reklama

Výdrž středového složení - čtyřhran

Ahoj,

další pitomý dotaz (jako většina těch ode mně :))

Jak dlouho vydrží čtyřhranné středové složení? Myslím kolik najetých kilometrů, plus mínus?

Mám při šlapání totiž boční vůli v klikách, ale jen v určité poloze. na levé klice je to při pohledu z boku tak mezi jedenáctou a druhou hodinou, na pravé mezi pátou a osmou :-)

v ostatních polohách boční vůle není. šrouby na klikách jsou dotažené, misky u středu taky.

najeto ta osa může mít cca 10 tisíc km.

v servisu mi říkal, že to středové složení bude asi už po smrti, že "běžná" životnost bývá prý tak kolem 5.000, a že ty novější systémy s dutou osou a tak, na tom rozhodně lépe nejsou.

pročetl jsem i tohle: http://www.nakole.cz/diskuse/11251-jake...
ale moudřejší s tou výdrží nejsem...

takže asi vytáhnout a kouknout, jak to vypadá a případně sehnat novou, že? něco kvalitnějšího se sehnat dá nebo je to prašť jak uhoř?

díky :-)
Brůča

[ Reagovat ] [ Zpět ]
Datum: 05.06.2014
Autor: Bruca
  • Re: Výdrž středového složení - čtyřhran

         

    Ty nemáš zapouzdřený střed?

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 05.06.2014
    Autor: magic1000
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Výdrž středového složení - čtyřhran

         

    Někdy v roce 89/90 jsem si doma poskládal silničku a k ní si koupil zapouzdřený střed s jehlovými ložisky, výrobce byl tuším Kinex. Odjezdil jsem na něm asi 5 let což obnášelo cca 14-15000 km. Po přechodu na crossové kolo mi to doma zůstalo ležet až do doby, než jsem si postavil lehokolo a k němu použil právě kliky s tím středem ze silničky. Na lehu jsem za poslední 4 roky odjezdil cca dalších 5000km a žádnou vůli ve středovém složení nepozoruju. Zkraje jsem měl spíše problém s utažením levé kliky na tom čtyřhranu.

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 05.06.2014
    Autor: mildakh
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Výdrž středového složení - čtyřhran

         

    Zaviklej klikama a poznáš, jestli se to hýbe v místě, kde osa prochází miskami. Jestliže ano, je to na výměnu. Těch 10 tisíc je víceméně odpovídající, jestli šlapeš hodně silově, tak se tam ta vůle objeví dříve, jestliže rychle řadíš na lehčí převody, tak by to vydrželo klidně dvojnásobek. Obdobně to je i s octalinkem nebo ISISem.
    Nové např. shimano, force, kinex (aspoň já bych vybíral z těchto), pozor na délku domečku - 68 nebo 73 mm.

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 05.06.2014
    Autor: Airline
    Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Výdrž středového složení - čtyřhran

           

      díky moc, zkusím to, jak přijedu domů. dneska jsem v práci na kolobrndě. tam aspoň tohle řešit nemusím. i řetěz mi vydrží věčnost :-)))

      asi pak ten střed vytáhnu a zajedu s ním rovnou do servisu pro nový. nebo to nechat tak a ještě nějakou dobu to neřešit? :)

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 05.06.2014
      Autor: Bruca
      Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Výdrž středového složení - čtyřhran

             

        Nový střed stojí pár korun. Měl jsem KINEX (dokonce s plastovým uchycením) a kdyby mi nepraskl střed(únavový lom na středové ose) mám ho do dnes. Žádné vůle tam nebyly. Byl starý 10 let.

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 05.06.2014
        Autor: magic1000
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Výdrž středového složení - čtyřhran

         

    Při ježdění do práce na treku za každých podmínek záleželo hlavně na tom, jak se povedlo těsnění. Nejmíň vydržel novější Kinex, možná těch 5000 km. Nejlíp se osvědčil střed MODUS a pak jeho následovník VP, který tam ještě je. Výdrž pěti až desetinásobná proti tomu Kinexu, možná náhoda.
    Na Azubu mám Truvativ Power Spline už přes 40 tis. km - jak nový.

