reklama

Výměna vidlice

Ahoj, plánuju přesun stávající vidlice na kolo přítelkyně a koupi nové vidle na své kolo. Jelikož se v tom moc nevyznám, chci se ujistit ve výběru u zkušenějších, hlavně jestli je vybraná vidle kompatibilní s mým kolem, ať neobjednám blbě.

Chtěl bych tuto ve verzi ahedset:

http://www.tuning-test.cz/index.php/27-5/epicon...

Moje kolo:

http://www.bike-forum.cz/foto/detail/42553...

Díky.

Filip

[ Reagovat ] [ Zpět ]
Datum: 29.10.2016
Autor: FilipVM
  • Re: Výměna vidlice

         

    Už jsem z toho trochu vypadnul, techniku už moc nesleduji, ale tak nějak bych se trochu bál těch 140mm zdvihu. Rám kola je stavěný na 100mm a kdysi dávno bylo nepsaným pravidlem, že se mohlo skočit maximálně o stupínek výše či méně. Čili na 120mm nebo naopak 80mm. V jiném případě to už podstatně změnilo geometrii (z toho plynoucí jiný posaz jezdce, stabilitu a ovladatelnost kola apod.) a při použití moc velkého zdvihu už to mohlo mít i neblahý vliv na síly působící na samotný rám kola, který na to není projektovaný.

    Jak to je ale dnes, to by tady mohl upřesnit někdo opravdu znalejší, takže mne zas neber úplně za slovo.

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 29.10.2016
    Autor: Jarda
    Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Výměna vidlice

           

      U mojí vidlice můžu měnit zdvih právě v tomhle rozmezí 100 - 140 mm. Geometrie se mění teda brutálně, nižší zdvih nepoužívám nikdy. Ale je fakt, že to kolo mělo tuhle vidli už z výroby, takže na to asi optimalizované. Jak je to s dodatečnou výměnou taky netuším.

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 29.10.2016
      Autor: ronda
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Výměna vidlice

             

        Já mám rám původně dělaný na tuhé vidle a vidlice se zdvihem 63mm. Mám tam Raidona 100mm.
        Když mám navíc dítě v sedačce, vypadá to přibližně takto.

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 29.10.2016
        Autor: Joe-CUBE
        Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Výměna vidlice

             

        Já jsem z toho pochopil, že ten zdvih je nastavitelný, takže lze pevně nastavit těch 100 mm. I ostatní nabízené vidlice tam mají uveden zdvih v různých rozsazích.
        Z těch epixonů je tam ještě tato s rozsahem 100 - 120 mm.
        http://www.tuning-test.cz/index.php/27-5/epixon...
        Vidlici neměním z důvodu změny zdvihu, ale přítelkyně by si vzala tu současnou, protože má pružinovou xcr a já bych tam chtěl hodit toho epixona z tuning testu, protože by to měly být, co jsem načetl, slušné vidlice a taky je asi o půl kila lehčí, než ta co mám.

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 30.10.2016
        Autor: FilipVM
        Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Výměna vidlice

               

          Musíš vidlici vybírat podle typu krku - a-head nebo tapared,a podle typu přední osy - rychloupínák nebo pevná osa.

          [ Reagovat ] [ Zpět ]
          Datum: 30.10.2016
          Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Výměna vidlice

                 

            Na moje kolo (viz link) patří ta ahead, ne? Ohledně upevnění počítám s přepletením, novým nábojem a 15 mm pevnou osou, což mi z původního dotazu vypadlo. Zajímá mě právě, jestli mám zohledňovat ještě nějaký faktor, nebo za splnění podmínky úpravy kola na pevnou osu, můžu vzít tu odkazovanou vidlici v ahead verzi.

            [ Reagovat ] [ Zpět ]
            Datum: 30.10.2016
            Autor: FilipVM
            Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Výměna vidlice

                 

            Nevím, nevím - ale a-head a tapered jsou něco jako jabka a hrušky: tapered = kónický krk (dole širší, nahoře užší), ahead = týká se představce. Nebo se mýlím? Poučte starce! :-)
            (jinak tazatel tam má - aspoň jak to vidím já - klasický rovný sloupek 1 1/8")

            [ Reagovat ] [ Zpět ]
            Datum: 30.10.2016
            Autor: Airline
            Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: Výměna vidlice

                   

              Jo, dobrý, starci se už rozsvítilo, poučovat nemusíte :-)

              [ Reagovat ] [ Zpět ]
              Datum: 30.10.2016
              Autor: Airline
              Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1
Nastavte si vlastní barvu pozadí:
Seznamka

Hledám: Kamarádku

16.04.2024
Samotnému se jezdí špatně,hledá se holka na kolo,na věku nesejde.

Hledám: Další parťáky do skupiny - cykloturistika

16.04.2024
Ahoj, hledají se další cyklisté do party z Pardubic a okolí … Věk cca 50 - 60r. … Na pohodu :-)…. WhatsApp 737 184…

Hledám: Parta cyklistů z Prahy

15.04.2024
hledá další do party. Od dubna do září jezdíme 1x za měsíc víkend natěžko, v srpnu máme cykloexpedici na 14 dnů.…
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

272 cyklistů (13 přihlášených)

Z Linze do Budapešti přes Alpy

Linz - Budapešť, 2. - 14. 7. 2023 Po velkém úspěchu s cestou z Bratislavy do Splitu a mém sólu kolem Polska,…
Monolema | 16.04.2024

Podél sobích plotů a přes březové lesy až do nitra bažin

Evropská dálková trasa E1 Evropská dálková trasa E1, nebo jen E1, je jednou z evropských dálkových tras…
šíp | 14.04.2024

Srpen 2023 – okolo Otavy

Letošní zahraniční výlet nám nečekaně zrušily zdravotní problémy, musely jsme se z cesty vrátit. Po…
Aar | 23.03.2024