reklama

Čím stříháte video?

Když už tu byly témata na kamerky pro kolo, tak se nabízí, jaký program používáte na sestříhání videa?

Zatímco fotky zpravidla stačí protřídit a ukazovat ty hezké, na několikahodinové video prostě nikdo koukat nebude, takže nějaká úprava (minimálně výběr zajímavé části) je prakticky vždy nutná.

Řešení asi obvykle spadá do jedné ze 3 kategorií - drahý ukradený program, nějaký free a nebo online nástroje.

Já zatím používal primárně linuxovou kombinaci Avidemux a OpenShot. Zatímco ten první účel plní - vykopírování zajímavých částí z původního videa bez překódování, tak OpenShot se mi na začátku moc líbil, ale v okamžiku, kdy jsem místo několika záběrů jich chtěl použít desítky, začal program váznout, zasekávat se a padat... ;-(

[ Reagovat ] [ Zpět ]
Datum: 04.08.2015
Autor: Jrr
  • Re: Čím stříháte video?

         

    A co drahý koupený ten jsi nějak vynechal:-)
    Používám vegas pro 9.0

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 04.08.2015
    Autor: Bobbob
    Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Čím stříháte video?

           

      No vynechal, přišlo mi to nepravděpodobné. :-)

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 04.08.2015
      Autor: Jrr
      Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Čím stříháte video?

         

    Ještě ničím, ale k tomu mému Garminu je přímo určený jejich free software ;-) Ty základní věci by měl umět a ještě něco navíc, jako třeba "budíky" s rychlostí, mapkou v rohu apod.

    Viz http://www.garmin.com/en-US/shop/downloads/virb...

    Jinak mi třeba to základní Corel VideoStudio nepřijde zas tak drahé... Oproti tomu, co kdysi tyhle programy stávaly. Nebo pak Pinnacle...

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 04.08.2015
    Autor: Jarda
    Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Čím stříháte video?

           

      Jestli Ti ale jde o Linux, tak tady neporadím, jsem uvězněn jen na Windows :-)

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 04.08.2015
      Autor: Jarda
      Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Čím stříháte video?

         

    nikon view nx2 :-)
    ale vzhledem k tomu, že video moc nenatáčím, tak jsem to zatím použil tak dvakrát nebo třikrát.

    jo, a je to zadarmo :-D

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 04.08.2015
    Autor: Bruca
    Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Čím stříháte video?

           

      Mno, "zadarmo" moc není, musíš vlastnit tu originální instalačku, kterou jsi dostal s nějakým tím Nikonem ;-)

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 04.08.2015
      Autor: Jarda
      Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Čím stříháte video?

             

        originální instalačka by měla jít stáhnout zadara na jejich webu. aspoň já si z tama stahoval aktuálnější verzi

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 04.08.2015
        Autor: Bruca
        Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Čím stříháte video?

               

          Update je ke stažení volně, ale pořád to potřebuje ten legální základ, ze kterého budeš povyšovat. Nebo ne? On jde ten stažitelný program nainstalovat rovnou, bez toho aniž bys měl v PC jakoukoli jeho starší verzi?

          Já to tady sice k Nikonu také mám, ale nikdy jsem to nepoužil, na to co s fotkama občas provádím, mi bohatě stačí Irfan nebo XnView :-) Když jde do tuhého, tak nasazuji silnější kalibr v podobě RawTherapee ;-) A všechno je to taky free...

          EDIT: Tak asi máš pravdu, asi to dneska bude už volně použitelné. Kdysi ale nebylo...

          [ Reagovat ] [ Zpět ]
          Datum: 04.08.2015
          Autor: Jarda
          Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Čím stříháte video?

         

    Používám Avidemux a Openshot.

    Na jednodušší videa je Openshot příjemný, má jednoduché a intuitivní ovládání. Občas spadne (nejspíše když má moc nakešováno), tak je potřeba ho znovu nahodit a pak zase funguje. Stačí ukládat. Pracuju na docela rychlém stroji, je možné, že na něčem slabším to bude padat častěji. Možná by pomohlo kdybys nechtěl mít všechno v jednom projektu (proč taky). Vyrobíš jednu scénu, druhou... A pak je slepíš za sebe.

    Avidemux je volba pro náročnější editaci, má méně pohodlné použití.

    Nějakou chvíli jsem si hrál s editorem u Youtube, ale nakonec jsem s ním přestal kvůli příliš pomalé odezvě.

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 04.08.2015
    Autor: Hrabosh
    Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Čím stříháte video?

           

      Tak odezva OpenShotu je bohužel zhruba úměrná počtu všech objektů v projektu, při zhruba 80ti souborech v projektu jsem se dostal do stavu, že po kliknutí na časovou osu často procesor 30 sekund měl vytížené jedno jádro, nic se nedělo, musel jsem čekat, pak se teprve aktualizoval náhled. Při druhém kliknutí to bylo stejné, až pak každé následující kliknutí fungovalo rozumně, dokud jsem něco nezměnil nebo to nespadlo.
      Ano, Intel Atom nikdy nepatřil mezi nejvýkonnější procesory... :-D
      Funkce autosave je super, ale když to došlo do stavu, že program padal v průměru každých 10 minut a poměrně dlouho se to načítalo, došla mi trpělivost...

      Ono by to samozřejmě šlo rosekat do více projektů a ty pak spojovat, ale pokud chceš mít na pozadí hudbu, dost se to komplikuje. Buď bude problém s napojením té hudby nebo bys ji musel přidat až na závěr k pospojovanému videu. V okamžiku, kdy ale zjistíš, že ti záběry časově k té hudbě nesedí a chceš je mírně posunout, začne být víc projektů dost opruz.

      A nemusí jít zdaleka o celovečerní film. Vem si 3 minuty písničku, záběry v délce 5-10 sec, občas nějaké titulky a snadno se dostaneš do stavu, že s tím v jednom projektu začne mít OpenShot potíže (i když na slušném PC to asi ještě použitelné bude).

      Taky jsem vůbec nepřišel na to, jak na časovou osu vložit nový objekt a VŠECHNO za ním najednou posunout. Možná je chyba u mě, ale fakt jsem neobjevil jiný postup než každý jednotlivý záběr posunout myší, což při 20ti záběrech s nějakýma přechodama je dost šílené... :-)

      Jo, ovládání je jednoduché a intuitivní, to se mi líbí, taky je fajn podpora SVG včetně sekvencí, ale bohužel to vypadá, že od toho chci už trochu moc. Na webu popisují, jak OpenShot 2.0 bude umět zázraky, ale bohužel jsem nikde nenašel informaci, kdy ta verze bude dostupná. ;-(

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 04.08.2015
      Autor: Jrr
      Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Čím stříháte video?

             

        Dělat videa na Atomu (takže RAMěť má třeba 1-2GB) s HDD a 80 stopami prostě fungovat nemůže s libovolným programem. Když bude mít každé video "jen" 100MB, tak se ti všechny ani omylem nevejdou do RAM, takže OS musí swapovat jak vzteklej.

        Na mizerném železe (třeba Sobi 20) pojede i Sagan pomalu.

        S 8GB a swapem na SSD to jde mnohem lépe.

        *********************

        Proč by to nešlo?

        Poskládám první minutu i s hudbou, uložím.

        Nový projekt, nahodím uložené minutové video (kdybych si náhodou nepamatoval, že jsem skončil na 60 vteřinách), stopu s hudbou a začnu dělat druhou minutu.

        atd.

        Na konci nasypu videa za sebe a bez překódování slepím a přidám k tomu zvukovou stopu.

        pokud vím, ta se nechá označit více kousků s pomocí ctrl. Ale už jsem to nějakou chvíli nepoužíval

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 04.08.2015
        Autor: Hrabosh
        Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Čím stříháte video?

               

          Mám 2GB RAM a do swapu to (kupodivu) nikdy nešlo. Ono když je originální video H264 720p, tak není problém ani tak s pamětí jako s výkonem toho CPU. Holt na plynulé přehrávání náročnějšího videa je potřeba využít všechny 4 jádra (no 2 + hyperthreading), což zdaleka každý program neumí.

          Každopádně ten memory management mi u OpenShotu je trochu záhadou. Určitě se nesnaží načíst všechny videa do RAM, na to té paměti u mě zabírá na začátku strašně málo a postupně roste.

          No předpokládám, že když budeš takhle lepit minutová videa bez překódování za sebe, tak v tom spoji se může ozvat lupnutí, protože se to nejspíš přesně na sample nepotká, ale nezkoušel jsem to.

          Ten CTRL vyzkouším až dorazím domů, ale je mi divné, že bych to nezkusil! ;-)

          [ Reagovat ] [ Zpět ]
          Datum: 04.08.2015
          Autor: Jrr
          Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Čím stříháte video?

                 

            Videa slepím za sebe a přetáhnu je kontinuální zvukovou stopou. Ani nemá moc smysl ta postupná videa zvukem opatřovat (a ani jsem Ti to nenavrhoval, protože mě to nenapadlo :-) ).

            [ Reagovat ] [ Zpět ]
            Datum: 04.08.2015
            Autor: Hrabosh
            Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Čím stříháte video?

                 

            Tak jsem to zkusil a zase tak blbej nejsem -> Ctrl u me na oznacovani vubec zadny vliv nema, stejne se vzdy posouva jen jeden obdelnik.

            Tak kdyby sis vzpomnel, jak jsi presouval vic objektu zaroven (pokud to opravdu nejak jde), tak se o tu informaci muzes podelit...

            [ Reagovat ] [ Zpět ]
            Datum: 04.08.2015
            Autor: Jrr
            Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Čím stříháte video?

             

        podobně na Atomu dopadám při editaci rawu, a to "jen" z 12mpx kompaktu :-D
        Nakonec to většinou zabalím jejich prohlížením, případně rychlým převodem do jpg a editaci nechávám do práce

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 04.08.2015
        Autor: Bruca
        Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Čím stříháte video?

         

    Kdenlive

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 04.08.2015
    Autor: JendaH
    Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Čím stříháte video?

           

      No vida, to ještě neznám. Na rozdíl od Cinelerra je to v repozitáři, takže to prozkoumám...
      Díky

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 04.08.2015
      Autor: Jrr
      Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Čím stříháte video?

           

      Tak myslím, že už jsem si s programem hrál dostatečně dlouho, takže můžu prohlásit, že se mi Kdenlive líbí víc než OpenShot, i když úplně spokojený nejsem.

      Asi nejvíc mě štve pitomá chyba, že když video v preview dohraje na konec, tak zustane chrčet zvuk a když se to stane podruhý, program většinou sletí, takže to chce video pokaždé zastavit ručně včas. Ve verzi 0.9.8 se to sice projevuje jen, kdyz je vypnutá podpora OpenGl, ale když OpenGl zapnu, procesor to nezvládne a při přehrávání se to cuká. Zkusil jsem zkompilovat verzi 0.9.10 a bohužel to dělá taky, přestože tu chybu údajně opravili, vyšší vezi jsem v Mint Mate 17.2 zprovoznit zatím nedokázal.

      Jinak je ten program ale celkem bezva.
      Líbí se mi systém proxy klipů, kdy lze nechat vygenerovat zmenšené verze jednotlivých video souborů, díky nimž i můj počítač zvládne plynulé preview včetně přechodů a plné rozlišení se použije až při renderování (pokud nezaškrtnu proxy i tam).
      Líbí se mi, že můžu libovolně měnit hlasitost zvuku v průběhu záběru, zatímco OpenShot uměl jen fade in/out. Líbí se mi, že spoustu věcí jako přechody, lze vyřešit jedním kliknutím a celé mi to připadá víc promyšlené.
      Program je rozhodně stabilnější než OpenShot a ani jsem nepozoroval, že by se výrazně prodlužovala odezva s přibývající délkou. Nějaký limit tu ale určitě bude, zatím jsem poskládal jen 3 minotové video.

      Bohužel některé věci tu jsou zbytečně komplikované. Jak je nakonec napsané i v návodu, stopy nejsou vrstvy, takže i triviální věc jako titulek přes obraz vyžaduje composition transition a pokud navíc chci, aby se titulek postupně objevil a potom zmizel, je to už spousta nastavování, zatímco v Openshotu bych text hodil do vyšši vrstvy a zapnul video fade in + fade out.
      Trochu zvlaštní mi taky připadá dělení na video (se zvukem) a čistě audio stopy. Řešení OpenShotu, kdy si soubor vložím do libovolné stopy a můžu mu případně ikonkou zakázat obraz nebo zvuk, mi připadá univerzálnější.

