reklama

Jakou odpruženou vidlici?

Ahoj, mám pár dotazů ohledně odpružených vidlic. Vlastním kolo Kellys axis, starší model ještě bez odpružené vidlice, a uvažuji, že bych ji přeci jen doplnila. Trošku jsem kolem toho už čmuchala a vyhlídla jsem si zatím Suntour NRX 750 Lo. Co říkáte na Suntoury? Bude taková vidlece stačit člověku, který najede zhruba 1500 až 2000 km ročně? Terén jezdím hodně různorodý, od silnice po lesní cestu. Táta mi koupi vidle rozmlouvá, že ji na crossovi nepotřebuju, ale já jsem přeci jen jiného názoru, co myslíte?
Jo a ještě jeden dotázek... Chtěla bych ji koupit přes internet a nejsem si zcela jistá, jestli ji dovedu přidělat, snad kdybych ukecala tátu. Nebo ji mám radši koupit přes zdejšího prodejce a rovnou nechat přehodit? Pak mě vyjde ovšem dráž. Navíc mám trošku obavy, abych nekoupila typ vidle, která mi nepůjde na moje kolo...
Moc a moc děkuji za všechny rady, mějte se tu fajn, díky a ahoj

[ Zpět ]
Datum: 17.05.2006
Autor: Neregistrovaný uživatel (ivuska ([email protected]))
  • Re: Jakou odpruženou vidlici?

         

    ahoj, ja to taky zrovna resim a mam na crossove kolo vybrano toto: Manitou Luxe Super, vaha 1595 g, 2.800,-, nebo Suntour NRX-920, vaha 1640 g, 2.584,-, nebo Suntour NRX-8000, vaha 1580 g, 2.427,-. to jestli ti to bude pasovat na tve kolo zalezi zjistis podle velikosti trubky pro hlavove slozeni, alespo doufam ;-)

    [ Zpět ]
    Datum: 17.05.2006
    Autor: Neregistrovaný uživatel (tomat)
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Jakou odpruženou vidlici?

         

    Byt tebou tak si tu vidli zkusim jak pruzi, jestli na tebe nebude moc tvrda/meka , nevim jak je obtizne sehnat pro tyhle vidlice jine pruziny, mne zajima jen MTB ...
    Montaz neni nijak zvlast obtizna, ale zenske bych to nesveril ;o)
    Jestli ti pujde na kolo zalezi jaky mas typ predstavce (jak je prisroubovan k vidli)(kdyztak si rekni z jakeho roku je tvuj Kellys) a jakou delku krku ma stavajici vidlice.

    [ Zpět ]
    Datum: 17.05.2006
    Autor: Neregistrovaný uživatel (Valinor)
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Jakou odpruženou vidlici?

           

      Ahojte, tak ja jsem narazil na problem rozmeru krcku a vidlice. Mam 4 roky stareho olprana s ramem alu 7005 a nevim co tam je za krcek a hlavove slozeni. Meril jsem prumer sloupku puvodni vidlice, ten je 28,5 mm. Udelal jsem fotky, ktere jsou tady: "http://www.v2atelier.com/ht/data/olpran/thumb... Muze mi nekdo poradit jestli tam muzu dat vidlici Manitou Luxe Super, nebo Suntour NRX-920. Nebo jsem odkazan na starsi RST na rozmer 1"? diky

      [ Zpět ]
      Datum: 17.05.2006
      Autor: Neregistrovaný uživatel (tomat)
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Jakou odpruženou vidlici?

             

        Pokud jsi to změřil dobře, tak 28,6mm je 1"1/8... A to je ta správná velikost, kterou potřebuješ a ve které se dneska dělá většina vidlic...

        [ Zpět ]
        Datum: 17.05.2006
        Autor: Jarda
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Jakou odpruženou vidlici?

               

          Diky za reakci, ja to sice meril uplne na spodnim konci sloupku pod navarko ktera je u spodniho prstence hlavoveho slozeni, ale pocitam ze to je porad ta jedna trubka... Zitra to rozeberu uplne cely a promerim to v rozebranem stavu. Trochu me totiz mate ten puvodni predstave co tam je pouzitej (starej typ na vrchni imbus)...

          [ Zpět ]
          Datum: 17.05.2006
          Autor: Neregistrovaný uživatel (tomat)
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Jakou odpruženou vidlici?

