reklama

brzdová kapalina

Mám ve svých brzdách Heyas kapalinu Dot 4,0,mohu ji nahradit kapalinou Dot 5,1 která se dá koupit normálně na benzinové pumpě?

[ Reagovat ] [ Zpět ]
Datum: 08.09.2018
Autor: dědek61
  • Re: brzdová kapalina

         

    Muzes v pohode. Je dokonce lepsi, odolnejsi teplu, ostatni vlastnosti uplne stejne.
    A na benzince ji uplne v pohode o 100% i vic preplatis oproti jinym obchodum, o e-shopech nemluve.

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 08.09.2018
    Autor: ronda
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1
  • Re: brzdová kapalina

         

    Měl bych dotaz - kdy měnit ? po nějakém čase nebo spolu s výměnou destiček, či určitých km nebo kdy?

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 08.09.2018
    Autor: miro5
    Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: brzdová kapalina

           

      Obecne se uvadi u aut a motorek dva roky. Pravda je, ze kolo ma oproti autu jen minimalni mnozstvi kapaliny, takze nachylnost na "vodu" v kapaline bude trochu vyssi. Ale to bude platit hlavne pro strelce, co jezdi cernou sjezdovku stremhlav. Cykloturista by to mohl po par letech vymenit s ohledem na gumicky a streva packy. Rozdil cerstve a stare kapaliny by mohl poznat natezkysta nekde v Alpach.
      Ale to plati hlavne o brzdach Sram, Avid a nevim jeste kterych, co pouzivaji klasickou brzdovou kapalinu.
      Shimano jede na mineralni olej. Tam nevim presne jak to je s vodou. Ale obcasna vymena taky asi nezaskodi. I kvuli drobouckemu curbesu v kapaline a vydirani trmenu a pumpicky.

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 08.09.2018
      Autor: ronda
      Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: brzdová kapalina

             

        Moje Tektro jedou taky na olej, díky za info.

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 08.09.2018
        Autor: miro5
        Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: brzdová kapalina

             

        A jak se liší vlastnosti brzdovky a oleje v těch brzdách? Proč Shimano používá olej, když celý ostatní svět v brzdách používá brzdovou kapalinu?

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 08.09.2018
        Autor: Brahma
        Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: brzdová kapalina

               

          hmmm, taky by mě to docela zajímalo. Třeba ten minerál nebere tak snadno do sebe vodu, jako brzdovka. Nevím.

          [ Reagovat ] [ Zpět ]
          Datum: 08.09.2018
          Autor: ronda
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1
          • Re: brzdová kapalina

                 

            Šla by použít brzdová kapalina určená pro auta (červená, zelená, žlutá, modrá)?
            popř. jen na dojezd, v "nouzi nejvyšší"?

            [ Reagovat ] [ Zpět ]
            Datum: 09.09.2018
            Autor: AV
            Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: brzdová kapalina

                   

              Červená "lihovka" určitě ne. Někde se dneska z nějakého důvodu ještě používá, ale v autech určitě ne. Mí nízký bod varu, se žlutou se nesmí mísit.
              A běžně koupíš DOT4 nebo DOT5, což jsou žluté (nebo dneska skoro čiré brzdovky. Nevím jestli nějaký výrobce je přibarvuje do zelena nebo do modra, já nán spíš dojem, že vlivem opotřebení a zasvinění vypadá jako temně zelení nebo temně modrá při vypouštění ta původně žlutá :-)

              Jo a jestli jsi myslel dát žlutou do Shimana, tak prý by to špatně snášela těsnění. I naopak olej v Avidu.
              Ale nouzově by to určitě fungovalo (nemíchat, vypustit úplně na nalít) a kdyby šlo o pár dnů a vylití a vyčištění, moc by se toho asi nestalo - ale to je jen můj názor.

              [ Reagovat ] [ Zpět ]
              Datum: 09.09.2018
              Autor: ronda
              Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1
              • Re: brzdová kapalina

                     

                No já nevím, ale všude jsem četl varování, že když do systému na olej naleješ brzdovou kapalinu nebo naopak, tak celý systém zničíš, sežere to těsnění a nebude to fungovat...

                Ale nerozumím tomu, hydrauliky jsou pro mě black-box a určitě to nehodlám zkoušet. :-)

                [ Reagovat ] [ Zpět ]
                Datum: 09.09.2018
                Autor: Jrr
                Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                • Re: brzdová kapalina

                       

                  Není to kyselina, nesežere je to na první dotek. Ale neprospěje jim to. Máš to stejný, jako s různým gumovým těsněním u olejů nebo ještě výrazněji u benzínů. Normální guma vydrží jen chvíli, guma co se používala u olovnatých benzínů jde u těch biosračkama taky za čas do háje.
                  Nouzově by to brzdilo i s vodou, nebo fritovacím olejem. Ale neprospělo jim. Při krátkém použití a pořádném vypláchnutí bych se nebál takové brzdy dál používat.

                  [ Reagovat ] [ Zpět ]
                  Datum: 09.09.2018
                  Autor: ronda
                  Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1
          • Re: brzdová kapalina

                 

            Odhad je správný - brzdové kapaliny na bázi glykolů jsou hygroskopické, tzn. absorbují vlhkost, tím řídnou a mohou vytvářet parní bubliny, minerální olej je naopak hydrofobní (plave na vodě a nemísí se). Nevýhodou snad bude změna viskozity s teplotou, která u glykolových brzdovek nenastává.

            [ Reagovat ] [ Zpět ]
            Datum: 09.09.2018
            Autor: Benshot
            Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
Nastavte si vlastní barvu pozadí:
Seznamka

Hledám: Parťáka na vyjížďky

05.05.2024
Jezdila jsem často a aktivně. Změna bydliště, přátel a možností vše zhatilo. Ráda bych aktivního parťáka, který by…

Hledám: Cyklistika z Prahy

22.04.2024
Ahoj, hledám cyklistku pro spolujízdy z Prahy ven na kolo, víkendy nebo dle dohody, na pohodu

Hledám: Kamaráda nebo kamarádku na pravidelné vyjížďky

Hledám: Kamaráda nebo kamarádku na pravidelné vyjížďky
21.04.2024
Hledám kamaráda, nebo kamarádku na pravidelné vyjížďky, nejlépe z okolí Prahy 6.

PR články:

[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

226 cyklistů (9 přihlášených)

Kazachstán a Kyrgyzstán 2022 - 4. část

4. část - Chtěla jsem Kyrgyzstán, mám Kyrgyzstán... Podepsaly se na nás únava, hlad a stres, jestli seženeme…
Peggy | 06.05.2024

Kazachstán a Kyrgyzstán 2022 - 3. část

3. část - Krát dvě to mělo bejt Čtvrtý den od startu jsme vjeli do velkoměsta, do Almaty. Zde měly děti…
Peggy | 02.05.2024

Kazachstán a Kyrgyzstán 2022 - 2. část

2. část - Welcome to Kazachstán!   „Tahle země není pro starý!" všimnul si Luděk, když jsme seděli v bufetu…
Peggy | 28.04.2024