reklama

Klipsny, SPD nebo ...?

Nemůžu se zbavit pocitu, že SPD nebo klipsny nepatří na cestovní kolo nebo na bicykl výletníka. Svoje opodstatnění mají určitě na MTB v terénu, kdy noha snadno sklouzne z pedálů nebo u výkonostních sportovců. Setkal jsem se i s názory lidí, kteří použití klipsen argumentují jako velice účinný způsob šlapání. Při společném výletu přitom zůstávají pozadu s tím, že se přeci nikam nebudou honit. Na křižovatce pak málem hoděj rybu, když nohu zapomenou vyndat :o)

[ Zpět ]
Datum: 13.06.2004
Autor: Neregistrovaný uživatel (Medvěd)
  • Re: Klipsny, SPD nebo ...?

         

    Já jsem dlouho jezdil bez ničeho a podléhal dogmatu o nebezpečnosti klipsen. Pak jsem si je pořídil a všude jsem začal prohlašovat, že nechápu, jak jsem mohle jezdit bez nich. A nepadal jsem kvůli nim. Na lehocipedu se klipsny moc neosvědčily, protože nepodrží nohu směrem dozadu (dolů - v leže), tak jsem pořídil SPD. Turistické boty se vzorkovanou gumovou podrážkou, skorem nejlevnější co měli. Chodím v nich po škole, skoro neklapou a chodí se v nich líp než v kdejakých levných polobotkách. Pedály mám obojetné, hlavně pro ty, kteří si chtějí kolo zkusit a nemají SPD nebo to sním neriskují, protože neumí moje kolo řídit. Já bez SPD nejezdím. Dojem je asi takový, jako byl po přechodu na klipsny. Je to neuvěřitelně komfortní, při rozjezdu to narozdíl od klipsen nezpomaluje, jak se to jednou umí trefit tak ta bota prostě zaletí na správné místo a zacvakne. Vypínání jednoduché, jakýkoliv jiný pohyb než šlapání to vypne, takže pri pádu máš volné nohy dřív než si to uvědomíš a i kdybys nechtěl. Domnívám se, že výkon to opravdu o kousek zvyšuje, ale zapíná to svaly, které se bez toho nepoužijí, takže koupit SPD a začít permanentně tahat nohama i k sobě povede k bolestem svalů. Ale hned od začátku to funguje jako taková forsáž pro krátké prudké kopce, kde je jinak problém vyjet, pro potřebu prudkého rozjezdu atd. Časem se část námahy přesune na zpětný pohyb pedálu a jede to líp. Navíc pokud máš úplně holé pedály (nejlépe ty plastové:-)), tak při pohybu nahoru musíš určitou silo působit dokonce ze, která právě pracuje, aby ti tření udrželo nohu na pedálu.
    Uchycená noha je podle mě vždy lepší než holý pedál, ale ať si každý rozmyslí za sebe, kolik do toho chce dát. Jestli klipsnu za pár korun, protože jezdí hlavně mimo město na výlety a málokdy sesedá, nebo jestli SPD pro výrazně lepší pohodlí, o kousek lepší výkon a bezpečí. Pokud jezdí na čínské parodii na odpružené kolo pořízené v supermarketu za tři tisíce jednou za měsíc 15km, tak si tam klidně může nechat plastové pedály, protože takový jezdec by fakt mohl padat v křižovatce když zapomene, co má na noze. Lidem s nájezdem nad 1000km/rok bych doporučil klipsny aspoň zkusit. Už jenom položení takového dotazu znamená, že by tazatel měl především sám vyzkoušet.

    [ Zpět ]
    Datum: 13.06.2004
    Autor: Neregistrovaný uživatel (Jirka (hebi))
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Klipsny, SPD nebo ...?

