reklama

Jak určit délku řetězu? :-)

Rád bych vaši radu:
mám-li řazení např. 3 x 9, tak délku řetězu určím bez problémů.
Co mi ale není úplně jasné, je určení délky řetězu, když mám vepředu jenom jeden převodník 46 zubů (popř. 48 zubů, to je celkem jedno) a vzadu ponechám tu devítkovou kazetu. Mám to udělat na nejmenší pastorek? Nebude to pak na největším pastorku moc napnuté? Nebo délku řetězu určit při zařazeném středním pastorku?
Zatím jsem to nedělal, pouze o tom přemýšlím, třeba kdybych se do toho pustil, tak to bude naprosto jasné, ale takhle teoreticky z toho mám v hlavě nejasno.
Dík :-)
(jo, a nějaká řetězová linka je v tuhle chvíli podružná, řetěz z jednoho převodníku obsáhne devítkovou kazetu bez problémů)

[ Reagovat ] [ Zpět ]
Datum: 01.04.2015
Autor: Airline
  • Re: Jak určit délku řetězu? :-)

         

    Dělaljsem to zrovna nedávno a délku jsem dal při zařazeném pátém převodu.
    Původně jsem dostal radu že na nejmenším kolečku, to ale bylo špatně.

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 01.04.2015
    Autor: Bobbob
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Jak určit délku řetězu? :-)

           

      Takžes to určil, když jsi měl řetěz na pátém pastorku odspoda? A v jaké poloze jsi při tomhle zařazení měl kladky přehazovačky - tak nějak napůl mezi svislou a vodorovnou? Nebi jinak?
      Opakuji - nastavení řetězu při převodech 3 x 9 nebo 2 x 10 (2 x 11) mi je jasné, ale tohle (s jedním převodníkem) jde nějak kolem mě :-)

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 01.04.2015
      Autor: Airline
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Jak určit délku řetězu? :-)

             

        Kladky byly v lajně svisle v pravém úhlu ke kolu.

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 01.04.2015
        Autor: Bobbob
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Jak určit délku řetězu? :-)

         

    Apríl? (když tak mi to smaž, ať to nekazím)

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 01.04.2015
    Autor: Radek
    Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Jak určit délku řetězu? :-)

           

      Žádný apríl!
      Prostě mi to není jasný.
      Jen mi tak něco říká, že když to budu dělat s řetězem na nejmenším pastorku, tak to nebude úplně ok :-)

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 01.04.2015
      Autor: Airline
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Jak určit délku řetězu? :-)

             

        Pokud bych nevěděl konkrétně (jako že nevím :-) , tak bych asi napřed řetěz napnul přes největší pastorek s maximálně "přípustně" propnutou kladkou přehazky. Víc už napínat nebudeš a takhle napnout musíš. No a dole uvidíš, jestli to ramínko pobere, nebo bude krapet viset.
        Třeba je na to jiný postup, ale já to beru selsky.

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 01.04.2015
        Autor: ronda
        Hodnocení: +3 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Jak určit délku řetězu? :-)

               

          1. Pro naměření správné délky nového řetězu existují dvě možnosti. První znamená spočítat články řetězu starého, protože při pouhém poměření s novým je vytahaný řetěz delší. Druhou možností je naměření délky přímo na kole. Řetěz nasadíme na velký převodník a nejmenší pastorek, ramínko přehazovačky musí při správné délce směřovat kolmo k zemi. Jezdci preferující lehčí převody mohou navíc přidat dva články. Nesprávná délka znamená, že řetěz bude na větších pastorcích příliš napínat ramínko s kladkami, a tedy více „unavovat“ materiál pružiny, nebo bude v opačném případě prověšený.

          Zdroj
          http://www.ivelo.cz/domaci-servis-kol/vymena...

          [ Reagovat ] [ Zpět ]
          Datum: 01.04.2015
          Autor: Bobbob
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Jak určit délku řetězu? :-)

             

        Jestli ne, tak to promiň. Znova si to čtu, jestli mi něco neuniklo.
        Normálně se nastavuje podle největšího převodníku a největšího pastorku, protože kdyby při jízdě došlo k této kombinaci a řetěz by byl krátký, v nejlepším případě už by tam zůstal napevno.
        Když je převodník jeden, je to jako ten největší, žádný rozdíl.
        Na Azubu to tak mám. Na největším pastorku (34 z) musí mít řetěz ještě trochu rezervu - ramínko přehazovačky nesmí být úplně natažené. Na nejmenším (11 z) ještě pořád stíhá napínat.
        Následky našponování moc krátkého řetězu by tam byly dost drastické, pár věcí by se ulámalo.

