reklama

Prosím o radu při výběru typu kola

Ahoj,
po cca 20ti letech se vracím. Jezdím na prehistorickém trekovi který toho už moc nevydrží.

Nejlépe se citím na asfaltu, případně snesu rozbitou/zpevněnou cestu (terén nevyhledávám), a to při rychlostech 20-30km/h - více mi už nedělá moc dobře.

Ten trek má řazení 3/8 a momentálně poměrně úzké silniční pláště nafoukané na 5atm "aby to trochu jelo". Další podstatnou drobností je má aktuální cca 30kg nadváha (při cca 187cm výšky mám 125kg což se předpokládám brzo změní).

Rád bych se porozhlédl po novém kole, co je podle vás vhodné vzhledem k výše uvedenému? Jde mi o základní univerzál se kterým si v pohodě vyrazím na půlden po rozbitých silničkách třeba do orliček, nebudu se bát o rozbitou hubu když pojedu po šotolině nebo na společný výlet s rodinou. Pokud se v budoucnu chutě změní (kdysi dávno jsem měl MTB+silničku) tak to pořeším nákupem jiných biků......

Ve spřízněné cykloprodejně mi jednoznačně doporučili 29" MTB což mě překvapilo ("prý to docela jede pokud se použijí pláště s nízkým valivým odporem"). Schválně jsem ještě na ničem neseděl, všechno má svůj čas a navíc se bojím že bych s takovým kolem mohl odjet domů :-).

Díky moc za radu.

[ Reagovat ] [ Zpět ]
Datum: 29.07.2018
Autor: Jantar
  • Re: Prosím o radu při výběru typu kola

         

    V cykloprodejně asi moc nekecali. 29" je rozměrem kol v podstatě masivnější trek. Takže bude záležet, jaké gumy obuješ a jak nafoukáš.
    Jestli ale budeš chtít víc chrtit po asfaltu, tak by byl vhodnější lehčí trek nebo fitnes. Ta 29" bude dobrá univerzální volba, se kterou se nemusíš bát zahnou na louku, nebo na lesní cestu přes kořeny.

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 29.07.2018
    Autor: ronda
    Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1
    • Re: Prosím o radu při výběru typu kola

           

      Vzhledem k tomu, že rozměr 29" se realizuje na ráfku 28" = 622 mm tím, že dáš masivní plášť o šířce min 2,1" = 54 mm, tak si myslím, že jen těžko budeš shánět plášť s nízkým valivým odporem.
      Samozřejmě můžeš tu 29-ku degradovat na normálního treka 28" a koupit užší pláště s přijatelným vzorkem.

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 30.07.2018
      Autor: vysočina
      Hodnocení: +3 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1
      • Re: Prosím o radu při výběru typu kola

             

        Zřejmě toho o valivém odporu moderních plášťů moc nevíš, když píšeš tohle. Je změřeno, že valivý odpor kvalitního pláště o šírce 2,2" je menší, než obyčejného trekového. Jen si zkrátka připlatíš.
        Taky bych doporučoval 29" kolo. Na tvoji hmotnost na něm nešetřit a nechat si naplést kvalitní kola a dát vzduchovou odpruženou vidlici.

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 30.07.2018
        Hodnocení: +3 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -3
        • Re: Prosím o radu při výběru typu kola

               

          Neměj péči - vím, že teorie praví, že klopný moment širokého pláště je menší než úzkého, ale v reálu jde o dotykovou plochu, která u "terénního pláště" vytváří méně příznivý obrazec dotykové plochy a tedy i méně příznivý klopný moment.

          [ Reagovat ] [ Zpět ]
          Datum: 30.07.2018
          Autor: vysočina
          Hodnocení: +3 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Prosím o radu při výběru typu kola

             

        Muze tam dat nejakeho uzkeho Marathona vylozene na silnici, nebo neco sirsiho MTB s hladkym vzorkem. Uz jen to, ze nebude mit na plasti spalkz do bahna ho vylozene nakopne.