      Jako vždycky, z každého programu něco...

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 11.10.2015
      Autor: Jrr
      Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Čím stříháte video?

         

    Připojím se z dotazem, kde se dá publikovat na webu video, aniž by člověk byl odkázán na brutální ztrátu kvality přes youtube?

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 11.10.2015
    Autor: Jindra8526
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1
    • Re: Čím stříháte video?

           

      Jelikož se mi nelíbily podmínky youtube, strkám videa na vimeo.com. Sice nedávají do videa protivný reklamy, ale pro neplatící uživatele mají hromadu omezení a s kvalitou to lepší asi nebude, větší rozlišení než 720p dokonce myslím zatím neumí.
      Jiný použitelný server jsem nenašel.

      Když chci někomu ukázat video v původní kvalitě, strčím prostě soubor na nějaký webhosting (alternativou by bylo uložto, úschovna a podobně), ale to už nemá ten komfort video serveru, protože se musí celý soubor stáhnout.

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 11.10.2015
      Autor: Jrr
      Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Čím stříháte video?

             

        Hmm, tak to si mě nepotěšil, já bych so prostor zaplatil, ale když je kvalita taky k prdu.

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 11.10.2015
        Autor: Jindra8526
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1
      • Re: Čím stříháte video?

             

        Mně přijde soubor prostě dostupný přes HTTP jako nejlepší možnost. Videoweby většinou mají praštěný flashový přehrávač, pochybné JavaScripty a podobné hrůzy.

        Oba dva přehrávače co mám (MPlayer a VLC) nemají problém přehrávat soubor přímo z HTTP s tím, že během přehrávání stahují ty části, které jsou potřeba. Dá se tak v dlouhém videu posunout třeba o hodinu a on začne stahovat a přehrávat tam.

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 11.10.2015
        Autor: JendaH
        Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Čím stříháte video?

               

          Honza mi nedovolí, abych jakoukoliv část našeho serveru udělal public, a já ho respektuji.

          [ Reagovat ] [ Zpět ]
          Datum: 11.10.2015
          Autor: Jindra8526
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1
          • Re: Čím stříháte video?

                 

            Existují mraky free webhostingů, případně skoro free, takže bys měl zvládnout najít nějaký s podmínkami slučitelnými s vystavením video souborů. Samozřejmě ne každý hosting bude vyhovovat kvůli velikosti prostoru nebo limitům na přenesená data...

            [ Reagovat ] [ Zpět ]
            Datum: 12.10.2015
            Autor: Jrr
            Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Čím stříháte video?

         

    Přihodím sem ještě jednu obecnou otázku. Víte prosím někdo, jestli jsou nějaká pravidla, jaký typ přechodu mezi záběry by se měl v jaké situaci používat? Bohužel nic jako "umělecký záměr" nebo cit u mě příliš nefunguje, jsem technik... :-)

    Ve většině programů je na výběr:
    Ostrý střih - prostě soubory položím za sebe, po posledním políčku jednoho souboru následuje první políčko druhého souboru.
    Zatmívačka - video na konci postupně přechází do černé, případně z černé plochy začíná.
    Prolínačka (dissolve) - soubory se po nějakou dobu překrývají, starý obraz postupně mizí a objevuje se nový (přes alpha channel).
    Různé efekty, kdy jeden obraz nahradí druhý s nějakou (pouťovou animací)...

    Já jsem primárně používal vždycky prolínání snímků, přišlo mi to příjemnější než ostrý střih a výsledek se mi líbil. Nicméně jsem byl upozorněn, že takhle se to nedělá, prolínačka by se měla používat jen vyjímečně (kdy?)... a je tedy pravda, že v televizi vidám v 99% ostrý střih.
    Dočetl jsem se, že typ přechodu má funkci filmové interpunkce, chápu, že zatmívačka by měla primárně třeba oddělovat kapitoly, ale kdy se správně má použít prolínačka, stále nevím.
    Co jsem se snažil hledat, tak většina textů na webu bohužel řeší jen, jak to v tom kterém programu naklikat, nikoliv kdy... :-)

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 11.10.2015
    Autor: Jrr
    Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Čím stříháte video?

           

      Pro úplný základy snad nebylo špatný tohle televizní povídání
      http://www.ceskatelevize.cz/porady/10169539134...
      a pak se určitě dají dohledat i nějaké uzší specialitky.
      Ale vždycky jde spíš o základní poučky (zlatý řez apod.), výjimky z pouček pak dělají výjimečná díla :-)

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 11.10.2015
      Autor: ronda
      Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1
      • Re: Čím stříháte video?

             

        Díky.
        Odpověď na svou otázku jsem tam sice nenašel, ale zajímavé to bylo a něco nového jsem se dozvěděl, takže myslím, že postupně zkouknu i další díly.

        Pokud by ses chtěl pokochat, co jsem zatím (v kdenlive) spáchal, tak můžeš kouknout.
        http://vimeo.com/139857010
        http://vimeo.com/142016539
        To první je moje cesta z práce domů na inline bruslích, druhý účast mého lehokola na triatlonu v Litomyšli.

        Řekl bych, že aplikovat na podobný situace všechny pravidla jako když se točí podle scénáře, úplně nepůjde. Zvlášť chtít natáčet a současně závodit, se ukázalo poměrně náročné už samo o sobě, takže třeba střídat celek s detaily by šlo špatně, ale třeba to příště vymyslím lépe. :-)

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 11.10.2015
        Autor: Jrr
        Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Čím stříháte video?

               

          34 km na bruslích, pěkná porce. nemyslím, že denně, ale jak často?

          Druhé video z triatlonu mi nejde spustit. Možná to je problém jen u mě.

          [ Reagovat ] [ Zpět ]
          Datum: 11.10.2015
          Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Čím stříháte video?

                 

            No zatim jsem na inlinech domu jel z prace 3x, rad bych letos jeste aspon jednou, ale nevim, zda to dopadne, rano je uz dost zima a tahat pak vsechno v batohu je otrava. Vyzva by bylo jet na bruslich tam i zpet, to mozna nekdy pristi leto. Pozitivni kazdopadne je, ze konecne doasfaltovali v UO cyklostezku podel reky, takze se uz pujde dostat od nadrazi do Trebove jinak nez po hlavni silnici...

            To je zvlastni, obe videa jsou nastavena stejne, prehrat mi jdou i kdyz se odhlasim...

            [ Reagovat ] [ Zpět ]
            Datum: 11.10.2015
            Autor: Jrr
            Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: Čím stříháte video?

                   

              Dobrá zpráva, že to je už v Ústí hotové. Ne že by to na kole až tolik vadilo, ale takhle to bude rozhodně příjemnější.

              [ Reagovat ] [ Zpět ]
              Datum: 11.10.2015
              Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
              • Re: Čím stříháte video?

                     

                Tak na to, že mi na jaře slibovali, že nejpozději v červnu to bude hotové, je ten říjen trošku pozdě, ale lepší než nic.
                Ono to některá období bylo víceméně průjezdné pro horský kola, ale minulý týden jsem koukal, že konečně už mezi řekou a tratí vede asfaltka.

                Já na kole s jízdou po hlavní silnici problém nemám, ale koukal jsem, že spousta cyklistů asi ano. To pak byl hezký paradox, když jsem viděl, jak cyklisti jezdí po chodníku podél Královéhradecký, zatímco já na bruslích (když nejelo moc aut) jsem jel radši po silnici, protože ten chodník je o zabití... a předpisy jsme tak porušovali oba. :-)

                [ Reagovat ] [ Zpět ]
                Datum: 11.10.2015
                Autor: Jrr
                Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Čím stříháte video?

                 

            Tak jediny rozdil, ktery jsem mezi temi dvemi videi nasel je tahle hlaska:

            This video contains unknown color properties, and may look incorrect on Vimeo as a result. If it looks weird, try re-encoding your video with explicit color properties.

            Ale vubec netusim, v cem je problem, protoze obe videa jsem nechal vyrenderovat z kdenlive se stejnym nastavenim.

            [ Reagovat ] [ Zpět ]
            Datum: 11.10.2015
            Autor: Jrr
            Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: Čím stříháte video?

                   

              Teď už mi to šlo hned a pěkně. Nevim proč předtím ne.
              Pěkné a dobrý výkon stíhat silničky do kopce.

              [ Reagovat ] [ Zpět ]
              Datum: 11.10.2015
              Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
              • Re: Čím stříháte video?

                     

                To rád slyším, představa, že bych to měl uploadovat na server znovu, se mi vůbec nelíbila.

                Úpřimně řečeno, to video jsem se snažil sestříhat optimisticky a nezatěžovat diváka detaily, kolik lidí mě kde do kopce předjelo, místo toho jsem se snažil záběry navazovat v okamžiku, kdy přede mnou byl někdo ze skupinky lidí, se kterými jsme se vzájemně pořád předjížděli...

                Největší výzva bylo dostat se do cíle, odevzdat číslo a čip, popadnout foťák a stihout ještě natočit kolegy z práce... ;-)

                [ Reagovat ] [ Zpět ]
                Datum: 11.10.2015
                Autor: Jrr
                Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                • Re: Čím stříháte video?

                       

                  Nejlepší motivací by ale mělo být takhle po vydejchání natočit nelítostný souboj druhého s třetím...

                  [ Reagovat ] [ Zpět ]
                  Datum: 11.10.2015
                  Autor: ronda
                  Hodnocení: +3 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1
                  • Re: Čím stříháte video?

                         

                    :D
                    To jo a příští rok by mě tam s lehokolem už nepustili, viď? ;-)

                    Navíc záběry točené z kola nejrychlejšího závodníka by byly nejspíš dost nuda... leda by kamerku otočil dozadu.

                    A co jinak to video? Měnil bys něco? Tedy samozřejmě kromě závodního výkonu... :-)

                    [ Reagovat ] [ Zpět ]
                    Datum: 11.10.2015
                    Autor: Jrr
                    Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Čím stříháte video?

               

          Z těch bruslí se mi dělá blbě jak se to tak houpe ze strany na stranu.

          Bych mohl zkusit vzít infrakameru nebo vyškemrat na půjčení termokameru a zkusit natočit něco v alternativním barevném spektru :)

          [ Reagovat ] [ Zpět ]
          Datum: 11.10.2015
          Autor: JendaH
          Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Čím stříháte video?

                 

            Pokud máš takové možnosti tak zkus a pak se pochlub výsledkem.

            [ Reagovat ] [ Zpět ]
            Datum: 11.10.2015
            Autor: Jrr
            Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: Čím stříháte video?

                   

              Tak infrakamera je kamerka z DealExtreme bez IR filtru a přes to jsem nalepil několik vrstev černé folie na skla auta - ve viditelném spektru má propustnost 25 %, v IR skoro 100.

              http://jenda.hrach.eu/f/ir-barak.mkv

              http://jenda.hrach.eu/f/ir.jpg

              (timestamp je správný, to není sníh, to je chlorofyl! dále si všimni v tom videu hřiště, které ve VIS vypadá celé zelené, ale prostřední obdélník je umělá tráva, která IR absorbuje -- což taky ukazuje, že to má na mikroklima vliv stejný jako kdyby to vyasfaltovali, zatímco normální zeleň teplo odrazí)

              Termokamera už je dražší hračka, kterou si pořídili lidi z vedlejší katedry. Nevím, jestli má dostatečný framerate na smysluplné zachycení jízdy.

              [ Reagovat ] [ Zpět ]
              Datum: 11.10.2015
              Autor: JendaH
              Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
              • Re: Čím stříháte video?

                     

                Hele, tak to jsi ideální kandidát na ověření mýtu o průhlednosti (některých?) plavek v IR spektru, ne? Jen tedy to počasí venku už není pro podobné experimenty ideální... :-)

                Řekl bych, že připadné video by bylo pro diváka srozumitelnější, pokud bys mohl stejný záběr vždycky ukázat ve viditelném spektru a potom v IR, když už jsme v tématu o střihu.... ;-)

                [ Reagovat ] [ Zpět ]
                Datum: 12.10.2015
                Autor: Jrr
                Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Čím stříháte video?

