reklama

MTB 29 HT cca 45tis. - výběr mezi Merida vs Giant vs Specialized

Hezký den,

rád bych Vás požádal o radu a názor ohledně výběru MTB kola pro mou osobu.

Výška cca 185cm, váha lehce přes 100kg, určení 70% asfalt, pevnější podklad, 30% polní a lesní cesty, atp. Nejsem žádnej závodník, zamlada jsem jezdil hodně, s věkem postupně skoro vůbec a nyní bych se rád vrátil po letech na kolo. Takže spíš víkendové ježdění (+/- 60km denně), občas v týdnu kratší vyjíždy (cca 20km).

Víceméně jsem skončil u výběru HT a hliníkový rám, kola 29. Přijde mi, že FULL neuživím a zdržoval by mě na pevných cestách, Carbon v této cenové relaci není asi výhodou, a asi i k mé váze mi přijde vhodnější :) Ale mohu se mýlit.

Po dlouhém čtení a vybírání (jako totální laik a někdo kdo se v tomto neorintuje už řádu desítek let) jsem skončil u zůženého výběru níže:

Specialized Epic HT
https://www.specialized.com/cz/cs/men/bikes...

Giant Fathom 29er 0
https://www.giant-bicycles.com/cz/fathom-29er-0

Merida Big.nine 900
http://www.merida-bike.cz/horska-kola/bignine...


Který z nich by jste mi spíše (ne)doporučili a proč, případně jestli jsou v nich nějaké zásadní rozdíly a/nebo nedostatky a slabiny jako takové anebo v některých komponentech. Nebráním se případně ani doporučení jiného kola, lepšího složení a vybavení v podobné cenové relaci, tj. cca 45k. V případě hodně velkého kvalitativního skoku směrem nahoru a vysvětlení proč by to pro mě byla výhoda, jsem ochoten jít až na 55–60k.

Díky moc za pomoc

[ Reagovat ] [ Zpět ]
Datum: 04.07.2017
  • Re: MTB 29 HT cca 45tis. - výběr mezi Merida vs Giant vs Special

         

    Pro to, co chceš jezdit je v téhle cenové relaci v podstatě každé kolo víc než v pohodě. Není kam šlápnout vedle.
    Takže vybírej spíš podle vkusu a podle pocitu. I kdyby sis chtěl kolo kupovat přes e-shop, dej si tu práci a oběhni pár krámů a okoukni ta kola v reálu, alespoň si na ně v prodejně sedni. Může být, že geometrie některého kola ti bude sedět víc, jiná míň.
    A pak ještě jedna poznámka - kola některých značek, např. Specialized nebo Cannondale jsou takříkajíc "prémiová", takže za srovnatelné parametry a komponenty si připlácíš trochu víc (u drahých kol to má smysl, díky vlastnostem rámů, vidlic atd.), obráceně za stejnou cenu je ten Specialized oproti odkazovaným konkurentům trochu slabší.
    Ale - i tak je to kolo pro tvé užití víc než dobré. Takže pokud by ti sedlo a geometrií nejvíc vyhovovalo, ber ho, určitě špatně nekoupíš.

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 04.07.2017
    Autor: ronda
    Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1
    • Re: MTB 29 HT cca 45tis. - výběr mezi Merida vs Giant vs Special

           

      Díky moc za reakci.
      "Všechna kola jsou v pohodě a pro mé užití dobré." Možná bych tedy postavil otázku jinak, které z uvedených za dané peníze poskytuje "největší" přidanou hodnotu?
      Protože třeba právě ten Spešl mi přijde trošku "divokej" co se týká komponent, proto ačkoliv se mi líbí, tak se mi do něj moc nechce ...a to ho myslím dokážu sehnat pod 40k
      Merida co já vím měla v minulosti problémy s kvalitou, pak se to stabilizovalo, ale ... nevím
      Giant mi vyšel jako jediný zbývající kolo, které má trošku čiště udělané složení komponent

      Vím, že připlácím za značky, ale prostě mi přijde ok si připlatit za kvalitní rám od stabilní značky.

      Kola si samozřejmě zkusím půjčit a vyzkoušet - to k té geometrii.
      Čemu ale vůbec nerozumím je kvalita použitých vidlic a výpletů a kol.
      Jak jsou na tom mnou zminovaná kola, uměl by jsi srovnat?

      díky moc

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 05.07.2017
      Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: MTB 29 HT cca 45tis. - výběr mezi Merida vs Giant vs Special

         

    Kouknul jsem na kola z Tvého výběru. Překvapilo mě, že je Spešl taková "komponentová skládanka". Já bych preferoval kompletní sadu od jednoho výrobce a jedné řady. To ta Merida i Giant mají /Sh XT). Spešl vypadá, jako by probrali sklad a vzali co bylo zrovna po ruce.

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 04.07.2017
    Autor: mildakh
    Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: MTB 29 HT cca 45tis. - výběr mezi Merida vs Giant vs Special

           

      Jak jsem psal, museli ušetřit "na značku", takže vyrovnanou sadu, jako u těch ostatních je potřeba hledat o nějakou tu tisícovku výš.
      Ale když v tom není žádný Altusový balast, neměl by být žádný problém.