           

      Najezdím tak 5000 km za rok, většinou po asfaltu, vzpřímené krosové kolo, holé kovové pedály. Klipsny jsem vyzkoušel a namlel jsem si čumec :-) Jak jsem psal, výkon zvyšovat nepotřebuju, když mě ani kolegové s klipsnama nestíhaj. A SPD považuju už za jinou kategorii. Ale když už bych měl mít nohu na pevno, tak bych si určitě pořídil obojetné SPD. Přeci bych nevytahoval spešl botu, když pojedu v parnu akorát na koupaliště. Na to budou asi lepší sandále ;-)

      [ Zpět ]
      Datum: 13.06.2004
      Autor: Neregistrovaný uživatel (Medvěd)
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Klipsny, SPD nebo ...?

             

        Existují i spd sandále, a v sandálích se dá jezdit i v klipsnách. Na pohodový ježdění nejsou SPD ani klipsny nezbytné, ale pro větší jízdy podstatně zvyšují komfort. Vystupovat z klipsen je třeba se někde bokem naučit a pak se teprv vydat na cestu. Z SPD se vystupuje snadno. Já mám s volnýma nohama problém, že z kola vystupuju i když nechci (ale je to samo i hodně věc zvyku, jak si na upnuté nohy někdo zvykne, tak má s volnýma problém)

        [ Zpět ]
        Datum: 13.06.2004
        Autor: Neregistrovaný uživatel (McTorpedo)
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Klipsny, SPD nebo ...?

               

          Přesně, když mám cvílu jet ne něčím vzpřímeném kole s klipsnama, tak z mě nich pořád vystřeluje noha dozadu, protože spdčko ji drží i v tomhle směru.

          [ Zpět ]
          Datum: 14.06.2004
          Autor: Neregistrovaný uživatel (Jirka (hebi))
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Klipsny, SPD nebo ...?

             

        S spdčkama je asi jednodušší naučit se jezdit než s klipsnama. Ty potřebujou něco v nich najezdit než se člověk přizpůsobí natolik, že se kvůli nim necítí nejistě. SPD jsem nacvičil doma na místě kde mám šlápnout na pedál, přičemž ten obojetný pedál je pod botou trochu vidět, tak to jde líp, a pak jsem vyjel ven a najednou to šlo samo.
        Taky jsem pořizoval obojetný pedály abych nemusel vždy ve spešl botě, ale pak se mi v ní zalíbilo tak, že jsem přestal jezdit v něčem jiném.
        Otec má klipsny a jezdí daleko pomaleji než já. Nebude to ale asi těma klipsnama, ale tím, že je mu skoro padesát a jezdí každý druhý víkend. Těžko říct, jestli by bez nich jezdil jinak rychle, asi ne, ale tvrdí, že se v nich cítí líp, protože jak tam ty nohy drží, má větší pocit konrtoly nad kolem. Ale i to je dost subjektivní věc, někdo se může cítit úplně jinak.
        Proto bych netvrdil, že klipsny jsou pro rekreační cyklisty na nic, ani že jsou potřeba. Jak to komu vyhovuje.

        [ Zpět ]
        Datum: 14.06.2004
        Autor: Neregistrovaný uživatel (Jirka (hebi))
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Klipsny, SPD nebo ...?

         

    Nez jsem si koupil SPD tak jsem jezdil s klipsnama s povolenyma reminkama.Hlavni prinos byl ten,ze jsem mel chodidlo na pedalu ve spravne poloze - tema prednima briskama.Bez klipsen mi porad pedal sjizdel do klenby chodidla coz mi bylo dost neprijemny.Utahovat reminky klipsen jsem prestal kdyz jsem zacal jezdit i mimo silnice.Prece jen se daleko casteji zacaly vyskytovat situace kdy potrebujes rychle vystoupit a nestihas povolit reminky

    [ Zpět ]
    Datum: 14.06.2004
    Autor: Neregistrovaný uživatel (lada)
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Klipsny, SPD nebo ...?