               

          Tak jsem zase neodolal a splácal krátký video. V prvním záběru je využitý dříve zmíněný HW plugin s ATtiny85 do foťáku. :-)
          Komu vadí houpání obrazu, nedoporučuji klikat po obědě...
          https://vimeo.com/150237760

          Stříhali nebo točili byste něco jinak?

          [ Reagovat ] [ Zpět ]
          Datum: 30.12.2015
          Autor: Jrr
          Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Čím stříháte video?

             

        Tak možná už začínám chápat, proč se na ty moje záběry (subjektivně) nehodí ostrý střih.

        V tom dokumentu říkají, že aby šly záběry střihem spojit, musí se změnit minimálně 2 ze tří věci:
        1) velikost záběru
        2) úhel záběru
        3) obsah záběru

        Když mám záběry z kamerky připevněné na kole, tak se velikost záběru (celek, polocelek, detail...) nemění, úhel záběru je prakticky pořád stejný a dost často se ani výrazně nemění ten obsah (někdy je předemnou stejný cyklista, někdy jiný...).

        Akorát opravdu nevím, jak bych ty pravidla na kole prakticky realizoval. Zatím mě napadlo akorát mít na kole těch kamerek několik (jenže nebyla by kamerka dozadu proti pravidlům o dějové ose?) nebo při jízdě ještě ovládat kvadrokoptéru (nebo jinou létající potvoru s kamerou), tam by se pak dal úhel záběru měnit poměrně hodně... :-)

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 14.10.2015
        Autor: Jrr
        Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Čím stříháte video?

               

          A co mezi záběry, jako předěl vkládat nějakou "optickou konstantu", obdobu Cimrmanovy konstanty akustické (když už není k dispozici jiný záběr)

          [ Reagovat ] [ Zpět ]
          Datum: 15.10.2015
          Autor: ronda
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1
        • Re: Čím stříháte video?

               

          Např. rady pro Adobe Premiere Pro uvádí jako univerzální střih "Cross Dissolve", viz http://strihamevpremiere.cz/t_prechody.php

          [ Reagovat ] [ Zpět ]
          Datum: 15.10.2015
          Autor: Jarda
          Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Čím stříháte video?

                 

            Jenže předpokládám, že
            Cross Dissolve = dissolve = prolínačka
            čímž se dostanu zase na začátek, že mě sice přišlo přirozené mezi všechny záběry strčit prolínačku, ale podle některých lidí je to tak špatně, prý je to efekt, kterým by se mělo šetřit.

            A když kouknu na televizi, kolikrát se tam prolnutí záběrů vyskytne? Třikrát za film? Jinak je to skoro vždy ostrý střih.

            Asi tohle nebude optimální fórum na podobné otázky, jenže předpokládám, že lidi co rozumí filmu, by těžko chápali, proč chci něco natáčet při jízdě na kole... :-)

            [ Reagovat ] [ Zpět ]
            Datum: 15.10.2015
            Autor: Jrr
            Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: Čím stříháte video?

                   

              Já tedy nejsem žádný filmař, a video jsem zatím takovýmhle způsobem žádné nestříhal :-) Když to ale pozoruji u těch filmů, tak ten ostrý střih opravdu můžeš použít jen když se mění scéna... Jinak to tahá za oči (podobně s ušima když přeskočí deska na gramofonu) a zbytečně stresuje, nebo jak to přesněji nazvat... Alespoň tedy mne.

              To bych tam snad opatrně používal to "odsouvání" původního obrazu do stran a "přisunutí" nového hned za ním, třeba.
              Jinými slovy, pokud se scéna/kompozice nijak podstatně nemění, tak určitě nepoužívat ten ostrý střih. Fakt tam dávat jenom nějaké ty prolínačky. A jak píšou v tom tutorialu, chaotické používání milionů způsobů prolnutí v jednom klipu je spíše na škodu ;-)

              [ Reagovat ] [ Zpět ]
              Datum: 15.10.2015
              Autor: Jarda
              Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
              • Re: Čím stříháte video?

                     

                No mně ale připadá, že běžně v televizi v podstatě nic jiného než ostrý střih neuvidíš a pokud už použijou i něco jiného, stejně bude ostrý střih dělat 95%.
                Asi se najdou vyjímky - kreslené filmy, komedie, některé seriály?

                Odsouvání obrazu na některou stranu nebo překrytí novým obrazem z jedné strany na druhou, by podle mě mělo korespondovat nějak s dějem nebo pohybem ve scéně, určitě bych to nepoužíval univerzálně.
                Obyčejné prolnutí obrazu (rovnoměrně na celé ploše) se mi líbí nejvíc, ale na některý záběry mi to stejně nepasovalo, musel jsem ladit délku prolnutí a hlavně pokud ten efekt použiju zhruba 15x každou minutu, nejspíš už je to hodně...

                [ Reagovat ] [ Zpět ]
                Datum: 15.10.2015
                Autor: Jrr
                Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                • Re: Čím stříháte video?

                       

                  No hele, asi budeš muset víc zapracovat na tom původním materiálu, který chceš pak stříhat ;-) Nějaká statická kamera stále na jednom místě, sledující stále stejný směr, defakto stále stejnou "akci", to asi nebude ten dokonalý zdroj pěkných filmů ;-) Aspoň třeba chvíli natáčet z ruky, klidně i během zastávky, občas ji přendat na jiné místo na kole, otočit ji do jiného směru než jenom přímo dopředu atd. atd. A teprve pak tohle všechno nějak citlivě zkombinovat k sobě. Jo, a klidně do toho vmontovat i nějakou tu statickou fotku, klidně i obyčejný statický snímek z toho videa...

                  No, není to jednoduché, máš se co učit a hlavně co zkoušet... ;-)

                  [ Reagovat ] [ Zpět ]
                  Datum: 15.10.2015
                  Autor: Jarda
                  Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                  • Re: Čím stříháte video?

                         

                    Nevím jestli jsi koukal na to video z triatlonu (odkaz o kousek výše), některé zmiňované věci tam použité jsou (z mého pohledu zatím asi nejlepší výtvor), nicméně ano, problém je samozřejmě i v zdrojovém materiálu... :-)

                    Tady jsem měl na začátku pocit, že z toho, co mám, nemůžu smysluplné video poskládat, některé záběry se hodně nepovedly a spousta důležitých věcí mi chyběla, protože až při zpracování mě napadlo, co všechno kdybych si před a po závodě natočil, bylo by pospojování do videa mnohem snazší... no třeba si z toho vezmu poučení pro příště...

                    Pokud chci točit závod, kterého se zároveň i účastním, jsou možnosti samozřejmě omezené, nicméně i když jde jen o výlet, tak měnit pozici kamery na kole po každém záběru by byla dost otrava.

                    Myslím, že celkem použitelný záběr by se dal udělat i na jedoucí kolo z kamerky postavené na stativu vedle silnice. Akorátže to znamená zastavit, nainstalovat kamerku, vrátit se mimo záběr, projet okolo kamerky a pak se pro ni ještě vrátit. Jelikož na stativu mě kamerka nebude sledovat, muselo by se to zopakovat minimálně dvakrát a jednou natočit přijezd ke kameře, podruhé směrem od kamery a doufat, že mi ji mezitím někdo neukradne.... :-)

                    Statickou "fotku" jsem už ve videu použil víckrát, ale vždycky v nouzi, když jsem daným směrem neměl použitelný záběr. Přecijen fotka se mnohem snáz retušuje...

                    [ Reagovat ] [ Zpět ]
                    Datum: 15.10.2015
                    Autor: Jrr
                    Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: Čím stříháte video?

                   

              Svého času televize u rychlého přehledu sportovního zpravodajství používala pro střih mezi záběry buď velké X nebo zpravodajství ukončili stažením obrazu do malého kroužku a černou velkou tečku. Nebylo to špatné a jasně to oddělovalo jednotlivé záběry.

              [ Reagovat ] [ Zpět ]
              Datum: 15.10.2015
              Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
              • Re: Čím stříháte video?

                     

                Dobře, ale to máš spíš na oddělení ucelených celků - kapitol, událostí, vstupů...
                Ale v rámci i jednoho, třeba minutového celku, máš stejně spoustu krátkých záběrů. Řekl bych, že záběr delší než 10 vteřin bude spíš vyjímkou, naopak ve zprávách nebo akčních filmech můžou záběry klidně stříhat po dvou vteřinách...

                [ Reagovat ] [ Zpět ]
                Datum: 15.10.2015
                Autor: Jrr
                Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Čím stříháte video?

             

        Tak seriál už jsem zkouknul celý a dozvěděl jsem se spoustu zajímavých věcí.
        Nemáš ještě další tipy, kde načerpat základní informace v podobně srozumitelné podobě?

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 18.10.2015
        Autor: Jrr
        Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Čím stříháte video?

               

          Bohužel, k tomuhle jsem přišel jak slepej k houslím, prostě jsem to tehdy zahlíd v bedně a zaujalo mě to srozumitelný podání. Ale jinak jde film a video víceméně mimo mě. Něco si natočím na jeden záběr jen tak dokumentačně. Ani nemám jak střihnout. Mnohem bližší je mi fotografie.

          [ Reagovat ] [ Zpět ]
          Datum: 28.10.2015
          Autor: ronda
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1
  • Re: Čím stříháte video?

         

    Zajímavé téma. Budu sledovat. Pro mě sice zatím předčasné, ještě mi nejmíň několik let potrvá, než se vůbec naučím nějaké video pořádně natočit, ale třeba pak bude fajn vědět, co s tím dál.

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 11.10.2015
    Autor: Lanna
    Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Čím stříháte video?

           

      Neviděl bych to tak skepticky, já si kupoval kamerku letos v červnu. Teda foťák schopný točit video už pár let mám, ale tam jsem to bral jako okrajovou funkci a až letos mě začalo zajímat, co s natočeným videem provést, aby na to byl někdo ochotný koukat. :-)
      A nejrozumnější, jak se to naučit, mi přišlo zkusit prostě něco natočit a sestříhat, hledat informace o věcech, kterým nerozumím a doufat, že se to příště podaří lépe...

      Každopádně si zatím jsem prakticky ověřil, že s videem je mnohokrát víc práce než s fotkama. Zatímco fotky mi většinou stačilo promazat, maximálně semtam udělat ořez, tak na hodinový záznam z kola nikdo koukat nechce a pro sestříhání do minutového videa, je nutné si ho pustit mockrát... :-)

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 11.10.2015
      Autor: Jrr
      Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Čím stříháte video?

             

        Mi to u videa přijde podstatně těžší. člověk když něco točí, musí dopředu pospolitosti ostatní říct, ať mu do toho nestrkají hlavy a nekecají. A sestříhat to a upravit bude taky asi mnohem těžší. Fotky většinou moc neupravuju, co se nepovede "z ruky", je prostě nepovedené, nejsme každý Plicka a jaký pán taková fotka. Stejně to člověk má nejvíc sám pro sebe jako vzpomínku:-))

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 11.10.2015
        Autor: Lanna
        Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Čím stříháte video?

               

          Těžší to určitě je. Když fotím, tak toho nacvakám mraky, pak fotky zpravidla nekolikrát projdu, když se mi něco - cokoliv nelíbí, fotku mažu. Zůstane tak 10-20%, abych se s něčím upravoval, to už musí ta fotka být vyjímečná. S videem to takhle jednoduše nejde, často je sice k ničemu celý soubor, ale rozhodně se mi nestává, že bych chtěl natočený soubor někomu ukázat tak jak je, minimálně musím vyříznout relevantní část.

          Nicméně ostatním nic neříkám, prostě si točím co chci. Zvuky navíc až tak zásadní problém nejsou, pokud netočíš zrovna nějaké projev, tak zvuky překryješ hudbou, použiješ z jiného místa nebo nežádoucí místa ztlumíš. Tohle už snad i nějak zvládám... :-)

          [ Reagovat ] [ Zpět ]
          Datum: 11.10.2015
          Autor: Jrr
          Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Čím stříháte video?

