reklama

Jizerky počtvrté

 Jet s kolem do Jizerských hor a nenavštívit prameny Jizery a nejvyšší horu Smrk, by byl cyklistický hřích. Z Kořenova pojedu přes karlovský most do Polska, najít polský pramen Jizery, na Smrk chci přijet polskou stranou, najít český pramen Jizery a přes Smědavskou horu dojet k domovu. Z Kořenova…

[ Celý text ] [ Reagovat ] [ Zpět ]
Datum: 07.10.2015
Autor: vlakr
  • Re: Jizerky počtvrté

         

    Pěkné. Tak toto téma mi není vůbec cizí :) a dej pak vědět, až najdeš ten polský.
    http://www.nakole.cz/blogy/quatsch/747-v...

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 07.10.2015
    Autor: Quatsch
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Jizerky počtvrté

           

      No určitě ještě vyzkouším najít pramen na polské straně, ať už to je pramen Jizery nebo Bahnitý potok.Zkusím to podle tohoto popisu: http://www.estudanky.eu/down/reky/jizera-pilous...
      Jenom si nevybavuju tu lesnickou kolnu. To by mohlo být dobré orientační místo.

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 07.10.2015
      Autor: vlakr
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Jizerky počtvrté

             

        To si přečtu později.
        Kolna je zbouraná, ale místo, kde byla, je k poznání.
        Já jsem měla podle mapy zjištěné souřadnice.

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 07.10.2015
        Autor: Quatsch
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Jizerky počtvrté

         

    Tak jsme se v sobotu asi o hodinku na Smrku minuli (my tedy pěšo míjeli i rozhlednu - od Krakonošovy zahrádky se prodírali klečí). Panu Zajícovi pošlu odkaz, určitě ho tvůj popis potěší. Hele, to už je cesta k pramenu tak prošlapaná, že se dá i kolo dotlačit? My většinou chodíme shora a od opravy jsem tam ještě nebyl.

    A k té "polské Jizeře" - tu nehledej, koukni na Matouschekovu mapu http://geoinformatika.tul.cz/matomapy... , je to Schlammfloss / Bahnitý potok. Když to platilo tenkrát, nemělo by se to dneska měnit.

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 07.10.2015
    Autor: PepikW
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Jizerky počtvrté

           

      Taky jsem se koukla a tu Quellgebiet našla.
      Polské "žródlo" je na některých mapách stále a souřadnice pramenu na Wikipedii směřují pro jistotu jinam.

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 07.10.2015
      Autor: Quatsch
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Jizerky počtvrté

             

        Ono to s tím polským Žródlem začalo někdy v devadesátých. Předpokládám, že někoho napadlo, že si přivlastňujeme něco, co nám nepatří a polákům krademe pramen. A ten "někdo" (tuším kdo), se do toho pustil bez znalosti historických map a souvislostí. Vidim v tom takové to módní "sebemrskačství", jako s CO2, vyprahlým Sahelem atd. Polákům je ale Jizera šuma-fuk, prostě nějaký potok a o pramen nemají zájem. Byly dokonce snahy jim ho přesto vnutit :o))).

        A p.Zajíc mezitim po partyzánsku připravil ten "svůj" pramen. Kámen nechal dotáhnout, desku doma svařil a na místě připevnil, lahvinku zakopal a celé to přikryl chvojím. Až po několika letech, na své kulatiny, pramen odkryl a zveřejnil. Letos ho, opět "partyzánsky" s několika přáteli upravil. Prostě blázen, to se nedá jinak říct ...

        V mapách ovšem ten polský zůstane ještě léta.

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 07.10.2015
        Autor: PepikW
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Jizerky počtvrté

               

          Asi tak by to mohlo být.
          (Nám se před léty podařilo koupit parcelu bez přístupové cesty, dnes už přístupovou cestu má, ale už bydlíme stejně jinde a parcelu vlastní někdo jiný.)
          Mám turistickou mapu z r. 1979 a na ní je pouze český pramen.
          Já jsem jen obyč nadšený turista, který vypátral něco, co vytvořil někdo jiný.

          [ Reagovat ] [ Zpět ]
          Datum: 07.10.2015
          Autor: Quatsch
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Jizerky počtvrté

           

      S kolem k pramenu to jde. Šel jsem podle tohoto popisu: http://stovi.info/pomnicky/soubory/prji6dxft.htm
      Tam, kde je na té fotce napsáno "tudy." Místy se sice musí kolo nadlehčit, ale vcelku to jde. Dolů, jak popisuju, jsem šel podle strouhy. To už bylo prodírání se lesem, ale je to asi jen 100m.
      Jo a ta mapa, ta je výborná. Našel jsem tam i naše město.

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 07.10.2015
      Autor: vlakr
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Jizerky počtvrté

         

    Příjemné počtení, díky.
    Jen by mě zajímalo, jestli tam ten pes není přivázaný ještě dnes :o)))

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 23.10.2015
    Autor: radka
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
Nastavte si vlastní barvu pozadí:
Seznamka

Hledám: Kamarádku

16.04.2024
Samotnému se jezdí špatně,hledá se holka na kolo,na věku nesejde.

Hledám: Další parťáky do skupiny - cykloturistika

16.04.2024
Ahoj, hledají se další cyklisté do party z Pardubic a okolí … Věk cca 50 - 60r. … Na pohodu :-)…. WhatsApp 737 184…

Hledám: Parta cyklistů z Prahy

15.04.2024
hledá další do party. Od dubna do září jezdíme 1x za měsíc víkend natěžko, v srpnu máme cykloexpedici na 14 dnů.…
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

239 cyklistů (12 přihlášených)

Z Linze do Budapešti přes Alpy

Linz - Budapešť, 2. - 14. 7. 2023 Po velkém úspěchu s cestou z Bratislavy do Splitu a mém sólu kolem Polska,…
Monolema | 16.04.2024

Podél sobích plotů a přes březové lesy až do nitra bažin

Evropská dálková trasa E1 Evropská dálková trasa E1, nebo jen E1, je jednou z evropských dálkových tras…
šíp | 14.04.2024

Srpen 2023 – okolo Otavy

Letošní zahraniční výlet nám nečekaně zrušily zdravotní problémy, musely jsme se z cesty vrátit. Po…
Aar | 23.03.2024