reklama

Nové destičky málo brzdí

Dobrý den.
Na svém kole mě připadlo, že původní brzdičky osazeny výrobcem kola málo brzdí. Po delším brždění z kopců se unavily a už moc nebrzdily. Po cca 700 Km jsem se rozhodl na výměnu. Na doporučení i prdejce i více lidí, jsem zakoupil destičky Goldfren 813 Shimano Deore.
Vše jsem odmastil zakoupeným odmaš'tovačem na brzdy, vyměnil destičky. Ale zdá se mi, že nebrzdí skoro vůbec. Zatím jsem ujel jen na zkoušku pár km po rovině. Myslíte, že z kopce se zajedou? Podotýkám kopce v Krkonoších máme všude kolem, takže A't jedu kamkoliv, je to stále do kopce, nebo z kopce a jsou opravdu dlouhé. Třeba 2 km.

Díky všem za rady

[ Reagovat ] [ Zpět ]
Datum: 06.09.2016
Autor: marcoo
  • Re: Nové destičky málo brzdí

         

    Počítej s tím, že nové desky si někdy musí sednout. Některé berou hned, jiné chvíli sotva brzdí. Zvlášť jestli máš už krapet projetej kotouč (gramodeska), tak nová destička nebrzdí celou plochou, ale vlastně jen minimem plochy, jen na těch výstupkách na kotouči. Teprve probrzděním nových destiček "do tvaru plochy kotouče" sednou celou plochou a začnou brzdit pořádně. Tak opatrně a chvilku trpělivosti.

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 06.09.2016
    Autor: ronda
    Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Nové destičky málo brzdí

           

      to jsou fakt kotoučové brzdy takové shity? že si samy určujou kdy začnou brzdit a zda vůbec?

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 06.09.2016
      Hodnocení: +3 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1
      • Re: Nové destičky málo brzdí

             

        A myslíš si, že ráfkové, nebo bubnové jsou na tom líp ?? Všechny jsou na třecím principu a ideální stav je nové na nové, s krátkým záběhem.
        Každá starší projetá třecí plocha se bude s novou destičkou, paknou, nebo gumkou chvilku hledat.
        Taky záleží, co od toho očekáváš. Z rychlosti 15 na rovině tě na pohodu zašlajfuje hned i nová deska na mizerným kotouči. V pořádným padáku už rozdíl nezajeté snadno poznáš.
        Ale je to všechno fyzika, mechanika, to neojebeš. Neni to o shitovosti, takhle to prostě funguje.

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 06.09.2016
        Autor: ronda
        Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Nové destičky málo brzdí

               

          Ráfkové mi přijdou že brzdí už od nasazení. Jak jsou pružnější a je tam vakl, tak si nějak sednou hned a nemusí se čekat. (tím samozřejmě nezpochybňuji jiné nevýhody, které ráfkové brzdy mají)

          [ Reagovat ] [ Zpět ]
          Datum: 06.09.2016
          Autor: JendaH
          Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Nové destičky málo brzdí

                 

            Zabíhání bude jiné, bude vykazovat jiný průběh, ale to nedosedání ploch a snížená účinnost jsou prostě zákonité.

            U těch (slušnějších, "měkčích") špalků je možná průběh rychlejší, snáze se chytnou, zbrousí, dostanou se na svoje maximum - které je ovšem podstatně nižší oproti kotoučům. Desky k němu jdou možná o chvilku dýl, ale k vyšší účinnosti.
            To je ale jen dohad, je to rozdílné, kus od kusu. Záleží na kvalitě a stavu kotouče, výkonu brzd, materiálu a kvalitě desek, terénu, prostředí...

            [ Reagovat ] [ Zpět ]
            Datum: 06.09.2016
            Autor: ronda
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: Nové destičky málo brzdí

                   

              no já mám taky pocit, že ty ráfkové brzdí od novoty hned dobře. Ale je to osobní pocit. Spíše mám pocit, že když vyměním špalky, tak musím brzdit víc s citem.
              Mě zarazilo to, že u kotoučovek, se kterýma nemám žádné zkušenosti, dojde k jevu, že ti brzda po výměně destiček brzdí málo. Vždycky jsem měl pocit, že kotoučovky jsou naopak účinnější než ráfkové brzdy. Podle toho co píšeš, tak hlavní výhoda kotoučovek je v tom, že se kotouč očistí od nečistot v terénu rychleji než zasrané ráfky. A taky, že se při opotřebování kotouče, vymění jen kotouč, kdežto u ráfku se musí kolo přeplést.

              [ Reagovat ] [ Zpět ]
              Datum: 07.09.2016
              Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
              • Re: Nové destičky málo brzdí

                     

                řekl bych, že bude kotoučovka a kotoučovka. takové ty levné hydrahuliky brzdí hůř než moje mechanické.
                slušnější véčka brzdí taky hodně dobře. teda na čistých ráfcích, ne na něch namrzlých :-D

                ale když odmastím kotouč izopropylem, tak prvních pár brždění je taky pěkný adrenalin. já brzdím i očima a kolo jede vesele dál. ale většinou stačí jen párkrát zabrzdit a je to OK. teď už odmašťuju jen jeden kotouč najednou :-D

                [ Reagovat ] [ Zpět ]
                Datum: 07.09.2016
                Autor: Bruca
                Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
              • Re: Nové destičky málo brzdí

                     