                 

            Tak jsem si pár posledních dní trochu teoreticky četla o stříhaní a výrobě videa.
            A dnes jsem pojala závazek, že pro vnoučka příležitostně k nějakému výročí vyrobím maximálně desetiminutovou pohádku, sestavenou z filmíků natočených ještě prastarou VHS kamerou z dětství jeho rodiče.
            I zjistila jsem, že mám hodiny a hodiny natočeného materiálu, ale kloudnou věc z toho nevyrobím. Je tam docela dost dobrých záběrů, ale není materiál na úvod, předěly, gradaci děje a podobně. Tohle bohužel už po 25 letech nedotočím:-((
            Nicméně pokusím se, nebude to asi k následujícím narozkám, ale možná k těm dalším za rok a půl.
            Je to docela výzva:-))

            [ Reagovat ] [ Zpět ]
            Datum: 28.10.2015
            Autor: Lanna
            Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: Čím stříháte video?

                   

              Cože, funkční "video"?
              Ten materiál máš spíš asi už digitalizovaný, že jo. Protože dnes funkční VHS přístroj je docela zázrak. A jestli dnes jede, tak neváhat, zítra tomu může být jinak. Kolečka se samy polámou a hotovo, leda tak zkusit je napodobit na 3D tiskárně. A na závěr to ještě sežere kazetu.

              [ Reagovat ] [ Zpět ]
              Datum: 28.10.2015
              Autor: Radek
              Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
              • Re: Čím stříháte video?

                     

                Jo, to že VHS záznam z kamery není navždy jsem pochopila záhy.
                :-))

                [ Reagovat ] [ Zpět ]
                Datum: 28.10.2015
                Autor: Lanna
                Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
              • Re: Čím stříháte video?

                     

                Mě takhle umřela sama od sebe 8video kamera. Prostě jednoho dne, dlouho poté co jsem ji použil naposledy jsem ji vytáhl ze skříně a ona už se nerozeběhla.

                Funkční VHS možná (už jsem to rok nezkoušel) pořád mám, to se tenkrát SONY nějak povedlo.

                [ Reagovat ] [ Zpět ]
                Datum: 30.12.2015
                Autor: petrp
                Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                • Re: Čím stříháte video?

                       

                  Kamera je už také tatam, ale videopřehrávač je pořád funkční, toho času zrovna půjčený kamarádovi k přehrání a digitalizaci starých kazet:-))

                  [ Reagovat ] [ Zpět ]
                  Datum: 30.12.2015
                  Autor: Lanna
                  Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                  • Re: Čím stříháte video?

                         

                    Chtěl bych být špatným prorokem, ale z nejen mojí mnohačetné zkušenosti vychází, že zvlášť u těhle věcí platí "co nepotřebuješ, půjč" :-)

                    [ Reagovat ] [ Zpět ]
                    Datum: 30.12.2015
                    Autor: ronda
                    Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1
                    • Re: Čím stříháte video?

                           

                      Mohu tě ubezpečit, že jseš špatným prorokem?

                      [ Reagovat ] [ Zpět ]
                      Datum: 30.12.2015
                      Autor: Lanna
                      Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                      • Re: Čím stříháte video?

                             

                        Jestli se ti to dneska vrátilo funkční, tak vydrž. Mívá to vývoj :-)

                        [ Reagovat ] [ Zpět ]
                        Datum: 30.12.2015
                        Autor: ronda
                        Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1
            • Re: Čím stříháte video?

                   

              Rozhodně můžu potvrdit, že teprve při pokusu něco sestříhat člověka napadá, co všechno si býval měl natočit a nenatočil... a ani to nemusí být 25 let, ono už týden po natáčené akci se cokoliv dotáčí špatně. :-)

              Nicméně kromě poučení do budoucna, že to chce přemýšlet už při natáčení, se přecijen ledacos dá nakonec nějak vymyslet a zachránit. Když chybí videozáznam, dobře poslouží i fotka. Další možností je nějaký obrázek, mapa, naskenovat nějaký úřední lejstro případně třeba mluvený nebo psaný komentář. Nebo se ti to třeba po čase rozleží v hlavě a záběry uspořádáš úplně jinak. Určitě lepší vyrobit video, které bude na pár místech skřípat než to vzdát.

              Tak držím palce. :-)

              [ Reagovat ] [ Zpět ]
              Datum: 28.10.2015
              Autor: Jrr
              Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
              • Re: Čím stříháte video?

                     

                Jj, zjistila jsem, že točím jak zajíc u bubnu. Moc a bohužel bez koncepce.
                Negativní zkušenost, taky zkušenost. Pokusím se to trochu změnit:-))

                [ Reagovat ] [ Zpět ]
                Datum: 28.10.2015
                Autor: Lanna
                Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Čím stříháte video?

         

    Tak jsem opět splácal nějaký video, tak by mě zajímalo, co by byste kdo na tom měnil, točil nebo stříhal jinak?
    Jako závod jsem to totálně zvrtal, skončil jsem poslední (ve výsledkách za mnou byli jen 2, co to vzdali), ale zkusil jsem to sestříhat optimisticky a nezatěžovat diváka drobnostma, jak dlouho jsem kde bloudil ani výsledky... :-)

    https://vimeo.com/182370280

    Akorát jsou některé záběry trochu... ehm... dynamické? :-)

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 12.09.2016
    Autor: Jrr
    Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Čím stříháte video?

           

      Docela to jde a je to koukatelné, záběry jsou ilustrativní a délka je taky rozumná.

      A že si byl poslední sis mohl klidně nechat jako malé osobní tajemství a oznámit, že jsi dopadl dobře v rámci schopností a momentální kondici :-)

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 12.09.2016
      Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Čím stříháte video?

             

        Díky.

        No záběry nejsou ilustrativní, ale zcela reálné a závodní... jenom jsou lehce vytržené z kontextu (z 90 minut), takže divák nabývá dojmu, že jsem celou dobu běžel a sázel jednu kontrolu za druhou, protože jsem ho nezatěžoval informacemi, jak dlouho jsem vždycky koukal do mapy, případně okolo té kontroly bloudil... nemluvě o čtvrthodivové etapě, kdy jsem přecenil prostupnost podrostu, zaseknul se v kopřivách a nějakým trním a dlouho se mi nedařilo dostat ven... :-)

        Ono je tam porušeno docela dost zásad, jakože se má střídat pouze v kamerovém klidu nebo že by scény měly logicky navazovat (o to jsem se trochu snažil z počátku) a naklánět kameru by mě normálně nenapadlo (prostě jsem hlavou uhýbal větvičkám), tak mě zajímalo, jak to bude působit...

        Každopádně zatím brýlokamerka funguje nad očekávání...

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 12.09.2016
        Autor: Jrr
        Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Čím stříháte video?

               

          Jasně, že to není profesionální dokument nebo reportáž ze závodu a vždycky je co zlepšovat, zvlášť když sám víš, co by mohlo být lepší :-)

          [ Reagovat ] [ Zpět ]
          Datum: 12.09.2016
          Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Čím stříháte video?

                 

            No ještě se chystám stvořit nějaké video z posledního triatlonu, kde jsem letos byl, tak samozřejmě přemýšlím, co by šlo udělat lépe a čemu se třeba vyhnout...
            Samozřejmě musím vycházet z mých možností, kdy primárním cílem je závodit a nějaké video je až sekundární záležitost...

            Třeba teď jsem narazil na tohle, to je hodně luxusně natočené, ale to už vypadá na nějaký profíky s hromadou různých kamer...
            https://www.youtube.com/watch?v=Li_E0XwknYg

            :-)

            [ Reagovat ] [ Zpět ]
            Datum: 12.09.2016
            Autor: Jrr
            Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: Čím stříháte video?

                   

              Slušně udělané. To si ale musíš vybrat jestli chceš natáčet nebo závodit :-)
              Když chceš dělat oboje, tak to natáčení bude vždycky jen velký kompromis a záběry spíš pro tvoji radost.

              [ Reagovat ] [ Zpět ]
              Datum: 12.09.2016
              Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
              • Re: Čím stříháte video?

                     

                No já vím... ale v létě jsem byl (dalo by se říct cvičně) fotit jeden závod, co se jel nedaleko (usoudil jsem, že tohle s Ibexem fakt ne) a i když to bylo zajímavé (chtěl jsem fotit na třech místech, tak byla výzva propočítat přesuny, abych pokaždé stihnul prvního), tak jsem usoudil, že závodit mě baví víc... :-)

                [ Reagovat ] [ Zpět ]
                Datum: 12.09.2016
                Autor: Jrr
                Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Čím stříháte video?

             

        Zbývá otázka, co dělám špatně, že všechny moje videa mají tak málo přehrání? Nečekám statisíce, ale třeba aspoň 30 by bylo fajn, takhle jsem to své video viděl já mnohem víckrát než ostatní dohromady... :-/

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 16.09.2016
        Autor: Jrr
        Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Čím stříháte video?

               

          Není problém cokoliv vyrobit, obrovský problém je to prodat...

          [ Reagovat ] [ Zpět ]
          Datum: 16.09.2016
          Autor: ronda
          Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1
          • Re: Čím stříháte video?

                 

            To je pravda, to platí všude... asi kromě fabriky, kde dělám, tam naopak vždycky prodají něco, co nemáme a často nevíme, jak to vyrobit... :-)

            [ Reagovat ] [ Zpět ]
            Datum: 16.09.2016
            Autor: Jrr
            Hodnocení: +3 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Čím stříháte video?

               

          Nevim jestli něco špatně, ale pokud bys nedal odkaz, tak asi doteď nevim, že nějaké vimeo existuje a už vůbec by mě nenapadlo tam něco podobného hledat.
          A když se podívám co to vimeo je "Nacházejí se zde převážně díla autorská a umělecká. Vimeo je primárně určen filmovým nadšencům a experimentátorům,"
          Je možné, že to tak má víc lidí. Těžko budu hledat záběry ze sportu a sportovního dění někde v nějakém umění a experimentech.
          Nejspíš by to chtělo záběry umístit tam kam chodí předevěším sportovní nadšenci a příznivci orienťáků.

          [ Reagovat ] [ Zpět ]
          Datum: 16.09.2016
          Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Čím stříháte video?

                 

            jj, na trubku s tím a do názvu a popisu ta správná klíčová slova. A radši víc různých klíčových slov, v různých spisovných i nespisovných variantách, slangově i v synonymech. Usnadnit hledačovi hledání, nehledajícímu vlejzt do cesty, vnutit mu to :-)

            [ Reagovat ] [ Zpět ]
            Datum: 16.09.2016
            Autor: ronda
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1
            • Re: Čím stříháte video?

                   

              A to by mě docela zajímalo, jak jinak by to ten s mínusem chtěl zařídit :-)

              [ Reagovat ] [ Zpět ]
              Datum: 20.09.2016
              Autor: ronda
              Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1
          • Re: Čím stříháte video?

                 

            Tak já bral Vimeo prostě za konkurenční videoserver, protože vedle dominujícího Youtube a Facebooku o ničem použitelném nevím.

            Líbí se mi, že Vimeo necpe do videa reklamu (dokonce ani lidem, co to neumí zablokovat), na druhou stranu je tam řada omezení (upload max 500 MB/týden) a co jsem teď chvíli zkoušel Google, tak videa z tohohle serveru nebývají na první stránce, i když jsou relevantnější... :-/

            [ Reagovat ] [ Zpět ]
            Datum: 19.09.2016
            Autor: Jrr
            Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Čím stříháte video?

         

    Tak jsem si opět vyrobil nějaký video, tentokrát z jiného soudku, i když opět to není cyklistika. :-)
    https://vimeo.com/183271615

    Měnili byste na tom něco? V práci zazněla připomínka, že to chtělo točit ty lidi zepředu, ale jelikož pozadu bruslit neumím, šlo by to realizovat dost těžko...

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 19.09.2016
    Autor: Jrr
    Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Čím stříháte video?

           

      Jako pohled jednoho z účastníků akce docela dobrý.

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 19.09.2016
      Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Čím stříháte video?

             

        Na nic víc než pohled účastníka nemám ambice... :-)

        Nicméně myslím, že lidí, co normálně fotí/točí ze statických míst pohledem diváka, bývá většinou docela dost, takže ten můj pohled by mohl být zajímavý...

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 19.09.2016
        Autor: Jrr
        Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Čím stříháte video?

