reklama

Cvrk nezabírá

Zdravím

Začal mi semtam nezabírat cvrk. Vždy na těžším převodu a při větším záběru. O jeden až dva "zuby" to přeskočí a zabere. Rozebral jsem to. Je to 20let staré šimano a 7mi kolečko.

Sundal jsem osičku(rychloupínák) a položil kolo 7mi kolečkem nahoru. Vzal jsem šroubovák a kladivo a v protisměru hodin jsem vyklepal prachovku, která je zároveň doraz na vnější ložiska. Otočením kola 7mi kolečkem dolů kazeta bez cvrku vypadla. Na ořechu je drážka, ve které je kruhová pružinka a ta přitlačuje praporky tak, aby byly směrem od ořechu a mohly zabírat v ozubení v ořechu. Jenže se mi zdá, že ty praporky neodlízají. Že by to mělo odlízat více.

Je to pročištěné. Může být nějak vychozená ta kruhová pružina? Unaví se časem a změkne? Trochu jsem ji přiohnul, ať je menší v průměru. Ale nezabralo to. Všiml jsem si, že v místech, kde se dotýká praporků, že je pružinka trochu jakoby přištíplá. Možná je to vydřené. Ale jsem si skoro jistý, že kdybych v těchto místech pružinku ohýbal, že se to v tom místě zlomí.

Praporky jsou lehce přihoblované zhora. Ale to je buď od toho jak to sem tam přeskočilo, nebo prostě lehký oděr. Misky na ořechu i bříška praporků se mi nezdají nějak zvlášť vychozené. Těžko říct. Mělo by to být zároveň s tím okolím ořechu ty praporky. A jsou. Spíše podezírám tu pružinku.

Dají se tyto pružinky ještě sehnat?

děkuji

[ Reagovat ] [ Zpět ]
Datum: 14.12.2017
Autor: Péro
  • Re: Cvrk nezabírá

Bohužel, co vím tak "střeva" nejdou ani objednat.
    (Shimano centrum)

Ještě se podívej, zda nemáš zaoblený některý zub do kterého praporky zapadají. Pokud ano - tak vzhledem k tomu že je kalený tak zapilovat diamantovým pilníčkem.

[ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 15.12.2017
    Autor: cibi
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1

Jen mne napadá (sedmikolo SH jsem rozebrané neměl)
    neměla by být ta pružina napružená na VĚTŠÍ průměr ?

[ Reagovat ] [ Zpět ]
    Autor: cibi
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1

Je možná únava pružinek+ mírné opotřebení praporků a problém je tu. Pružinky se asi sehnat samostatně dát nebudou- sháněl jsem je před rokem po zlomení a znefunkčnění cvrku bezvýsledně. Buď použít nový ořech, nebo vybrat z nějakého staršího šroub. pastorku- já nakonec koupil nový ořech a je pokoj..

[ Reagovat ] [ Zpět ]
    Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0

Před časem jsem řešil to samé. Na málo používaném starém horákovi se sedmikolem občas nezabraly praporky. Sundal jsem kazetu, rozebral ořech - a příčinou bylo staré mazivo uvnitř. Praporky se prostě občas přilepily a nezabraly. Pomohlo důkladné vyprání všech dílů v benzinu a následné namazání olejem. Při montáži jsem si taky všiml lehce omletých praporků, ale zatím to šlape dobře.
    Jo a kdysi, ještě u favori´táckých vícekoleček, jsem prasklou pružinu nahrazoval drátem z rozpleteného lanka. Fungovalo to stejně dobře, jen se musela trefit správná délka.

[ Reagovat ] [ Zpět ]
    Autor: mildakh
    Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1

to když nezaberou, to je takovéto střílení? :-)
      bráchovi to na starém horákovi dělá taky, ale taky jen na 2 nejtěžší převody (nejmenší pastorky). měl jsem za to, že má vytahaný řetěz, ale po výměně to pokračuje dál... takže zrada je v ořechu? to už mu tam můžu strčit nějaký nový osmičkový a dát novou kazetu (řazení už osmičkové má, to se sedmičkovou kazetou funguje dobře :-)

[ Reagovat ] [ Zpět ]
      Autor: Bruca
      Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0

Pokud to dělá jen na dvou nejmenších, jsou tyto v háji (opotřebené zuby). Pokud by byla vadná volnoběžka, je jedno co tam zařadíš, bude to střílet v celém rozsahu.
        Na určení opotřebení řetězu je nejlépe použít měrku, popř. posuvku; na jetý zuby stačí kouknout - zlobivec bude výrazně jiný (na záběrovém zubu je úbytek materiálu pěkně patrný), oproti málo jetému.

