reklama

Údržba vzduchové vidlice

Co všechno se má kontrolovat a čistit u odpružené vidlice vzduch-olej?

Na jednom z rodinných kol máme vidlici RST Vogue. Chtěl jsem trochu snížit tlak, tak jsem na to našrouboval tu pumpičku na vzduchové odpružení (manometr ukázal asi 7 barů) a stiskl tlačítko pro odfouknutí vzduchu, Z té vidlice ale neodfukoval jen vzduch, ale i olej - jako když stříká sprej se silkonovým olejem. Upustil jsem na 5 barů a uživatelka hlásí zlepšení jízdních vlastností, takže zatím dobrý, ale možná že ten olej někde bude chybět :-)

Jediná údržba té vidlice zatím byla občasné otření kluzných ploch. Může s tou vidlicí být něco špatně? Co mám zkontrolovat?

[ Zpět ]
Datum: 05.04.2014
Autor: Akito
  • Re: Údržba vzduchové vidlice

         

    Tlumičový olej je jinde, ten neodfouknul. Tohle byl mazací ze vzduchové komory.
    Nohy vidle se očišťují a lehce mažou silikonovým olejem (potom před jízdou se olej otírá, aby nelepil prach)
    Podle četnosti používání se ve vidlici mění olej. Dravci i víckrát za rok, běžně doporučují ročně. Kdo moc nejezdí, tak nic moc nezkazí ani co druhým rokem. při té příležitosti se taky doplní drteček oleje do té vzduchové komory.
    Fouká se podle váhy jezdce. Pokud byla vidlice fouknutá pro chlapáka, tak pro křehulku byla moc tuhá a po odfrknutí jí to určitě víc vyhovuje. Takové základní pravidlo je tuším 20% zvihu vidlice při nasednutí na kolo. A pak doladit podle potřeby.

    [ Zpět ]
    Datum: 05.04.2014
    Autor: ronda
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Údržba vzduchové vidlice

           

      No a ta výměna oleje, to je něco co zvládnu sám? Nebo se ten olej v takovém množství nedá koupit, a je třeba to dát do servisu?

      [ Zpět ]
      Datum: 06.04.2014
      Autor: Akito
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Údržba vzduchové vidlice

             

        Když se naučíš doma čistit a měnit olej (základní servis), dost ušpóruješ. Není to nic zas tak náročného a návody i videonávody se na netu najdou. Třeba tady
        https://www.youtube.com/watch?v=kT8weWMu34A
        akorát mi připadá, že toho rozebírají nějak moc, ale podrobně jsem to neprojížděl. je to spíš komplet servis. U oleje v zásadě jenom vypustíš, vytřeš, mázneš a sestavíš.
        Doma takhle bastlím Foxku a RS. Olej kupuješ podle viskozity nejspíš v litrovkách, vydá na několikrát.
        Záleží na šikovnosti a trochu na obecných zkušenostech. Pak není problém.

        [ Zpět ]
        Datum: 06.04.2014
        Autor: ronda
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Údržba vzduchové vidlice

               

          Trochu se přiživím: mám vzduchovku Suntour NCX asi tři roky a ještě na ni nikdo co se týče servisu nešáhl, jenom čistím a mažu nohy. Prej je tam nějaká olejová patrona, ta se mění celá, příp. jak často?

          [ Zpět ]
          Datum: 06.04.2014
          Autor: krosmen
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Údržba vzduchové vidlice

                 

            ajaj, rád bych poradil, ale tenhle systém neznám. Vždycky naštuduju aktuálně řešenou a provedu zákrok (nebo pitvu). A za dva roky při dalším servisu začínám studováním znova...
            Zkusím mrknout po netu, ale třeba dřív poradí někdo, kdo si ji servisuje.

            [ Zpět ]
            Datum: 06.04.2014
            Autor: ronda
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
Nastavte si vlastní barvu pozadí:
Seznamka

Hledám: partnerku na kolo

Hledám: partnerku na kolo
dnes
vysoký, štíhlý, aktivně sportující, mladšího vzhledu hledá sportovně založenou ženu na sdílení společných zájmů,…

Hledám: Kamarádku

16.04.2024
Samotnému se jezdí špatně,hledá se holka na kolo,na věku nesejde.

Hledám: Další parťáky do skupiny - cykloturistika

16.04.2024
Ahoj, hledají se další cyklisté do party z Pardubic a okolí … Věk cca 50 - 60r. … Na pohodu :-)…. WhatsApp 737 184…
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

314 cyklistů (21 přihlášených)

Z Linze do Budapešti přes Alpy

Linz - Budapešť, 2. - 14. 7. 2023 Po velkém úspěchu s cestou z Bratislavy do Splitu a mém sólu kolem Polska,…
Monolema | 16.04.2024

Podél sobích plotů a přes březové lesy až do nitra bažin

Evropská dálková trasa E1 Evropská dálková trasa E1, nebo jen E1, je jednou z evropských dálkových tras…
šíp | 14.04.2024

Srpen 2023 – okolo Otavy

Letošní zahraniční výlet nám nečekaně zrušily zdravotní problémy, musely jsme se z cesty vrátit. Po…
Aar | 23.03.2024