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 30.07.2018
        Autor: ronda
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Prosím o radu při výběru typu kola

               

          Něco takového jsme měl na mysli, kolega terénem nejezdí. Mám podobné požadavky a při mé váze kolem centu používám tyhle pláště:

          https://www.bike-eshop.cz/plaste-silnicni-a...

          Jistě žádný zázrak trvanlivosti, ale dobré jízdní vlastnosti i na mokru a směšná cena oproti 29-kám!

          [ Reagovat ] [ Zpět ]
          Datum: 30.07.2018
          Autor: vysočina
          Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Prosím o radu při výběru typu kola

                 

            Rubena Shitt - horší plášť už jsi mu poradit nemohl.

            [ Reagovat ] [ Zpět ]
            Datum: 30.07.2018
            Hodnocení: +3 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -3
            • Re: Prosím o radu při výběru typu kola

                   

              Když nerozumíš napsanému textu, tak se neztrapňuj komentováním!

              [ Reagovat ] [ Zpět ]
              Datum: 30.07.2018
              Autor: vysočina
              Hodnocení: +3 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -3
              • Re: Prosím o radu při výběru typu kola

                     

                Ale rozumím, ztrapňuješ se tady ty.
                Mimochodem onen úzký Maraton má větší valivý odpor než kvalitní 2,2" plášť, např. Schwalbe Thunder Burt TL.
                Asi jsi nic takového nikdy nejezdil, takže nemůžeš srovnávat.

                [ Reagovat ] [ Zpět ]
                Datum: 30.07.2018
                Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -4
                • Re: Prosím o radu při výběru typu kola

                       

                  Milej malej-jardo - toto ji diskusní fórum a je legitimní, když dva diskutující mají diametrálně odlišné názory a pak si je - ve vší slušnosti - vysvětlí.
                  Jen silně nejistý jedinec začíná oponentní příspěvek osobním výpadem typu: "Zřejmě toho o valivém odporu moderních plášťů moc nevíš, když píšeš tohle.", nebo "Rubena Shitt - horší plášť ..." a zcela pomíjí můj text. Mimochodem, komu jsem nabízel Rubenu a kde doporučoval Maraton?! Opravdu umíš číst a vyhodnotit text - co tím chtěl diskutér říci, a na co se ptal tazatel?! Silně pochybuji a proto diskuzi s tebou končím.

                  [ Reagovat ] [ Zpět ]
                  Datum: 30.07.2018
                  Autor: vysočina
                  Hodnocení: +5 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                  • Re: Prosím o radu při výběru typu kola

                         

                    že se vám do toho motám... nahoře jsi dával odkaz na rubenu shield ;-)
                    vzorek má podobný jako landcruiser od schwalbe.
                    ale rubenu už bych taky nekoupil. co vozím schwalbe, nemusím lepit každý týden. sice jsou o něco dražší, ale ušetřím za lepidlo a fleky :-D

                    [ Reagovat ] [ Zpět ]
                    Datum: 31.07.2018
                    Autor: Bruca
                    Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                    • Re: Prosím o radu při výběru typu kola

                           

                      To je v pořádku, jen se ohrazuji, že bych ho někomu doporučoval, jen jsem reagoval na předchozí příspěvky a dokumentoval na čem jezdím já - hladký střed a figury po stranách.

                      Jinak mám tyto pláště na pěti kolech - z toho dvě e-kola - a od roku 2012 jsem zaznamenal jediný defekt, takže na rozdíl od tebe šetřím jak na pořizovací ceně, tak na lepidlech. :-o
                      Za deště velice pěkně drží stopu.

                      [ Reagovat ] [ Zpět ]
                      Datum: 31.07.2018
                      Autor: vysočina
                      Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                  • Re: Prosím o radu při výběru typu kola

                         

                    To ale není o názoru, to jsou fakta a ty prostě uvádíš nepravdy.

