reklama

Cvakání SPD kufrů?

Ahojky
Už delší dobu mě štvalo, že SPD kufry mají v pedálech velikou vůli a při šlapání to slyšitelně cvaká. Zkusil jsem teda koupit nové kufry a ono je to stejné, respektive je to ještě horší v tom, že kufry cvakají nejen zacvaknuté do pedálů, ale i při chůzi (ty staré už měly hrany pěkně omleté).

Otázka zní, zda je určitá vůle tedy vlastností SPD systému jako takového nebo čím to je? Vůbec mi nevadí, že se může pohybovat pata mírně do stran, ale že kufr má vůli jak ve směru dopředu-dozadu, tak nahoru-dolů.
Někde jsem četl, že cvakání SPD signalizuje špatný způsob šlapání, ale nevím, jak bych musel šlapat, aby se kufr neposouval a tím necvakal. Dokonce i když nechám nohy volně ležet na pedálech (lehokolo), tak při jízdě přes nerovnosti kufry často drnčí.

Zkoušel jsem na pedálech utahovat nastavovací šroubek, až jsem se dostal k hranici, že je problém nohy vůbec zacvaknout, je potřeba spousta síly (kupodivy vycvakávat jde vždycky celkem snadno) a na popisovaný problém to nemělo větší vliv.
Poslední dobou se k cvakání navíc občas přidává vrzání a pískání. Nejdřív jsem podezříval kliky, ale taky to souvisí s SPD, protože při šlapání z druhé strany pedálu je ticho. Když mechanismus promažu WDčkem nebo nějakým olejem, tak je pár dnů klid, pak to často začne nanovo.

Pedály jsou Shimano PD-M324 a kufry SH56. Nějaké rady?

[ Reagovat ] [ Zpět ]
Datum: 05.10.2014
Autor: Jrr
  • Re: Cvakání SPD kufrů?

         

    Při chůzi snad kufry cvakají, když jsou vyšší než podrážka, ne?!? Jinak si to neumím představit.
    V tomhle případě mi to přijde docela normální.

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 05.10.2014
    Autor: radka
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Cvakání SPD kufrů?

         

    Já začala mít dojem, že kufry mají jakousi vůli a že cvakají, až v poslední době. Utahovala jsem ale šroubky, kterými jsou kufry připeněny k botě (ty nastavovací mě po pravdě řečeo nenapadlo)... Zatím se mi zdá, že to pomohlo. (Nebo jsem si jen nevšimla, nebylo to až tak výrazné.)

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 05.10.2014
    Autor: Ifča
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Cvakání SPD kufrů?

         

    Štelovací šroubek na pedálu nemůže mít vliv. Jím se nic k ničemu nepřiblíží, jen se ovlivní napětí pružiny.
    Taky mám na treku tenhle problém. Ale pedály mám už osm sezón, takže se domnívám, že na tom upínacím mechanismu stálým třením krapet ubylo materiálu. Byl jsem ale líný to porovnávat a když jsem slezl z kola, pokaždý na to zapomněl.
    Teoreticky - jestli by nepomohlo vlepit do pedálu nějakou gumku, aby vymezila vůli pod kufrem. Prakticky asi problém s tím, aby se tam gumka dlouhodobě udržela...

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 05.10.2014
    Autor: ronda
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Cvakání SPD kufrů?

         

    Taky jsem háklivý na různé vrzání, pískání, klapání-kolo musí běžet neslyšně:D ...a když po cestě potkávám různé lidi a jejich kolikrát hrůzné stroje, nestačím kroutit hlavou, že na tom dokážou vůbec jezdit. To nemluvím o nějakých pazvucích, to už některé netrápí vůbec:)

    Jinak já spd pedály-resp. tu pružinku vevnitř jednou za čas vyčistím důkladně štětečkem a lihem a namažu pak olejem. Olejem ji ale mažu pravidelně jednou týdně a nahrubo očistím jen hadříkem. Pamatuju si, že jednou mě levé spd taky klapalo a ať jsem dělal cokoliv, klapalo to pořád. Pak to asi přestalo, neboť už jsem na to zapoměl-nepostřehl.
    Samozřejmě očista a popř přitažení jak spd tak i kufrů.