           

      Otázka na okraj - jakou kamerou točeno a jak, z ruky nebo někde uchycenou?

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 19.09.2016
      Autor: miro5
      Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Čím stříháte video?

         

    Tak jsem zase splácal video z jednoho závodu, kam mě vloni s Ibexem pustili. Trvalo to sice skoro půl roku, ale snad hotovo. Připomínky a náměty na do budoucna vítány.

    https://vimeo.com/201623264

    Komu se to líbí, ať dá plus, komu nelíbí, tak mínus a kdo na to nekoukal, ať udělá dvacet dřepů... :-)

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 30.01.2017
    Autor: Jrr
    Hodnocení: +7 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Čím stříháte video?

           

      Ty si čím dál lepší :-)
      Dobře udělaný, pěkný.

      A to plavání, to si jim dal náskok abys mohl natočit plavce a měl si pak koho točit při předjíždění? :-))

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 30.01.2017
      Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Čím stříháte video?

             

        To víš, připravuju se na okamžik, až mě kariéra programátora omrzí a třeba pak půjdu k filmu... jen zatím nevím, zda jako střihač, kameraman, zvukař, herec nebo režisér, tak trénuju všechno... :-D

        Všechny záběry jsem točil (nějakým způsobem) já, ale něco jsem pochopitelně natočit během závodu nemohl, takže ve videu není plavání z hlavního závodu, ale děcka do 15ti let, co měla třetinovou trať před námi. Doufal jsem, že to divák nepozná... :-)
        Trochu k zamyšlení teda je, že oni plavali prakticky všichni kraulem, zatímco v hlavním závodě jsem (naštěstí) s prsama nebyl zdaleka jediný...

        Já chtěl točit start a plavání první vlny hlavního závodu, jenže mě hned do první vlny zařadili, přičemž jsem usoudil, že start dorostenců mi nikdo neuvěří, tak je výsledkem kompromis...

        Všechny záběry kamerkou z čumáku lehokola (kmitají pedály) jsou přímo ze závodu, všechno ostatní s lehokolem jsem točil před a po závodě, záběr ze spodu a z boku na lehokolo dokonce na úplně jiném místě... a dalo to dost přemýšlení, kde a kdy to dotočit, aby to do videa pasovalo...

        Kupodivu hned na místě (během čekání na výsledky (o jejich zmatenosti jindy)) jsem vymyslel parádní úvodní záběr pro video. Představoval jsem si švenk o 180 stupnů z volné vodní hladiny, přes zarostlý břeh a písečnou pláž až na tu velkou startovní bránu.

        Realizace se ukázala složitá, protože po krk ve vodě s foťákem (teoreticky vodotěsným) v ruce jsem bez stativu takový záběr natočit nezvládl, furt se mi tam někdo motal a když to konečně natočit šlo, nebyl to plynulý pohyb a ani dodatečnou SW stabilizací jsem to zachránit nedokázal, tak ze záběru zbyly jen první a poslední 2 vteřiny a asi je to tak mnohem lepší...

        Zato třeba ten třetí záběr (švenk na Ibex ve směru pohybu dítka) bych lépe zrežírovat ani nemohl, přitom to byla náhoda a kdybych začal točit o vteřinku dřív, bylo by to dokonalé...

        Člověk se pořád učí... :-)

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 30.01.2017
        Autor: Jrr
        Hodnocení: +3 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Čím stříháte video?

               

          Šikovně sestřihané a dobré nápady.

          [ Reagovat ] [ Zpět ]
          Datum: 30.01.2017
          Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Čím stříháte video?

                 

            V tom případě jsem zvědav, zda počet přehrání bude alespoň takový jako u minulého videa (31).
            Zatím tam stále svítí jediné přehrání, což je divné, protože kromě tebe, na to koukal i kolega z práce, takže jsem doufal, že dohromady budou aspoň 2 ...

            [ Reagovat ] [ Zpět ]
            Datum: 31.01.2017
            Autor: Jrr
            Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: Čím stříháte video?

                   

              Já na to koukal taky (jo, pěkný, taky bych chtěl umět stříhat :), ale přes youtube-dl se to možná nepočítá.

              Příště bych zvážil, jestli nějak víc nenatočit i sebe (chápu, je to v jedné osobě složité)

              Ty měřiče embednuté do videa jsou nějaký existující program, nebo vlastní skript?

              [ Reagovat ] [ Zpět ]
              Datum: 01.02.2017
              Autor: JendaH
              Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
              • Re: Čím stříháte video?

                     

                Když se chce, dá se naučit ledacos, tohle vlákno je toho dokladem... a teď koukám, že jsi to byl zrovna ty, kdo mi poradil program Kdenlive, u kterého jsem pak už zůstal, akorát jsem za tu dobu vystřídal různé verze, kdy se zpravidla jeden problém vyřešil a jiný objevil... :-)

                Každopádně vzhledem k tomu, jak dlouho mi vždycky poskládání pár minut videa trvá, je mi stále záhadou, jak někdo může sestříhat celovečerní fim, aniž by tím strávil celý život...

                Na budíky programy existujou, nejznámnější je asi DashWare, akorát je jenom pro Windows a já si to z různých důvodů vyřešil po svém = připravím si SVG šablonu a pustím na ni celkem jednoduchý prográmek, který z GPX bere údaje, dopočítá mezihodnoty podle fps, jako proměnné je SVG nahrazuje a vyrobí mi sekvenci SVG souborů, které načtu do Kdenlive. Mně to přišlo lepší, protože pak můžu s budíky pracovat jako s nezávislou vrstvou (bez komprese), používat průhlednost atd... na druhou stranu pro delší video z toho vypadnou desetitisíce souborů, což taky není výhra... :-)

                Točit sebe je v jednom nejenom složité, ale ani si nemyslím, že by to u mě byl nejlepší nápad. Já když můžu, tak se focení sebe zásadně vyhýbám, nejsem příznivcem Facebooku ani selfie tyček a to, jak moc jsem v tom videu vidět (z toho dvakrát dokonce bez trička), mi připadá víc než dostatečné... :-)

                [ Reagovat ] [ Zpět ]
                Datum: 01.02.2017
                Autor: Jrr
                Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Čím stříháte video?

         

    Opět jsem něco natáčel a následně sestříhal, tak se musím někde pochlubit, že jo... :-)
    https://vimeo.com/215753291

    Oproti předchozím akcím jsem se tohohle závodu (pochopitelně) neúčastnil, jel jsem tam s cílem dokumentovat úspěchy týmu kamarádky. A vzhledem k tomu, co jsem viděl, myslím, že tady o budoucí účasti uvažovat nebudu... :-)

    Tak jsem zvědav na hodnocení a rady, co dělat příště lépe. Zatím je to pojaté jako minutový trailer, aby už bylo venku aspoň něco, s tím, že chci sestříhat ještě delší verzi, kde ty záběry budou mít jasnější kontext, ale to může pár týdnu trvat...

    Točené je to primárně Olympus TG2 a něco brýlokamerkou, stříhané v Kdenlive.

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 03.05.2017
    Autor: Jrr
    Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Čím stříháte video?

           

      Nevíte náhodou někdo, jak je vysoký Tyršův most v Hradci Králové?

      Nějak se nemůžeme v práci shodnout, z jaké výšky skákali do vody účastníci "Branného závodu". Kamarádka si myslí 8 m, pořadatel tvrdí, že to bylo 7 m, protože natažená síť má 6 m.
      Když jsem ale zkoušel měřit dobu, jak dlouho na videu padají lidé do vody, vychází skoro přesně sekunda, což by odpovídalo jen 5ti metrům.

      Zkoušeli jsem poměřovat výšku k délce na mostu fotce, porovnávat hladinu oproti troleji, poměřit to k výšce osob a všechno to vychází na 5m +/- 1.

      http://cs.wikipedia.org/wiki/Mosty_v_Hradci_Kr...

      Nechtěl by to někdo z Hradce zajít změřit? ;-)

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 05.05.2017
      Autor: Jrr
      Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Čím stříháte video?

             

        Myslíš jako že bych si šel skočit z mostu s pásmem v ruce? :-)

        Strach má velké oči a tady se to na jejich odhadu asi potvrdilo :-)
        Ono to zase tak moc vysoko není, 8 určitě ne, taky bych řekl, že nějakých 5 a kdo ví jestli v tom nejvyšším bodu, ale jen odhadem.

        Kdyby byl organizátor co k čemu, tak je nechal skákat z vrchu oblouku Malšovického mostu do Orlice, tam už by to bylo najistotu 8 a možná do 10 m by moc nechybělo :-)

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 22.05.2017
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -2
        • Re: Čím stříháte video?

               

          No představoval jsem si jen, že někdo vezme metr (pásmo), přes zábradlí spustí konec k hladině a změří výšku, práce na 3 minuty... ale iniciativě se meze nekladou... :-)

          Akorát fakt nevím, zda by vůbec bylo legální, když by sis jen tak z mostu do řeky skočil, kdo ví, jestli to nezakazuje nějaká obecní vyhláška, mohlo by se to brát jako rušení veřejného pořádku nebo dokonce za veřejné pohoršení a kdo ví co ještě.... ;-)
          Já to zkoušet nebudu, na můj vkus ta voda byla dost špinavá... :-)

          Každopádně potvrzuju, že při pohledu na most z boku to vypadá mnohem víc v pohodě než přes zábradlí dolů...
          Tenhle most asi vybrali, že měli hned vedle centrum závodu (prý to tak mají každý rok).

          Kolega v práci mi vyprávěl, jak v mládí skákali z mostu na Pastvinách... věřím, že to musel být jiný adrenalin, teda spíš šílenost, přecijen nad 10m už jde o život... o tom bych ani neuvažoval.

          [ Reagovat ] [ Zpět ]
          Datum: 22.05.2017
          Autor: Jrr
          Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Čím stříháte video?

             

        Nějak mi to nedalo a tak jsem si byl skočit s pásmem z mostu do Labe a výsledek je 590 cm z chodníku k hladině :-)

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 25.05.2017
        Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Čím stříháte video?

               

          Super, děkuji převelice, hned kamarádce napíšu, že už víme, z jaké výšky "skočila"... :-)

          [ Reagovat ] [ Zpět ]
          Datum: 25.05.2017
          Autor: Jrr
          Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Čím stříháte video?

           

      Nevím, zda to sem vůbec dávat, když už minule to mělo nulovou odezvu, ale jo, už mám hotovou rozšířenou verzi (po minutovém traileru mám teď skoro pětiminutový sestřih).
      https://vimeo.com/218373330

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 22.05.2017
      Autor: Jrr
      Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Čím stříháte video?

             

        Vyblbli se, to jo, ale vzhledem k prodělanému vojenskému výcviku je mi tenhle "sport" dost proti srsti, je to stále tam někde ve mě hluboko pod kůží :-)

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 22.05.2017
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1
        • Re: Čím stříháte video?

               

          Tak já jsem hrdým vlastníkem modré knížky a kdybych ji neměl, bral bych asi civilku... naštěstí než jsem dostudoval, tak vojnu úplně zrušili...

          Na slepé poslouchání rozkazů nejsem a když bych pokaždé s velitelem diskutoval o smysluplnosti toho, co po mně chce, nakonec by mě určite zastřelili... :-)

          Každopádně tohle natáčení byla hodně zajímavá zkušenost. Oni museli běhat (cca 30 km celkem), já jezdil na kole (šrotokolo), i tak jsem je sotva stíhal a několikrát úplně ztratil (pár disciplín mi chybí), protože na mě nebrali ohledy, takže třeba přeručkovali na druhý břeh řeky a běželi dál, zatímco já hledal most... :-)

          [ Reagovat ] [ Zpět ]
          Datum: 22.05.2017
          Autor: Jrr
          Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Čím stříháte video?

                 

            Dobrý jsou, o tom žádná, tohle hned tak někdo nedá.
            Nejlíp by se to celé točilo na dvě kamery, aby byl čas na přesun a přípravu a dvě kamery by se střídaly.

            [ Reagovat ] [ Zpět ]
            Datum: 22.05.2017
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1
            • Re: Čím stříháte video?

                   

              Docela by mě zajímalo, kdo ti dal mínus a proč?