                    [ Reagovat ] [ Zpět ]
                    Datum: 31.07.2018
                    Autor: xtonda
                    Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1
  • Re: Prosím o radu při výběru typu kola

         

    No Merida Crossway XT by nevyhovovala? Žádný superextra zázrak to není, já mám jednoho Crosswaye 10 let, najeto 30000Km a jen jsem vyměňoval spotřebku... teď ho tedy čeká poněkud větší upgrade.. jsem s tím spokojen, mám tedy 92 kilo.

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 30.07.2018
    Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Prosím o radu při výběru typu kola

           

      Taky muzu Meridy chvalit. Akorat je treba mirit do strednich a vyssich rad s TFS ramy. Ty levnejsi maji ramy jen vzhledove podobne, ale o dost slabsi. Jak jsem ale pochopil, s tim by tazatel nemel problem. Tak jen jako upozorneni.
      Je ale potreba pocitat s tim, ze trek je trek a ma urcite omezeni se sirkou plaste. Neni tak humpolacky, ale ani tak univerzalni. V mekci trave, hlubsi sotoline nebo bahne uz se zarezava, na hrubsich kamenech uz ma problem a mimo silnici a hladsi cesty uz to neni ono.
      Na druhou stranu na deravych a zalepovanych okreskach je k nezaplaceni. A kde je vejmolu a livancu hodne bude asi i rychlejsi nez ziletka, pohodlnejsi urcite.

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 30.07.2018
      Autor: ronda
      Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1
    • Re: Prosím o radu při výběru typu kola

           

      Rámy Meridy mají nosnost do 120 kg :)

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 30.07.2018
      Autor: újezďák
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Prosím o radu při výběru typu kola

         

    Ve spřízněné cykloprodejně mi jednoznačně doporučili 29" MTB což mě překvapilo ("prý to docela jede pokud se použijí pláště s nízkým valivým odporem"). Schválně jsem ještě na ničem neseděl, všechno má svůj čas a navíc se bojím že bych s takovým kolem mohl odjet domů :-).-------Taky se mi to kdysi nezdálo jezdil jsem na crosu merida že by tlustý plášt na mtb 29 mohl být lepší líp se odvalovat než uzký crosový ale je tomu tak .Já osobně jsem otestoval několik pláštu máme na to u nás takovou přímo ideální dráhu nebo jak to nazvat.A z Testování vyšel nejlíp plášt WTB Plášť 29 * 2,1' NANO Raptor Comp ten má ve středu pláště tenký vzorek a pěkně se po něm odvaluje ale hladký plášt Schwalbe Big Apple neměl šanci vubec nechtěl se odvalovat je to zajimavé měnily jsme pořád tlaky a nic.

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 30.07.2018
    Autor: smartsam
    Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Prosím o radu při výběru typu kola

           

      Sakra to je smršť :-). No když mi to kolega v práci vysvětloval s těmi širokými plášti tak jsem tomu taky nechtěl věřit, něco na tom bude......... jo a že Merida má rámy do 120kg mě nezajímá, já nechci mít 120kg :-)...

      Kolega mě uvrtává ať se na odpruženou vidlici vykašlu že sám ji za 4 roky neodemkl ani jednou, já teda jeho nadšení nesdílím.
      Co jsem zapomněl napsat je to, že u současnýho treka mi chybí kvalty na sílu - nemůžu se utáhnout.
      Nějaký detaily sem nemá smysl psát, to kdyžtak později napíšu nějaký separátní příspěvek. Jen se zeptám ještě na jedno: vidím že pojmenování Shimano řad je nesmrtelný :-), předpokládám že mi stačí dokoli od Deore nahoru. A nestačí náhodou nižší řady? Předpokladám čím vyšší řada tím lepší pro gramážisty ale výsledek +- stejný, nebo se pletu? Sám mám na kole mix acera/altus/sis a co to vydrželo je neskutečný..... proč to vlastně na kolech míchají, proč není vždy osazená komplet?

