reklama

Skládačka - vůle v kloubu

Řešil jste už někdo vůli ve skládacím mechanismu Dahonu či jiné skládačky? Samozřejmě člověk to seřídí, tak aby byla v táhle větší síla a drželo to, ale za čas to zase ochabne. To poznám tím, že to začne trošku skřípat na nerovnostech či při prudkém brzdění. Ten moment na kloub se totiž během jízdy mění. Většinou je tažená spodní část, ale při brzdění přední brzdou se to obrátí. Díky páce na řídítkách, tam musí působit dost velký moment řekl bych. Docela by mi zajímala zkušenost skládačkářů s touhle vůli v čepu. Je to normální nebo ne? Je to nějak řešitelné? Dát čep o větším průměru? Dát pouzdro? Nebo je čas koupit nový rám? Budu se těšit na zkušenosti. Nevím proč jsem o tomhle zatím nikde nic nenašel. Díky.

[ Zpět ]
Datum: 09.04.2013
Autor: Robikl
  • Re: Skládačka - vůle v kloubu

         

    tak čas od času to dotáhnu, vůle tam trochu je, pokud to začne vrzat(typicky když to beru fest silou do kopce) tak to šplíchnu nějakým mazadlem. Jinak už sem to dvakrát svařoval, takže s tím dotahováním s citem :-D

    [ Zpět ]
    Datum: 09.04.2013
    Autor: Billicek
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Skládačka - vůle v kloubu

           

      Tak to jsem rád, že nejsem sám. Ale i tak mě štve. Pořád přemýšlím jak to vyřešit trvanlivěji. A cos svařoval? Tu předpínací tyčku nebo její napojení na to očko? :)

      [ Zpět ]
      Datum: 09.04.2013
      Autor: Robikl
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Skládačka - vůle v kloubu

             

        roztrhlo se oko takovýho toho bazmeku kterým to zaklapáváš. Nemám foto, tak nevím jak to popsat. Tak teď je to vyztužený a zatím dobrý. Ale vozím sebou v nářadí takový dvě ocelový spojky a kdybych to někde v terénu urval tak to můžu nouzově napevno sešroubovat.

        [ Zpět ]
        Datum: 10.04.2013
        Autor: Billicek
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Skládačka - vůle v kloubu

         

    Svař to dokupy dřív než se ti složí za jízdy.

    [ Zpět ]
    Datum: 09.04.2013
    Autor: chopper
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Skládačka - vůle v kloubu

         

    V práci se do "vyčochtaných" děr dělá odchylkový čep. Protože za řidítka rveš častěji víc k sobě a při brždění působí síla obráceně, bude díra asi do oválu. Chce to změřit největší rozměr, podle něj vyrobit čep a díru pak přestružit aby do ní šel těsně suvně. Pouzdro tak tenké neuděláš, a silnějším bys zeslaboval ten kloub.

    [ Zpět ]
    Datum: 10.04.2013
    Autor: drak
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Skládačka - vůle v kloubu

         

    Myslím že dávám svému Ternu P9 docela zabrat a po 3 000km bez údržby nikde nic nevrže a neklepe. Ale je pravda že ho moc neskládám. Původní záměr jet 4km na vlak, složit do vlaku, pak rozložit a 1km do práce vzal za své po zjištění že je to kolo na těch 15km co jezdím do práce neskutečně pohodlné. Pravda, jezdím průměrně 20km/hod, takže žádné závratné rychlosti se nekonají, ale na Big Aplech, odpružené sedlovce a širokém sedlu spolu se vzpřímeným posedem je to paráda. Limit vidím tak 20km jedna cesta, pak se pohodlí rychle mění na nepohodlí, ale na delší cesty jsou určeny úplně jiné kola. Zkrátka skládačka splnila to co sem od ni čekal na 150%.

    [ Zpět ]
    Datum: 11.04.2013
    Autor: Juras
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Skládačka - vůle v kloubu

           

      Myslím že mu moc zabrat nedáváš. Ale když ten můj kloub drží, tak ty máš klid až do smrti. :-D

      [ Zpět ]
      Datum: 11.04.2013
      Autor: Billicek
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Skládačka - vůle v kloubu

             

        Tím zabrat myslím, že sem najel zhruba 500km po tankodromu kde by někteří nevjeli ani na horáku. :-)

        [ Zpět ]
        Datum: 11.04.2013
        Autor: Juras
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Skládačka - vůle v kloubu

           

      Podstatná je pro mne ta vůle. Vrzání je až druhotný jev, který by se třeba dal řešit promazáním. Ale co s tou vůlí samotnou?
      Konstrukčně se mi to úplně nelíbí, že na jedné straně se vnese předpětí a na druhé straně to záleží jen na tom jak přesný je čep vůči díře.
      To, že na straně čepu žádné předpětí není by se dalo řešit nějakou vložkou, takže by skládačka šla zavřít trošku více ztuha, ale podstatné by bylo to předpětí i v kloubu. Potom by bylo jedno, že v kloubu je už nějaká vůle. Takže asi půjdu touhle cestou. Seženu tenký plech a přilepím ho na dosedací plochu. Pak poreferuju. :)