              Jo, ve dvou lidech by se to točilo mnohem lépe. Já prakticky vzato dvě kamery používal - střídal jsem foťák Olympus TG2 a kamerobrýle Sunnycam.
              Hlavně pro záběry z kola byly brýle super, i když pár záběrů jsem i na kole dal foťákem z ruky... no radši nebudu rozebírat, ke kolika dopravním přestupkům mě natáčení donutilo... :-)

              Asi nejvtipnější byla disciplína, jak pobíhali v plynových maskách v "zaplynované" budově. Já si celou dobu točil, co jsem chtěl a nikoho jsem se zbytečně neptal... no a pak kamarádka říkala, že jsem pitomej, že všichni mají plynový masky a já si tam chodím jen tak... ale nic mi nebylo, takže předpoklad o neškodnosti použitých dýmovnic, byl snad správný... :-)

              Do budoucna asi zauvažuju o nějakém stabilizátoru (steadycam nebo nějaký gyroskopický), protože záběry točené při běhu nebo chůzi moc dobře nedopadly...
              I když hlavně by se chtělo vyvarovat "chybiček" jako že jsem ve foťáku měl 8GB SD kartu a sebou náhradní 32GB microSD, ale chyběla mi redukce, takže ke konci už jsem musel hodně rozmýšlet, co točit a co ne, na kartě nakonec zbylo asi 200 MB.... :-)

              [ Reagovat ] [ Zpět ]
              Datum: 22.05.2017
              Autor: Jrr
              Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Čím stříháte video?

             

        Dobře stupňovaná muzika. Už jsem jen čekal, kdy bouchne atomovka, nebo aspoň cisterna s benzínem :-)

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 25.05.2017
        Autor: ronda
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1
        • Re: Čím stříháte video?

               

          Nojo, opravdoví filmaři nejdřív natočí a sestříhají film, pak si k němu nechají složit muziku.
          Já nejdřív hledám hudbu, která je volně k použití a rytmem se aspoň trochu hodí a pak se snažím dostupné záběry poskládat tak, aby to aspoň trochu s tou hudbou korespondovalo.

          U té první skladby (Extinction Level Event) mi přišlo vtipné na začátku to výrazné místo využít k tomu, že všichni začnou skládat mapu, skládají, pořad skládají a najednou zvrat a už je tam jenom jeden tým, který to stále ještě nemá... i když v reálu nešlo o sekundy, skládali to 20 minut... prostě byli pečliví...
          Tu závěrečnou gradaci jsem už ale úplně využít neuměl, k té hudbě by sedělo, kdyby každá další překážka na dráze byla mnohem šílenejší než ta předchozí, což tady nebylo (teda mě by zastavila hned ta zeď).

          Pak ve třetí skladbě (Action Hero) jsem využil tižší pasáže, aby byl slyšet ten důstojník, co je tam při cvičení buzeruje (mimochodem tohla byla disciplína (ono to trvalo mnohem déle než ve videu), kdy jsem měl jasno, že do tohohle závodu mě nikdo nezláká)... a následně jsem se snažil dramaticky sestříhat bloudění podle GPS, protože kamarádka na začátku nevěděla kam a pořád mi uťíkala ze záběru...

          No a pak v poslední (Cataclysmic Molten Core), kterou jsem už předtím využil pro trailer, tak tam je tak výrazný rytmus, že to ani jinak než v rytmu stříhat nešlo, akorátže některé záběry jsem natočil tak blbě, že víc už použít nešlo, protože jsem prudce pohnul foťákem nebo to jinak zkazil... takže tam jsem moment výrazné dramatizace hudby šteloval na moment, kdy zjistí, že figurantka nedýchá... tedy figurantka dýchala stále, ale její dozor prohlásil, že nedýchá... :-)

          No pořád je hodně co zlepšovat... ale musím si pochválit záběr v 3:17, kdy se rozhodli opět jít nejkratší cestou přes plot a já se děsil kudy to budu objíždět. Sice jsem několik vteřin jel na kole po paměti, ale dopadlo to dobře, udržel jsem je v záběru (trochu je to SW dostabilizaný) a prý to vypadá skoro jak z drona... :-)

          [ Reagovat ] [ Zpět ]
          Datum: 25.05.2017
          Autor: Jrr
          Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Čím stříháte video?

                 

            Jako celek dobrý a některé záběry jsou dost povedené, rozhodně je vidět slušné zlepšení.

            [ Reagovat ] [ Zpět ]
            Datum: 25.05.2017
            Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: Čím stříháte video?

                   

              Díky moc... jenže tohle už bude těžké v budoucnu něčím překonat. Větší množství akčních záběru těžko na jiné akci natočím... a jet točit za rok to samé, tak to video bude hrozně podobné, ty disciplíny prý moc nemění...

              Tedy největší strach mám z toho, abych se nějakým nedopatřením neocitl za rok mezi přihlášenými... zjistil jsem, že kamarádka má nebezpečný přesvědčovací talent... :-)

              [ Reagovat ] [ Zpět ]
              Datum: 26.05.2017
              Autor: Jrr
              Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
              • Re: Čím stříháte video?

                     

                Řekl bych, že máš na to dělat slušné reportáže z podobných akcí a různých akčních soutěží. Co to zkusit se domluvit s nějakou agenturou nebo organizátory soutěží a točit pro ně?

                [ Reagovat ] [ Zpět ]
                Datum: 26.05.2017
                Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                • Re: Čím stříháte video?

                       

                  Kam to časem dopracuju se uvidí. Pro média jsem zatím nepoužitelný, protože mi sestříhání pár minut trvá měsíc, což bývá pro večerní zprávy docela pozdě... :-)

                  Zatím ani neohromím sledovaností. Tohle video vidělo za týden 22 lidí. Většinou se počítadlo zastaví po půl roce někde u padesáti. Jen jedno video se zatím po několika letech dostalo přes 100 přehrání a to mělo v názvu FFMPEG libvidstab, což asi bude hledané téma.

                  Ty nebo někdo mi kdysi radil, že špatně je vimeo a na youtube by to bylo úplně o něčem jiném. Před pár měsíci jsem zkusil ty nej videa nahrát taky na youtube a tam mám shlédnutí ještě 4krát méně, takže jen v serveru to nebude...

                  Nevím, jak to dělají ti, co mají statisíce shlédnutí, ale zatím jsem zjevně nedosáhnul takové kvality, aby si lidi posílali odkaz sami a já jsem na nějakou propagaci liný... :-)

                  [ Reagovat ] [ Zpět ]
                  Datum: 26.05.2017
                  Autor: Jrr
                  Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Čím stříháte video?

         

    Asi trochu OT:

    Vy se tady snažíte něco stříhat, a přitom můžete nechat pracovat stroje samy a pak si jen počkat na výsledek ;-)
    http://www.mobilmania.cz/clanky/relive-vytvori...

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 25.05.2017
    Autor: Jarda
    Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Čím stříháte video?

           

      Jako nápad je to hezké, ale vlastně to není nic víc než automaticky generovaná animace z GPS logu, do které vloží případné fotky. Se střihem videa to mnoho společného nemá a řekl bych, že se to rychle omrzí...

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 25.05.2017
      Autor: Jrr
      Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Čím stříháte video?

             

        Jasně, dal jsem to sem jenom jako takovou zajímavost.

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 26.05.2017
        Autor: Jarda
        Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Čím stříháte video?

         

    Milý deníčku, už dlouho jsem se nechlubil žádným videem a určitě už to všem chybí... :-)

    Co všechno je možné naučit programátora za odpoledne?
    https://vimeo.com/234394825

    Kvalita videa je dost bídná, já vím. V sobotu bylo pod mrakem, chvilkama pršelo, navíc kamerka v brýlích nereaguje dobře, když se podívám na oblohu, občas barvy ujíždí do zelena ... a jelikož jsem natočil jen 7 minut a všechno je kamerkou v brýlích, moc už toho vymyslet při stříhání nešlo...

    Tak si říkám, že v tomhle videu jsou cyklistický akorát ty rukavice, ale snad mi to projde. :-)

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 21.09.2017
    Autor: Jrr
    Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Čím stříháte video?

         

    Tak se mi tentokrát podařilo vyrobit video sestřih už týden po závodě. Jsem zvědav na názory... :-)
    https://vimeo.com/284516585

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 12.08.2018
    Autor: Jrr
    Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Čím stříháte video?

           

      Tahle videa jsou dobrá především pro toho kdo to točí a maximálně účastník té akce si může něco málo připomenout.
      Myslím, že ostatním to moc neřekne a i pro názornost je to chce reportážní záběr z ruky někým mimo trať.

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 14.08.2018
      Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Čím stříháte video?

             

        To bude věcí názoru. Mně třeba právě ten pohled "zevnitř" vyloženě fascinuje. Reportážní záběr by mě nejspíš nezaujal.

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 14.08.2018
        Autor: Ifča
        Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1
        • Re: Čím stříháte video?

               

          Děkuji, už jsem byl smutný, že ani jediný pozitivní ohlas... asi se to tentokrát nijak extra nepovedlo... nojo, řekl jsem si o názor, tak bych se za něj neměl zlobit... :-)

          Ale mě to prostě přišlo vtipné plácnout tam Prší, prší jen se leje, když fakt lilo... diváka to mělo překvapit stejně, jako to počasí pokazilo plány nejenom mně... :-)

          Jinak víceméně oficiální video pro srovnání...
          https://www.youtube.com/watch?v=wRmEmg0lPGI
          Prostě natočili plavání, dětské závody a když začalo pršet, tak zřejmě skončili... :-)

          [ Reagovat ] [ Zpět ]
          Datum: 14.08.2018
          Autor: Jrr
          Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Čím stříháte video?

             

        Tak u mě dobrý, takto v první osobě je to zajímavé (i proto, že to není moc dlouhé).

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 15.08.2018
        Autor: Akito
        Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Čím stříháte video?

           

      Tak zase jedno video ke zkritizování... :-)
      https://vimeo.com/288102523

      S cyklistikou to má tedy společné jen to, že jsem do Říček přijel na lehokole... původní záměr byl vzít sebou kamarádku a primárně točit její snažení, jenže věčně neměla čas... určitě by vypadalo lépe střídat záběry z brýlí se záběry z dronu, ale smůla, nemám... :-)

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 06.09.2018
      Autor: Jrr
      Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Čím stříháte video?

             

        Pěkný, podařený a myslím, že dobře sestříhané. Dobře zvolená hudba

        Už zase jezdíš na leháči, máš nový?

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 06.09.2018
        Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Čím stříháte video?

               

          Díky. :-)

          Myslím, že jsem to určitě někde psal... na konci května jsem si jel do UB pro rekonstruovaný Ibex. Nový je rám, řidítka, obě vidlice, řetěz, bovdeny... z předchozího lehokola je zbytek.

          Přes léto jsem MTB a Ibex střídal... na kilometry opět Ibex dávno vede. :-)

          [ Reagovat ] [ Zpět ]
          Datum: 07.09.2018
          Autor: Jrr
          Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Čím stříháte video?

               

          Mimochodem trošku výzva bylo natočit celý černý okruh, který je podle webu na 2 hodiny, když baterie v brýlích vydrží už jen 45 minut, ale povedlo se... samozřejmě koukat na nesestříhanou verzi by byla strašná nuda... nakonec jsem do sestřihu ani nedal další tři lanovky a několik opakujících se překážek.

          Člověk by si řekl, že objektiv s deklarovaným úhlem záběru 150 stupnů musí v pohodě stačit, ale tady by se využilo ještě víc, protože v záběru většinou nejsou vidět nohy, přestože jsem samozřejmě koukal, kam šlapu, což by se u spousty překážek vidět hodilo. :-)

          [ Reagovat ] [ Zpět ]
          Datum: 07.09.2018
          Autor: Jrr
          Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Čím stříháte video?

             

        Tak mám další trochu akční video. Asi to sem nepatří, protože jsme na tu atrakci jeli autem, ale na většině záběrů jsou dvě holky, tak by to za kliknutí třeba stát mohlo... :-)
        https://vimeo.com/292894509

        Tak jsem zvědav na počet shlédnutí, minulé video se zastavilo na osmnácti, tady už mám 28, tak to vypadá nadějně... :-)

        Mimochodem řešíte při natáčení/stříhání někdo pravidla o dějové ose? Mě se to tady v několika místech úplně dodržet nepovedlo, ale většina lidí si toho nevšimnr, dokud jim o tom neřeknu...