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 30.07.2018
      Autor: Jantar
      Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Prosím o radu při výběru typu kola

             

        Odpružená vidlice je snad už standard u všech kol, dokonce bych u horských kol očekával celkové odpružení. Ani nemusí být extra terén, stačí pár kořenů a kamenů v lese a bez pružení je to hodně nepříjemná jízda. U motorek se s celoodpružením počítá automaticky a to jezdí prakticky výhradně po hladké silnici, tak proč by to mělo být u horských kol jinak?!
        Jinak, pláště 27,5+

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 30.07.2018
        Autor: guwavi
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -2
        • Re: Prosím o radu při výběru typu kola

               

          Pokud nekdo vetsinou pelasi po hladsich lesnich cestach, tak ma vyhodnejsi kolo bez zadniho odpruzeni. Celopero je jednak tezsi, druhak vznikaji ztraty pri propruzeni pri zaberu. Motorka ma pro tyhle ztraty dostatecnou vykonovou rezervu. A pri rychlostech motorky by to bylo bez odpruzeni na zabiti.
          Takze srovnavas nesrovnatelne.

          [ Reagovat ] [ Zpět ]
          Datum: 30.07.2018
          Autor: ronda
          Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1
      • Re: Prosím o radu při výběru typu kola

             

        Míval jsem komplet Alivio, ale dřív (po 70.000km) rupnul rám než abych musel měnit řazení, přesmyk nebo přehazku, ty byly pořád původní a nikdy nebyl problém. Teď mám Aceru, natočeno už přes 10.000km a zatím šlape pořád stejně dobře jak to Alivio. Žádné rozdíly ohledně přesnosti nepozoruju. Po těchto zkušenostech bych se nebál ani toho Altusu.

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 30.07.2018
        Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1
      • Re: Prosím o radu při výběru typu kola

             

        Jestli tedy sháníš kolo především jako prostředek hubnutí, tak bych směle doporučil nějaký tradiční jednopřevodový pancéřák - něco takovéhoto (nebo předválku):
        https://www.cyklobazar.cz/inzerat/269905...
        https://www.cyklobazar.cz/inzerat/250892...
        .. tyhle kola by měly mít nosnost ke 140 kilům....
        Na singlspeedu vydáš o 20% energie víc, než na kole s přehazovačkou.... a zezačátku, než si zvykneš budeš trpě a proklínat nákup :)

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 30.07.2018
        Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1
        • Re: Prosím o radu při výběru typu kola

               

          Hele s tím si na mě nepřijdeš, jako kluk jsem takový kolo měl :-)

          [ Reagovat ] [ Zpět ]
          Datum: 30.07.2018
          Autor: Jantar
          Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Prosím o radu při výběru typu kola

                 

            Děda na takovém jel za války z Boskovic ku Břeclavi, podívat se, jestli ještě stojí rodný dům. Nevím jak dlouho to jel, už se nezeptám. A dům stál a stále stojí! :-)

            [ Reagovat ] [ Zpět ]
            Datum: 30.07.2018
            Autor: plusjedna
            Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: Prosím o radu při výběru typu kola

                   

              Ty kola jsou neuvěřitelně pohodlný - dlouhý štreky v kuse nedělaj probém. Já na tom držim průměry kolem 20, 25 podle terrainu a předem zvoleném převodu. Umim i 60 za 2 hoďky :)

              [ Reagovat ] [ Zpět ]
              Datum: 30.07.2018
              Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1
  • Re: Prosím o radu při výběru typu kolahttps://www.meteoskop.cz/p

         