                 

            Bohužel se průměr té trubky mění.na kroužek hl.sl. je dole širší.Ale jak už kdosi psal výše-ten rozměr je nejrozšířenější.A výběr-ten neřešte.U MTB je to hodně složité,u CROSS ne.Nejlepší volba je skutečně ten SR-7500-LO.V levé noze je seřizování pružení-pružinou,v pravé je tlumení olejem a zavírací ventil.Za ty prachy velmi dobrá volba.Levnější pružinové modely jsou těžké a prakticky nefunkční.RST jsou velmi náchylné na vznik vůlí a většinou je mají už z výroby.A to velmi výrazné!!!!A rozměr nejrozšířenější je tedy 1 1/8",systém A-HEAD.Hoďte to na přehození do servisu,je to nejlepší.Bastlit to doma nemá cenu.Je třeba pár přípravků a správně zarovnat.U nás to vyjde cca na 100Kč a je to půl hoďky hotové.A hlavně vám každý dobrý mechanik řekne,jestli vám ta vidle půjde namontovat,aby jste ji nekoupili zbytečně.Na starší kola fakt nemusí jít.

            [ Zpět ]
            Datum: 17.05.2006
            Autor: Neregistrovaný uživatel (merida)
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: Jakou odpruženou vidlici?

                   

              Kde to je "U nas" ? Asi v Praze, ja jsem z Brna. Vetsinou tu v servisech berou od 250,- asi za hodinu. Ale pokud je instalac nove vidlice takovy problem, rad zaplatim "kvalitni servis". Ale kdyz me to bavi : ) ja zas tak levy ruce nema a naradi co nenajdu tak si pujcim, bracha ma uplne vsechno ;)

              [ Zpět ]
              Datum: 17.05.2006
              Autor: Neregistrovaný uživatel (tomat)
              Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
              • Re: Jakou odpruženou vidlici?

                     

                No ono to zase není až taková sranda,protože se na vidli musí nasadit takový kovový kroužek, který jde dost ztuha,dobře dotáhnout méně kvalitní hlavové složení je taky někdy zábava, a navíc se vidle musí většinou nahoře zkrátit, což nemusí rovně zvládnout každý :-) Já myslím, že nechat to namontovat tam, kde to koupíš, vyjde většinou docela výhodně - a nemusíš se starat.

                [ Zpět ]
                Datum: 17.05.2006
                Autor: Neregistrovaný uživatel (Honza)
                Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
              • Re: Jakou odpruženou vidlici?

                     

                ...chtelo by to rezacku na trubky, az ji budes zkracovat krk, to musi byt jako kdyz strihne

                [ Zpět ]
                Datum: 18.05.2006
                Autor: Neregistrovaný uživatel (Psouk)
                Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Jakou odpruženou vidlici?

           

      No ten Kellys je z roku 2004. Takže co myslíte? Spíš aheadovou nebo závitou vidlici na to napasuju? Neví to náhodou někdo... Moc děkuji

      [ Zpět ]
      Datum: 18.05.2006
      Autor: Neregistrovaný uživatel (ivuska)
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Jakou odpruženou vidlici?

             

        A-head vidlice se přidělává pomocí objímky a utažením dvou imbus šroubů. Naproti tomu závitová vidle má jeden imbus šroub přímo v ose krku vidlice.
        Podle toho poznáš, jakou vidlici musíš koupit. Je taky důležité změřit průměr trubky toho krku, jak už psali výše.

        [ Zpět ]
        Datum: 18.05.2006
        Autor: Neregistrovaný uživatel (Roman70)
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Jakou odpruženou vidlici?

             

        Tak bohuzel nikde na netu jsem nenasel fotku tohoto tveho modelu. Ale kdyz se kouknes na stranku co napsal tomat (http://www.v2atelier.com/ht/data/olpran... tak uvidis krasny priklad zavitoveho hlavoveho slozeni. Ahead nema ty dve matice u ramu (jsou tam jen podlozky) a predstavec nema tvar hokejky, protoze krk vidle vede az nahoru.

        [ Zpět ]
        Datum: 18.05.2006
        Autor: Neregistrovaný uživatel (Valinor)
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Jakou odpruženou vidlici?

               

          ahoj, a da se to hlavove slozeni vymenit za verzi ahead, nebo to je uz urceno ramem a nic jineho tam nedam? A jestli to chapu spravne tak pokud tam nic jineho nejde dat, tak musim shanet vidlici se zavitem, v horsim pripade ve verzi 1"? diky

          [ Zpět ]
          Datum: 18.05.2006
          Autor: Neregistrovaný uživatel (tomat)
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Jakou odpruženou vidlici?

