reklama

Západní Berlín - z čeho "žil"?

Dívám se na film "My děti ze stanice ZOO" (pustil jsem si ho jako tématický k té várce prášků, co jsem včera nafasoval od mudra ortopeda :-D) a napadla mne jedna otázka - z čeho ten West Berlin vlastně žil? Byl tam nějaký průmysl anebo cucal cecíkem z BRD? A jak se tam dopravovalo všechno to "zápaďácké" zboží vč. aut?

A jedna taková perlička - po jedněch z těch prášků bych měl spát (je zakázáno po nich řídit). Na mne to má naprosto opačný účinek (proč mne to nepřekvapuje) :-D A to jsem po xx polobrobdělých nocí jak morka...

[ Reagovat ] [ Zpět ]
Datum: 13.01.2015
Autor: hekynen
  • Re: Západní Berlín - z čeho "žil"?

         

    * poloprobdělých nocí

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 14.01.2015
    Autor: hekynen
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Západní Berlín - z čeho "žil"?

           

      No jestli jseš pod vlivem těch prášků, tak je možno akceptovat i to "poloBrobdělých" :-)))

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 14.01.2015
      Autor: Airline
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Západní Berlín - z čeho "žil"?

             

        Zato ráno ale účinkují naprosto perfektně... :-DD

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 14.01.2015
        Autor: hekynen
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Západní Berlín - z čeho "žil"?

         

    letecký most, a jo hlavně se tam všechno vozilo, protože to byla součást BRD a ostrůvek uprotřed nepřátelského území východního bloku. Špatně tam nebylo, lidi na zahrádkách pěstovali růže na rozdíl od našich zahrádek kde se v té době pěstovala zelenina.

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 14.01.2015
    Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1
  • Re: Západní Berlín - z čeho "žil"?

         

    Ze začátku výkladní skříň západu za každou cenu a prosperita natruc rusákům. Později ten průmysl. A hodně.

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 14.01.2015
    Autor: ronda
    Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Západní Berlín - z čeho "žil"?

           

      Taky tam měli docela solidní vědeckou základnu, čili i to know-how.

      Pochopitelně veškeré potraviny, suroviny, a zboží se dováželo. Západní Berlín sice měl politicky jiný status a nebyl součástí Spolkové republiky, přesto byl s ní ekonomicky propojený.

      Byl jsem tam poprvé v prosinci 1989, hraniční přechod v metru na stanici Friedrichstraße nezapomenutelný zážitek. Smělo se tam a sem, ale dederónští celníci si pořád hráli na důležité...

      Tehdy zeď byla ještě celistvá, kolem dokola.
      Vloni jsem měl opravdu někdy potíže poznat, v které části Berlina jsem, jesti v západní nebo východní zóně, nalili tam spoustu peněz. Jinak rozdíl mezi DDR a BRD je na venkově pořád ještě patrný.

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 14.01.2015
      Autor: Jindra8526
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Západní Berlín - z čeho "žil"?

             

        Takže se dá říct, že Západní Berlín fungoval i hospodářsky ve smyslu "chozrasčotu":)? Lidi tedy chodili do(řekněme) "smysluplné" práce vytvářející "hodnoty", za kterou dostávali peníze a nebyli jen "dotování" (ve formě "dávek"), aby tu výkladní skříň mohli udržovat a ukazovat navzdory blokádě (nejprve skutečné blokádě a pak ideologické blokádě). Předpokládám, že to zboží (a všechno) se tam vozilo vlakem přes území DDR , letecky by se to asi docela prodražilo (nevím, kolik mercedesů se vleze do letadla, ale moc jich asi nebude).

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 14.01.2015
        Autor: hekynen
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Západní Berlín - z čeho "žil"?

               

          Žádnej "chozrazčot", ale zřejmě to město bylo dotováno ze Spolkové republiky fest.

          Ona ta "výkladní skříň" je taky trochu komunistická propaganda. Tyhle "výkladní skříně" od dob knížete Potěmkina budovali spíše ti bolšáni. V Berlíně nebylo o nic lepší zboží a o nic více, než kdekoliv ve větším městě v SRN. Termín "výkladní skříň" vymysleli propagandisté, aby lidem vysvětlili, že to co vidí z oken nebo v berlínské televizi, je vlastně jen to "kapitalistické pozlátko".

