reklama

Vůle ve hlavovém složení

Mám crossového Authora Stratose SX z roku 2003. Nechal jsem si na něm změnit představec s úhlem 35 stupňů na kratší s úhlem 8 stupňů-museli dát redukci, protože je tam závitové složení a malý průměr a také jsem nechal vyměnit vidlici. Dřív jsem tam měl RST CT-COMII TL (40 mm), za ni mi dali RST Vita TnL, která musela z kola dolů, tak nějak nefungovala a zasekával se lock out. Řekli, že mám úplně rozdrcené hlavové složení a dali Suntour NEX 4610 LO, žádný zázrak to není, ale funguje slušně a ten nový představec je ok, umožňuje sportovní posed, po roce ježdění však mám vůli v hlavovém složení, takže jsem měl při prudším zabrždění strach, že se mi to kolo rozskočí. Dal jsem to utáhnout a říkám si, jak dlouho tohle dotažení může vydržet nebo je možné, že když mi tenkrát měnili tu vidlici a představec a měnili i hlavové složení - že to tenkrát prostě málo dotáhli (už se mi něco podobného stalo jednou na jiném kole - měnili mi předtavec a pustili mě domů s vůlí v hlavovém složení). Když jsem měl na kole tu původní vidlici a představec, se kterými jsem je koupil, hlavové složení se mi vůbec neuvolňovalo, ani po deseti letech ježdění. Je to normální- jsou tyhle problémy s tou vůlí způsobeny tím, že jsem nechal měnit součástky za jiné?

[ Zpět ]
Datum: 23.08.2013
Autor: tapin
  • Re: Vůle ve hlavovém složení

         

    Jestli je to teď po dotažení zase OK, tak bych řekla, že nad tím zbytečně moc přemýšlíš.

    [ Zpět ]
    Datum: 23.08.2013
    Autor: radka
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Vůle ve hlavovém složení

         

    Je to normální - tyhle problémy jsou způsobeny tím, že sis součástky NECHAL měnit. Kdyby sis to měnil sám, tak si to dotáhneš pořádně. A kdyby náhodou ne, tak si to máš pravidelně kontrolovat a dotáhnout jak vůli zjistíš.

    [ Zpět ]
    Datum: 23.08.2013
    Autor: Joe-CUBE
    Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Vůle ve hlavovém složení

         

    To, že povoluje hlavové složení není z mého pohledu neobvyklý problém.
    Spíš mi není jasné, proč si to neopravíš sám, když víš, co tomu je.

    [ Zpět ]
    Datum: 23.08.2013
    Autor: snilard
    Hodnocení: +3 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Vůle ve hlavovém složení

           

      Nevěřím si, že bych to zvládl bez problémů - doma mám jen sika kleště, nějaké imbusy, ale tohle je asi fakt v mém případě lepší nechat na servis. Hlavně, aby to seřízení dlouho vydrželo, protože se mi nechce dávat každý rok 500 Kč jenom za práci...

      [ Zpět ]
      Datum: 23.08.2013
      Autor: tapin
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Vůle ve hlavovém složení

         

    Ono každou novou součástku je dobré po zajetí znovu doseřídit.
    Takže teď máš na kole jaké hlavové složení? Závitové nebo ahed?
    Seřídit ahed je úplně jednoduché, závitové je o něco stožitější a hlavně potřebuješ vhodné nářadí - plochý klíč, abys mohl pořádně dotáhnout kontramatku.
    Seřízení ahed: http://www.ivelo.cz/servis-tipy-rady/domaci... pro tebe body 1,2,9 - 12.
    Seřízení závitového: http://www.ivelo.cz/servis-tipy-rady/domaci...

    [ Zpět ]
    Datum: 23.08.2013
    Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Vůle ve hlavovém složení

           

      Je tam závitové hlavové složení, redukce a na ní namontovaný ahead představec.

      [ Zpět ]
      Datum: 24.08.2013
      Autor: tapin
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Vůle ve hlavovém složení

             

        Pořád mi vrtá hlavou, v čem je výhoda závitové redukce + ahead představce oproti závitovému představci?

        [ Zpět ]
        Datum: 24.08.2013
        Autor: Joe-CUBE
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Vůle ve hlavovém složení

               

          Na kole byl původně závitový představec 35 stupňů, po deseti letech mi začal hodně vadit výrazně vzpřímený posed, jezdím těžší terény a bylo to znát na zádech, kterým takhle napřímený posed v mém případě nesvědčil, nebo to prostě chtělo změnu. Potřeboval jsem sportovnější posed-ohnout trochu záda,což umožňuje představec s menším úhlem, nejdřív mi řekli, že nelze takový závitový sehnat a nepůjde tedy posed změnit(přitom šlo možná jen tehdy dát ten závitový níž, víc ho zatlačit dovnitř) a ahead nelze namontovat, jinde pak řekli že jde namontovat ahead s menším úhlem, ale musí tam dát na redukci...Byl jsem za to rád, protože s tím představecem trčícím vzhůru už nešlo jezdit, ale jestli je to tak, že tahle přestavba bude způsobovat uvolňování hlavového složení, a to i opakovaně, pak to bude velké zklamání a bud umuset zvažovat co dál, popř. i návrat k tomu původnímu závitovému představci...