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 05.10.2014
    Autor: dalinv
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Cvakání SPD kufrů?

           

      Jinak vůle do stran je normální (myslím jakože těma patama) a měla by i být. Ovšem vůle dopředu a dozadu..tam by bylo něco špatně.

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 05.10.2014
      Autor: dalinv
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Cvakání SPD kufrů?

         

    Cau,

    cvakani, vrzani a knuceni znam. Je mozne ze mas pedaly zrale na vymenu? Aspon takove mam ja zkusenosti... Kdyz jsou klece hodne jete, uz tam kufr ani nedrzi a vystreluje noha v tahu, nebo pri skocich.
    Nove kufry pomahaji jen castecne. Na lehokole jsem mel casto uplne omlete podrazky, ktere kdyz jsou spravne vysoke, muzou pomoct , ale pak to chce pedaly s plarformou okolo...Rekl bych ;) nove boty a pedaly...

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 05.10.2014
    Autor: single
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Cvakání SPD kufrů?

           

      Možné je ledacos. Kolik by takovéhle pedály měly vydržet?

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 05.10.2014
      Autor: Jrr
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Cvakání SPD kufrů?

             

        Ja nevim, zalezi jak kdo jezdi... Ale za sebe bych rekl ze treti serka kufru uz ma problem, ze nepomuze. Sam takhle jezdim s uplne dotazenyma klecema a stejne nemuzu jit do uplneho tahu na zelenou. Tak to uz jezdim hrube pres zivotnost. A kolik maji najeto? 6 let mozna...Jinak ja vozim kufry v predepjate poloze, trochu vytocene k pate, (a k tomu posunuty dopredu kazdy rozdilne, protoze to je soucast ergonomie me delsi/kratsi nohy.) Pak to tak nelita...ale moc to nedoporucuju...taky jsem vozil tretry, ktere nemely tak pevnou podrazku a kufry cvakaly pri kazde otacce, myslim ze je poddajna podrazka trochu krivila spatnym uhlem...nakonec podrazka praskla.

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 06.10.2014
        Autor: single
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Cvakání SPD kufrů?

               

          Sorry, opravim se: kufry vytocene spickou vne, zacvakla tretra je patou vytocena od kola...proste rovne, ale driv vypina smerem do kola...

          [ Reagovat ] [ Zpět ]
          Datum: 06.10.2014
          Autor: single
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Cvakání SPD kufrů?

         

    Zdravím, tenhle problém znám a mám ho, když mám ojeté boty (přesněji přezrálé). Po výměně kufrů je vše zase OK. Jestli výměna nepomohla, tak je ojetý pedál. Takže buď to cvakání ignorovat anebo holt investovat a šel bych rovnou do lepších pedálů.

    Mám pedály LX (kolo cross) a XT (kolo MTB). XT má najeto víc a v horších podmínkách. Klapou mi ale LX a XT jen velmi výjimečně, když už mají kufry na botách fakt dost.

    Jinak originální kufry dodané výrobcem bot vydržely víc než náhradní od BBB, takže všeobecně platí, že kvalita něco stojí a když se do ní investuje, je to znát.

    Někdy drhne bota o pedál. Je to na něm i vidět. To je pak vrzání. Časem mi to ale přestalo.

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 05.10.2014
    Autor: MiBo
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Cvakání SPD kufrů?

           

      Jinak mazání a všeobecně údržba částečně pomáhá,pokud jde o vrzání (drhnutí boty o pedál).

      Stejně tak částečně pomáhá dotahování šroubů na klapání, ale jak už je to ojeté moc, je to marné.

      Jestli Ti klape jen jedna strana pedálu, tak je to jasné. Ta druhá strana má už odjezdíno.

