reklama

razeni krajnejsich prevodu na velkem prevodniku

Ahoj vsem, mam starsi razeni a prehazovacku 3×8 Shimano XT. Kliky 44/32/22 a presmykac STX-RC.
Na nejmensim prevodniku 22 zubu muzu radit rozsah 1–7 bez skrtani presmykace.
Na prostrednim 32 zubu rozsah 2–7
Ale na nejvetsim 44 zubu jenom 8–5 coz mi prijde malo?
U 4 rychlosti uz dochazi ke skrtani o vnitrni raminko presmykace.
Presmykac mam presne v rovine s prevodniky a nastavenou vysku podle nalepky na presmykaci.
Nevite v cem muze byt problem?
Krajni polohy samozrejmne nejezdim, ale u velkeho prevodniku by jsem obcas vyuzil rozsah rozsah 8–4.

Diky

[ Reagovat ] [ Zpět ]
Datum: 24.04.2015
Autor: 542523
  • Re: razeni krajnejsich prevodu na velkem prevodniku

         

    Nejdřív zkus maličko povolit tah na přesmykači, zašroubovat, tj. doprava stavěcí šroub na něm. O jeden nebo dva závity. A vyzkoušej, jestli se Ti nezhorší řazení krajních převodů na ostatních tácech.

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 24.04.2015
    Autor: Joe-CUBE
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: razeni krajnejsich prevodu na velkem prevodniku

         

    Kdyz uberes na nejmensim prevodniku tak by to jit mohlo. Na co potrebujes kombinaci 1x7?

    Alternativa pro odvazne: zkus devitkovej retez.

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 24.04.2015
    Autor: nythrix
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: razeni krajnejsich prevodu na velkem prevodniku

         

    ...asi jsem "natvrdlý", ale nechápu smysl řazení velký-velký či malý- malý. Při běžném provozu (a tak se to uvádí i v příbal. návodu přesmykovače)a správném nastavení koncových poloh přesmykače tento není schopen obsáhnout z krajních táců všechny pastorky bez škrtání díky velkému křížení řetězu. Jestli potřebuješ spíš vyšší rozsah na velkém tácu a jde to jen na malém, bude asi problém ve špatném postavení trojtácu- střední tác by měl "lícovat" se středem kazety (mezi 4a5 kolečkem)

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 24.04.2015
    Autor: bi-jan-cyk
    Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: razeni krajnejsich prevodu na velkem prevodniku

           

      Lenost. Máš na osmikole třeba 3/3, jedeš mírné stoupání, a před sebou krátký prudší úsek, za nímž už následuje klesání. Měl bys odřadit na 2/3 a doladit to na 2/4. Nebo tam hodíš na tu chvilku 3/2 nebo 3/1, což je zhruba ekvivalent, ale křížíš řetěz. Opačný případ (malá-malá) není moc obvyklý.

      Když máš Hollowtech II a třítác, tak řetězová linka na středním tácu nejde úplně prostředkem kazety. Když tam najebeš střed, který k daným klikám a rámu moc nesedí, a dáš tam podložky, jak Ti vyjdou, tak řetězová linka dělá divy. To se týká hlavně skládání kol ze zbytků dílů po garáži na starý rám.

      Je pravda, že taková kombinace může vést k omezení počtu převodů velkého tácu, ale to bude imho záležet více na tvaru konkrétního přesmykače. Já mám asi 10 let starý XT, Hollowtech II, řazení 3x8. Na střední tác zařadím bez problému všechny převody, na velkém asi 3-8, na malém nevím. Ale je pravda, že můj přesmykač má nožky od sebe jak stará kurva, takže si sice nechá líbit velké křížení řetězu, ale z 2/3 na 3/3 už nezařadí - nepřetlačí křížení řetězu, a když bych povolil horní doraz, už by mi mohl spadnout řetěz. Ale to mne moc netrápí, já nejvíc využívám na střední tác celý rozsah osmikola, a řazení táců se tak odehrává na "správné" straně kazety.

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 24.04.2015
      Autor: Joe-CUBE
      Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: razeni krajnejsich prevodu na velkem prevodniku

           

      Taky napadá že ten nějvětší převodníkem Deore pro 44 zubů a je pro devítku.Původní byl STX-RC jako ostatní a byl na osmičku a měl 42 zubů. Tak mě napadá ze ty dva zuby navíc udělají presmykači problém?

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 25.04.2015
      Autor: 542523
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: razeni krajnejsich prevodu na velkem prevodniku

         

    Převody mám 22-32-42 trojtalíř No-name, Přehazovačka Alivio, osmikolečko 11-34 MegaRange.

    Využívám všechny převody od 22/34, když například jedu do obchodu. Běžně ne, takový převod nemá smysl, ale při krátkých vzdálenostech bývám zdechlý si přehodit. Technický problém s tím však není, teda pokud bych se s tím nesnažil vyjíždět prudký kopec nebo rychle vystartovat a byl o takových 30 roků mladší v plné formě. Nic mi nikde ale ani při takových převodech neškrká. Třeba věnovat pozornost kvalitnímu seřízení přehazovačky a přesmykače.