          V každém případě Berlín, svojí existencí uprostřed státu dělníků a rolníků dost ty ukázněné dederóny nahlodávál až to skončilo tím, že skákali přes plot velvyslanectví v Praze jak veverky, a tím dali celkem značný impuls kolapsu celého východního bloku.

          [ Reagovat ] [ Zpět ]
          Datum: 14.01.2015
          Autor: Jindra8526
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Západní Berlín - z čeho "žil"?

               

          Doprava nejenom vlakem, taky dvě dálnice tam vedly. Letecky jen v době blokády.

          [ Reagovat ] [ Zpět ]
          Datum: 14.01.2015
          Autor: PepikW
          Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Západní Berlín - z čeho "žil"?

         

    Z čeho by žil - vládl tam přece kapitalistický vykořisťovatel :o)))

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 14.01.2015
    Autor: radka
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Západní Berlín - z čeho "žil"?

           

      A ještě je zpočátku vykořisťoval ten americký imperialistický okupant. Tušim, že se jmenoval Marshall!
      Prostě žádnej med, žít v západním Berlíně. Taky museli postavit tu zeď, jinak by všichni utekli na východ ...

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 14.01.2015
      Autor: PepikW
      Hodnocení: +3 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Západní Berlín - z čeho "žil"?

             

        Stejně nic nevyřešili, lidi se jim podhrabávali. Měla mělký základy. A tady na tom mostě bejval taky docela cvrkot.

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 14.01.2015
        Autor: abernathy
        Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Západní Berlín - z čeho "žil"?

             

        Jj, Marshall byl kapitalistický hajzl! Naštěstí naši soudruzi díky sovětských soudruhům to prohledli a vydali se vlastní cestou. Rovnou do pekel...

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 14.01.2015
        Autor: hekynen
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Západní Berlín - z čeho "žil"?

         

    Nedávno byl v nějaké TV docela dobrý dokument o Západním Berlínu, od vzniku až nějak do konce 60 let než se situace usadila. Počátky byly pro ty lidi hodně kruté. Rusové magořili a než pochopili, že definitivně prohráli, tak to chvíli trvalo. Dovoz byl slabý a tak hodně lidí zemědělsky vyúžívali kde jakých pár metrů zeleně.

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 14.01.2015
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Západní Berlín - z čeho "žil"?

           

      To jsem viděl taky. Mne se jednalo o situaci v době "ZOO", tedy přelom 70. a 80. let. Vypadalo to (tedy ve filmu) tak nějak normálně "zápaďácky".

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 14.01.2015
      Autor: hekynen
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Západní Berlín - z čeho "žil"?

             

        V té době už to tam asi bylo úplně normálně fungující. Co vím, tak snad akorát měli nějaké daňové výhody z titulu neurčité ohroženosti v případě přechodu od studené války k teploučké.

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 14.01.2015
        Autor: ronda
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
Nastavte si vlastní barvu pozadí:
Seznamka

Hledám: Na kole z Prahy do přírody

24.03.2024
Ahoj, hledá se cyklistka pro spolujízdy z Prahy ven na kolo, víkendy nebo dle dohody

Hledám: cyklistku co má hodně volného času

14.03.2024
Hledá se cyklistka na Jónské ostrovy od 7.5. do 13.6. Pobyt v domě přímo u moře, dvě horská elektrokola k…

Hledám: Island, s kolem nebo bez

08.02.2024
Neplánuje někdo letní cestu na Island bez cestovky, s kolem nebo bez? Nemá někdo zkušenost s objetím ostrova na…
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

381 cyklistů (7 přihlášených)

Srpen 2023 – okolo Otavy

Letošní zahraniční výlet nám nečekaně zrušily zdravotní problémy, musely jsme se z cesty vrátit. Po…
Aar | 23.03.2024

Dámská 2023 – okolo Ašského výběžku k nejzápadnějšímu bodu ČR a ještě kousek dál

Letošní Dámská je prémiová, protože tuhle tradici držíme už od roku 2003. Jen jeden rok jsme vynechaly, v…
HMS | 19.03.2024

Jižní hranice

„Tak jsem tady Panímámo, dřív to nešlo.“ Oblíbený citát můj a mého bratra, mně vytanul na mysli 8. září 2023,…
Stanley58 | 02.01.2024