      [ Zpět ]
      Datum: 11.04.2013
      Autor: Robikl
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Skládačka - vůle v kloubu

             

        abys nedopadl jako já, dotahoval sem a dotahoval až to prdlo

        [ Zpět ]
        Datum: 11.04.2013
        Autor: Billicek
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Skládačka - vůle v kloubu

               

          Tak snad se mi to nestane. Pokud se dostanu na mez kluzu, tak by se to mělo max deformovat a nikoli prdnout. Uvidíme. Jinak díval jsem se na ty dosedací plochy a normálně to je lak na lak. A v horní části je lak otlačen. Takže to vidím na zbroušení a nalepení ocelové vložky. Zkusím tam něco napatlat, aby mi to po omáčknutí ukázalo potřebnou tloušťku. Možná že dělám blbost a třeba se ten kloub dá nějak poštelovat. Možná se ještě poptám u prodejce.

          [ Zpět ]
          Datum: 11.04.2013
          Autor: Robikl
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Skládačka - vůle v kloubu

                 

            Tím prodejcem a servisem bych začal.

            Mám Tern Link D8 rok a najeto 3000 km a problém s kloubem nemám. Je pravda, že kolo bylo v servisu a kloub se seřizoval. Terén s tím nejezdím, les a polňačky však v létě jezdil (musel). Povrzávání se taky objevilo, po servisu přestalo.

            Snažím se moc neskládat (zpravidla skládám jen v místě, kam jedu). Jezdím jako na běžném kole. Jezdil jsem i trasy okolo 130 km, na asfaltu běžně 30 km/h, s kopce a za jiných příznivých podmínek i 40 km/h a víc.

            [ Zpět ]
            Datum: 12.04.2013
            Autor: MiBo
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: Skládačka - vůle v kloubu

                   

              Díky. No zatím ušetřím prodejce. Dnes jsem vyřešil problém nalepením příložek na styčné plochy a kupodivu to pomohlo. Síly jsou nyní seřízeny jak mají a uvidím, jak dlouho to bude v pohodě, než se to rozladí. Vtip těch příložek je v tom, aby bylo předpětí nejen na pravé straně, ale trošku i na levé straně, tedy na straně kloubu.

              Fakt je, že já skládal častokrát.

              [ Zpět ]
              Datum: 20.04.2013
              Autor: Robikl
              Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: Skládačka - vůle v kloubu

                   

              Jinak teda rychle s tím z kopce raději nejezdím. Nějak mám z těch malých kol pořád dost respekt. Nějak mě na skládačce vyhovují nižší rychlosti. Prostě taková pohodová pohodlná vzpřímená jízda.

              [ Zpět ]
              Datum: 20.04.2013
              Autor: Robikl
              Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
              • Re: Skládačka - vůle v kloubu

                     

                Tak dej pak vědět, jak to vydrželo, ať víme, co nás třeba časem čeká.

                Já jezdím na kole prakticky denně. Z toho plyne i to, že za různých podmínek a někdy prostě spěchám. Občas jezdím i méně typické trasy pro jednotlivá kola (skládačka, cross, mtb), protože potřeby jsou různé a ne vždy mohu kola během dne zaměnit.

                Při rychlosti nad 55 km/h jsem si byl na skládačce dost nejistý. Krátká stavba, malá kola a vysoký posaz nepřejí ostrému brzdění navíc to nemá koutouče. Problém jsou i díry a vytlačeniny v asfaltu.

                Na druhou stranu asi by se z toho relativně dobře padalo, protože rám je nízko a nemám nášlapy. Naštěstí jsem to ale zatím nevyzkoušel (na rozdíl od jiných kol).

                [ Zpět ]
                Datum: 24.04.2013
                Autor: MiBo
                Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
Nastavte si vlastní barvu pozadí:
Seznamka

Hledám: partnerku na kolo

Hledám: partnerku na kolo
včera
vysoký, štíhlý, aktivně sportující, mladšího vzhledu hledá sportovně založenou ženu na sdílení společných zájmů,…

Hledám: Kamarádku

16.04.2024
Samotnému se jezdí špatně,hledá se holka na kolo,na věku nesejde.

Hledám: Další parťáky do skupiny - cykloturistika

16.04.2024
Ahoj, hledají se další cyklisté do party z Pardubic a okolí … Věk cca 50 - 60r. … Na pohodu :-)…. WhatsApp 737 184…
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

297 cyklistů (7 přihlášených)

Z Linze do Budapešti přes Alpy

Linz - Budapešť, 2. - 14. 7. 2023 Po velkém úspěchu s cestou z Bratislavy do Splitu a mém sólu kolem Polska,…
Monolema | 16.04.2024

Podél sobích plotů a přes březové lesy až do nitra bažin

Evropská dálková trasa E1 Evropská dálková trasa E1, nebo jen E1, je jednou z evropských dálkových tras…
šíp | 14.04.2024

Srpen 2023 – okolo Otavy

Letošní zahraniční výlet nám nečekaně zrušily zdravotní problémy, musely jsme se z cesty vrátit. Po…
Aar | 23.03.2024