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 05.06.2014
    Autor: Radek
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Výdrž středového složení - čtyřhran

         

    Jestli můžu radit, kup Kinex. Cena o něco málo vyšší, ale vydrží.
    Co jsem jezdil středy od nich, tak životnost 30kkm i víc. Shimano vydrželo míň.
    Ale životnost se podle mého ježdění dost špatně určuje.
    Třeba na dutých klikách od Shimano už mám 18kkm a ložiska pořád OK.

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 05.06.2014
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Výdrž středového složení - čtyřhran

         

    tak už mám vyměněno...
    v úterý jsem rozdělal, opsal a zase složil. a včera jsem jel koupit novou a vyměnil to. už se začínám lepšit. a hlavně to včera už nebylo utažené na krev, takže jsem po tom klíči nemusel skoro skákat :-D

    mám jakousi osu Sunrace nebo tak nějak, s kovovými konci za 200,-. Prý by měla vydržet, říkal v servisu. A že nemám šetřit vazelínou a pořádně tam všechno natřít. Tak padla tak třetina tuby, až to při utahování lezlo kolem osy ven :-D

    ta stará osa byla pěkně rozvyklaná, ložisko na konci mělo boční vůli snad 2 mm. takže teď už jen dotahovat průběžně kliky, než si sednou


    při cestě jsem ještě rozdělal kónusy na předním kole.. teda, pootočil jsem matkou a vypadla mi kulička, takže už mi nic jiného nezbylo, že :-)
    nacpal jsem to zpátky na bílou lithiovou vazelínu - dá se na to použít? jinou jsem doma neměl. je to něco takového - http://www.bike-eshop.cz/tuky-vazeliny-a-vosky...
    kupodivu jsem si ani nezapatlal kotouč, a to už je při mé šikovnosti co říct.
    jenom se mi nepodařilo sundat tu kovovou krytku, co je nad kuličkami (mezi kuličkami a matkou). použít větší násilí? :)
    nějak jsem tam tu vazelínu nacpal a rozmazal to malíčkem, ale bez krytky by se to dělalo líp

    jen jeden dotaz k ose - je trošku křivá, takže ložiska občas trošku zadrhnou... pod jakým názvem hledat novou? případně, dala by se použít nedíravá osa na matky? bylo by pak to kolo pevnější a necinkal by třeba kotouč? :)

    případně, je lepší klasický rychloupínák nebo imbusový?

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 19.06.2014
    Autor: Bruca
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Výdrž středového složení - čtyřhran

           

      K té krytce, teda jestli je to ta co myslím: já jsem ji sundával tak, že jsem dovnitř strčil šroubovák a zarval ho mezi vnější díl středu a tu krytku. Pak se jen šroubovákem potočí (třeba i na několika místech) a krytka je venku.

      No ale jak to tak čtu (ohnutá osa), není čas na celý nový střed? Beztak už budou vymačkané dráhy v kónusových maticích i ve vnějším dílu středu. Dal bych tam střed s průmyslovými ložisky a měl bych na nějakou dobu pokoj. Co mám střed v předním kole (asi Kinex?), tak to má výrazně lépe udělanou protiprachovou ochranu, než cokoli co jsem kdy předtím měl.

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 19.06.2014
      Autor: Akito
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Výdrž středového složení - čtyřhran

             

        koukal jsem na ivelu, že je to tam napsané podobně. jen jsem nevěděl, jak velkou sílu můžu použít bez toho, abych to zlikvidoval :-D

        nový střed po 10tisících? to mi připadne docela brzo..
        konusové matice vypadaly dobře, stejně tak ty misky byly hladké.

        o průmyslových ložiskách už delší dobu uvažuju, ale pak přemýšlím, jestli si nenechat rovnou zaplést nové přední kolo? protože dráty budou mít u jiného náboje určitě jinou délku, takže se dají nové, a pak už je to "jen" cena nového ráfku a kotouče :)

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 19.06.2014
        Autor: Bruca
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Výdrž středového složení - čtyřhran

               

          Dobrá příležitost naučit se vyplétat kolo, ne?

