reklama

Kazeta přehazuje rychlosti při větším záběru

Zdravím všechny,
potřeboval bych poradit:
Před několika dny jsem na kole Author DEXTER 29 (2012) měnil plášť a duši na zadním kole a řekl jsem si, že když už ho mám dole, tak vyměním i řetěz. Starý (SHIMANO HG-53) se vytahal a protože jsem chtěl nový i s rychlospojkou, ale vím, že toto kolo už nebudu mít dlouho, tak jsem se rozhodl neinvestovat vyšší částku do nového a koupil jsem si SRAM PC 951.
Řetěz jsem vyměnil, dnes jsem byl kolo projet, ale v podstatě hned jsem zjistil, že něco není v pořádku.
Zadní kazeta mi sama při rychlostech 5 - 9 začala přeskakovat. Buď o jednu níže nebo o jednu výše.
Říkal jsem si, že si asi musí "zvyknout" na nový řetěz, tak jsem kolo několikrát projel po naší ulici, ale nepřestalo to. Navíc při každém silnějším "záběru/zašlápnutí" to opět přeskočilo.
Jediné, co mě napadá je možnost, že je řetěz buď krátký nebo naopak dlouhý.
Zkušenosti s tím bohužel nemám, měnil jsem ho poprvé v životě.
Starý řetěz je už dávno někde na dně popelnice, ne-li na skládce, takže nemůžu ani porovnat délky.

Napadá Vás někoho, kde by mohl být problém?

Díky

[ Reagovat ] [ Zpět ]
Datum: 29.11.2018
Autor: Drizztcz
  • Re: Kazeta přehazuje rychlosti při větším záběru

         

    Preskakovat jako znamena prerazovat na mensi nebo vetsi kolecko - nebo jen ze retez preskakuje pres zuby ?
    Jestli preskakuje pres zuby, tak novou kazetu, je vyrychtovana od vydojeneho retezu, nebo proste uz normalne opotrebovana. Novy retez do zubu nesedi. Nebo jen po odrbanych sesikmenych zubech preskakuje. Normalni opotrebeni.

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 29.11.2018
    Autor: ronda
    Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Kazeta přehazuje rychlosti při větším záběru

           

      Přeskakuje mezi kolečky - hodím tam například ze 6 na 7 a ono si to sjede až dolů na 8, pak se vrátí na 7, jakmile trochu šlápnu do pedálů tak opět spadne na 8 aby se vzápětí opět vrátilo na 7 atd.

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 29.11.2018
      Autor: Drizztcz
      Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Kazeta přehazuje rychlosti při větším záběru

             

        Jedna z moznosti - mrkni, jestli jsi spravne navliknul retez do voditka prehazky. U tech kladek jsou mezi postranickama takovy pricny packy - kdyz se prehlidnou a retez se natahne pres ne, tak to muze takhle podobne tahat za prehazku a svindlovat.

        Jinak zkontrolovat, jestli se nezkrivila patka prehazovacky a jestli jeji kladky jsou v jedne rovine se zarazenym pastorkem. Muze byt prehazka vyklonena, nebo i vykroucena do vrtule. To se da snadno srovnat.

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 29.11.2018
        Autor: ronda
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Kazeta přehazuje rychlosti při větším záběru

             

        Jak píše ronda- pravděpodobně není horní vodící kolečko rovnoběžné s pastorkem. Pokud není křivá patka, doladit tah lanka(šroub na přehazce nebo páčce pod bovdenem). Délku řetězu nastavíš: https://www.mtbiker.sk/video/9760/video-aka...

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 29.11.2018
        Hodnocení: +3 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1
        • Re: Kazeta přehazuje rychlosti při větším záběru

               

          Pět minut keců a přitom stačí jedna stránka z příručky.

          [ Reagovat ] [ Zpět ]
          Datum: 30.11.2018
          Autor: xtonda
          Hodnocení: +5 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Kazeta přehazuje rychlosti při větším záběru

                 

            ...kdo má, ten dá- kdo nemá, kecá... ;-)

            [ Reagovat ] [ Zpět ]
            Datum: 30.11.2018
            Hodnocení: +3 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Kazeta přehazuje rychlosti při větším záběru

                 

            Mohl bys, prosím, dát odkaz na vzpomenutou příručku?
            Mohla by se nám, samo-domo mechanikům pří opravách/úpravách našich přibližovatel hodit.
            Děkuji!

