reklama

Délka středové osy - prosím o názor :-)

Ze zimáka chci sundat stávající kliky (klasické horské převodníky 44 - 32 - 22) a dát tam kliky krossové (48 - 36 - 26). Důvod - jezdím na tom v zimě do práce, vpodstatě po asfaltových silnicích, tak aby to bylo trochu rychlejší. Středové složení: je tam (a zůstane) zapouzdřená středová osa se čtyřhranem. Stávající horské kliky mají délku osy 113 mm (tak to ostatně doporučuje i shimánovský katalog). Ovšem krossové kliky mají doporučenou délku osy 123 mm.
Otázka zní: proč mají ty krossové kliky mít delší osu? Na té "113" by to špatně přehazovalo? Když by ano, tak bych rovnou koupil i nové složení s "123" osou, abych to všechno vyměnil na jeden zátah.
Dík za radu :-)

[ Zpět ]
Datum: 01.03.2014
Autor: Airline
  • Re: Délka středové osy - prosím o názor :-)

         

    Jediný důvod,proč to tak mělo být,že by větší převodník mohl drhnout o rám. Pokud ne,tak je to zcela jedno.

    [ Zpět ]
    Datum: 01.03.2014
    Autor: magic1000
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Délka středové osy - prosím o názor :-)

         

    Na Favoritu mi takto z jednoho horského středového složení kašpárek škrkal o vidlici. Někdy pomůže správná podložka na správném místě, někdy ani to né, a musíš koupit odpovídající osu.

    [ Zpět ]
    Datum: 01.03.2014
    Autor: Joe-CUBE
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Délka středové osy - prosím o názor :-)

         

    Nauč se šlapat a nemusíš nic měnit.
    1) buď jezdíš přes 60km/h nebo
    2) neumíš šlapat
    jiný důvod výměny není.
    Vyber si, co se tě týká.

    [ Zpět ]
    Datum: 01.03.2014
    Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -4
    • Re: Délka středové osy - prosím o názor :-)

           

      Nepřeháníš to?

      [ Zpět ]
      Datum: 01.03.2014
      Autor: magic1000
      Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1
      • Re: Délka středové osy - prosím o názor :-)

             

        Proč?
        Na bajkový pčevod 44/11 se dá v pohodě ušlápnout přes 60km/h. Pochybuji, že potřebuje jezdit rychleji.

        [ Zpět ]
        Datum: 01.03.2014
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Délka středové osy - prosím o názor :-)

               

          Jak víš,že tam má 11? 44:11 na horáku 60km/hod? Pán rád kmitá nohama. :-)) To jezdíš na rovině,nebo z kopce?

          [ Zpět ]
          Datum: 01.03.2014
          Autor: magic1000
          Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Délka středové osy - prosím o názor :-)

                 

            Pokud má osu na čtyřhran, tak velký převodník menší něž 42z mít nebude. A i s tím se dá jet slušně rychle.
            Při rychlosti 60km/h a při použití plášťů 26x2,1 je to kadence při převodu 42/11 přibližně 125ot/min. Což není nijak moc.
            60 jezdím na bajku z kopce nebo v háku za kamionem. :-) Právě že podobný převod moc často neuplatním,tak se divím, že někomu nestačí.

            [ Zpět ]
            Datum: 01.03.2014
            Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: Délka středové osy - prosím o názor :-)

                   

              Já už se lekl,že jsem lempl,protože nedokkážu jezdit na kole 60km/hod. Za kamionem v závěsu jo? Jenom aby nezabrzdil :-)) Ale jinak pravda,mezi 44 a 48 zubů zase takový rozdíl není. Pokud má tedy nejmenší pastorek 11.Ale také může být 14

              [ Zpět ]
              Datum: 01.03.2014
              Autor: magic1000
              Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1
    • Re: Délka středové osy - prosím o názor :-)

           

      Chybí mi tam na konci smajlík:-)

      [ Zpět ]
      Datum: 01.03.2014
      Autor: krosmen
      Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1
  • Re: Délka středové osy - prosím o názor :-)

         

    Pokud je doporučená délka osy, dodrž to, asi to má jinou polohu. Ale je to divný, většinou se vyskytuje údaj o řetězový lince a osa se dopočítává podle konkretního rámu.