           

      Taky jezdíme s klipsnama a povolenýma řemínkama, ale ne na singlu ale na tandemu. Řešili jsme stejný problém - totiž nohu, která neustálle při záběru sjížděla z pedálu dopředu a pedál byl neustále v klenbě chodidla. Klipsny nám to vyřešily. Noha sice není převratně pevná v uchycení,a le z pedálu už nesjíždí. Přestože je máme na tandemu, stíháme bez problémů sesedat oba "synchro" na křižovatce. Nikdy jsme si s nima nenamleli ani na silnici ani v terénu a zvykli jsme si na jízdu s nima po 10-ti minutách jízdy. Máme s nima najeto něco přes 2000 km a už bych je z kola nesundaval. Ve výše uvedeném problému znamenaly 100% řešení.

      [ Zpět ]
      Datum: 14.06.2004
      Autor: Neregistrovaný uživatel (Martin)
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Klipsny, SPD nebo ...?

           

      Driv jsem jezdli na obyc pedalech, letos poprve s klipsnama. Je to opravdu rozdil v komfortu jizdy ktery asi ti co to nevyzkouseli nemuzou pochopit. Takze muzu rozhodne doporucit. Jsou tu ale nevyhody, ktere jsem zaznamenal: nebudu zminovat povolovani reminku na kazde krizovatce, to si kazdy umi predstavit. Pri slapani ale at si tam nohu umistim jakkoli, tak ma tendenci casem sklouznout tak ze spicka je na doraz tam kam ji az dovoli zajet ta klipsna. To znamena ze nemam osu pedalu presne tam kde bych chtel min (na spicce toho velkeho kloubu). Taky me z jizdy obcas boli koleno coz se mi bez klipsen nestavalo. Je to zpusobeno zrejme tim, ze v utazene klipsne ma proste noha jednu polohu a nemuzu ji otocit do uhlu tak, abych bel paty mirne od stredu slapani. Vsechny tyhle problemy by zrejme vyresily naslapy, ktere zatim nemam z financnich duvodu.. Levnejsi spd nechci kvuli jejich male plose zaberu (mam silnicku), a looky a spol vyjdou i s botama na pekny balik.. Po letni brigade ale planuju jejich nakup. Nevyhodu vidim zase v tom, ze kdyz jezdnim na kole do skoly (nebo jakekoli male presuny v ramci mesta), je pochopitelne neprakticke brat si ssebou tretry a do baglu jeste normalni boty, takze bych zrovna se chtel zeptat, jestli se na tom da i v botech? No jinak jezdeni zdar, doufam ze to co jsem tu psal neni o nicem a nekomu to pomuze pri rozhodovani :)

      [ Zpět ]
      Datum: 14.06.2004
      Autor: Neregistrovaný uživatel (notakale ([email protected]))
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Klipsny, SPD nebo ...?

             

        Tak jsem si to po sobe ted precetl, omlouvam se za tu spoustu preklepu a chybejicich carek ve vete, nekdy i spatneho slovosledu. Jednak jsem to psal v rychlosti a taky jsem obcasnym navstevnikem chatu, coz totalne nici veskere navyky spravneho psani jak nas to ucili ve skole :) Tak sorry

        [ Zpět ]
        Datum: 14.06.2004
        Autor: Neregistrovaný uživatel (notakale ([email protected]))
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Klipsny, SPD nebo ...?

             

        Pokud mas oboustranne SPD (nebo silnicni jednostranne mrnave bez ohradky) tak jizda v normalnich botech je dost vopruz,noha ruzne sklouzava,pedaly pres mekkou podrazku tlaci,proste jde to jen tak na nakup pro rohliky - tak do peti kilometru.

        [ Zpět ]
        Datum: 14.06.2004
        Autor: Neregistrovaný uživatel (lada)
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Klipsny, SPD nebo ...?

             

        Jeste k te tve noze zklouzavajici moc dopredu - v dobach pred naslapnyma pedalama to zavodni cyklisti resili jednak ruzne dlouhyma klipsnama a taky meli na tretrach "kufry" - takove zarazky do kterych zapadla hrana pedalu a po utazeni reminku uz tretra nemohla nikam sklouznout.Ty kufry byly stelovaci takze sis je napolohoval podle potreby - podobne jako dnes "kufry"na naslapny pedaly.