                 

            Tak tady uz bruslim na tenkem lede, radsi se zeptej v servisu , ale vymenit by to snad jit melo - zalezi na vnitrnim prumeru hlavove trubky.
            Tady je o hs. spousta info http://www.parktool.com/repair/readhowto.asp?id=68 na konci je tabulka s rozmerama a jestli jsem to spravne pochopil tak pokud bys tam chtel narvat hs. pro 1-1/8" sloupek (coz je dneska standart) tak vnitrni prumer h.t. by mel byt v rozmezi 33.8-33.9.
            Jinak vidle musi byt jak rikas se zavitem a se spravnou tloustkou.

            [ Zpět ]
            Datum: 18.05.2006
            Autor: Neregistrovaný uživatel (Valinor)
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: Jakou odpruženou vidlici?

                   

              ahojte, tak to ma potvrzene ze servisu, hlavove slozeni se zavitem (vnitrni prumer 28,6) se da vymenit za hl. slozeni ve verzi ahead... no a to uz tam pak muzu dat skoro jakoukoli dnes nabizenou vidlici a do budoucan uz nebude problem :) ps: tu Manitou Luxe Super mi v servisu moc nedoporucovali.

              [ Zpět ]
              Datum: 19.05.2006
              Autor: Neregistrovaný uživatel (tomat)
              Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Jakou odpruženou vidlici?

         

    A co Manitou Luxe? Není ještě lepší než Suntour? Jo a co se zamykáním? Asi přeci jen lepší z řidítek co? Asi to přeci jen ještě zvážim co koupit...

    [ Zpět ]
    Datum: 18.05.2006
    Autor: Neregistrovaný uživatel (ivuska)
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Jakou odpruženou vidlici?

         

    Sakra když tak na to teď koukám, kdoví jestli je Manitou Luxe na závit nebo ahead. Jo podle té fotky bych měla mít závit... díky :-) Nemáte někdo náhodou Luxe na závitovým hl. složení?

    [ Zpět ]
    Datum: 18.05.2006
    Autor: Neregistrovaný uživatel (ivuska)
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Jakou odpruženou vidlici?

           

      Manitou de luxe je VYNIKAJÍCÍ odpružená vidlice na krossová kola (pružinová, dá se přitvrdit, zámek nemá - nijak mi ale neschází). Mám ji na Authoru Airlinovi, je to na klasický představec = ahead. Rozhodně ji z vidlic sentůr - RST - manitou pokládám za nejlepší.

      [ Zpět ]
      Datum: 18.05.2006
      Autor: Neregistrovaný uživatel (Ai)
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Jakou odpruženou vidlici?

             

        No jo tak to je blbé... tak budu muset zůstat u Sentoura, mám závitový představec... to naštve.

        [ Zpět ]
        Datum: 18.05.2006
        Autor: Neregistrovaný uživatel (ivuska)
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Jakou odpruženou vidlici?

               

          ja som tento problem riesil pred mesiacom. ak mas to hlavove zlozenie 1"1,8 tak priemer vidly je 28, 6 a priemer predstavca 25,4 . no a taketo vidly robi len suntour. ja som nakoniec kupil NRX 6500 LO 28,6/180 zo zavitom na wheeler. vcelku funguje fajn a stala 1850 CZK.

          [ Zpět ]
          Datum: 18.05.2006
          Autor: Jurki
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
Nastavte si vlastní barvu pozadí:
Seznamka

Hledám: Na kole z Prahy do přírody

24.03.2024
Ahoj, hledá se cyklistka pro spolujízdy z Prahy ven na kolo, víkendy nebo dle dohody

Hledám: cyklistku co má hodně volného času

14.03.2024
Hledá se cyklistka na Jónské ostrovy od 7.5. do 13.6. Pobyt v domě přímo u moře, dvě horská elektrokola k…

Hledám: Island, s kolem nebo bez

08.02.2024
Neplánuje někdo letní cestu na Island bez cestovky, s kolem nebo bez? Nemá někdo zkušenost s objetím ostrova na…
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

298 cyklistů (2 přihlášení)

Srpen 2023 – okolo Otavy

Letošní zahraniční výlet nám nečekaně zrušily zdravotní problémy, musely jsme se z cesty vrátit. Po…
Aar | 23.03.2024

Dámská 2023 – okolo Ašského výběžku k nejzápadnějšímu bodu ČR a ještě kousek dál

Letošní Dámská je prémiová, protože tuhle tradici držíme už od roku 2003. Jen jeden rok jsme vynechaly, v…
HMS | 19.03.2024

Jižní hranice

„Tak jsem tady Panímámo, dřív to nešlo.“ Oblíbený citát můj a mého bratra, mně vytanul na mysli 8. září 2023,…
Stanley58 | 02.01.2024