          [ Zpět ]
          Datum: 24.08.2013
          Autor: tapin
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Vůle ve hlavovém složení

                 

            "(přitom šlo možná jen tehdy dát ten závitový níž, víc ho zatlačit dovnitř)"
            Nějak nerozumím. Tos nezkusil, jen se domníváš ?

            [ Zpět ]
            Datum: 24.08.2013
            Autor: ronda
            Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Vůle ve hlavovém složení

                 

            Povolení hlavového složení není závislé na tom, jaká trubka je zastrčená dovnitř. Tu redukci, (stejně jako závitový představec) můžeš úplně vytáhnout a hodit třeba z okna a na funkci hlavového složení to nemá vliv, to pořád stejně drží vidlici a otáčí se.

            Kdyby sis to měnil sám, tak bys teď věděl, jak to uvnitř vypadá a co se tam asi děje;-)

            Závitových představců se prodávají spousty různých, ale kamenné obchody pochopitelně nedrží sklady řadu různých délek a úhlů pro tři nešťastníky co to za rok můžou potřebovat.

            Pokud negramaříš, s tímhle můžeš experimentovat s různou délkou a výškou řidítek do rozpadnutí kola:
            http://www.rumasport.cz/predstavce/7757...

            [ Zpět ]
            Datum: 24.08.2013
            Autor: Joe-CUBE
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: Vůle ve hlavovém složení

                   

              Dík za odkaz. No a je použití redukce bezpečné? Nebo je lepší opatřit tedy ten závitový představec s menším úhlem, který též v odkazu nabízejí - myslel jsem, že ten s menším úhlem nejde sehnat, jak mi tvrdili.
              Aktuálně se mi do něj nechce investovat, ale říkám si, jestli je ta redukce bezpečná, jestli není bezpečnější "pevný" závitový představec a neměl bych to nechat předělat.

              [ Zpět ]
              Datum: 25.08.2013
              Autor: tapin
              Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
              • Re: Vůle ve hlavovém složení

                     

                Je to o spoj a 2-4 šrouby víc. Čili véc možností něco dotáhnout málo nebo naopak moc. Pokud je vše dotažené správně, je to OK.

                Píšeš, že vůle je v hlavovém složení, nikoliv mezi redukcí a představcem.

                [ Zpět ]
                Datum: 25.08.2013
                Autor: Joe-CUBE
                Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Vůle ve hlavovém složení

               

          Zdá se Ti to divné? Myslíš, že dotažením se problém vyřeší nebo u takovéto úpravy mohou být potíže už nyní soustavně a bylo by lepší tam dát radši ten závitový představec zpět?

          [ Zpět ]
          Datum: 24.08.2013
          Autor: tapin
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Vůle ve hlavovém složení

                 

            Redukce by na to neměla mít vliv. Pokud se to dobře seřídí a dotáhne, tak by se povolovat nemělo. Jedině snad v tom případě, že jsou misky nalisovány křivě.

            [ Zpět ]
            Datum: 24.08.2013
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Vůle ve hlavovém složení

         

    no jo no to se občas stane, že se objeví vůle v hlavovým složení. Záleží co na tom děláš a jak to bylo dotažený atd.
    Prostě trošku utáhni a když to bude dobrý, paráda, když ne vyměň ložiska nebo cleý hlavový složení. Je to práce na chvilku.

    [ Zpět ]
    Datum: 24.08.2013
    Autor: Jurimír
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Vůle ve hlavovém složení

           

      co se práce servisu týče, k tomu ti nic nepovím. Nechal jsem si v servise akorát zaplejtat převodovku do kola. Vyplejtání kola nemám rád. Jinak nás od mala tatík drtil s tím, že když na kole jezdím, tak si ho musím umět taky opravit, takže do servisu nejezdím.

      [ Zpět ]
      Datum: 24.08.2013
      Autor: Jurimír
      Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Vůle ve hlavovém složení

         

    Kdyz už se menila vidlice i představec tak ti ji nemuseli řerat a mohl jsi vyměnit rovnou už i hlavové složení a přejít kompletně na ahead řešení ne?

    [ Zpět ]
    Datum: 26.08.2013
    Autor: Mig-all
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Vůle ve hlavovém složení

           

      Má tam 1" závitovou vidli, tak by ji těžko vyměnil za 1 1/8" A-head. 1" A-head vidli by sháněl těžce. Osobně bych té redukci moc nevěřil a pořídil ten nastavitelný představec. Nebo lépe představec pevný, se správným úhlem, ten už znáš, ne? Nastavitelný může mít trochu vůli (moje zkušenost).