        [ Zpět ]
        Datum: 14.06.2004
        Autor: Neregistrovaný uživatel (lada)
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Klipsny, SPD nebo ...?

             

        Nevím jistě o jakých pedálech to bylo, ale slyšel jsem, že někdo k nim nabízí jakési rámečky, které mají z jedné strany kufr. Ty se nacvaknou do pedálu a je zněj obojetný pedál pro normální potu i pro zámkovou, když je vyndáš, máž zase oboustranný zámek.

        [ Zpět ]
        Datum: 14.06.2004
        Autor: Neregistrovaný uživatel (Jirka (hebi))
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Klipsny, SPD nebo ...?

               

          Jo, takhle se prodávaji ty levnejsi, kde se predpoklada, ze biker nejezdi jenom v tretrach. U Shimana treba 515, snad i 520. Ramecek se nacvakne, z jedne strany funguje jako SPD, ze druhe jako plochy pedal. Kdyz te to omrzi, vycvaknes ramecek a mas oboustrany SPD pedal. Kdyz zatouzis jet v polobotkach (nebo kdyz treba napadne snih), nacvaknes ramecek a jedes.

          [ Zpět ]
          Datum: 14.06.2004
          Autor: Neregistrovaný uživatel (Glum)
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Klipsny, SPD nebo ...?

                 

            To je dobrý. A neexistuje něco takovýho i na ježdění naboso?

            [ Zpět ]
            Datum: 14.06.2004
            Autor: Neregistrovaný uživatel (McTorpedo)
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: Klipsny, SPD nebo ...?

                   

              To pochybuju, ale třeba by to šlo vyrobit, ne? Něco přidělat do toho rámečku jako jeho výplň nebo tak.

              [ Zpět ]
              Datum: 14.06.2004
              Autor: Neregistrovaný uživatel (Jirka (hebi))
              Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: Klipsny, SPD nebo ...?

                   

              Model Barefoot Extreme, kdy kufr je pripevnen primo k chodidlu pomoci titanoveho implantatu do zanartni kosti.

              [ Zpět ]
              Datum: 15.06.2004
              Autor: Neregistrovaný uživatel (Glum)
              Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
              • Re: Klipsny, SPD nebo ...?

                     

                :-))))))))))))))))))))))))))

                [ Zpět ]
                Datum: 15.06.2004
                Autor: Neregistrovaný uživatel (Jirka (hebi))
                Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Klipsny, SPD nebo ...?

                 

            Mám jednostranné 324 od Shimana, z jedne strany normalne SPD a z druhe obycejny pedal s ohradkou, spolehlive a idealni, pokud nejezdis porad jenom s tretrami.

            [ Zpět ]
            Datum: 14.06.2004
            Autor: Neregistrovaný uživatel (Horal Fanda)
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: Klipsny, SPD nebo ...?

                   

              Mám klipsny. Řemínky mě ani nenapadne nějak nastavovat. Mám je docela napevno, nohu vyndám v pohodě, nevypadla mi snad nikdy. Ale problémm mám s rozjížděním do kopce v terénu. Než klipsnu nasadím tak spadnu. Začít šlapat s nenasazenou a navléct za jízdy jde jen na silnici, ne v terénu - otočená klipsna drhne, už jsem ji jednou utrhla. Chtěla bych si pořídit
              jednostranné SPD. Jak je vyřešeno otáčení pedál proti nášlapu. Jezdím totiž i na krátké trasy do práce (i v zimě v zimních botách)

              [ Zpět ]
              Datum: 03.07.2005
              Autor: Neregistrovaný uživatel (katka ([email protected]))
              Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
              • Re: Klipsny, SPD nebo ...?