    Do nedávna se zde vedli diskuze,kdy odborníci radily kola 26",osazení min.deore,dvoutalíře a podobně.
    Já mám zkušenost,že osazení Alivio vydrží zatím 35000km.Kdybych kupoval kolo tak při tvé postavě 29" a rám 20-21" a zaměřil bych se na převody.Ty jsou při jízdě pro mě nejdůležitější.Vybral bych 9kolečko s rozsahem 11-36 a talíře 22-32-44.Mám i kolo s 42,celkem dobrý ale je to poznat.Dobrá je vzduchová vidlice a zamykání z řídítek.To oceníš při sjezdech a jízdě po horších cestách.Zamčenou vidlici při sjezdech plynule odemykám.Do kopce je zamčená a odemčená vidlice znatelný rozdíl.Pláště používám WTB nano raptor a jak zde bylo napsáno jedou opravdu dobře a stačí i v lečím terénu.Zkoušel jsem i Schwalbe Hurricane 29/2",po silnici jeli dobře ale v předu kloužou a po 1000km jsem je vyměnil.Značka kola nevím,ale asi to moc velký rozdíl nebude.Osazení stejně je u všech od jedné firmy.

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 31.07.2018
    Autor: jarpal
    Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1
    • Re: Prosím o radu při výběru typu kolahttps://www.meteoskop.cz/p

           

      Jak sleduji aktuální dění, tak čím dál víc se prosazují 27,5 palcová horská kola. A do terénu pak horská kola tzv. 27,5+. Jedná se o kola s širokými pneumatikami.
      Co se týče převodů, prosazuje se jednotalíř a vzadu kazeta s 11 kolečky (u elektrokol s devíti kolečky).

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 31.07.2018
      Autor: guwavi
      Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -2
      • Re: Prosím o radu při výběru typu kolahttps://www.meteoskop.cz/p

             

        Nechci nikomu nutit svůj názor.Jen jsem napsal,jaké kolo bych si na základě svých potřeb a zkušeností pořídil.Terém nevyhledávám,ale nevyhýbám se a někdy to ani nejde.Mám kolo,na kterém teréní úseky a cesty se špatným povrchem bez problémů bezpečně překonám.
        Z obchodního hlediska je výhodné pro firmy prodávat kola 27,5" s omezeným rozsahem převodů,to je jedno nebo dvoutalíř.Kola mají sice menší rozsah převodů ale jsou z pravidla o to dražší.U kola s převody jak jsem výše uvedl máš plný rozsah a v prípadě potřeby můžeš pláště vyměnit za trekové 28".Kola jsou shodná 622, a máš v podstatě dvě kola v jednom.Při koupi dražšího speciálu s jedno nebo i s dvou talířem časem usoudíš,že pro své potřeby nevyhovuje a buď se trápíš s pocitem že jsi in,nebo zakoupíš druhé kolo.
        Aaaa votom to je.

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 31.07.2018
        Autor: jarpal
        Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
Nastavte si vlastní barvu pozadí:
Seznamka

Hledám: Na kole z Prahy do přírody

24.03.2024
Ahoj, hledá se cyklistka pro spolujízdy z Prahy ven na kolo, víkendy nebo dle dohody

Hledám: cyklistku co má hodně volného času

14.03.2024
Hledá se cyklistka na Jónské ostrovy od 7.5. do 13.6. Pobyt v domě přímo u moře, dvě horská elektrokola k…

Hledám: Island, s kolem nebo bez

08.02.2024
Neplánuje někdo letní cestu na Island bez cestovky, s kolem nebo bez? Nemá někdo zkušenost s objetím ostrova na…
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

407 cyklistů (12 přihlášených)

Srpen 2023 – okolo Otavy

Letošní zahraniční výlet nám nečekaně zrušily zdravotní problémy, musely jsme se z cesty vrátit. Po…
Aar | 23.03.2024

Dámská 2023 – okolo Ašského výběžku k nejzápadnějšímu bodu ČR a ještě kousek dál

Letošní Dámská je prémiová, protože tuhle tradici držíme už od roku 2003. Jen jeden rok jsme vynechaly, v…
HMS | 19.03.2024

Jižní hranice

„Tak jsem tady Panímámo, dřív to nešlo.“ Oblíbený citát můj a mého bratra, mně vytanul na mysli 8. září 2023,…
Stanley58 | 02.01.2024