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 05.10.2018
        Autor: Jrr
        Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Čím stříháte video?

               

          video zajímavé, když vypnu zvuk tak je to mnohem lepší. Lidi co vás vede k tomu dávat takové strašné zvuky?

          [ Reagovat ] [ Zpět ]
          Datum: 06.10.2018
          Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1
          • Re: Čím stříháte video?

                 

            Děkuji za zajímavý názor.
            Můžeš nějak rozvést, co se ti na zvuku nelíbilo a jak by sis to představoval, aby to příště bylo lepší? Já se tvořit video zatím stále jen učím, takže mě samozřejmě zajímá, co se lidem nelíbí, i když všem se stejně nezavděčím...

            Drtivá většina lidí u videa chce v pozadí slyšet hudbu, souhlas? Výběr hudby je velmi subjektivní záležitost, navíc se hudba musí k tomu videu aspoň trochu hodit a hlavně musím vybrat takovou hudbu, abych ji mohl použít ve videu bez placení (většinou licence Creative commons CC BY-NC-SA). Použít nějaký současný hit bohužel nepřipadá v úvahu (nechat si video ze serveru smazat nebo zablokovat účet, až by si někdo stěžoval za to nestojí).

            Různé názory jsou samozřejmě na to, jak moc by měla být slyšet hudba a jak moc původní zvuky. Jeden člověk mi třeba tvrdí, že mám původní zvuky úplně vypnout, protože to hudbu ruší, někomu třeba zase vadí, že neslyší reálné zvuky pořád a prý to pak vypadá nepřirozeně. Já se nějak snažím hledat kompromis, některé zvuky/ruchy nechávám, většinu času je jenom hudba.

            Ono taky třeba u těch brýlí často nestojí zvuk za moc, slyšet je hlavně můj dech, na kole šustot větru, u minikamerky na zemi zase třeba kroky...

            Řekl bych, že éra němého filmu je dávno pryč, takže jaký zvuk bys tam chtěl slyšet, abys neměl nutkání audio vypínat?

            [ Reagovat ] [ Zpět ]
            Datum: 06.10.2018
            Autor: Jrr
            Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -2
            • Re: Čím stříháte video?

                   

              Přesně jak jsi napsal "v pozadí slyšet hudbu", bohužel v tom tvém videu je to v popředí a ruší to video. Ztišením nic nepokazíš.

              [ Reagovat ] [ Zpět ]
              Datum: 06.10.2018
              Autor: Bobbob
              Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
              • Re: Čím stříháte video?

                     

                Takže tobě se zdá celkově video moc hlasité (což si divák přizpůsobí jedním kliknutím) nebo se ti zdá špatně nastaven poměr mezi hlasitostí hudby a ostatních zvuků?

                Nebo jakože ti třeba v úvodních záběrech chybí zvuk motoru auta, domlouvání s recepční ohledně placení, pirátský výklad pravidel...

                On je totiž dost problém, pokud v záběru zrovna někdo mluví, že když bych nechal původní zvuk, tak ho těžko můžu uříznout v půlce věty a pokud bych ho nechal domluvit, vzniklo by úplně jiné video (násobně delší). Jak bys tohle vyřešil?

                [ Reagovat ] [ Zpět ]
                Datum: 06.10.2018
                Autor: Jrr
                Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                • Re: Čím stříháte video?

                       

                  Ztišil jsem na jeden dílek a ještě jsem musel sáhnout i na zesilovač. Video by mělo být hudbou jen podmalováno ne přeřváno ale možná se to jeví jen mně:-)

                  "těžko můžu uříznout v půlce věty", záleží co se zděluje a jak je to důležité pro dlaší děj.
                  Například u videa kde je záběr na vodopád či šumící řeku tak tento zvuk jen mírně ztlumím a hudbu do toho dám tlumeně. Vysledně to sedí.
                  Při střihu máš přece možnost si ined přehrát co jsi vytvořil.

                  [ Reagovat ] [ Zpět ]
                  Datum: 06.10.2018
                  Autor: Bobbob
                  Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                  • Re: Čím stříháte video?

                         

                    No napadá mě, že ten webový přehrávač má defaultně hlasitost naplno, v tomhle funguje Vimeo stejně jako Youtube, ale pokud jsi hlasitost na Youtube (někdy v minulosti) ztišil, tak si to pamatuje, zatímco na Vimeo jsi teď mohl vidět první video a proto to mít hlasitěji než jsi zvyklý?

                    Můžu ti dát i odkaz na stejné video nahrané na Youtube, pokud to chceš zkusit porovnat, protože mě to subjektivně připadá srovnatelně hlasité jako jiná videa. Hudební soubor jsem vzal tak jak byl a použil bez úprav hlasitosti.

                    Ano, dá se udělat prakticky cokoliv, pokud bych chtěl, aby byl nějaký zvuk dobře slyšet, tak hudbu samozřejmě ztlumit umím. Otázkou je, co bys v tomhle konkrétním videu chtěl slyšet, aby stálo za to hudbu ztišovat?

                    Teoreticky můžu stejné video někam nahrát s původním zvukem bez hudby a pak můžeme diskutovat, zda je to lepší.... :-)

                    [ Reagovat ] [ Zpět ]
                    Datum: 06.10.2018
                    Autor: Jrr
                    Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
              • Re: Čím stříháte video?

                     

                Tak jsem pro zajímavost vyrobil verzi, kde je hudba úplně vypnutá a odmutoval jsem stopy, které tam předtím nebyly vůbec slyšet.
                https://uloz.to/%21WPS8m1AQURVk...
                Vzhledem k tomu, že v některých místnostech hrála jejich hudba (pro vytvoření atmosféry, někde jako součást nápovědy), úplně bez hudby to nakonec není. Je možné, že by to takhle ani na youtube nahrát nešlo, i když ty úseky jsou hodně krátké, takže by to snad jako chráněná díla v pozadí nepoznalo...

                Připadá to někomu takhle lepší? Mně fakt ne! :-)

                Každopádně by pomohlo ujasnit si, zda ti celkově připadá video moc hlasité nebo nevyhovuje poměr mezi hlasitostí hudby a ostatních zvuků nebo ti chybí některé zvuky, které jsem (z různých důvodů) úplně vypnul.
                Netvrdím, že to mám nastaveno optimálně a pokud by stejný názor mělo víc lidí, třeba to příště zkusím udělat jinak...

                [ Reagovat ] [ Zpět ]
                Datum: 07.10.2018
                Autor: Jrr
                Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                • Re: Čím stříháte video?

                       

                  Mně to připadá lepší jelikož tam jsou zvuky které tam být mají. Teď zbývá vybrat jen příslušnou hudbu a jemně to vše podmalovat.
                  S tou hudbou se dá experimentovat a najít přesnou hlasitost. Kde nejsou zvuky filmu až tak důležité tak je potlač a zvýrazní mírně hudbu.
                  Zhlédni pár videoreportáži (profi) a klidně "kopíruj".

                  [ Reagovat ] [ Zpět ]
                  Datum: 07.10.2018
                  Autor: Bobbob
                  Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                  • Re: Čím stříháte video?

                         

                    Ok, děkuji za názor.

                    Je dobré vědět, že je tu člověk, který by chtěl slyšet méně hudby a více zvuků z okolí, protože jiný člověk před časem kritizoval, že je málo slyšet hudba a je tam zbytečně moc zvuků, které pro něj nemají žádnou hodnotu a výsledný dojem ruší... :-)
                    Ono bude hodně subjektivní, co je přiměřená hlasitost a podobně jako s výběrem hudby, nemám šanci se zavděčit všem... což ani nechci, hlavně se to musí líbit mně... :-)

                    Ono to vlastně i píšeš, kde zvuky filmu nejsou důležité - já se na to právě díval tak, že tam nic důležitého slyšet není, takže hudba může hrát celou dobu naplno.
                    Kdybych tam chtěl mít doprovodný komentář, rozhovor nebo alespoň některá postava pronášela smysluplnou větu, pak bych hudbu (v tom místě) samozřejmě stlumil...

                    Ono možná ale ve výsledku nejde ani tak o zvuk, to je až důsledek, jako spíš o celé pojetí videa a formu, protože si nemyslím, že bych se snažil přímo o reportáž... a hloupé je, že to vlastně neumím pojmenovat... to bych si měl dostudovat... :-)

                    Já se samozřejmě inspiruju tím, co se mi líbí! Před lety na mě zapůsobil sestřih ze závodu Eposurvival, každý rok mají video hezké, ale pro mě je top to z 2013, pro mě to byl jeden z impulsů, že tam prostě chci jet! :-)
                    https://vimeo.com/158343652

                    A nebo se mi moc líbí tohle video "vysvětlující", proč je Orientační běh lepší...
                    https://www.youtube.com/watch?v=WapUHPfiFYc
                    Na mě to video působí, líbí se mi ten nápad, krásná krajina, asi tam jsou i nějaké emoce... přitom bys tomu mohl vytknout to stejné = je tam slyšet jen hudba a je celkem nahlas. :-)

                    Ale každému se líbí něco jiného, zeptal jsem se na názor a dostal jsem ho. Tudíš díky.

                    [ Reagovat ] [ Zpět ]
                    Datum: 07.10.2018
                    Autor: Jrr
                    Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: Čím stříháte video?

                   

              Víš co jsi originální. Točíš autorské video, sám si ho stříháš, dáváš si s tím hodně práce. a pak do toho prskneš něco co ti vnutí provozovatel webu, že je volné a tudíž ti to nesmaže. Mi to přijde jako škoda. Tak jako točíš vlastní záběry a nesvěřuješ to nikomu jinému, tak jako si sám stříháš a nesvěřuješ to někomu jinemu tak si natoč i vlastní zvuky. Musí to být zrovna sampl co je celý vytvořený v nějakém software a namixnutý algoritmem? Anebo to neřeš, řekni si je to jen jeden názor z mnoha dělej to po svém tak jak to děláš. Já nemám problém s tichem ve filmu. Pokud je to ticho méně rušivé než zvuk.

              [ Reagovat ] [ Zpět ]
              Datum: 06.10.2018
              Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
              • Re: Čím stříháte video?

                     

                Jasně, představa, že kromě natočení a sestříhání videa, si dokážu ještě složit a nahrát vlastní filmovou hudbu, je krásná, určitě by to mělo spoustu výhod, ale pro mě je to (zatím?) nereálné... holt o moc víc než prší prší zatím nezahraju... :-)

                Takže jako ve všem, nakonec to musí být kompromis. Člověk nemůže umět všechno, respektive musí si vybrat, zda se snažit jedinou věc dotáhnout k dokonalosti nebo umět víc věcí jen napůl.

                Dal jsem to sem, abych se dozvěděl názory, takže nemám problém s tím, že to někdo vidí jinak. Netvrdím, že hodlám něco měnit, vždycky je ale dobré poslechnout si, co říkají ostatní a zamyslet se nad tím...

                [ Reagovat ] [ Zpět ]
                Datum: 06.10.2018
                Autor: Jrr
                Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Čím stříháte video?

               

          Nechybí tam trpaslík a otec Fouras ?

          [ Reagovat ] [ Zpět ]
          Datum: 06.10.2018
          Autor: ronda
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1
          • Re: Čím stříháte video?

                 

            Tak oni se pokud vím označují za hru pouze inspirovanou pevností Boyard, takže zřejmě okopírovali jen tolik, aby neporušili žádné copyrighty a podobně, což by u Paklíče nebo Otce Fourase možná hrozilo, tak to projistotu řízly ještě Piráty z Karibiku... :-)

            Jako z technického hlediska se mi moc líbilo, jak mají vše zautomatizované. Nepotřebují žádné rozhodčí, každý tým nafasuje čip, kterým si otevřeš dveře místnosti (když tam nějaký tým je, nepustí tě to dovnitř).
            Na začátku místnosti se zpravidla celý tým musí přihlásit = současně zmáčkou všichni tlačítka (místnost z čipu ví, kolik lidí tam je, takže krát dvě ruce) a na konci se stejně ověří, že se tam dostali všichni, pak ti magnet odemkne krabičku s razítkem.
            Červený podlahy a různé překážky mají tlakové spínače, navíc otevřením dveří se rozbíhá časový limit, když tým úkol nesplní, rozhouká se siréna, všichni musí ven a můžou to zkoušet znovu.
            Podvádět se prakticky nedá, aby třeba někdo rovnou nepočkal v cíli řeší nutnost přihlášení pokaždé na začátku...
            Můžou tam (prý) současně hrát desítky týmů a na obsluhu celé budovy stačí dva, tři zaměstnanci...

