vidlicich, ev. Manitou pouziva na vidlicich jeste PostMount, ale kot.brzdy se vyrabi i na tuhle variantu, nebo existuji redukce. V kazdem pripade zadne prevrtavani ramu nehrozi, klid :) .

        [ Zpět ]
        Datum: 30.05.2006
        Autor: vasek
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Vydrží, nevydrží ? MTB do nepohody ?

               

          Tak ještě jednou díky, Vašku ! Po dalších 8 hodinách studia recenzí na netu a různých porovnání jsem se nakonec rozhodl pro to GTko, s tím že si možná nechám dát jiné právě brzdy. Peníze ušetřené zrušením záměny Deorka LX za XT ponechám na další výbavu, která se bude jistě hodit, nebo třeba na startovné na nějakých dobrých akcích ;o)
          Fakt ještě jednou díky a brzy se podělím o zkušenosti z nového kola.

          [ Zpět ]
          Datum: 30.05.2006
          Autor: Neregistrovaný uživatel (MatyxCZ)
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Vydrží, nevydrží ? MTB do nepohody ?

         

    Sla bych do Kony :) http://www.kona.cz/
    Urcite si tam najdes par dobrych modelu (vidlici MZ si ale neber, nech si tam namontovat neco lepsiho).

    Jinak muj ram je taky z 7005 a po jednom padu kola na miste mam osklivou "prohlubinu" na jedne trubce. Ono to urcite vydrzi spoustu oskliveho zachazeni, ale cenou za malou vahu je nizsi odolnost. Pokud chces opravdu neco bytelneho (na skakani), tak zkus ramy z 6061 atd.

    Jinak Recon je urcite dobra vidlice, jen zkus zauvazovat treba nad Revelation nebo Pike :) Taky Maruska s ETA nemusi byt spatna.

    [ Zpět ]
    Datum: 29.05.2006
    Autor: wewerka
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Vydrží, nevydrží ? MTB do nepohody ?

           

      Díky za příspěvěk Wewerko, když si nechám rezervu, tak jsi mi ho vlastně schválila. Nevím jestli 6061 vydrží víc, právě z tohohle matroše mám svého crosse a zrovna dvakrát velkou důvěru to ve mě nevzbuzuje. Ale určitě zvážím variantu custom buildu, protože jinak jsem normálně neviděl variantu MTBka z 6061 s takovým osazením, co bych chtěl ;o)
      Jinak řečeno, cenou za malou váhu nemusí být pevnost, ale třeba vyšší pořizovací cena ? Nevím ...
      Když vezmu v potaz svůj úvod k tomuto tématu, tak jsi mě vlastně jen utvrdila v mé volbě, protože jumpy nejsou tím hlavním měřítkem, ale spíše otázkou, aby to kolo vydrželo když jsem k nějakému menšímu donucen svou horší "pilotní" schopností ;o)

      [ Zpět ]
      Datum: 29.05.2006
      Autor: Neregistrovaný uživatel (matyxcz)
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Vydrží, nevydrží ? MTB do nepohody ?

         

    VYDRZI!!!
    Ja obcas jezdim z kopce jak smyslu zbavenej a zatim se nic nestalo. Tuk, tuk. A 85kg vubec neni moc! Sjezdari jsou taky chlapy jak hora (az na Marosiho, to je mrnous:-) ) a moc jim to nepraska.
    Kazdej ram muze prasknout...uplne kazdej. Najedes blbe a rupne ti v krku...ale to zadnej material, zadna geometrie, zadnej svar nevyresi...ale jen to, jak pojedes.
    V LXu nevidim zadnej problem!
    Jestli se opravdu bojis sve vahy, maximalne bych zapremyslel nad vymenou rafku. Nejake opravdu bitelne s poradnejma dratama.

    [ Zpět ]
    Datum: 30.05.2006
    Autor: Neregistrovaný uživatel (neprihlasenej Michal)
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Vydrží, nevydrží ? MTB do nepohody ?

           

      A děkuji i za tvůj post, rozhodně potěšil. Ostatně, dnes ráno jsem odeslal objednávku, takže teď už nezbývá než čekat a těšit se :o)
      Co se ráfků týče, tak tam ještě počkám. Na crossu jsem jim řádně napráskal, mam z nich mírné osmy, ale to se s WTBkama ktere jsou na tom GTku srovnávat nedá. Takže uvidím, když nevydrží tak se poohlednu po nečem extrémnějším od Ritchey, ale hádam že tuhle sezónu by to mělo přežít. Poreferuji až bude co :o)
      Dikes

      [ Zpět ]
      Datum: 30.05.2006
      Autor: Neregistrovaný uživatel (MatyxCZ)
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
Nastavte si vlastní barvu pozadí:
Seznamka

Hledám: partnerku na kolo

Hledám: partnerku na kolo
včera
vysoký, štíhlý, aktivně sportující, mladšího vzhledu hledá sportovně založenou ženu na sdílení společných zájmů,…

Hledám: Kamarádku

16.04.2024
Samotnému se jezdí špatně,hledá se holka na kolo,na věku nesejde.

Hledám: Další parťáky do skupiny - cykloturistika

16.04.2024
Ahoj, hledají se další cyklisté do party z Pardubic a okolí … Věk cca 50 - 60r. … Na pohodu :-)…. WhatsApp 737 184…
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

310 cyklistů (5 přihlášených)

Z Linze do Budapešti přes Alpy

Linz - Budapešť, 2. - 14. 7. 2023 Po velkém úspěchu s cestou z Bratislavy do Splitu a mém sólu kolem Polska,…
Monolema | 16.04.2024

Podél sobích plotů a přes březové lesy až do nitra bažin

Evropská dálková trasa E1 Evropská dálková trasa E1, nebo jen E1, je jednou z evropských dálkových tras…
šíp | 14.04.2024

Srpen 2023 – okolo Otavy

Letošní zahraniční výlet nám nečekaně zrušily zdravotní problémy, musely jsme se z cesty vrátit. Po…
Aar | 23.03.2024