    Totéž převod 42/34. Bez problémů při normální jízdě. Používám na silnici při rychlejší jízdě, krátký kopec, ze sedla. Vpředu mám 42 zubů, třeba rychle přehodit, abych zbytečně neztratil rychlost, no tak tam ten největší 34 zubů hodím. Řetěz jde dost došikma, ale technický problém nebo nějaké škrkání řetězu o přesmykač není.

    Samozřejmě že se tak nemá jezdit, diskuze je o tom, jestli to jde a ne o tom, jestli je tak správné jezdit. Podle mého názoru je to určitá cyklistická ledabylost, ale součástky na kolo jsou jen a jenom spotřební zboží. Řetěz si kupuji kvalitní, na řetězu nešetřím a možná proto snese víc než by snesl levný řetěz.

    Další otázka je čím řetěz mazat, ale to je na jiné téma. Používám zásadně tekuté, plastické vodotěsné mazivo vyvinuté do extrémních podmínek, běžně není dostupné na trhu. Stojí nekřesťanské peníze, ale vrátí se ta investice absencí starosti o řetěz.

    Před třemi dny jsem si koupil trojtalíř 22-32-44 zubů. Nemám vyzkoušený a tak nevím jak se bude chovat když s ním pojedu na převod 44/34 zubů. Myslím že s tím nebude problém, až pořádně vyzkouším, dám vědět.

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 25.04.2015
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: razeni krajnejsich prevodu na velkem prevodniku

           

      Krom seřízení přehazky a přesmyku si myslím, že to ovlivní také střed a postavení trojtácu vůči pastorku. Pokud je trojtác "postaven" spíš ke většímu pastorku, obsáhne velký tác i velký pastorek bez škrkání- ale už ne malý. Proto je nejběžnější postavení středního tácu přibližně na střed kazety- pak obsáhnou tácyvětšinu převodů, krom malý-malý, kde je jednak blbost ho použít a druhak působí velký tlak...

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 28.04.2015
      Autor: bi-jan-cyk
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: razeni krajnejsich prevodu na velkem prevodniku

           

      Ačkoliv v minulém příspěvku řazení velká-velká obhajuji, myslí, že zrovna s megarange je převod největší-největší hloupost.
      42/34 = 1,235
      32/26 = 1,231
      Takže z převodu 42/26 řadit 42/34 je stejné jedno cvaknutí jako na 32/26. Získáš identický převod, ale křížíš řetěz, pokud máš navíc holowtech nebo z jiného důvodu posunuté tácy doprava, tak strašně moc...

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 28.04.2015
      Autor: Joe-CUBE
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: razeni krajnejsich prevodu na velkem prevodniku

             

        Ale na to je zrovna to ťukání skvělá indikace prováděné blbosti a výzva ke změně převodů :)

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 28.04.2015
        Autor: Brahma
        Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: razeni krajnejsich prevodu na velkem prevodniku

               

          na to ťukání je nejlepší zařazený převod 52/34. to už pak moje deorko jen chrčí :-D

          [ Reagovat ] [ Zpět ]
          Datum: 28.04.2015
          Autor: Bruca
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: razeni krajnejsich prevodu na velkem prevodniku

         

    Když je střední řetězová linka trochu nakřivo k jedněm převodům, dá se také trošku pootočit přesmykačem do toho směru. Tím se ono křížení a škrtání částečně kompenzuje. Raménko přesmykače je potom rovnoběžné se střední řetězovou linkou a nikoliv s rovinou talířů. Může to přivodit kolizi raménka přesmykače s blatníkem při přehození na nejmenší talíř. Ale polyethylenový blatník se dá na kraji oříznout nožem.

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 28.04.2015
    Autor: Brahma
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
Nastavte si vlastní barvu pozadí:
Seznamka

Hledám: Cyklistika z Prahy

22.04.2024
Ahoj, hledám cyklistku pro spolujízdy z Prahy ven na kolo, víkendy nebo dle dohody, na pohodu

Hledám: Kamaráda nebo kamarádku na pravidelné vyjížďky

Hledám: Kamaráda nebo kamarádku na pravidelné vyjížďky
21.04.2024
Hledám kamaráda, nebo kamarádku na pravidelné vyjížďky, nejlépe z okolí Prahy 6.

Hledám: partnerku na kolo

Hledám: partnerku na kolo
19.04.2024
vysoký, štíhlý, aktivně sportující, mladšího vzhledu hledá sportovně založenou ženu na sdílení společných zájmů,…
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

333 cyklistů (5 přihlášených)

Kazachstán a Kyrgyzstán 2022 - 1. část

Sen o krajině s jurtami a divokými koni 1. část - Cesta do budoucnosti Na úvod... Naše první cesta s koly…
Peggy | 24.04.2024

Z Linze do Budapešti přes Alpy

Linz - Budapešť, 2. - 14. 7. 2023 Po velkém úspěchu s cestou z Bratislavy do Splitu a mém sólu kolem Polska,…
Monolema | 16.04.2024

Podél sobích plotů a přes březové lesy až do nitra bažin

Evropská dálková trasa E1 Evropská dálková trasa E1, nebo jen E1, je jednou z evropských dálkových tras…
šíp | 14.04.2024