                Je tam vícero vlivů. Gumky si taky musí sednout k ráfku, drážka do drážky (a drážky v gumě si vytvořit) - výhodou tam asi bude právě pružnost gumy, která snadněji okopíruje ty drobounké nerovnosti na ráfku, snáz se zařízne, jako nová má i velkou adhezi.
                Kdežto destičky jsou tvrdé. V první fázi se potkají jen s výstupkami na kotouči. Čím je kotouč projetější a pomrvenější, tím menší styk má s novou destičkou a hůř brzdí. V krátké době se ale destička probrousí na tvar drážek na kotouči a sedí zase celou plochou a brzdí zas jak čert.
                To je taky důvod, proč se u auta doporučuje měnit vždy desky na obou kolech nápravy zároveň. Aby se nestalo, že jedno kolo bude v záběhu a druhé zaběhnuté. Hodilo by to do příkopa, nebo do protisměru.
                Jinak, slušné kotoučovky mají o dost větší účinnost a slušné hydry šlajfuješ i z pořádného prďáku jedním prstíčkem. S Véčkama nesrovnatelné. A to mám na treku dost slušný Véčka, paralelo XT, brácha XTR. Brzdí fakt dobře, ale s hydrama na horácovi se to srovnávat fakt nedá.

                [ Reagovat ] [ Zpět ]
                Datum: 07.09.2016
                Autor: ronda
                Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Nové destičky málo brzdí

         

    Nejlepší odmašťovač na brzdy jsou Beskydy... ;-)

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 06.09.2016
    Autor: hekynen
    Hodnocení: +3 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Nové destičky málo brzdí

           

      Souhlasím :-) Ale pustit se bezhlavě z kpopce se mi právě moc nechce. Obzvláště, když jsem na tom cca 10 let neseděl a letos mě to zase chytlo a to fest. Za cca 4 měsíce jsem nalítal nějakých 3500 km. Akorát že kdysi jsem měl klasický špalkový brzdy a tohle je pro mě trochu novinka. Tak se raadši ptám... jestli jsem náhodou neudělal něco špatně.

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 06.09.2016
      Autor: marcoo
      Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Nové destičky málo brzdí

             

        Tak bezhlavě z kopce se nepouštím ani já. I když to asi tak někdy možná vypadá... :-)

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 06.09.2016
        Autor: hekynen
        Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Nové destičky málo brzdí

         

    A teď koukám, že ti dobré duše poradily sintrované desky. Mám obavu, že si desky spíš přizpůsobí kotouč, než kotouč desky.
    Až si sednou, tak opatrně zvykat, jestli si tam měl organiky, tak asi budou zřetelně ostřejší.

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 06.09.2016
    Autor: ronda
    Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Nové destičky málo brzdí

           

      Ano. Byli tam organické. Vím že jsou Syntrované ostřejší, ale překvapilo mě, že opravdu skoro nebrzdí. :-) Neříkám že vůbec, ale chtěl jsem se jen ujistit, že se zajedou.


      Díky všem.

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 06.09.2016
      Autor: marcoo
      Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Nové destičky málo brzdí

         

    Taky jsem to zažil, až jsem si říkal, že jsem je snad umastil nebo blbě nasadil nebo něco. Stačily dvě cesty z Pankráce do Podolí a najednou začaly brzdit skvěle.

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 06.09.2016
    Autor: JendaH
    Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Nové destičky málo brzdí

         

    Mám pocit, že nové destičky mi vždycky ze začátku brzdily mizerně. Většinou pomohlo sjet nějaký kopec za mírného konstantního brzdění (tak, aby se brzdy znatelně zahřály). Teorii k tomu nemám, jen experimentální postřeh. :)

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 07.09.2016
    Autor: Marble
    Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Nové destičky málo brzdí

         

    V jednom servisním manuálu mají na zajetí nových destiček a kotouče dokonce zpracovaný přesný postup, volně přeloženo:

    1. Rozjeďte kolo na střední rychlost, pak prudce zabrzděte na rychlost chůze. Opakujte asi 20x.

    2. Rozjeďte kolo na vyšší rychlost, pak velmi prudce zabrzděte na rychlost chůze. Opakujte asi 10x.

    Důležité: Při brždění zůstávejte v sedle a nenechte zablokovat kola.

    3. Před další jízdou nechte brzdy vychladnout.

    Ještě tam píšou, že po zahřátí destiček a kotouče se na něm vytvoří rovnoměrná "přenosová" vrstva brzdného materiálu, která teprve optimalizuje brzdný účinek.

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 07.09.2016
    Autor: Radek
    Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Nové destičky málo brzdí

           

      to zní jako návod na moji cestu do práce. akorát nevím, proč to musím opakovat každé ráno :-D

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 07.09.2016
      Autor: Bruca
      Hodnocení: +3 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
Nastavte si vlastní barvu pozadí:
Seznamka

Hledám: partnerku na kolo

Hledám: partnerku na kolo
dnes
vysoký, štíhlý, aktivně sportující, mladšího vzhledu hledá sportovně založenou ženu na sdílení společných zájmů,…

Hledám: Kamarádku

16.04.2024
Samotnému se jezdí špatně,hledá se holka na kolo,na věku nesejde.

Hledám: Další parťáky do skupiny - cykloturistika

16.04.2024
Ahoj, hledají se další cyklisté do party z Pardubic a okolí … Věk cca 50 - 60r. … Na pohodu :-)…. WhatsApp 737 184…
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

331 cyklistů (15 přihlášených)

Z Linze do Budapešti přes Alpy

Linz - Budapešť, 2. - 14. 7. 2023 Po velkém úspěchu s cestou z Bratislavy do Splitu a mém sólu kolem Polska,…
Monolema | 16.04.2024

Podél sobích plotů a přes březové lesy až do nitra bažin

Evropská dálková trasa E1 Evropská dálková trasa E1, nebo jen E1, je jednou z evropských dálkových tras…
šíp | 14.04.2024

Srpen 2023 – okolo Otavy

Letošní zahraniční výlet nám nečekaně zrušily zdravotní problémy, musely jsme se z cesty vrátit. Po…
Aar | 23.03.2024