reklama

Kolo mimo osu

Ahoj, na biku jsem zjistil, že mám zadní kolo vůči stavbě o 2,5 mm mimo osu směrem od kazety blíže ke straně s brzdou. Kolo je vycentrované dobře. S plášti 2,25 jsem si toho vůbec nevšiml, až po přezutí na 2,1. V průchodnosti pláště ve stavbě teda problém není, víc jak 2,25 nevyužiju. Je to podle vás velký problém a řešit to v rámci záruky nebo neřešit a jezdit?

[ Reagovat ] [ Zpět ]
Datum: 05.03.2018
Autor: FilipVM
  • Re: Kolo mimo osu

         

    To vycentrování máš kontrolovaný pravítkem ?
    Nebo jak víš, že je ok ?

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 05.03.2018
    Autor: ronda
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Kolo mimo osu

           

      Mám dvoje záplety, ty druhé úplně nové, teď po zajetí i znovu vycentrované a po nasazení pořád stejná odchylka..

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 05.03.2018
      Autor: FilipVM
      Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Kolo mimo osu

         

    a když tam dáš zadní kolo z jiného kola, je to nakřivo taky?
    pokud ano, je to rámem, pokud ne, je to blbě vycentrovaným kolem :)

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 05.03.2018
    Autor: Bruca
    Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Kolo mimo osu

           

      Viz výš, podle mě je to rámem, hlavně koumám, zda to řešit. Zajímá mě názor druhých.

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 05.03.2018
      Autor: FilipVM
      Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Kolo mimo osu

             

        Divný. Pokud by by nějak křivý rám a kolo jelo ve dvou stopách, na širších MTB gumách by to při pohodový projížďce nejspíš vliv nemělo žádný - při divočejší jízdě mohlo mít vliv na skládání kola do zatáček.
        Zvlášť pokud je to kolo nový, snažil bych se zjistit, co má na to vlastně vliv.

        To vyosení pozoruješ kde ? Kde měříš těch 2,5 mm ? Ráfek vůči zadní stavbě nahoře i na dolní vidli stejně ?

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 05.03.2018
        Autor: ronda
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Kolo mimo osu

               

          Ten rozdíl je znatelný ve vzdálenosti ráfku a postranního okraje stavby.

          [ Reagovat ] [ Zpět ]
          Datum: 05.03.2018
          Autor: FilipVM
          Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Kolo mimo osu

                 

            Lepší to poměřovat k holému ráfku. Ale to jsi asi dělal.
            Osobně bych začal tím pravítkem (zdaleka nejjednodušší a rychlé). Kdyby to bylo v cajku, tak bych zul obě kola, posadil je do rámu, bicykl otočil kolama nahoru, srovnal kola do roviny a pozoroval z odstupu, jestli jsou v jedné stopě. Pokud ne, hledal bych asi příčinu v patkách, v rámu.
            Stejně jako dole u středu to švindluje i nahoře u sedlovky ?

            [ Reagovat ] [ Zpět ]
            Datum: 05.03.2018
            Autor: ronda
            Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Kolo mimo osu

                 

            Pokud máš v dosahu nějaký servis, tak to kolo vyndej z rámu a nech přeměřit pravítkem. To udělají hned a snad za to ani nic nebudou chtít. Hned budeš vědět na čem jsi.

            [ Reagovat ] [ Zpět ]
            Datum: 05.03.2018
            Autor: Brahma
            Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Kolo mimo osu

             

        a když tam to kolo nasadíš obráceně (kazeta na opačnou stranu), tak se vychýlí na kterou stranu?

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 05.03.2018
        Autor: Bruca
        Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Kolo mimo osu

         

    Odmontuj nebo jen odehni přehazovačku a nasaď tam to kolo opačně. Pokud je správně vycentrované, tak se ta odchylka na ráfku nehne a je to křivým rámem. Ale já bych spíš očekával sice dobře vycentrované, ale s odchylkou, kolo.

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 05.03.2018
    Autor: Brahma
    Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1
    • Re: Kolo mimo osu

           

      Čili očekáváš nedobře vycentrované. Proto se používá to pravítko, aby šel ráfek přesně na střed náby. Nezávisle na kazetě nebo kotouči.

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 05.03.2018
      Autor: ronda
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Kolo mimo osu

             

        Ano. To pravítko je zapotřebí. Také jsem měl koupené zapletené nové přední kolo, které bylo celé osově posunuté.
        Kdybych teď kupoval zapletené kolo, tak si ho nechám ve kšeftě pravítkem přeměřit.

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 05.03.2018
        Autor: Brahma
        Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Kolo mimo osu

         

    Výplet je zkrátka málo asymetrický. Otázka je, jestli se ještě dá pravá strana víc utáhnout a levá povolit, aniž by někde něco ruplo nebo naopak plandalo. Odpovědět může jedině někdo, kdo umí centrovat a na to kolo si sáhne.