                     

                Nejjednodušší je se naučit do klipsny nějak nastoupit rychle hned a nezačínat šlapat s klipsnou otočenou dolů.
                Otáčení pedál proti nášlapu není u jednostranných vyřešeno nijak. Prostě jak to přijde pod nohu tak to je a dyžtak se to během jízdy upraví. U mých pedálů je "zadní" strana těžší, takže na lehátku mi pedály stojí permanentně nášlapama ke mě. Problém je pak u "normálních" bot, v těch ale jezdím vyjímečně. Každopádně obecně je to lepší a jednodušší, než klipsny.

                [ Zpět ]
                Datum: 03.07.2005
                Autor: Neregistrovaný uživatel (McTorpedo)
                Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                • Re: Klipsny, SPD nebo ...?

                       

                  Měl jsem takové pedály dřív, teď jsme je dali na tříkolku, kde taky samosebou visí zámkem k jezdci, ale pokud jedeš bez zámků, tak si jednoduše našteluješ pedálo druhou stranou ještě před rozjezdem. Jde to jenom když máš o kolečko víc, na dvoukolce to nestihneš:-).

                  [ Zpět ]
                  Datum: 04.07.2005
                  Autor: Neregistrovaný uživatel (Jirka (hebi))
                  Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                  • Re: Klipsny, SPD nebo ...?

                         

                    Ale stihneš, chce to jen trochu cviku. Dá se i v terénu do kopce nastoupit oběma nohama do klipsen a pak se teprv rozjet (než kolo spadne) (jak jsem už tady myslím psal), což je daleko těžší.

                    [ Zpět ]
                    Datum: 04.07.2005
                    Autor: Neregistrovaný uživatel (McTorpedo)
                    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Klipsny, SPD nebo ...?

         

    Hmm, nesouhlasim. Naslapy ci klipsny urcite nepatri na kolo malym detem, babkam na kolo na nedelni cestu do kostela, stryc na cestu do hospody je taky nepotrebuje. Nepotrebuji je ani obcasni vyletnici. Kdo na kole alespon trochu pravidelne jezdi, oceni je. Klipsny jsou uz dneska trochu muzealni zalezitosti (jejich jedina vyhoda je v tom, ze do nich lze uzit prakticky jakokoliv botu a jsou levnejsi nez naslapy a tretry). SPD (ci jiny naslapovy system) nejlip umoznuje slapani "do kulata", dobre drzi nohu, netlaci seshora jako klipsny, paradoxne je bezpecnejsi nez klipsny. Po kratke dobe se na nich clovek nauci, pak uz nastupovani a vystupovani je absolutne automaticke (asi se to rychleji nauci mladi, moje deti to zvladly rychleji nez kdysi ja).
    Argument, ze predjizdis kolegy s klipsnami nerika nic o klipsnach, ale o vykonnosti tech kolegu (kdyz na biku kdykoliv utrhnu na silnici mladsiho souseda na galuskovem kole, neznamena to, ze galuskove kolo je pomalejsi, ale spis, ze soused Pavel je obtloustla zricenina).
    SPD mam dneska na vsech svych kolech, vracet se ke klipsnam nebo holym pedalum mi pripada jako od DVD se vracet k magnetofonovemu pasku Emgeton.

    [ Zpět ]
    Datum: 14.06.2004
    Autor: Neregistrovaný uživatel (Glum)
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Klipsny, SPD nebo ...?

           

      no jak jsem psal tak ty naslapy nemam jen z fin. duvodu. ale do spd bych nesel. Jenom jsk pises ze ty klipsny tlaci zvrchu, to mi nepripada.. pokud si to neutahnes vsi silou.. A pri spravnem kulatem slapani stejne zabiras jen dolu a nahoru ne..

      [ Zpět ]
      Datum: 15.06.2004
      Autor: Neregistrovaný uživatel (notakale ([email protected]))
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Klipsny, SPD nebo ...?