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 05.10.2014
      Autor: MiBo
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Cvakání SPD kufrů?

             

        Nejvíc prý vržou tretry od Spešlu a Shimana. Mám obojí a můžu to potvrdit. Navíc mi na Spešlech klape uvolněná destička na montáž kufru. Ale boty už mají hóóódně najeto, tak to neřeším a šetřím na nové. :-)

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 05.10.2014
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Cvakání SPD kufrů?

             

        Zajímavý úkaz. Taky mi jedno období vrzaly kufry v pedálech na treku. Aniž bych cokoliv měnil, nebo s tím dělal, zas to přestalo. Ale trvalo to víc než dvě sezóny a vozil jsem sebou trošičku vazelíny a přimazával styčné plošky. Pomáhalo to na ten den.

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 05.10.2014
        Autor: ronda
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Cvakání SPD kufrů?

           

      Tak drhnutí boty o pedál můžu potvrdit, plošky vedle SPD mechanismu (úchyty pro platformu nebo jak to nazvat) jsou vždycky krásně vyleštěné, ale to tak bylo od začátku a vrzání se začalo ozývat až posledni dobou. :-/

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 05.10.2014
      Autor: Jrr
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Cvakání SPD kufrů při chůzi

         

    Jestli Ti vadí cvakání kufrů při chůzi, kup si turistické tretry. Mají zámky více zapuštěné, takže tolik neklapou a chůze je pohodlnější. Logicky ale hůře jedou, protože pro chůzi jsou třeba ohebné podrážky, zatímco pro jízdu na kole podrážky pevné.

    Pokud si koupíš sportovní tretry, tak holt klapou, to je jejich vlastnost. No a chůze jim samozřejmě nesvědčí. Já třeba až budu kupovat nové tretry, přestanu v nich jezdit do práce, protože na těch pár kilometrů je tam moc metrů chůze a na to tretry nejsou dělané. Asfalt, beton a dlažba jsou nekompromisní.

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 05.10.2014
    Autor: MiBo
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Cvakání SPD kufrů při chůzi

           

      Mám turistické boty od Shimana, jsou dost zapustěné na kufry, ale trochu klapou stále. A podrážku mají pořád pevnou dost. Měl jsem tretry a v těch se chodit moc nedalo, proto jsem na krose koupil tyhle. Na můj vkus ale pořád dost tuhá podrážka. Ovšem na jezdění to být prostě musí tvrdší:)

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 05.10.2014
      Autor: dalinv
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Cvakání SPD kufrů při chůzi

             

        SH MT71 (Shimano) maji zapuštěné kufry dostatečné, na hladkém povrchu necvakají. (metro, obchody). Jinak na mírné hrbolatém povrchu cvakat musí, prosté kufr občas narazí na výstupek. Dá se to přežít.

        Jinak je to jako každé kompromisní řešení.
        Na dlouhé štreky (> 150) je ta podrážka měkká, dost krutě bolí chodidlo, když se do toho pořádně opírám. Na delší chůzi taky nevhodné, běhal jsem v tom celý den po městě a zrasoval si kotníky (zřejmě malinko jiné úhly chodidla k povrchu, jiný došlap, kdo ví).

        Na cykloturistiku ovšem asi ideální, vystrkat nesjízdné, kousek pochodit po krámě či jinak, na to je to asi koncipováno.

        Pokud jde o cvakání spd, pokud to necvakalo dřív, asi to bude už ojeté, i ocel se otlačí a pak to může mít vůli, to bude na výměmu.

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 06.10.2014
        Autor: Jindra8526
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Cvakání SPD kufrů při chůzi

           

      No mám SPD sandály SH-SD66 a ono sandálů, který vypadají aspoň trochu jako sandály (nikoliv jako boty s několika otvory) zase na výběr moc není. :-(

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 05.10.2014
      Autor: Jrr
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Cvakání SPD kufrů?

