reklama

MTB s koly 27.5”

Má to šanci? Někde jsem četl, že to je kompromis mezi 26 a 29. Jsou názory, že by to mohlo být optimum a že kolo na 29 je už vlastně ošklivé a nejsou tam možné větší zdvihy pružení atd. Možná je to subjektivní. Mně naopak přijde divné MTB na malých kolech.

[ Zpět ]
Datum: 28.09.2012
Autor: Robikl
  • Re: MTB s koly 27.5”

         

    Nic. Další rozměr. Až na to bude MINIMÁLNĚ takový výběr plášťů, ráfků, vidlic a geometrií rámů, jako je dnes na 29" a bude to stát stejně jako 26", tak má smysl se tím zabývat.

    [ Zpět ]
    Datum: 28.09.2012
    Autor: Joe-CUBE
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: MTB s koly 27.5”

         

    http://www.nakole.cz/diskuse/14554-kola-27-5-co...

    [ Zpět ]
    Datum: 28.09.2012
    Autor: AV
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: MTB s koly 27.5”

         

    no uvidíme...
    29 ky minimálně udělaly z části jezdců, kteří na 26kách vypadali jako vosy na bombonu, bajkery :)
    Soused má minimálně 195, jeho žena je jen o pár cm menší ( bejvalá volejbalistka:)a když jsem je poprvé viděl jejich žirafí sedlovky tak jsem se musel smát, vypadali jako když měli půjčená dětská kola.

    [ Zpět ]
    Datum: 28.09.2012
    Autor: újezďák
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: MTB s koly 27.5”

           

      Ještě jsem to nejel, tak nevím, možná dobrý, ale pokud se bude chtít vyhovět všem, bude tu za chvíli třeba 26,75" nebo 28,15", co já vím...

      Na druhou stranu je to další rozšíření spektra dílů, za chvíli se v tom pra..e nevyzná...

      [ Zpět ]
      Datum: 28.09.2012
      Autor: marrier
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: MTB s koly 27.5”

             

        přesně.... další norma, možná boj o peníze :)
        Četl jsem, že u G.F. zrodu MTB kol bylo jen to, že zrovna cca 26 se na směťáku válelo nejvíc :D

        [ Zpět ]
        Datum: 28.09.2012
        Autor: újezďák
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: MTB s koly 27.5”

         

    myslim, ze je to dobry kompromis, urcite si to najde cestu medzi bajkermi .. pre niekoho su 29 neatraktivne, velke, .. no velke kolesa maju aj svoje vyhody a ten novy rozmer by mohol zaujat .. cital som niekde, ze napr v amerike sa 29 dost uchytili

    [ Zpět ]
    Datum: 28.09.2012
    Autor: jozkovicz
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: MTB s koly 27.5”

         

    27,5" v reálu hlavně není uprostřed mezi 26" a 29", ale znatelně blíže k 26".

    Nejlepší je srovnání průměrů ráfků (tam do hry nevstupuje různý rozměr různých typů plášťů).
    26" - 559mm
    27,5" - 584mm
    29" - 622mm

    V praxi není až tak extrémní rozdíl ani mezi 26" a 29".

    A co se týká zdvihů, tak běžně už se dělá ve 29" 140mm zdvihu, kde to ještě vychází celkem dobře.
    Existují i vyjímky v DH na 29" kolech, takže nějak vyrobit takové kolo není problém. V praxi to ale nikdo na DH tak nejezdí a nemyslím, že by se to v DH mohlo uchytit.

    Za mě je 27,5" téměř zbytečný rozměr kvůli příliš malému rozdílu oproti 26".
    Možná ještě tak pro ty fully s větším zdvihem, kde pak nevychází tak přehnaně dlouhá zadní stavba jako u 29".

    Jinak jak už napsal Joe-CUBE. Výběr specifických komponent pro tento rozměr (kola, pláště, rámy) je zatím opravdu extrémně mizerný.

    Ono i ve 29" po více letech na trhu je výběr pořád menší než ve 26". I když pro 2013 je to výrazně lepší, tam už se přidalo mnoho výrobců, kde ještě 29" nebyla (nebo někteří výrazně rozšiřují nabídku).

    U 27,5" ani pro 2013 žádný z větších hráčů na trhu nic moc nenabízí (většina velkých hráčů na trhu nenabízí ve 27,5" vůbec nic).

    A pro představu jak málo se liší 26" a 27,5".
    26tkové trošku objemnější pláště (2,25") mají stejný průměr/obvod jako 27,5" méně trošku užší (kolem 1,9").

    [ Zpět ]
    Datum: 29.09.2012
    Autor: Mlok
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: MTB s koly 27.5”

           

      A ještě je tu jeden vliv související s dostupností dílů.
      29tka má stejný rozměr ráfků jako treking/cross i jako silnička.
      Tím se to z části překrývá společnými díly a je dostupnost dílů o něco lepší.

      Jak bude rozměr 27,5" úspěšný, o tom se můžeme pobavit za 5-10 let...

      [ Zpět ]
      Datum: 29.09.2012
      Autor: Mlok
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: MTB s koly 27.5”

           

      Rozdíl mezi 26" a 27,5" je 25mm, celkem přesně 1", tedy na poloměru půl palce, podle mne by rozdíl jízdních vlastností ve slepém testu spousta lidí vůbec nepoznala.
      Ono je to vůbec zajímavé, ráfek 27,5" (584mm) < 27" (622mm), zatímco 27"=28"=29":-)))

      [ Zpět ]
      Datum: 29.09.2012
      Autor: Joe-CUBE
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: MTB s koly 27.5”

             

        Co se týče rozměrů ráfků a plášťů - těch uváděných a skutečných, dodnes jsem je nepochopil a asi ani nikdy nepochopím, navíc existuje několik norem - no fuj, čert se v tom vyznej...

        :-)

        [ Zpět ]
        Datum: 30.09.2012
        Autor: marrier
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
Nastavte si vlastní barvu pozadí:
Seznamka

Hledám: Na kole z Prahy do přírody

24.03.2024
Ahoj, hledá se cyklistka pro spolujízdy z Prahy ven na kolo, víkendy nebo dle dohody

Hledám: cyklistku co má hodně volného času

14.03.2024
Hledá se cyklistka na Jónské ostrovy od 7.5. do 13.6. Pobyt v domě přímo u moře, dvě horská elektrokola k…

Hledám: Island, s kolem nebo bez

08.02.2024
Neplánuje někdo letní cestu na Island bez cestovky, s kolem nebo bez? Nemá někdo zkušenost s objetím ostrova na…
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

340 cyklistů (10 přihlášených)

Srpen 2023 – okolo Otavy

Letošní zahraniční výlet nám nečekaně zrušily zdravotní problémy, musely jsme se z cesty vrátit. Po…
Aar | 23.03.2024

Dámská 2023 – okolo Ašského výběžku k nejzápadnějšímu bodu ČR a ještě kousek dál

Letošní Dámská je prémiová, protože tuhle tradici držíme už od roku 2003. Jen jeden rok jsme vynechaly, v…
HMS | 19.03.2024

Jižní hranice

„Tak jsem tady Panímámo, dřív to nešlo.“ Oblíbený citát můj a mého bratra, mně vytanul na mysli 8. září 2023,…
Stanley58 | 02.01.2024