          [ Reagovat ] [ Zpět ]
          Datum: 19.06.2014
          Autor: Akito
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Výdrž středového složení - čtyřhran

                 

            no to jo, ale abych si místo kolečka nevypletl čtvereček :-D

            po víkendu jsem potřeboval přecentrovat kolo, házelo tak o půl cenťáku do boku.
            v prvním servisu - zrovna tu není ten, kdo je centruje
            v druhém servisu - můžu vás objednat na přespříští týden, necháte mi to tu tak dvě hoďky a mezitím si zajdete na pivko...

            tak jsem si koupil centrklíč, za 2 minuty to pořešil nahrubo, a včera jsem to dodělal během 5 minut ke své spokojenosti...

            tak jestli je to s tím vyplétáním podobně... :-)

            [ Reagovat ] [ Zpět ]
            Datum: 19.06.2014
            Autor: Bruca
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: Výdrž středového složení - čtyřhran

                   

              Tak dneska jsou na webu různé tutoriály a videonávody a kdeco všechno. Já si pamatuju, jak jsem si kdysi prvně přeplétal kolo na Favoritovi, a hlavní problém tam byl nikoliv v házení doboku, ale nahoru/dolů. V nějaký okamžik jsem se musel rozhodnout, jestli je to už křivý ráfek a dál to nepůjde, nebo jestli ještě utahovat/povolovat dál. Nový ráfek samozřejmě nešlo sehnat.

              Centroval jsem to normálně upnuté do rámu kola, excentricitu jsem si značil lihovým fixem. Já si myslím, že centrování kola se příliš démonizuje, nic těžkého na tom není. Zvlášť teda u předního kola.

              [ Reagovat ] [ Zpět ]
              Datum: 19.06.2014
              Autor: Akito
              Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Výdrž středového složení - čtyřhran

         

    Nemáš zrovna dobrý servis, 5000km a preventivně měnit střed, tak možná nějaká stáj co jezdí Giro atd. :-) Shimano Tiagra na Octalinku mi vydržela 50 000km a kámoš na ní dál jezdí. :-) Na Trekingu sem měl nějaké staré Shimano čtyřhran a měnil sem ho po 20 000km kvůli vaklu.

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 19.06.2014
    Autor: Juras
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Výdrž středového složení - čtyřhran

           

      no, najeto ta osa může mít cca 10 tisíc.
      akorát tohle není octalink, ale "obyč" čtyřhran, a že by tam dali hned do začátku nějaký špičkový, no o tom si můžu nechat zdát :)

      nehledě na to, že já kolo průběžně neservisuju. ani neumývám. řeším, až když něco nefunguje. ale čas na to, abych pod tím "ležel", fakt nemám :-)

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 20.06.2014
      Autor: Bruca
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Výdrž středového složení - čtyřhran

             

        Taky nic neservisuju a přehnaně neudržuju, až se to vysype tak to vyměním. Čtyřhran sem měl a vakl chytl jak píšu výše.

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 20.06.2014
        Autor: Juras
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Výdrž středového složení - čtyřhran

         

    Campa vydrží věčně :-)

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 19.06.2014
    Autor: Joe-CUBE
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
Nastavte si vlastní barvu pozadí:
Seznamka

Hledám: Na kole z Prahy do přírody

24.03.2024
Ahoj, hledá se cyklistka pro spolujízdy z Prahy ven na kolo, víkendy nebo dle dohody

Hledám: cyklistku co má hodně volného času

14.03.2024
Hledá se cyklistka na Jónské ostrovy od 7.5. do 13.6. Pobyt v domě přímo u moře, dvě horská elektrokola k…

Hledám: Island, s kolem nebo bez

08.02.2024
Neplánuje někdo letní cestu na Island bez cestovky, s kolem nebo bez? Nemá někdo zkušenost s objetím ostrova na…
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

368 cyklistů (4 přihlášení)

Srpen 2023 – okolo Otavy

Letošní zahraniční výlet nám nečekaně zrušily zdravotní problémy, musely jsme se z cesty vrátit. Po…
Aar | 23.03.2024

Dámská 2023 – okolo Ašského výběžku k nejzápadnějšímu bodu ČR a ještě kousek dál

Letošní Dámská je prémiová, protože tuhle tradici držíme už od roku 2003. Jen jeden rok jsme vynechaly, v…
HMS | 19.03.2024

Jižní hranice

„Tak jsem tady Panímámo, dřív to nešlo.“ Oblíbený citát můj a mého bratra, mně vytanul na mysli 8. září 2023,…
Stanley58 | 02.01.2024