            Taky mají chytře nastavený obchodní model. Na každý úkol máš neomezeně pokusů, platí se za minuty strávený ve hře = od startu do otevření finální bedny nebo okamžiku, kdy to tým definitivně vzdá... vzdát to nikdo nechce, čas utíká strašně rychle... a při placení... no berou i karty. ;-)

            [ Reagovat ] [ Zpět ]
            Datum: 06.10.2018
            Autor: Jrr
            Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: Čím stříháte video?

                   

              Prima report a kometáře – díky.
              K muzice: A) Jsi talentovanej člověk, za pár měsíců ovládni co je třeba, třeba klávesy, a nebudeš se zlobit s autorskými právy B) V první půlce jsou to děsný „duňky-žalky“, tos mohl rovnou použít Michala Davida ze Spartakiády 1980, protože by to nebylo tak hypnoticky relaxační. Ale pravdu máš ty – je to taky věc vkusu. Druhá půlka se hodí víc.
              A nakonec …řízli… – pokud celou tu továrnu neříděj nějaký tři kočky.

              [ Reagovat ] [ Zpět ]
              Datum: 06.10.2018
              Autor: kublay
              Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
              • Re: Čím stříháte video?

                     

                Pokus o vlastnoručně zahranou hudbu už tady jako byl...
                https://vimeo.com/284516585
                https://vimeo.com/250556416
                a nedá se říct, že by to bylo přijato zrovna pozitivně... :-D

                Tady jsem navíc ukecal kamarádku, aby zaspívala... https://vimeo.com/260616989
                Jako moc jsme se při tom natáčení nasmáli, ale k tomu, abych na klávesy zahrál něco, co lze brát za filmový doprovod (a myslet to vážně) je cesta hodně daleká... :-)

                Navíc striktně vzato problém není jen s autorskými právy k hudební nahrávce, ale i k notám a textu písně... pokud od smrti autora neuplynulo aspoň 70 let...

                S výběrem hudby se fakt nezavděčím, jedna kamarádka mi k tomu napsala "Jedine co bych moznaaa malinko vytkla mi přijde hudba zhruba v půlce. Začátek je takový příjemný a potom se to změní na takovou drsnou a pro mě trochu v tuto chvíli stresující."

                Ano, měl bych si to po sobě víc číst... ;-)

                [ Reagovat ] [ Zpět ]
                Datum: 06.10.2018
                Autor: Jrr
                Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                • Re: Čím stříháte video?

                       

                  Když je to TEPfaktor, musí se posluchačům a divákům rozklepat kolena už při prvních taktech.

                  [ Reagovat ] [ Zpět ]
                  Datum: 06.10.2018
                  Autor: kublay
                  Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                  • Re: Čím stříháte video?

                         

                    Někde ve skříni mám flétničku... pak bych to vypínání zvuku při prvních taktech asi i chápal... :-D

                    [ Reagovat ] [ Zpět ]
                    Datum: 06.10.2018
                    Autor: Jrr
                    Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                • Re: Čím stříháte video?

                       

                  A zkoušel jsi něco ze zvukové knihovny youtube?

                  [ Reagovat ] [ Zpět ]
                  Datum: 06.10.2018
                  Autor: Bobbob
                  Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                  • Re: Čím stříháte video?

                         

                    Jo, pro některá videa jsem čerpal i odtamtud. Nevýhoda zrovna té youtube hudební knihovny je v tom, že odtamtud bere hudbu strašně moc lidí a když vidím páté video se stejnou hudbou, říkám si proboha už zase...

                    Obecně je to ale pořád stejná úloha - vybíráš hudbu, u které autoři zvolili licenci, která ti dovoluje použít to ve vlastním videu (někde je použití bez omezení, někdy to musíš napsat do titulků, něco lze jen nekomerčně, někdy musíš dát své video pod stejnou licenci).

                    Výhodou té knihovny od youtube ale je to, že je tam slušný poměr poslouchatelných věcí. Na jiných serverech jako jamendo spíš hledáš jehly v kupě hnoje... :-)

                    [ Reagovat ] [ Zpět ]
                    Datum: 06.10.2018
                    Autor: Jrr
                    Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                    • Re: Čím stříháte video?

                           

                      Tady máš inspiraci, jak na hudbu.
                      https://youtu.be/8g3803sAfkE?t=288

                      [ Reagovat ] [ Zpět ]
                      Datum: 08.10.2018
                      Autor: ronda
                      Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                      • Re: Čím stříháte video?

                             

                        Tak jasně, kdybych od dětství místo hraní s počítačem pilně cvičil na piáno... možná... :-)

                        Samozřejmě to je úplně nejlepší varianta, když někdo dokáže zahrát doprovod filmu na míru, měnit tempo a náladu hudby podle toho, co se na obrazovce zrovna děje...

                        [ Reagovat ] [ Zpět ]
                        Datum: 08.10.2018
                        Autor: Jrr
                        Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Čím stříháte video?

         

    Já jsem nakonec zakotvil u kdenlive. Má to teda občas nějaké mouchy - občas se mi stane že kus klipu dostanu do nějakého stavu jakože je smazaný, ale v timeline se furt ukazuje, akorát s ním nejde nic dělat. Pomůže uložit, ukončit kdenlive a pustit znovu. A pak druhá věc - když člověk na začátku zvolí rozlišení a framerate projektu, už s tím nejde pak nic dělat, protože například titulkové klipy jsou vyrenderované přesně na rozměr videa, a offsety vystříhaných částí si to ukládá jako čísla snímků, takže na jiném FPS to ukazuje jinam.

    Z kola teda nic natočeného nemám, zkouším natáčet z modelu letadla. Přijde mi, že to vypadá tak nějak přirozeněji než záběry z multikoptér.

    A připojuju se k názoru, že vyrobit pěkné minutové video zabere strašně moc času.

    Tady máte vzpomínku na loňský podzim:
    https://www.fi.muni.cz/~kas/itube/2017-10-16...

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 15.08.2018
    Autor: Akito
    Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Čím stříháte video?

           

      Týjo, hezký video, líbí... :-)
      Pro zajímavost, jakou kamerkou jsi to natáčel?

      Na to, že v Kdenlive na začátku vybereš rozlišení+FPS a defakto už to nelze změnit, jsem taky narazil (pokus o změnu to celé rozbil), ale nepřipadá mi to jako zásadní omezení, aktuálně všechno točím do 1080p 30fps (foťák točí 29.97 fps, ale zjevně to nevadí), takže maximálně využiju rescale při renderování.

      Dokonalý ten program není, chce to pravidelně ukládat, protože občas se mi to prostě zasekne a sesype, ale zatím jsem nic lepšího nezkoušel a Kdenlive mi funguje dostatečně dobře, než bych se chtěl učit něco dalšího... :-)

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 16.08.2018
      Autor: Jrr
      Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Čím stříháte video?

           

      Jinak s přirozeností pohybu letadla oproti koptérám budeš mít pravdu, navíc letadlo se samo pohybuje celkem plynule, zatímco u vrtulníkové potvory bývá potřeba aktivní stabilizace... ale zase s letadlem nezastavíš na místě, což na natáčení krajiny asi nevadí, ale pro natáčení lidí to může být dost omezující...

      Prakticky jsem si nehrál ani s jedním, i když by mě to určitě bavilo... propadnout ještě letadýlkům, to fakt už nevím, kde bych na všechno bral čas a peníze... :-)

      Teď jsem díky youtube narazil na sestřih z předloňského triatlonu, kde nám s nějakou čtyřmotorovou bzučící potvorou létal protivně nízko nad hlavou (mě to dost vadilo, přišlo mi to bezohledné). Kupodivu existenci mého lehokola se autorovi podařilo zamaskovat skoro dokonale.
      https://www.youtube.com/watch?v=42FKnwK0-vM

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 16.08.2018
      Autor: Jrr
      Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Čím stříháte video?

             

        Jo, to je ještě další věc, že ty letadla jsou vesměs docela potichu - aspoň teda ty "kamerové skorovětroně". Koptéra řve strašně, a ještě to generuje v lidech blbý pocit (protože když přestane půl vteřiny fungovat letadlu spojení, tak letí samo původním směrem dál, zatímco koptéra spadne a s sebou nese sílu několika brutálních vrtulí).

        Na druhé straně stačí nevelký vítr, a s letadlem v podstatě nejde natáčet, jak se to mele na všechny strany. S koptérou s rozumným gimbalem vítr ani nepoznáš.

        Kamera je Hawkeye Firefly Q6/90°. Už ji némám - přišel jsem o ni při jedné takové politováníhodné události :-), koupil jsem místo ní tu stejnou, jen se 120° objektivem. Na letadlo je dobrá že má malý čelní průřez a až zas tak moc neváží.

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 16.08.2018
        Autor: Akito
        Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1
      • Re: Čím stříháte video?

             

        > propadnout ještě letadýlkům, to fakt už nevím,
        > kde bych na všechno bral čas a peníze... :-)

        Nojo, těžký to je. Zvlášť ten čas. Ale tak zase elektronice rozumíš, tak asi i základní fyzice, no a proč nezkusit nastudovat a prakticky vyzkoušet něco dalšího, třeba tu aerodynamiku?

        Peníze až tak nejsou problém, díky čínským komponentám spousty věcí dost zlevnilo - třeba počítačové rádio (které umí mixy, nějaké základní křivky, expo, 14 kanálů, telemetrii, učitel/žák, atd) i s přijímačem koupíš pod tisícovku, na 2.4 GHz to spolehlivě funguje na velkou vzdálenost, to dřív ztratíš model z rozumného dohledu :-), a nějaký hodný tříkanálový pěnolet k tomu za dalších cca 1600: https://www.rc-factory.cz/letadla/backyard...

        A pokud tě to chytne, tak můžeš pokračovat. Třeba postavit nějaké letadlo podle plánku z netu:
        https://www.fi.muni.cz/~kas/itube/2017-11-28...
        nebo si i nějaké postavit podle vlastního návrhu:
        https://www.fi.muni.cz/~kas/itube/2018-06-12...

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 16.08.2018
        Autor: Akito
        Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Čím stříháte video?

               

          Kdo ví, třeba i na to jednou dojde... :-)

          [ Reagovat ] [ Zpět ]
          Datum: 17.08.2018
          Autor: Jrr
          Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Čím stříháte video?

         

    Já jsem si na to koupil v akci Power Director

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 06.10.2018
    Autor: Kolbaba71
    Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
Nastavte si vlastní barvu pozadí:
Seznamka

Hledám: Na kole z Prahy do přírody

24.03.2024
Ahoj, hledá se cyklistka pro spolujízdy z Prahy ven na kolo, víkendy nebo dle dohody

Hledám: cyklistku co má hodně volného času

14.03.2024
Hledá se cyklistka na Jónské ostrovy od 7.5. do 13.6. Pobyt v domě přímo u moře, dvě horská elektrokola k…

Hledám: Island, s kolem nebo bez

08.02.2024
Neplánuje někdo letní cestu na Island bez cestovky, s kolem nebo bez? Nemá někdo zkušenost s objetím ostrova na…
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

421 cyklistů (8 přihlášených)

Srpen 2023 – okolo Otavy

Letošní zahraniční výlet nám nečekaně zrušily zdravotní problémy, musely jsme se z cesty vrátit. Po…
Aar | 23.03.2024

Dámská 2023 – okolo Ašského výběžku k nejzápadnějšímu bodu ČR a ještě kousek dál

Letošní Dámská je prémiová, protože tuhle tradici držíme už od roku 2003. Jen jeden rok jsme vynechaly, v…
HMS | 19.03.2024

Jižní hranice

„Tak jsem tady Panímámo, dřív to nešlo.“ Oblíbený citát můj a mého bratra, mně vytanul na mysli 8. září 2023,…
Stanley58 | 02.01.2024