             

        Pokud je reminek utazeny (jinak to vlastne nema moc cenu), pak nutne musi trochu skrtit. To neteoretizuji, s klipsnami jsem na silnicce jezlil nejakych 15 let. Pri "kulatem" slapani se slape teoreticky jenom "dolu", ale protoze pohyb osy pedalu je po kruhove draze, vektor sily nohy se krome jedineho bodu neshoduje s se smerem pohybu pedalu. Pak je ovsem potreba nejake sily na to, aby tu nohu udrzela na pedalu (plochy pedal) nebo nejake zabrany (klipsna). Nahoru zabiram jen vyjimecne (tezky teren, prekazka, ale treba i krizovatka, kdy jednou nohou stojim a druhou si vytahuji kliku nahoru). Financni duvod plati, ale taky je to relativni: levne funkcni SPD stoji cca 800 Kc, levnejsi turisticke (ne zavodni silnicni) tretry cca 1200 Kc (a da se v nich chodit, kufr je zapusten do podrazky). Tedy cca 2 litry, kdyz budu chtit v lete jezdit nalehko v sandalech, pak jeste SPD sandaly za cca 1500 Kc. Kdyz od toho vseho odectu cenu normalnich pedalu a klipsen a nejakych bot na jezdeni, a kdyz tu zbylou castku srovnam s rocni utratou za retezy, spaliky, duse, plaste a sedmadvacet dalsich polozek, tak jsou to dobre investovany penize.

        [ Zpět ]
        Datum: 15.06.2004
        Autor: Neregistrovaný uživatel (Glum)
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Klipsny, SPD nebo ...?

               

          Jo, jasne ze utazeny to mit musis, ale takovy ten pocit ze tam tu nohu mam pevne je pro mne dulezity, neda se mluvit o nejakem snad skrceni, jak jsem to pochopil z toho tveho popisu.. Nahoru tahnu typicky jeste kdyz chci rychle zrychlit.. S tim zaberem hlavne dolu jsem to psal proto, ze nekteri lidi si mysli, ze kdyz si koupi spd, tak razem bez treninku zacnou v pohode vyjizdet vsechny kopce, a v kopcu to pak porad tahaji silou i nahoru, coz je spatne. Jinak ja jsem rikal ze nechci spd, takze pro me to jsou naslapy tak 2500 + kvalitni botky dalsi 3000. Na novem kole mam ted ujeto tak 5000 a splaliky, duse a plaste tam mam furt stejne. Retez ma tak 12,5 podle toho mereni suplerou takze jeste snad nakou tisicku vydrzi. Asi to kolo moc setrim :)

          [ Zpět ]
          Datum: 15.06.2004
          Autor: Neregistrovaný uživatel (notakale ([email protected]))
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Klipsny, SPD nebo ...?

                 

            Proč ne spd? Který systém je lepší a v čem? Neslyším poprvé, že spd nic moc, ale nevím proč.

            [ Zpět ]
            Datum: 15.06.2004
            Autor: Neregistrovaný uživatel (Jirka (hebi))
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: Klipsny, SPD nebo ...?

                   

              Spd ma malou plochu na zaber, to je asi hlavni duvod a na silnici se to nehodi. Nekteri lide to tak vozi, ale potom je potreba hodne tvrda tretra, aby se tlak pokud mozno co nejvic rozlozil.. Napr. u pedalu Time se jeste snazi mit kufry co nejblize osy pedalu aby se dosahlo slapani temer presne do kruhu a ne elipsy.. Ale to uz jsou detaily :)

              [ Zpět ]
              Datum: 17.06.2004
              Autor: Neregistrovaný uživatel (notakale ([email protected]))
              Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
              • Re: Klipsny, SPD nebo ...?

                     

                Takže tu podrážku mám tak tuhou proto, aby se neprohýbala kufrem dovnitř? Myslel jsem, že to tak bude, jenom mě nenapadlo, že jiné pedály jsou lepší tím, že mají větší plochu.

                [ Zpět ]
                Datum: 17.06.2004
                Autor: Neregistrovaný uživatel (Jirka (hebi))
                Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Klipsny, SPD nebo ...?

         

    Já jsem taky výletníka používám na silničce i na treku takové "klipsny" z umělé hmoty .Vypadá to jako klipsna ale bez postraních šnůrek.Noha v tom drží a můžeš ji i rychle vyndat.