            [ Reagovat ] [ Zpět ]
            Datum: 30.11.2018
            Autor: AV
            Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: Kazeta přehazuje rychlosti při větším záběru

                   

              Je to z dealerského manuálu Shimano. Na stránce:
              http://si.shimano.com
              Si vpravo nahoře zvolíš svůj oblíbený jazyk, pak do vyhledávacího pole zadáš modelové označení komponenty a vyjede seznam dostupných dokumentů. Zajímavé jsou dokumenty typu DM - Dealerský manuál a EV - rozkreslení komponenty na součástky s výčetkou náhradních dílů a jejich zaměnitelností s dílem většinou z nejbližší vyšší řady.

              Zde konkrétně je to z dokumentu k řetězům
              http://si.shimano.com/#/cs/DM/CN0001
              Něco o řetězch je také v základní příručce
              http://si.shimano.com/#/cs/DM/GN0001

              [ Reagovat ] [ Zpět ]
              Datum: 30.11.2018
              Autor: xtonda
              Hodnocení: +4 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Kazeta přehazuje rychlosti při větším záběru

             

        Nemáš tou montáží někde vychýlenou dráhu lanka od přehazovačky? To vypadá, jako by se ti zkrácením lanka dostala přehazovačka do mezipolohy mezi kolečky kazety. Potom to takhle osciluje mezi těmi dvěma kolečky podle napnutí řetězu. Pohledem odzadu by vodicí kladka přehazovačky měla být v zákrytu s navoleným kolečkem. Nebo jsi nějak pohnul s napínacím šroubem lanka. Dá se to opět tím šroubem srovnat.

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 29.11.2018
        Autor: Brahma
        Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Kazeta přehazuje rychlosti při větším záběru

         

    Mě byla dorovnána snad po tisíckráte patka, ale to už nepomohlo, a tak mi namontovali novou kazetu a přestalo to.

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 30.11.2018
    Autor: Arnošt905
    Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Kazeta přehazuje rychlosti při větším záběru

         

    Někdy tohle přeskakování způsobuje i lanko v nenamazaném bovdenu (olej, ne teflon nebo silikon) + musí být napnuté bez vůle...

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 30.11.2018
    Autor: single
    Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Kazeta přehazuje rychlosti při větším záběru

         

    Vypadá to, že za vinu může krátký řetěz, takže budu muset prodloužit.
    Zkoušel jsem přes google najít, zda se prodávají jednotlivé články, ale zatím bez nějakého většího úspěchu. A řešit to přidáním dalších dvou rychlospojek je asi prasácké řešení, co?

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 30.11.2018
    Autor: Drizztcz
    Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Kazeta přehazuje rychlosti při větším záběru

           

      Stav se v servisu, tam retezy zkracuji a treba jim par clanku zbylo nevyhozenuch. Dve spojky neni zadny problem.
      Ale je to divny. Ty jsi retez zkracoval ?
      A spis bych cekal, ze kratky retez bude zlobit v nejake krajni poloze pri nasponovani na nejvetsi pastorek, nebo na velkem prevodniku s vetsim pastorkem, ne nekde uprostred.

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 30.11.2018
      Autor: ronda
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Kazeta přehazuje rychlosti při větším záběru

         

    Díky všem za rady. Nakonec to byla kombinace v podstatě všeho: Bylo potřeba seřídit přehazovačku a hlavně vyměnit kazetu, byla pěkně vykloktaná

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 04.12.2018
    Autor: Drizztcz
    Hodnocení: +3 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Kazeta přehazuje rychlosti při větším záběru

           

      dik za info...

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 05.12.2018
      Autor: cibi
      Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
Nastavte si vlastní barvu pozadí:
Seznamka

Hledám: partnerku na kolo

Hledám: partnerku na kolo
dnes
vysoký, štíhlý, aktivně sportující, mladšího vzhledu hledá sportovně založenou ženu na sdílení společných zájmů,…

Hledám: Kamarádku

16.04.2024
Samotnému se jezdí špatně,hledá se holka na kolo,na věku nesejde.

Hledám: Další parťáky do skupiny - cykloturistika

16.04.2024
Ahoj, hledají se další cyklisté do party z Pardubic a okolí … Věk cca 50 - 60r. … Na pohodu :-)…. WhatsApp 737 184…
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

345 cyklistů (17 přihlášených)

Z Linze do Budapešti přes Alpy

Linz - Budapešť, 2. - 14. 7. 2023 Po velkém úspěchu s cestou z Bratislavy do Splitu a mém sólu kolem Polska,…
Monolema | 16.04.2024

Podél sobích plotů a přes březové lesy až do nitra bažin

Evropská dálková trasa E1 Evropská dálková trasa E1, nebo jen E1, je jednou z evropských dálkových tras…
šíp | 14.04.2024

Srpen 2023 – okolo Otavy

Letošní zahraniční výlet nám nečekaně zrušily zdravotní problémy, musely jsme se z cesty vrátit. Po…
Aar | 23.03.2024