[ Reagovat ] [ Zpět ]
        Autor: iiki

měrku mám, podle ní byl v cajku i ten původní řetěz - druhý zoubek. ale říkal jsem si, co kdyby..

kazeta byla taky skoro nová - měla za sebou jen ten první řetěz

[ Reagovat ] [ Zpět ]

Pokud nejvily zuby znatelné známky opotřebení, může to být i přehazkou. Teď jsem si vzpomenul - minimálně dvakrát sem to potkal - střílení na dvou nejmenších. Zuby mírně jetý, řetěz taky. Vždycky problém řadíci kladky - jednou namotaný vlasy z jedný strany řadící kladky, podruhý kladka obalená vrstvou šmíru (přemazáno, majitele jsem pochválil za skvělou, pěkně tuhou brusnou pastu - oboje vyřadí z funkce plovoucí uložení kladky a to se projeví špatným nabíháním na zuby pastorků.

[ Reagovat ] [ Zpět ]
            Autor: iiki

díky za tip, zkusím na to příležitostně kouknout. zatím doma bráchovo staré kolo visí na háku, pořídil si v létě nové.
              ale i ten starý 26" olpran jezdil super :)

[ Reagovat ] [ Zpět ]
              Datum: 16.12.2017

Spolucestovatelka Pavla Knebla ("Cesta pro nic a za nic") jela do Číny (PRC) na Olpranu (s vícekolečkem).

[ Reagovat ] [ Zpět ]
                Autor: AV

tak pokud rám není shnilý, tak kolu přece nic není :-)
                  jen dneska, pokud nejsi "in" na 29" s odpruženou vidlí, tak na tebe prostě koukají jak na vraha :-D

[ Reagovat ] [ Zpět ]
                  Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0

Horská kola, co jich mám víc, než se "sluší a patří", jsou 26" z doby předhliníkové
                    Na výběr jsou vidlice: duralové, karbonové, "odpružené" a odpružené ...
                    Kam se poděly (nejeté) ocelové vidlice velikosti 28" (29")?

[ Reagovat ] [ Zpět ]
                    Autor: AV
                    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -2

..hejtman Ságner, kterému přinesl batalionsordonanc Matušič ze stanice večerní vydání „Pester Lloydu“, řekl, dívaje se do novin: „Tak vida, ta Weinerová, kterou jsme viděli v Brucku vystupovat pohostinsky, hrála zde včera na scéně Malého divadla..

Tím byla zakončena ve štábním vagónu debata o Itálii..

[ Reagovat ] [ Zpět ]

Hele, to nevím, jen jsem popsal to, co jsem řešil já. To kolo bylo snachy, jezdila na něm jen občas a mě ho přivezla, když už pastorky nezabíraly vůbec.

[ Reagovat ] [ Zpět ]

Ale pokud to dělá jen na nejmenších pastorcích, tak bych to spíš viděl na omletých pastorcích.

[ Reagovat ] [ Zpět ]

Ještě mě napadlo dát kolo do stojanu, přibrzdit zadní kolo a točit klikami. Když se budeš dívat pastorky, měl bys poznat jak na nich řetěz sedí. Na těch omletých by nezapadal do paty zubu, ale byl by spíše u vršku. Porovnej s těmi, na kterých to nestřílí.

[ Reagovat ] [ Zpět ]

To střílení budou nejspíš omleté pastorky nebo převodníky, které ač se to nezdá tak se také opotřebují a je nutné je jednou za čas vyměnit.

[ Reagovat ] [ Zpět ]

převodníky nové, těma to nebude :-)

[ Reagovat ] [ Zpět ]

děkuji všem za podnětné reakce. Sehnal jsem starší zadní kolo s 6ti kolečkem a to jsem vykuchal. v podstatě to bylo asi unavenou pružinou. To jsem vyměnil a nyní to zabírá dobře.

Z toho starého kola jsem si mohl vzít taky řetěz. Ten můj byl na 110(+-) článcích delší o 3články :))) Nyní to jede jak má. Jak jsem někde přejel kotary, tak mi už přeskakoval řetěz po nejmenších ozubených kolečkách. A do toho mi sem tam nezabral cvrk, to bylo v záběru na zabití....

[ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 19.12.2017
    Autor: Péro
    Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
Nastavte si vlastní barvu pozadí:
Seznamka

Hledám: Kamaráda na kolo 50+

13.07.2018
Ráda bych našla zdatného cyklistu / kamaráda vyšší postavy 55 - 60 let na projížďky na kole i na cyklocestování.…

Hledám: kamaráda na zážitky

13.07.2018
Hledám kámoše na kolo, in-line, běh, lyže...na aktivní život...já 45 r.

Hledám: Fajn parťačku na kolo

12.07.2018
Najde se pohodová žena na cyklovýlety po našich cestách i necestách v rekreačním tempu?Já 42/178
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

209 cyklistů (9 přihlášených)

Jak začínal syn jezdit na kole

Koupě dětského kola pro syna a seriál závodů Na kole jezdím už hodně dlouho a k tomuto koníčku jsem dotáhnul…
Kolo-pro | 10.07.2018

Cyklovýlet do srdce Brd, červen 2018

Dlouho jsem se už tak nepobavil a ještě ve spojení s výletem na kole :-D Vyrazili jsme v sobotu 2. června…
Ladama | 26.06.2018

Slovinsko – Julské Alpy – Triglavský národní park

Stejný termín, stejná cestovní kancelář, v únoru obsazujeme poslední volná místa a těšíme se do nepoznané…
HMS | 12.06.2018