    [ Zpět ]
    Datum: 03.07.2005
    Autor: Neregistrovaný uživatel (skricx)
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Klipsny, SPD nebo ...?

           

      Mám na kole (MTB) klipsny, jezdím z nedotaženými řemínky a je to pohoda. Do nášlapů zatím nechci investovat, zas tolik toho nenajezdím. Klipsny používám léta, bez nich bych si už ježdění nedokázal představit.

      [ Zpět ]
      Datum: 04.07.2005
      Autor: Neregistrovaný uživatel (Paja)
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Klipsny, SPD nebo ...?

         

    Já už jezdím asi 6 let s obyčejnýma plastovýma klispnama a nemůžu si je vynachválit. Když si sednu na kolo kde jsou jen holé pedály tak mi noha má tendenci pořád sklouzávat. Klipsny si většinou ani neutahuju to jen když potřebuju fakt hodně zabrat. Myslím si že pokud někdo jezdí trochu víc tak by to stálo za zkoušku, pro mě je to větší jistota a pohodlí a do terénu velký pomocník.

    [ Zpět ]
    Datum: 25.08.2009
    Autor: Neregistrovaný uživatel (Prsho)
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Klipsny, SPD nebo ...?

           

      Ja jezdil taky na Favoritovi i v lehcim terenu a bylo to super. Pak jsem objevil jakesi shitove MTB a bylo to mnohem lepsi, vlastne uplne nejlepsi. Pak jsem objevil kvalitni MTB a vlatne to bylo taky nejlepsi. A na fullovi taky vlastne nejlepsi ze vseho.
      Kup si SPD a posunes se zase o kus dal. Viz historie, vyhledavani, nema smysl sem psat milionkrat proc.

      [ Zpět ]
      Datum: 25.08.2009
      Autor: vasek
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Klipsny, SPD nebo ...?

             

        ty vole :-))) to je zase kostlivec 4roky starej

        [ Zpět ]
        Datum: 25.08.2009
        Autor: jipík
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Klipsny, SPD nebo ...?

               

          co 4 už 5let

          [ Zpět ]
          Datum: 25.08.2009
          Autor: jipík
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Klipsny, SPD nebo ...?

               

          To je, ale ja odpovidam na prispevek psany DNES :o) Tak nepridavej a nech to tu uz umrit :o)

          [ Zpět ]
          Datum: 25.08.2009
          Autor: vasek
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
Nastavte si vlastní barvu pozadí:
Seznamka

Hledám: Cyklistika z Prahy

22.04.2024
Ahoj, hledám cyklistku pro spolujízdy z Prahy ven na kolo, víkendy nebo dle dohody, na pohodu

Hledám: Kamaráda nebo kamarádku na pravidelné vyjížďky

Hledám: Kamaráda nebo kamarádku na pravidelné vyjížďky
21.04.2024
Hledám kamaráda, nebo kamarádku na pravidelné vyjížďky, nejlépe z okolí Prahy 6.

Hledám: partnerku na kolo

Hledám: partnerku na kolo
19.04.2024
vysoký, štíhlý, aktivně sportující, mladšího vzhledu hledá sportovně založenou ženu na sdílení společných zájmů,…
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

406 cyklistů (18 přihlášených)

Kazachstán a Kyrgyzstán 2022 - 1. část

Sen o krajině s jurtami a divokými koni 1. část - Cesta do budoucnosti Na úvod... Naše první cesta s koly…
Peggy | včera

Z Linze do Budapešti přes Alpy

Linz - Budapešť, 2. - 14. 7. 2023 Po velkém úspěchu s cestou z Bratislavy do Splitu a mém sólu kolem Polska,…
Monolema | 16.04.2024

Podél sobích plotů a přes březové lesy až do nitra bažin

Evropská dálková trasa E1 Evropská dálková trasa E1, nebo jen E1, je jednou z evropských dálkových tras…
šíp | 14.04.2024