    Koukni ještě jestli to není jen část informace, shimano to většinou definuje jako komplet i s pastorkem atd.

    Já bych to zkusil s původní osou, to máš jedno, tu delší si dokoupíš kdykoliv, pokud bude potřeba. A zkontroluj přesmyk, jestli má správnej úhel. Nejlíp koknout do nějakýho katalogu shimano, mají tam kompatibilitu

    [ Zpět ]
    Datum: 01.03.2014
    Autor: e-totem
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Délka středové osy - prosím o názor :-)

         

    Odhaduju, ze Ti nektery z prevodniku bude drit o ram, nebo plast o retez. Ale taky se nic zvlastniho stat nemusi. Priklanim se k nazoru jit cestou pokus-omyl a postupne prikupovat.

    [ Zpět ]
    Datum: 01.03.2014
    Autor: Murphy
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Délka středové osy - prosím o názor :-)

           

      Děkuji všem za rady, udělám to tak, jak říká Murphy a e-totem: ponechat stávající a když to bude blbnout, tak přikoupím.
      díky :-)

      [ Zpět ]
      Datum: 02.03.2014
      Autor: Airline
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Délka středové osy - prosím o názor :-)

         

    Jestli je tady někdo, koho to zajímá: včera večer jsem teda sundal původní kliky 44/32/22, které měly středovou osu dlouhou 113 mm, a nandal nové 48/36/26. Preventivně jsem zakoupil nový střed s osou 123 mm a udělal jsem dobře - na původní osu by to nešlo nasadit (tím, že nejmenší převodník má větší průměr, tak by už drhnul o zadní vzpěru). No a trošku jsem musel poposadit přesmykač. Takže takhle, dík za vaše názory :-)

    [ Zpět ]
    Datum: 15.03.2014
    Autor: Airline
    Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Délka středové osy - prosím o názor :-)

           

      Sem ti říkal, že to musíš vyzkoušet, a uvidíš. Zase jsem měl pravdu :-)

      [ Zpět ]
      Datum: 15.03.2014
      Autor: Joe-CUBE
      Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -2
Nastavte si vlastní barvu pozadí:
Seznamka

Hledám: Cyklistika z Prahy

22.04.2024
Ahoj, hledám cyklistku pro spolujízdy z Prahy ven na kolo, víkendy nebo dle dohody, na pohodu

Hledám: Kamaráda nebo kamarádku na pravidelné vyjížďky

Hledám: Kamaráda nebo kamarádku na pravidelné vyjížďky
21.04.2024
Hledám kamaráda, nebo kamarádku na pravidelné vyjížďky, nejlépe z okolí Prahy 6.

Hledám: partnerku na kolo

Hledám: partnerku na kolo
19.04.2024
vysoký, štíhlý, aktivně sportující, mladšího vzhledu hledá sportovně založenou ženu na sdílení společných zájmů,…
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

211 cyklistů (6 přihlášených)

Z Linze do Budapešti přes Alpy

Linz - Budapešť, 2. - 14. 7. 2023 Po velkém úspěchu s cestou z Bratislavy do Splitu a mém sólu kolem Polska,…
Monolema | 16.04.2024

Podél sobích plotů a přes březové lesy až do nitra bažin

Evropská dálková trasa E1 Evropská dálková trasa E1, nebo jen E1, je jednou z evropských dálkových tras…
šíp | 14.04.2024

Srpen 2023 – okolo Otavy

Letošní zahraniční výlet nám nečekaně zrušily zdravotní problémy, musely jsme se z cesty vrátit. Po…
Aar | 23.03.2024