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 04.07.2017
      Autor: ronda
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1
  • Re: MTB 29 HT cca 45tis. - výběr mezi Merida vs Giant vs Special

         

    Určitě to chce vyzkoušet. Ten Giant se mi moc líbí, nedávno jsem jej okukoval. Čistě subjektivně bych ale za 45 k kolo na hliníku nebral. Okolo 50 k se totiž už dají sehnat slušná kola na karbonu, což je přeci jen už skok výš. Třeba jen kvůli pohodlí. Za všechny např. https://www.cyklonemcik.cz/zbozi/kolo-superior... Pokud bych neměl ambici na karbon, tak to bych ušetřil 10 k a vzal třeba nižší Giant na axonu a slx a rozdíl podle mě na své ježdění nepoznáš https://www.giant-bicycles.com/cz/fathom-29er-1... Ale 100 lidí 100 názorů.

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 05.07.2017
    Autor: FilipVM
    Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: MTB 29 HT cca 45tis. - výběr mezi Merida vs Giant vs Special

           

      To je právě otázka, moc prostě nevěřím tomu, že na carbonu seženu slušný kolo za 50k, jak píšeš.
      Půjde spíše k 70k a bude tam začínat.

      Např. Merida BIG.NINE 4000 je rovněž za 45k, ale prostě tomu nějak nevěřím.

      Navíc přidaná hodnota carbonu je pro mě otázkou, v téhle ceně to o moc lehčí nebude, navíc zda to při mé jízdě vůbec poznám.
      Proto mi přijde (aktuální názor, může být špatný) vhodnější koupit špikový alu rám a to i s ohledem na mou hmotnost a pak taky, že s tím někde můžu třísknout a je po carbonu :)

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 05.07.2017
      Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: MTB 29 HT cca 45tis. - výběr mezi Merida vs Giant vs Special

             

        Tak na pohodlí to znát bude. Mrkni na canyon, tam mají teď velké slevy v karbon řadě
        https://www.canyon.com/cs/mtb/exceed/exceed-cf...
        https://www.canyon.com/cs/mtb/exceed/exceed-cf...

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 05.07.2017
        Autor: FilipVM
        Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: MTB 29 HT cca 45tis. - výběr mezi Merida vs Giant vs Special

               

          Díky.
          Tak popravdě už jsem tam koukal (ne na carbon) a zaujala mě spíš varianta "ušetřit" a jít trošku dolu s komponentami XT --> XLS, viz: https://www.canyon.com/cs/mtb/grand-canyon...

          Jenže problém je, že tuto značku neznám (kvalitativně) a dále ji bohužel asi není kde vyzkoušet ...

          [ Reagovat ] [ Zpět ]
          Datum: 05.07.2017
          Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: MTB 29 HT cca 45tis. - výběr mezi Merida vs Giant vs Special

                 

            Je to ověřená a dost dobrá značka, nemusíš mít obavu. Jde jen o tu správnou velikost a to musíš podle rozměrů a tabulek.

            [ Reagovat ] [ Zpět ]
            Datum: 05.07.2017
            Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: MTB 29 HT cca 45tis. - výběr mezi Merida vs Giant vs Special

                   

              btw. to mě spíš zaujal ten Canyon na Carbonu v nížší (Shimano) verzi, rám je stejný, rozdíl pouze vidlice a sram vs shimano (nyní XLS)

              https://www.canyon.com/cs/mtb/exceed/exceed-cf...

              za cenu 42k to nezní špatně a je tu hned další kandidát do výběru, jenže to pak rovnou můžu zařadit i Meridu 4000 za 40k

              http://www.merida-bike.cz/horska-kola/bignine-4000

              Takže ted mám ve výběru pouze o další dvě kola navíc :)

              [ Reagovat ] [ Zpět ]
              Datum: 05.07.2017
              Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
              • Re: MTB 29 HT cca 45tis. - výběr mezi Merida vs Giant vs Special

                     

                Canyon i Merida jsou dobrá kola s dobrým vybavením. Jde jen o to si vybrat správně velikost. A pro to co chceš jezdit, tak je celkem jedno, které si vybereš, kola jsou pro to nadstandardně vybavená, chybu neuděláš.

                [ Reagovat ] [ Zpět ]
                Datum: 05.07.2017
                Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
Nastavte si vlastní barvu pozadí:
Seznamka

Hledám: Na kole z Prahy do přírody

24.03.2024
Ahoj, hledá se cyklistka pro spolujízdy z Prahy ven na kolo, víkendy nebo dle dohody

Hledám: cyklistku co má hodně volného času

14.03.2024
Hledá se cyklistka na Jónské ostrovy od 7.5. do 13.6. Pobyt v domě přímo u moře, dvě horská elektrokola k…

Hledám: Island, s kolem nebo bez

08.02.2024
Neplánuje někdo letní cestu na Island bez cestovky, s kolem nebo bez? Nemá někdo zkušenost s objetím ostrova na…
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

473 cyklistů (6 přihlášených)

Srpen 2023 – okolo Otavy

Letošní zahraniční výlet nám nečekaně zrušily zdravotní problémy, musely jsme se z cesty vrátit. Po…
Aar | 23.03.2024

Dámská 2023 – okolo Ašského výběžku k nejzápadnějšímu bodu ČR a ještě kousek dál

Letošní Dámská je prémiová, protože tuhle tradici držíme už od roku 2003. Jen jeden rok jsme vynechaly, v…
HMS | 19.03.2024

Jižní hranice

„Tak jsem tady Panímámo, dřív to nešlo.“ Oblíbený citát můj a mého bratra, mně vytanul na mysli 8. září 2023,…
Stanley58 | 02.01.2024