reklama

Výběr buzoly (pro OB)

Budou vánoce a přemýšlím, čím si udělám radost... :-)

Netvrdím, že by buzola, kterou jsem před lety koupil za 160 Kč ( http://www.patro.cz/produkt/1074670800-buzola... ) neukazovala na sever, v klidu ukazuje přesně, ale poslední dobou mi trochu leze na nervy, jak dlouho trvá, než se pokaždé šipka ustálí.

Prodává se spousta výrobků, u kterých píšou, že májí rychlou střelku, rychloustalovací, se stabilizací při běhu, ale nějak se mi nedaří vygooglit nějaké praktické zkušenosti, jestli to za ty peníze (okolo 2K) stojí?

V podstatě řeším jen orientační běh. Čekal jsem, že otřesy, coby náhodná veličina, budou střelku ovlivňovat, ale aspoň přibližně to pořád použitelné bude.
Bohužel jsem zjistil, že s moji buzolou lze 5 minut běžet na západ, průběžně si kontrolovat, že střelka poskakuje kolem správného směru, pak zastavím a šipka se po chvilce otočí téměř o 180 stupňů... :-)

Nečekám, že by to výrazně změnilo mé výsledky (někdo poslední být musí), ale nemuset pokaždé zastavit a čekat, než se šipka rozhodne a následně dotočí, by mi přišlo fajn...

[ Reagovat ] [ Zpět ]
Datum: 12.11.2015
Autor: Jrr
  • Re: Výběr buzoly (pro OB)

         

    Já používám elektronický kompas na Garminu a tam se ta střelka neustaví do klidu nikdy. Stále osciluje kolem nějaké střední polohy. Zlatej magnetickej kompas. Na navigaci to potřebuji jen když chci zaměřit nějaký kopec, abych ho mohl identifikovat a tehdy mi ta oscilace docela vadí.

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 12.11.2015
    Autor: Brahma
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Výběr buzoly (pro OB)

           

      Tak elektronický kompas učitě nechci.
      Něco podobného mám myslím i ve foťáku a zvlášť v kombinaci se šipkou zobrazenou v 3D se to chová natolik zvláštně, že bych to k navigaci použít ani nezkoušel.
      Beru to jako typickou funkci navíc, která výrobce skoro nic nestála, někam na volné místo plácnuli součástku a vzhledem k množství elektroniky a magnetů v okolí (ostření, zoom, reproduktor...) se spíš divím, že to vůbec něco ukazuje...

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 13.11.2015
      Autor: Jrr
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Výběr buzoly (pro OB)

             

        Hromada těchto elektronických udělátek vyžaduje občasnou kalibraci ;-) Pokud ji tedy v nastavení nabízí...
        Třeba u mého outdoorového Garmina je to nutné minimálně vždy, když se na nějakou dobu vyndají baterky...

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 13.11.2015
        Autor: Jarda
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Výběr buzoly (pro OB)

               

          Jojo, kalibruji.

          [ Reagovat ] [ Zpět ]
          Datum: 14.11.2015
          Autor: Brahma
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Výběr buzoly (pro OB)

         

    Nabídku neznám, jen ryze teoreticky - zajímal bych se o kompasy, u těch se pohybuje pouze střelka která má menší hmotnost a tedy i menší setrvačnost než otočná stupnice u buzoly.

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 13.11.2015
    Autor: vysočina
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Výběr buzoly (pro OB)

           

      Možná je víc pohledů, jak rozlišovat, co je buzola a co kompas, nicméně všechny buzoly, co jsem zatím viděl, měly pohyblivou střelku, na kterou otočná stupnice neměla viditelný vliv.

      S otočnou stupnicí můžu otáčet já (měření azimutu v mapě), většinou se pak v destičce otáčí celý průhledný kolečko se stupnicí a magnetické střelce zavřené kdesi uvnitř, by to mělo být jedno.
      Takže já myslím, že hmotnost střelky určitě vliv na setrvačnost má, ale z hmotnosti zbytku, mě akorát může bolet ruka... :-)

      Přístroje, ve kterých se uvnitř neotáčí jen střelka, ale třeba celá kulička se stupnicí (možná to zastane i funkci umělého horizontu), bych považoval spíš za kompasy...

      Nicméně jestli to chápu dobře, tak celé dělení busola/kompas skončí v okamžiku, kdy to člověk začne řešit v angličtině, protože buzola je pro ně zřejmě compass. :-)

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 14.11.2015
      Autor: Jrr
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Výběr buzoly (pro OB)

         

    Pouzival jsem leta stejnou jako Ty.
    (s podobnymi zkusenostmi)
    Manzelka ma buzolu Silva.
    Je znacne "uzivatelsky privetivejsi"
    (mysleno buzola:-)
    Je faktem ze s ni nebehame ale jen chodime.
    Vypadaji temer stejne jen ta Silva je
    -rychlejsi
    -mene prekmitava

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 13.11.2015
    Autor: cibi
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
Nastavte si vlastní barvu pozadí:
Seznamka

Hledám: Cyklistika z Prahy

22.04.2024
Ahoj, hledám cyklistku pro spolujízdy z Prahy ven na kolo, víkendy nebo dle dohody, na pohodu

Hledám: Kamaráda nebo kamarádku na pravidelné vyjížďky

Hledám: Kamaráda nebo kamarádku na pravidelné vyjížďky
21.04.2024
Hledám kamaráda, nebo kamarádku na pravidelné vyjížďky, nejlépe z okolí Prahy 6.

Hledám: partnerku na kolo

Hledám: partnerku na kolo
19.04.2024
vysoký, štíhlý, aktivně sportující, mladšího vzhledu hledá sportovně založenou ženu na sdílení společných zájmů,…
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

250 cyklistů (2 přihlášení)

Z Linze do Budapešti přes Alpy

Linz - Budapešť, 2. - 14. 7. 2023 Po velkém úspěchu s cestou z Bratislavy do Splitu a mém sólu kolem Polska,…
Monolema | 16.04.2024

Podél sobích plotů a přes březové lesy až do nitra bažin

Evropská dálková trasa E1 Evropská dálková trasa E1, nebo jen E1, je jednou z evropských dálkových tras…
šíp | 14.04.2024

Srpen 2023 – okolo Otavy

Letošní zahraniční výlet nám nečekaně zrušily zdravotní problémy, musely jsme se z cesty vrátit. Po…
Aar | 23.03.2024