    Můj osobní názor: 2,5 mm vůbec nemá cenu řešit, na jízdních vlastnostech se to nepozná. Jezdím i na horších křivotinách.

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 06.03.2018
    Autor: NightRider
    Hodnocení: +3 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Kolo mimo osu

           

      Divil by ses, co s tím udělá jedna otočka na všech niplech. Na posun o jednotlivé mm to opravdu stačí dávkovat po půlotáčkách.

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 07.03.2018
      Autor: Brahma
      Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Kolo mimo osu

             

        Taky bych to moc neřešil. Moje současné kolo má zadní kyvku kvůli chybně navařenému pouzdru pro hlavní čep, zadní kolo mimo osu zhruba o 10 mm. a jezdím tak vlastně na dvoustopém kole. Ani při vyšších rychlostech nad 30km/h jsem nepostřehl že by to něčemu vadilo, ani v zatáčkách. Jen to blbě vypadá při pohledu zezadu. Ale zatím si toho všimlo jen pár cyklistů perfekcionistů kteří musí mít vše přesné.
        Ono je to asi jako s řidítky která jsou trochu křivě. Když na ně koukáš, vadí ti to. Když na ně nekoukáš, nevadí...:=)

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 07.03.2018
        Autor: bukwa
        Hodnocení: +6 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1
        • Re: Kolo mimo osu

               

          Kolo mimo osu musí být při rychlejším průjezdu zatáčkou určitě znát.
          Křivý řiditka ti vážně nevadí?

          [ Reagovat ] [ Zpět ]
          Datum: 07.03.2018
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Kolo mimo osu

                 

            Ono je to pak o "ochote" nebo "neochote" kola jit do zatacky. Na kazdou stranu trosku jinak. Ale spis se tyhle milimetry projevi n ziletce, nez na mekkem bantamu.

            [ Reagovat ] [ Zpět ]
            Datum: 07.03.2018
            Autor: ronda
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: Kolo mimo osu

                   

              Akorát, že ta ochota k zatáčení se mění dle toho, které kolo zrovna nese víc váhy - vstaneš ze sedla a všechno je trochu jinak. Samozřejmě většinou je víc zatížené kolo zadní, jenže člověk díky tomu neustále jakoby padá k jedné straně - zvyknout se na to dá, ale jen za cenu, že si člověk krapet křiví páteř, aby to těžiště vyrovnal(podvědomě), a na normálním kole se pak cítí divně a poměrně dlouho trvá, než si na něj zvykne.

              [ Reagovat ] [ Zpět ]
              Datum: 07.03.2018
              Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
              • Re: Kolo mimo osu

                     

                Jsem Povaleč a do zatáček jedu v rychlosti víc tělem než rukama....

                [ Reagovat ] [ Zpět ]
                Datum: 07.03.2018
                Autor: bukwa
                Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                • Re: Kolo mimo osu

                       

                  dotaz mimo mísu - Tvé kole se našlo nebo máš nové?

                  [ Reagovat ] [ Zpět ]
                  Datum: 08.03.2018
                  Autor: cibi
                  Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                  • Re: Kolo mimo osu

                         

                    Kolo se bohužel nenašlo. PČR případ odložila, pachatele se nepodařilo vypátrat. Ani městská kamera nepomohla, prý byla zrovna natočená jiným směrem.
                    Kolo mám nové.Mírně upravený prototyp Azub Max.

                    [ Reagovat ] [ Zpět ]
                    Datum: 10.03.2018
                    Autor: bukwa
                    Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
Nastavte si vlastní barvu pozadí:
Seznamka

Hledám: Na kole z Prahy do přírody

24.03.2024
Ahoj, hledá se cyklistka pro spolujízdy z Prahy ven na kolo, víkendy nebo dle dohody

Hledám: cyklistku co má hodně volného času

14.03.2024
Hledá se cyklistka na Jónské ostrovy od 7.5. do 13.6. Pobyt v domě přímo u moře, dvě horská elektrokola k…

Hledám: Island, s kolem nebo bez

08.02.2024
Neplánuje někdo letní cestu na Island bez cestovky, s kolem nebo bez? Nemá někdo zkušenost s objetím ostrova na…
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

401 cyklistů (8 přihlášených)

Srpen 2023 – okolo Otavy

Letošní zahraniční výlet nám nečekaně zrušily zdravotní problémy, musely jsme se z cesty vrátit. Po…
Aar | 23.03.2024

Dámská 2023 – okolo Ašského výběžku k nejzápadnějšímu bodu ČR a ještě kousek dál

Letošní Dámská je prémiová, protože tuhle tradici držíme už od roku 2003. Jen jeden rok jsme vynechaly, v…
HMS | 19.03.2024

Jižní hranice

„Tak jsem tady Panímámo, dřív to nešlo.“ Oblíbený citát můj a mého bratra, mně vytanul na mysli 8. září 2023,…
Stanley58 | 02.01.2024