      [ Zpět ]
      Datum: 27.08.2013
      Autor: marrier
      Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Vůle ve hlavovém složení

             

        Dal bych tam tenhle představec:

        Představec ZOOM HS-C81

        http://www.rumasport.cz/predstavce/7294...


        Ovšem tak nějak nikde nemůžu vyčíst kolik měří - ideální by bylo 8 cm ne delší a úhel tak 6 stupňů, neuvádí tam rozměry a naslepo se mi to kupovat nechce.

        [ Zpět ]
        Datum: 27.08.2013
        Autor: tapin
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Vůle ve hlavovém složení

               

          Nevim totiž, jak se zorientovat přivýběru předstvce přes net.
          Kolo Author Stratos SX 2003 má staré závitové hlvové složění, sloupek vidlice 1, vyšroubovaný původní představec s úhlem 35 stupňů má dole průměr 1 cm a průměr otvoru, kde se nasazuje na řidítka je 2, 54 cm; ale nyní to hlavní - na netu uvádí u představce Představec ZOOM HS-C81 22,2 - co je to těch 22, 2 - to je průměr pro řidítka a jinde lze sehnat představec s údajem 25, 4 mm. Jestli je to průměr pro řidítka, já tam mám 25, 4 mm tak by tam asi 22, 2mm nešlo. potřeboval bych to vidět, naslepo se to špatně kupuje.

          [ Zpět ]
          Datum: 27.08.2013
          Autor: tapin
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Vůle ve hlavovém složení

                 

            Potřeboval bych prostě představec délky max. 8 cm, klidně i 7 cm s úhlem tak 6-8 stupňů, na sloupek vidlice 1, staré závitové složení. To je všechno.

            [ Zpět ]
            Datum: 27.08.2013
            Autor: tapin
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: Vůle ve hlavovém složení

                   

              No a otvor, kterým se nasazuje a přišroubuje na řidítka má mít 2, 54 cm průměr.

              [ Zpět ]
              Datum: 27.08.2013
              Autor: tapin
              Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
              • Re: Vůle ve hlavovém složení

                     

                Napadá mě tedy např. tento, uvádí úhel 90 stupňů, tím chtějí asi říct, že je úplně rovný, ale domnívám se, že tenhle by byl optimálním řešením: Představec Zoom závit 70mm/90°


                http://www.rumasport.cz/predstavce/7759...

                [ Zpět ]
                Datum: 27.08.2013
                Autor: tapin
                Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                • Re: Vůle ve hlavovém složení

                       

                  Na tom obrázku ale nevypadá moc rovně. PS: Tohle tvé vlákno mě enormě zajímá, protože mám úplnou náhodou naprosto stejné kolo Author Stratos SX r.v.2003. Taky celé v původních dílech a mám taky podobný problém. Vymleté ložiska hlavového složení, vidlice má podle všeho vakl a také mi nesedí tak dlouhý představes s tak velkým úhlem... uvažuji že to vymením komplet, ale když nejsou díly k sehnání pujde to těžko :-( Chápu že ty naše kola mají 10 let ale najeto mám jen cca 10 tisíc, nechápu proč tam author cpal takové díly které se dnes již považují za prehistorické...

                  [ Zpět ]
                  Datum: 27.08.2013
                  Autor: Mig-all
                  Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Vůle ve hlavovém složení

               

          A nechceš tam nechat tu redukci s představcem, co tam teda teď máš?

          [ Zpět ]
          Datum: 27.08.2013
          Autor: Joe-CUBE
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
Nastavte si vlastní barvu pozadí:
Seznamka

Hledám: Kamarádku

16.04.2024
Samotnému se jezdí špatně,hledá se holka na kolo,na věku nesejde.

Hledám: Další parťáky do skupiny - cykloturistika

16.04.2024
Ahoj, hledají se další cyklisté do party z Pardubic a okolí … Věk cca 50 - 60r. … Na pohodu :-)…. WhatsApp 737 184…

Hledám: Parta cyklistů z Prahy

15.04.2024
hledá další do party. Od dubna do září jezdíme 1x za měsíc víkend natěžko, v srpnu máme cykloexpedici na 14 dnů.…
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

207 cyklistů (7 přihlášených)

Z Linze do Budapešti přes Alpy

Linz - Budapešť, 2. - 14. 7. 2023 Po velkém úspěchu s cestou z Bratislavy do Splitu a mém sólu kolem Polska,…
Monolema | 16.04.2024

Podél sobích plotů a přes březové lesy až do nitra bažin

Evropská dálková trasa E1 Evropská dálková trasa E1, nebo jen E1, je jednou z evropských dálkových tras…
šíp | 14.04.2024

Srpen 2023 – okolo Otavy

Letošní zahraniční výlet nám nečekaně zrušily zdravotní problémy, musely jsme se z cesty vrátit. Po…
Aar | 23.03.2024