         

    Pedál ti asi po ose cestuje sem a tam:(
    To by se možná dalo odhalit rukou jestli má stranovou vůli?

    http://bike.shimano.com/media/techdocs/content...

    Je potřeba rozebrat pedál, tedy odendat krytku ,vyndat osu a tam by měly být konusy, která bude asi nutné seřídit. Nejsem si jistý rozměrem, ale asi je na to seřízení potřeba nějaký spec shimano klíč na obrázku je cosi nazvané TL-PD40 ...
    Pak dodat vazelinu a je to..

    Takže za mě je to na koupi pedálů....

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 05.10.2014
    Autor: újezďák
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Cvakání SPD kufrů?

           

      Pedály na ose prakticky žádnou vůli nemají, u jednoho jsem to právě už dotahoval. Já teda jen sundal z boku krytku a dotáhnul matku, vypadalo to celkem normálně jako šestihranná matka a pasoval na to nějaký starý trubkový klíč, co jsem v šuplíku našel. Rozebírat to hloub jsem neměl odvahu ani jsem neviděl důvod.

      Spíš je tedy otázka, nešlo by vyměnit to, co je na obrázku označené číslicí 7? Mám šanci koupit to někde samostatně?

      Připouštím, že už ty pedály mají něco za sebou (3-4 roky), ale vyhazovat celé pedály, mi připadá docela stupidní (a neekologické).

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 05.10.2014
      Autor: Jrr
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Cvakání SPD kufrů?

             

        To nevím jestli v česku, to by jsi musel zagooglit nebo se zeptat shimanů nebo spíš v nějakém servisu :)

        Mám takové měřítko, že když se s něčím co stojí pár stovek musím při opravě nebo shánění náhradního jebat nějaké hodiny z osobního času nebo zaplati za malou součástku 1/3 ceny celého produktu, že je pak lepší si to koupit nové.
        Neekologické možná.

        Bez šroubků 7 dolarů

        http://www.bikeman.com/PD9064.html

        dva šroubky 4 dolary

        podle mě to za tu průdu nestojí

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 05.10.2014
        Autor: újezďák
        Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Cvakání SPD kufrů?

               

          Tenhle vyhazovak by me treba nepomohl. Ja bych musel vymenit predni balici plech a zadni balici klec, ktera je na pruzine. Tyto 2 veci na vnitrnich hranach nejvic odchazeji...

          [ Reagovat ] [ Zpět ]
          Datum: 06.10.2014
          Autor: single
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
Nastavte si vlastní barvu pozadí:
Seznamka

Hledám: Cyklistika z Prahy

včera
Ahoj, hledám cyklistku pro spolujízdy z Prahy ven na kolo, víkendy nebo dle dohody, na pohodu

Hledám: Kamaráda nebo kamarádku na pravidelné vyjížďky

Hledám: Kamaráda nebo kamarádku na pravidelné vyjížďky
21.04.2024
Hledám kamaráda, nebo kamarádku na pravidelné vyjížďky, nejlépe z okolí Prahy 6.

Hledám: partnerku na kolo

Hledám: partnerku na kolo
19.04.2024
vysoký, štíhlý, aktivně sportující, mladšího vzhledu hledá sportovně založenou ženu na sdílení společných zájmů,…
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

236 cyklistů (12 přihlášených)

Z Linze do Budapešti přes Alpy

Linz - Budapešť, 2. - 14. 7. 2023 Po velkém úspěchu s cestou z Bratislavy do Splitu a mém sólu kolem Polska,…
Monolema | 16.04.2024

Podél sobích plotů a přes březové lesy až do nitra bažin

Evropská dálková trasa E1 Evropská dálková trasa E1, nebo jen E1, je jednou z evropských dálkových tras…
šíp | 14.04.2024

Srpen 2023 – okolo Otavy

Letošní zahraniční výlet nám nečekaně zrušily zdravotní problémy, musely jsme se z cesty vrátit. Po…
Aar | 23.03.2024