reklama

Ořech na stažení kazety

Ahoj, sháním někoho technicky zdatnějšího. Někoho kdo by mi pověděl, jestli když si koupím ořecha na stažení 8 kolečkové kazety Shimano, tak zda ho využiju i jinde (alespoň v rámci kazet Shimano). Plánuju rozšířit dílnu, ale nechci si koupit něco, co bude jen na jednu věc ;)
Případně je někde soupis kazet a potřebných ořechů nebo tak něco? Díky!

[ Reagovat ] [ Zpět ]
Datum: 28.08.2018
Autor: Cvrnda
  • Re: Ořech na stažení kazety

         

    Není to ořech, ale stahovák. Na ořechu ("cvrčkovi") je nasazená kazeta. Obvykle jsou ty kazety označeny HG a písmena HG jsou i na stahováku. Měly by tuším být stejné i s obdobnými kazetami Sram a kompatabilními.
    Jsou také kazety s maticema SIS, mají jiné rozložení ozubů na stahováku.

    Stahovák sám o sobě stojí pár korun, vyplatí se koupit i při občasném použití. Nejen výměna kazety, výměna drátu, ale i důkladné vyčištění kazety a náby.

    Ke stahováku potřebuješ ještě tzv."bič" na podržení kazety (dá se i vyrobit ze starého řetězu...pokud se to vyplatí) a stranový klíč nebo ořech goly odpovídající obludnosti.

    Nářadí sice stojí nějaké prachy, ale hned první nenávštěva servisu investici bohatě vrátí.
    Není potřeba kupovat to nejdražší nářadí, vyvaruj se ale toho nejlacinějšího. Zlatá střední cesta - v důsledku přijde nejlevněji.

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 28.08.2018
    Autor: ronda
    Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1
    • Re: Ořech na stažení kazety

           

      hg stahovák se používá i na kotouče na centerlock, ne?

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 28.08.2018
      Autor: Bruca
      Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Ořech na stažení kazety

           

      Nejsem tak bohatých, abych si mohl dovolit levné věci ... už jsem se poučil u nejlevnější nýtovačky na řetěz - vyměnil jsem s ní dva a skončila.
      Bič nebude problém, šlo mi víceméně o to, jestli když koupím ten stahovák, tak aby to nebylo jen na jednu věc ;)

      Každopádně nářadí se vyplatí, s tím sohlasím. Manuálně zručný člověk si to pořídí doma opravit sám a nemusí čekat až budou mít v servisu čas a ještě platit. A taky si to osahá v klidu doma a na cestách ho nic nerozhodí, tak jako teď spolucestovatele, když mu při šlapání na Brenner prasklo lanko řazení - viděl v tom neřešitelný problém :D

      Ještě zvažuju i stahovák na kliky a klíč na misky - mám osu samostatně v rámu a na ní nasunuté kliky - tam je taky více druhů závitů? Předpokládám, že při nákupu nářadí v servisu mi prodají správné na moje kolo.

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 28.08.2018
      Autor: Cvrnda
      Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Ořech na stažení kazety

             

        Vem tam kolo sebou.
        Podle popisu tipuju, že máš osu Octalink. Na ní v podstatě nemáš co měnit. Až když definitivně odejdou ložiska. Výměna je pak snadná, akorát potřebuješ dodržet stejnou šíři domečku i samotné osy. Stahovák je jednoduchý a laciný, plastový.
        Se stahovákama klik už je to složitější. Je vícero typů, podle konkrétních klik. Ale opět se vyplatí ho mít, protože například někdy jde a někdy nejde vyměnit převodník bez sundání kliky. A když jde, je to takový "ježek v kleci". Po sundání kliky je to raz dva. A jako bonus pořádné vyčištění.

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 28.08.2018
        Autor: ronda
        Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Ořech na stažení kazety

         

    Soupis můžu poskytnout, ale neručím za úplnost :-).

    Stahováky pastorků:
    - HG na všechny kazety a brzdové kotouče od Shimana. Pravděpodobně i na jiné značky, ale ty nemám osobně ověřené.
    - SIS na většinu šroubovacích pastorků (mám vyzkoušené Shimano a Sunrace).
    - Ještě existuje drážkování Velo, které je hodně podobné SIS, ale mělčí (a nepasuje do něj). Jeden exemplář jsem viděl na jakési postarší trosce ČS výroby.
    - A nakonec jeden nebo dva stahováky na pastorky Favorit (dva zuby).

    Stahováky zapouzdřených středů:
    - Pokud vím, existuje jenom jeden a ten mi zatím pasoval na všechno (Shimano, Kinex, Force, Truvativ...).
    - Kliky s integrovanou osou a ložisky vně domečku jsem zatím nikdy nezkoušel, tak nevím, co na ně platí.

    Stahováky klik:
    - Existuje takový bazmek s vnějším závitem a šroubem uprostřed. Zatím jsem s ním vždycky jenom strhnul závit na klice, tak nevím, jestli ho má smysl doporučovat. Při výměně osy je jednodušší starou osu uříznout flexou a zbytky z klik pohodlně vyklepnout.

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 28.08.2018
    Autor: NightRider
    Hodnocení: +3 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Ořech na stažení kazety

           

      Funkčním stahovákem kliky v pohodě stáhneš, ale chce to určitou opatrnost a důslednost. Je tam jemný závit v hliníku, takže se musí stahovák máznout a našroubovat až na doraz celým závitem.
      A pak se musí dát bacha, jestli je to stahovák na ten konkrétní typ klik. Některé mají díry nebo osazení menší, jiné větší. Tak aby se právně opřel, nebo aby vůbec prolezl. Když neproleze a opře se o kliku, vyrve z ní závit a pak už to bude opravdu na flexu :-)

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 28.08.2018
      Autor: ronda
      Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1
      • Re: Ořech na stažení kazety

             

        Ještě bych si dovolil doplnit.
        Po našroubování stahováku a dotažení šroubu na osu, lehce předepnout a mírným poklepem po šroubu uvopnit. Někdy je nutno víckrát opakovat.

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 30.08.2018
        Autor: Papji
        Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
Nastavte si vlastní barvu pozadí:
Seznamka

Hledám: Parťáka na vyjížďky

05.05.2024
Jezdila jsem často a aktivně. Změna bydliště, přátel a možností vše zhatilo. Ráda bych aktivního parťáka, který by…

Hledám: Cyklistika z Prahy

22.04.2024
Ahoj, hledám cyklistku pro spolujízdy z Prahy ven na kolo, víkendy nebo dle dohody, na pohodu

Hledám: Kamaráda nebo kamarádku na pravidelné vyjížďky

Hledám: Kamaráda nebo kamarádku na pravidelné vyjížďky
21.04.2024
Hledám kamaráda, nebo kamarádku na pravidelné vyjížďky, nejlépe z okolí Prahy 6.

PR články:

[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

252 cyklistů (7 přihlášených)

Kazachstán a Kyrgyzstán 2022 - 4. část

4. část - Chtěla jsem Kyrgyzstán, mám Kyrgyzstán... Podepsaly se na nás únava, hlad a stres, jestli seženeme…
Peggy | 06.05.2024

Kazachstán a Kyrgyzstán 2022 - 3. část

3. část - Krát dvě to mělo bejt Čtvrtý den od startu jsme vjeli do velkoměsta, do Almaty. Zde měly děti…
Peggy | 02.05.2024

Kazachstán a Kyrgyzstán 2022 - 2. část

2. část - Welcome to Kazachstán!   „Tahle země není pro starý!" všimnul si Luděk, když jsme seděli v bufetu…
Peggy | 28.04.2024