reklama

jak poznat sjetý ráfek

Jak prosím poznám sjetý ráfek? Na silničce mám na nich najeto 15 000 km, gumičky měním pravidelně.

[ Reagovat ] [ Zpět ]
Datum: 14.07.2017
Autor: Jaaaan
  • Re: jak poznat sjetý ráfek

         

    Myslíš probrzděný? Já to normálka měřím šuplerou přes váleček. http://www.nakole.cz/images/f/diskuse/ab/l...

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 14.07.2017
    Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: jak poznat sjetý ráfek

           

      Dobrá metoda. Kde ale vzít data, kolik je u kterého ráfu ještě ok a kolik je na výměnu ?
      Měnil jsem jen jednou na treku a to jsem bral spíš okometricky, pocitově. Prostě ta koryta už byla podivně hluboká...

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 14.07.2017
      Autor: ronda
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: jak poznat sjetý ráfek

           

      Nojo, tohle je príma měření, ale musíš sundat plášť. Chtělo by to dokázat to měřit bez téhle rozborky. Dalo by se to měřit obě strany ráfku naráz šuplérou přes oba ráfky a pášť, ale to bys to musel předem změřit na novém ráfku, jakou máš vnější šířku ráfku a hlavě si to někam zapsat. Jak se to bude sjíždět, tak se bude ta vnější šířka zmenšovat.
      U ráfku s testovacím vrypem poznáš sjetí po vymizení toho vrypu. Běžně se to testuje tím, že ten ráfek praskne a udělá se na něm boule. S povolenou brzdou se dá většinou dojet. Pokud se to stane za horka při dlouhém brzdění, tak se takový ráfek dokáže úplně pokroutit a je to třeba centrovat, aby se dalo vůbec dojet.

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 14.07.2017
      Autor: Brahma
      Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1
      • Re: jak poznat sjetý ráfek

             

        tak přední ráfek by měl být netknutý (nebo já předníma brzdama nebrzdím, takže můj bude)

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 14.07.2017
        Autor: Jaaaan
        Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1
        • Re: jak poznat sjetý ráfek

               

          Při tvých nájezdech a tvých průměrkách nebrzdíš přední ?? No, tvůj anděl strážnej nemá jednoduchou robotu...

          [ Reagovat ] [ Zpět ]
          Datum: 14.07.2017
          Autor: ronda
          Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: jak poznat sjetý ráfek

               

          Ve sjezdech to rveš přes zadní? No ty si ďábel, co na to plášť? A co brzdná dráha, vejdeš se do zatáčky?

          [ Reagovat ] [ Zpět ]
          Datum: 14.07.2017
          Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: jak poznat sjetý ráfek

                 

            Od dětství mám zafixované, že brždění přední brzdou neskončí dobře. Tak to nedělám. Jesti je to dobře nebo špatně nevím. Zadní plášť je sjetý vždycky víc, jak jinak.

            [ Reagovat ] [ Zpět ]
            Datum: 14.07.2017
            Autor: Jaaaan
            Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -2
            • Re: jak poznat sjetý ráfek

                   

              Nechápu ale jak se bez přední brzdy srovnáš do zatáček, já bych neměl šanci a to vůbec nemám špatné brzdy a plášť mám určitě širší než ty. Jedině začít brzdit zbytečně brzo, ale to se jednak snižuje průměr, ale hlavně radost z jízdy mizí.
              Ještě je možné že bys zatáčky bral po oušku bez brzdy v duchu "kdo brzdí prohrává" :-))

              [ Reagovat ] [ Zpět ]
              Datum: 14.07.2017
              Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: jak poznat sjetý ráfek

                   

              Na silničce se kromě výjimečných situací brzdí oběma současně, pracuje se s těžištěm. Přední kolo má větší účinnost, protože jde na něj větší váha. Když brzdíš jen zadkem, taháš ho za sebou s malou účinností.
              Na horácovi je to snad ještě markantnější, zadní brzda je důležitá spíš kvůli kormidlování, balancování, manévrům i do kopce při záběru.

              [ Reagovat ] [ Zpět ]
              Datum: 14.07.2017
              Autor: ronda
              Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
              • Re: jak poznat sjetý ráfek

                     

                Ty si do kopce na horácovi přibržďuješ zadní brzdou? Proč? Když se ti zvedá přední kolo?

                [ Reagovat ] [ Zpět ]
                Datum: 14.07.2017
                Autor: Brahma
                Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                • Re: jak poznat sjetý ráfek

                       

                  To musíš zvládnout přenesením váhy. Zadní brzda je dobrá při přejezdu nějakých nerovností pro srovnání balancu a směru. Nepředstavuj si to ale jako zarafnutí natvrdo, to bys šel dolů hned. Jen lehký cvrnknutí o páčku, nebo kraťoučký lehký přibrzdění, citovka. Zrovna tak pomalé balancování v ostré zatáčce. Když to nedáváš jako borci smykem, nebo s nadhozením kola, musíš holt potupně kormidlovat, balancovat a zatáčkou se prokejvat :-)

                  [ Reagovat ] [ Zpět ]
                  Datum: 14.07.2017
                  Autor: ronda
                  Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                  • Re: jak poznat sjetý ráfek

                         

                    Aha, tak takhle ostrou zatáčku, pokud to nestačí projet opatrně krokem už nedám. Prostě pak dám nohu na zem i s tím, že už se možná do kopce nerozjedu, protože klipsny. Ono by to pro mne v takovém kopci stejně skončilo jen někde o kousek dál. No a ve směru dolů jsem se smykem v terénu točit nikdy neodvážil. Musím to někdy zkusit.