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 01.04.2015
        Autor: Radek
        Hodnocení: +3 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Jak určit délku řetězu? :-)

               

          Také mám ten pocit, že ač je to u tří převodníku nesprávné řazení zařadit největší kolečko jak na kazetě tak na převodníku, tak by se to mělo dát zařadit bez přetržení či zablokování řetězu. Podle mého názoru, tohle by mělo být právě to maximum určující délku řetězu. Nikdy nevíš v jakých podmínkách pojedeš, třeba za tmy a ve stresu a zařadíš to tam. Kolo se tím nesmí poškodit. Zvláště u megarange je to třeba kontrolovat. Uváděná poučka s kolmým ramínkem přehazovačky a přidáním je myslím jen orientační. Podle mého názoru se musí vyzkoušet i ta nejhorší možnost.

          [ Reagovat ] [ Zpět ]
          Datum: 01.04.2015
          Autor: Brahma
          Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Jak určit délku řetězu? :-)

         

    Ok, rady Bobboba i rondy dávaj smysl, takže díky :-)

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 01.04.2015
    Autor: Airline
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Jak určit délku řetězu? :-)

         

    Nasaď řetěz na velká/velká bez protažení přehazovačkou (převodník/pastorek) a přidej dva články na přehazovačku. V případě jednopřevodníku a delšího ramínka přehazovačky klidně přidej i čtyři.

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 01.04.2015
    Hodnocení: +3 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Jak určit délku řetězu? :-)

           

      ...přesně tak- to je ta správná rada, řetěz při řazení NEMÁ co dělat současně na malý/malý, nebo velký/velký, na stejný převod jsou jiné kombinace, při kterých se řetěz nekříží....

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 02.04.2015
      Autor: bi-jan-cyk
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -3
      • Re: Jak určit délku řetězu? :-)

             

        Tys asi nečetl dotaz v zadání, že? :-)

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 02.04.2015
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1
        • Re: Jak určit délku řetězu? :-)

               

          ...i četl, ta poznámka o křížení je na Brahmu- je snad nějaký rozdíl ve stanovení délky řetězu? Kamarád tak upravuje délku na osmičce vzadu a jednom vpředu dlouhá léta a problémy nemá (opásat řetěz přes talíř a velký pastorek mimo přehazku +2 az 4články- podle délky raminka)-na to snad nebyl dotaz?

          [ Reagovat ] [ Zpět ]
          Datum: 02.04.2015
          Autor: bi-jan-cyk
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Jak určit délku řetězu? :-)

                 

            Píšeš, že " řetěz při řazení NEMÁ co dělat současně na malý/malý, nebo velký/velký", ale tady přece jde o jednopřevodník, takže žádný malý ani velký není, je jen jeden.
            A že reaguješ na Brahmu to se fakt nedá poznat.

            [ Reagovat ] [ Zpět ]
            Datum: 02.04.2015
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Jak určit délku řetězu? :-)

                 

            Já nezpochybňuji nevhodnost křížení. Já jen tvrdím, že se to občas může stát. Protože když se to může stát, tak se to i podle Marphyho zákonů jednou stane. No a když s to stane, tak by to nemělo končit havárií kola.

            [ Reagovat ] [ Zpět ]
            Datum: 03.04.2015
            Autor: Brahma
            Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Jak určit délku řetězu? :-)

         

    http://www.rst.mp-all.de/kette.htm

    Jednoduché,funkční,prověřené.

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 15.04.2015
    Autor: 66647
    Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Jak určit délku řetězu? :-)

           

      Zajímavé. Nicméně na mé skládačce to vyšlo stejně jako metoda jediný vpředu, největší vzadu, řetěz mimo přehazovačku (rolničky) + přidat 2 články.

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 17.04.2015
      Autor: MiBo
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
Nastavte si vlastní barvu pozadí:
Seznamka

Hledám: Cyklistika z Prahy

včera
Ahoj, hledám cyklistku pro spolujízdy z Prahy ven na kolo, víkendy nebo dle dohody, na pohodu

Hledám: Kamaráda nebo kamarádku na pravidelné vyjížďky

Hledám: Kamaráda nebo kamarádku na pravidelné vyjížďky
21.04.2024
Hledám kamaráda, nebo kamarádku na pravidelné vyjížďky, nejlépe z okolí Prahy 6.

Hledám: partnerku na kolo

Hledám: partnerku na kolo
19.04.2024
vysoký, štíhlý, aktivně sportující, mladšího vzhledu hledá sportovně založenou ženu na sdílení společných zájmů,…
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

279 cyklistů (16 přihlášených)

Z Linze do Budapešti přes Alpy

Linz - Budapešť, 2. - 14. 7. 2023 Po velkém úspěchu s cestou z Bratislavy do Splitu a mém sólu kolem Polska,…
Monolema | 16.04.2024

Podél sobích plotů a přes březové lesy až do nitra bažin

Evropská dálková trasa E1 Evropská dálková trasa E1, nebo jen E1, je jednou z evropských dálkových tras…
šíp | 14.04.2024

Srpen 2023 – okolo Otavy

Letošní zahraniční výlet nám nečekaně zrušily zdravotní problémy, musely jsme se z cesty vrátit. Po…
Aar | 23.03.2024