                    [ Reagovat ] [ Zpět ]
                    Datum: 14.07.2017
                    Autor: Brahma
                    Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: jak poznat sjetý ráfek

             

        Měřím obvykle, když dělám zimní údržbu a mám ten plášť sundaný. Podle toho co je namalované na ráfku. A ráfky na kterých to namalované není nekupuju. Protože i kdybych si to změřil na novém a někam napsal tak už po týdnu nevím kam sem to zapsal a po měsíci už nevím ani, že jsem to měřil.
        Měnil jsem zadní po 15000 km a přední po 24000 km. Obojo preventivně, když už se ty hodnoty dostaly na limit 1,1 mm.

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 14.07.2017
        Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: jak poznat sjetý ráfek

               

          A je to tady. Takže rozumný dolní limit stěny duralového ráfku je asi 1mm.

          [ Reagovat ] [ Zpět ]
          Datum: 14.07.2017
          Autor: Brahma
          Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: jak poznat sjetý ráfek

         

    Měnil jsem na horákovi jednou za 10let, zhruba po 50tis. km. Byl ale obroušen totálně :-)

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 14.07.2017
    Autor: Bobbob
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: jak poznat sjetý ráfek

         

    Co zkusit poslat dotaz výrobci? Určitě na to mají tabulky....

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 14.07.2017
    Autor: mildakh
    Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: jak poznat sjetý ráfek

           

      Ve slušném servisu by to taky měli vědět.

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 14.07.2017
      Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: jak poznat sjetý ráfek

           

      Děkuji za hezký obrázek, marně jsem doufal, že to takhle dělat nebudu muset. Bohužel se ráfky nesjíždí rovnoměrně, tedy ne vždy je to nejvíce sjeté v místě kontrolní drážky. Tak holt taky budu muset. Děkuji.

      Jestli se nepletu, výrobci uvádí právě ten 1 mm. Nechci to teď hledat, ale protože mne tento problém už delší čas straší, tak jsem při svém hledání tento údaj už několikrát potkal.

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 14.07.2017
      Autor: MiBo
      Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: jak poznat sjetý ráfek

         

    Remerx lepí na ráfky samolepky s přesně rozkreslenými kótami, kolik se má kde naměřit. Jestli si dobře pamatuju, minimum tloušťky stěny je 1,1 nebo 1,3 mm, ale záleží na konkrétním typu.

    Jinak jako přibližné vodítko funguje to, že dokud jsou boky ráfku víceméně rovné a rovnoběžné, je to OK. Jakmile je v nich na pohmat cítit koryto a vršky se jim rozevírají do stran, mají dost.

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 14.07.2017
    Autor: NightRider
    Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: jak poznat sjetý ráfek

         

    Jak to všeci děláte, že ráfek dřív probrzdíte než narazíte? :-(

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 14.07.2017
    Autor: Joe-CUBE
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1
    • Re: jak poznat sjetý ráfek

           

      naražený ráfek jsem už měnil taky, spolu s ohlou sedlovou trubkou . Ještě jak jsem jezdil na klasice, tak jsem takhle naklepal ráfek i se sedlovkou na těch odvodňovacích kanálkách na horských cestách.

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 14.07.2017
      Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: jak poznat sjetý ráfek

             

        Musíš ty strouhy skákat a ne do každé spadnout.

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 15.07.2017
        Autor: Brahma
        Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: jak poznat sjetý ráfek

               

          to já už potom věděl, že stačí zvednout prdel ze sedla a tlumit to stehnama, jenže než na to došlo bylo naklepáno :-p

          [ Reagovat ] [ Zpět ]
          Datum: 15.07.2017
          Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
Nastavte si vlastní barvu pozadí:
Seznamka

Hledám: Na kole z Prahy do přírody

24.03.2024
Ahoj, hledá se cyklistka pro spolujízdy z Prahy ven na kolo, víkendy nebo dle dohody

Hledám: cyklistku co má hodně volného času

14.03.2024
Hledá se cyklistka na Jónské ostrovy od 7.5. do 13.6. Pobyt v domě přímo u moře, dvě horská elektrokola k…

Hledám: Island, s kolem nebo bez

08.02.2024
Neplánuje někdo letní cestu na Island bez cestovky, s kolem nebo bez? Nemá někdo zkušenost s objetím ostrova na…
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

322 cyklistů (0 přihlášených)

Srpen 2023 – okolo Otavy

Letošní zahraniční výlet nám nečekaně zrušily zdravotní problémy, musely jsme se z cesty vrátit. Po…
Aar | 23.03.2024

Dámská 2023 – okolo Ašského výběžku k nejzápadnějšímu bodu ČR a ještě kousek dál

Letošní Dámská je prémiová, protože tuhle tradici držíme už od roku 2003. Jen jeden rok jsme vynechaly, v…
HMS | 19.03.2024

Jižní hranice

„Tak jsem tady Panímámo, dřív to nešlo.“ Oblíbený citát můj a mého bratra, mně vytanul na mysli 8. září 2023,…
Stanley58 | 02.01.2024